cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2015 р.Справа № 922/3090/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Кобиченко Н.М.
розглянувши справу
за позовом Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, м. Харків до Харківського приватного дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Олімп" Харківської області, м. Харків про стягнення 21352,05 грн. за участю представників сторін:
позивача - Шерстюк Р.В., дов. № 1833/01-35/15 від 14.05.2015 року
відповідача - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
Розглядається позовна вимога про стягнення з відповідача 21352,05 грн. заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди приміщення (будівлі) № 4603 від 14 вересня 2011 року.
Враховуючи, що заяв та клопотань представниками сторін не заявлено, суд починає розгляд справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, відзив на позовну заяву та документи на виконання ухвали суду про порушення провадження у справі суду не надав.
Разом з цим, 17 червня 2015 року до суду повернулася копія судової ухвали про порушення провадження у справі № 922/3090/15 з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Судом на вказану у позовній заяві адресу відповідача - Харківського приватного дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Олімп" Харківської області: 61146, м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 146-В надсилались процесуальні документи, а позивачем - позовна заява.
У постанові пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Таким чином, суд вважає, що відповідач - Харківський приватний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Олімп" Харківської області належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України, статтею 4-3 та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, судом встановлено наступне.
Відповідно до Положення про Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, затвердженого рішенням 3 сесії 6 скликання Харківської міської ради Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради є самостійним виконавчим органом міської ради та є правонаступником управління освіти Московської районної у м. Харкові ради.
Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради є юридичною особою та може бути позивачем, відповідачем та третьою особою у судах усіх інстанцій. Майно Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради належить йому на праві оперативного управління, Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради володіє та користується майном, що є в його управлінні.
Статтею 327 Цивільного кодексу України передбачено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого оврядування.
Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах селища, села, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.
Рішенням 14 сесії 5 скликання Харківської міської ради від 04 липня 2007 року було затверджено Статут територіальної громади м. Харкова, в якому зазначено, що територіальна громада є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та повноважень.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до Положення про Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, управління є виконавчим органом міської ради, підзвітне і підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане міському голові, виконавчому комітету і Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради. Метою діяльності Управління є збереження та примноження власності територіальної громади м. Харкова, створення умов для ефективного її використання.
Згідно пункту 3.1 Порядку передачі в орендне користування майна територіальної громади м. Харкова, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради" від 23 червня 2004 року № 84/04 - підприємства, установи та організації комунальної власності територіальної громади м. Харкова, яким майно передано в оперативне управління або господарське відання, укладають договори оренди індивідуально-визначеного нерухомого майна - з дозволу Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради.
14 вересня 2011 року між Управлінням освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради (позивачем) та Харківським приватним дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Олімп" Харківської області (відповідачем) було укладено договір оренди приміщення (будівлі) № 4603.
Даний договір було погоджено Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту екноміки та комунального майна Харківської міської ради.
Згідно пункту 1.1. договору оренди приміщення (будівлі) № 4603 предметом договору є нежитлові приміщення (будівля) - об*єкт оренди (майно), що належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова, яке орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування.
Відповідно до пункту 1.2. оренди приміщення (будівлі) від 14 вересня 2011 року майно - нежитлове приміщення загальною площею 784,77 кв.м. розташоване за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 146-В, знаходиться на балансі Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради.
Харківському приватному дошкільному навчальному закладу (ясла-садок) "Олімп" Харківської області по акту прийому - передачі від 14 вересня 2011 року Управлінням освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради було передано зазначене приміщення, на балансі якого воно знаходиться.
23 грудня 2011 року набула чинності нова Методика розрахунку орендної плати за майно, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова, яка затверджена рішенням 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23 грудня 2011 року № 566/11.
Керуючись Законом України "Про оренду державного та комунального майна", відповідно до Порядку передачі в оренду майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Харкова, затвердженого рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16 листопада 2011 року №492/11, та Методики була укладена додаткова угода від 01 січня 2012 року до договору оренди приміщення (будівлі) № 4603.
Згідно додаткової угоди від 01 січня 2012 року до договору оренди приміщення (будівлі) № 4603 від 14 вересня 2011 року орендодавцем є Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради відповідно до порядку передачі в оренду майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Харкова, затвердженого рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16 листопада 2011 року № 492/11.
З матеріалів справи вбачається, що передача в оренду приміщення підтверджується наступними актами прийому-передачі: акт прийому-передачі від 01 січня 2012 року, згідно якого Харківський приватний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Олімп" Харківської області передає, а Управління освіти Адміністрації Московського району Харківської міської ради приймає нежитлове приміщення площею 784,77 кв.м по вул. Академіка Павлова, 146-В; акт прийому-передачі від 01 січня 2012 року, згідно якого Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради передає, а Харківський приватний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Олімп" Харківської області приймає у орендне користування нерухоме майно площею 784.77 кв.м по по вул. Академіка Павлова, 146-В в м. Харкові.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється внаслідок закінчення строку на який його було укладено. Матеріали справи свідчать про те, що строк дії договору закінчився 07 грудня 2014 року.
Згідно з актом прийому-передачі нежитлового приміщення майно було повернуто 19 березня 2015 року Управлінню комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Матеріали справи свідчать про те, що обов'язки, передбачені вказаним договором, Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради виконувало повністю, проте орендар систематично порушує частину 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та пункт 3.5, пункт 4.4 договору оренди, відповідно до положень яких він зобов'язаний щомісяця, протягом 15 календарних днів наступного місяця, перераховувати орендну плату до державного бюджету.
Орендар орендну плату не вносив, внаслідок чого з січня 2015 по 19 березня 2015 заборгованість відповідача перед Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради з орендної плати склала суму у розмірі 21352,05 грн.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).
Згідно частини 1 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.
Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Згідно пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлений частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно статтей 526 та 525 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (стаття 610 Цивільного кодексу України).
Статтею 598 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов'язання вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором.
Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, у разі задоволення позовних вимог, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 15, 16, 509, 525, 526, 598, 599, 610,611 Цивільного кодексу України, статтями 283, 284, 285, 286 Господарського кодексу України, статтями 1, 4, 4-3, 12, 22, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Харківського приватного дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Олімп" Харківської області (61146, м. Харків, вул. Академіка Павлова, 146-В, код ЄДРПОУ 31634512) на користь Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради (61146, м. Харків, вул. Блюхера, 27-Г, код ЄДРПОУ 02146334) 21352,05 грн. заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди приміщення (будівлі) № 4603 від 14 вересня 2011 року та 1827 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 03.07.2015 р.
Суддя П.В. Хотенець
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2015 |
Оприлюднено | 09.07.2015 |
Номер документу | 46184255 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Хотенець П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні