Провадження № 1-кс/537/315/2015
Справа № 537/1528/15-к
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2015 року слідчий суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці клопотання старшого слідчого першого ВКР СУ ФР Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області капітана податкової міліції ОСОБА_3 про проведення обшуку,
В С Т А Н О В И В:
01 квітня 2015 року старший слідчий першого ВКР СУ ФР Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області капітан податкової міліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням, у встановленому законом порядку погодженим з прокурором прокуратури м. Кременчука про проведення обшуку в нежитлових будівлях, які використовує у своїй господарській діяльності ТОВ "Євробуд СМ" за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд. 37, власником яких є ТОВ «Полтавський завод залізобетонних конструкцій» (код ЄДРПОУ 32317246), з метою виявлення та вилучення оригіналів первинних бухгалтерських документів та документів фінансово-господарської діяльності ТОВ "Євробуд СМ" (код ЄДРПОУ 38561032) по взаємовідносинах із ТОВ "Завод бетонних виробів" (код ЄДРПОУ 39215353) та ТОВ "Бетон Полтавщини" (код ЄДРПОУ 31618464) та іншими підприємствами-контрагентами, за період з 01.04.2014 року по теперішній час та зазначені в прохальній частині клопотання.
На обґрунтування вказаного вище клопотання його ініціатором вказано про те, що слідче управління фінансових розслідувань Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015170090000005 від 27.03.2015 року, за фактом умисного ухилення від сплати податків у значних розмірах службовими особами ТОВ "Євробуд СМ" (код ЄДРПОУ 38561032), тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України.
Вказане кримінальне провадження внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням оперативного управління ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області № 2726/8/16-01-07-03-15 від 27.03.2015 року.
Службові особи ТОВ "Євробуд СМ" (код ЄДРПОУ 38561032) у період часу з квітня 2014 року по січень 2015 року шляхом відображення в податковому та бухгалтерському обліках фактично неіснуючих фінансово господарських взаємовідносин по придбанню будівельних матеріалів, обладнання у суб`єктів господарювання, які мають ознаки фіктивності, а саме: ТОВ "Завод бетонних виробів" (код ЄДРПОУ 39215353) та ТОВ "Бетон Полтавщини" (код ЄДРПОУ 31618464) в наслідок чого занизили ПДВ на загальну суму 805,9 тис. грн., що в 1 300 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та призвело до фактичного ненадходження в бюджет коштів у значних розмірах.
Так, у ТОВ "Завод бетонних виробів" (код ЄДРПОУ 39215353) та ТОВ "Бетон Полтавщини" (код ЄДРПОУ 31618464) відсутні необхідні умови для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, оборотних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів.
Співробітниками оперативного управління відібрано пояснення від директора, головного бухгалтера, засновника ТОВ "Завод бетонних виробів" гр. ОСОБА_4 та директора, головного бухгалтера, засновника ТОВ "Бетон Полтавщини" гр. ОСОБА_5 , які пояснили, що не причетні до реєстрації та ведення фінансово господарської діяльності вказаних підприємств.
Згідно додатків № 5 до декларацій з ПДВ встановлено, що службові особи ТОВ "Євробуд СМ" продовжують відображати в податковому та бухгалтерському обліках фактично неіснуючі фінансово господарські взаємовідносини по придбанню будівельних матеріалів у суб`єкта господарювання, яке має ознаки фіктивності ТОВ "Завод бетонних виробів" і в наступних податкових періодах.
Службові особи ТОВ "Євробуд СМ", в період з 01.04.2014 рік по 31.01.2015 року, діючи навмисно, усвідомлюючи покладені на них обов`язки щодо дотримання законодавства про оподаткування, шляхом необґрунтованого формування податкового кредиту з ПДВ, переслідуючи умисел, направлений на ухилення від сплати податків у значних розмірах, безпідставно відобразили в податковому та бухгалтерському обліках фактично неіснуючі фінансово господарські взаємовідносини по придбанню будівельних матеріалів, обладнання у суб`єктів господарювання, які мають ознаки фіктивності, а саме: ТОВ "Завод бетонних виробів" (код ЄДРПОУ 39215353) та ТОВ "Бетон Полтавщини" (код ЄДРПОУ 31618464) в наслідок чого занизили ПДВ на загальну суму 805,9 тис. грн., що в 1300 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та призвело до фактичного ненадходження в бюджет коштів у значних розмірах.
Відповідно до реєстраційних та статутних документів ТОВ "Євробуд СМ" зареєстровано в ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області 11.01.2013 року. Керівником та головним бухгалтером є гр. ОСОБА_6 , засновником ОСОБА_7 . Основним видом діяльності є виготовлення виробів із бетону для будівництва. Зареєстровано та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до рапорту оперуповноваженого ВОВЕЗ ОУ ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області лейтенанта податкової міліції ОСОБА_8 від 31.03.2015 року було встановлено, що фактичною та юридичною адресою ТОВ "Євробуд СМ" є: Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд. 37. За даною адресою знаходяться документи фінансово-господарської діяльності ТОВ "Євробуд СМ", у тому числі первинні бухгалтерські та податкові документи, зокрема, оформлені з метою ухилення від сплати податків для імітації господарських взаємовідносин з підприємствами ТОВ "Завод бетонних виробів" та ТОВ "Бетон Полтавщини", яких фактично не було, та інші документи і предмети, які стосуються господарської діяльності ТОВ "Євробуд СМ", умисного ухилення їх службовими особами від сплати податків до державного бюджету, кошти отримані незаконним шляхом, комп`ютерна техніка, магнітні та електронні засоби зберігання та передачі інформації, які містять дані про взаємовідносини зазначених суб`єктів господарської діяльності, чорнові записи щодо такої діяльності, печатки, штампи, інші документи, предмети і речі, які вказують на порушення законодавства, можуть бути використані як докази під час досудового слідства і суду та мають значення для встановлення істини по кримінальному провадженню, всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх його обставин, забезпечення можливого в майбутньому цивільного позову по справі.
Згідно інформаційної довідки, наданої відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції № 351749 від 19.03.2015 року встановлено, що нежитлові будівлі розташовані за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд. 37 на праві власності належать ТОВ «Полтавський завод залізобетонних конструкцій» (код ЄДРПОУ 32317246).
Враховуючи те, що оригінали первинних бухгалтерських документів та документів фінансово-господарської діяльності ТОВ "Євробуд СМ" по взаємовідносинах із ТОВ "Завод бетонних виробів" та ТОВ "Бетон Полтавщини" та іншими підприємствами-контрагентами, за період з 01.04.2014 року по теперішній час, а також кошти отримані незаконним шляхом, комп`ютерна техніка, магнітні та електронні засоби зберігання та передачі інформації, які містять дані про взаємовідносини зазначених суб`єктів господарської діяльності, чорнові записи щодо такої діяльності, печатки, штампи, інші документи, предмети і речі, які вказують на порушення податкового законодавства та можуть бути використані як докази під час досудового розслідування і судового слідства та мають значення для встановлення істини по кримінальному провадженню, знаходяться за адресою реєстрації та здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ "Євробуд СМ": Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд. 37, а також приймаючи до уваги те, що вказані документи та речі неможливо отримати іншим шляхом, оскільки вони можуть бути знищені або змінено їх місце зберігання, слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Слідчий в судовому засіданні, клопотання та його мотиви підтримав в повному обсязі, посилаючись на викладені у ньому обставини.
Вислухавши ініціатора клопотання, вивчивши представлені в суд матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею достовірно встановлено, що 27.03.2015 року СУ фінансових розслідувань Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області внесено до ЄРДР за №32015170090000005 відомості за матеріалами правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень за фактом ухилення від сплати податків, а саме службовими особами ТОВ «Євробуд СМ» ( код ЄДРПОУ 38561032) шляхом відображення в податковому та бухгалтерському обліках фактично неіснуючих фінансово-господарських взаємовідносин із ТОВ «Завод бетонних виробів» (код ЄДРПОУ 39215353) та ТОВ «Бетон Полтавщини» (код ЄДРПОУ 31618464) в період часу з 01.04.2014 року по 31.01.2015 року, за попередньою правовою кваліфікацією дій за ч. 1 ст. 212 КК України.
На час розгляду клопотання, письмову підозру у вчинення кримінального правопорушення за описаним вище фактом будь-якій визначеній фізичній особі не вручено.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; речі, документи або осіб, яких планується відшукати.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі і цінності, здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться у певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.
При цьому при вирішенні клопотання по суті важливе значення має саме наявність достатніх відомостей, які б вказували на вказані вище обставини.
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:1) було вчинено кримінальне правопорушення, 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах та документах , можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи. При цьому рішення слідчого судді про відмову в задоволенні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку ухвалюється з урахуванням досліджених в порядку ст. 94 КПК України доказів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує клопотання.
При дослідженні клопотання та матеріалів, поданих в його обґрунтування, слідчим суддею встановлено, що в обґрунтування ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий посилається на інформацію, що отримана в ході проведення оперативних заходів оперативними співробітниками,зокрема рапортом, в якому зазначено, що в зазначеному приміщенні можуть міститися необхідні слідству документи, який слідчий суддя не може визнати як допустимий доказ в обґрунтування вимог поданого клопотання. Крім службового листування посадових осіб ОДПІ, які фактично є припущенням про наявність доказів, слідчому судді слідчий інших належних та допустимих законом доказів в підтвердження даного клопотання в судове засідання з його розгляду не надав.
Так, на час розгляду клопотання в органах досудового слідства відсутні належні та допустимі законом докази в підтвердження того, що необхідні слідству документи знаходяться саме в приміщені нежитлових будівель, які використовує у своїй господарській діяльності ТОВ «Євробуд СМ» за адресою: АДРЕСА_1 .
Ініціатором клопотання лише формально вказано на те, що спроба вилучення зазначених в клопотанні документів у спосіб, відмінний від обшуку, може призвести до їх знищення, переховування або невдачі.
Обмеження права на недоторканість володіння особи шляхом проведення обшуку може мати місце лише за наявності фактичних підстав для його проведення, наявності достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети, що слідчим не доведено.
Також однією з вимог клопотання є надання слідчому дозволу на проведення обшуку з метою виявлення та вилучення «інших документів, предметів і речей, які вказують на порушення податкового законодавства та можуть бути використані як докази під час досудового розслідування», дана вимога слідчого не містить конкретного вичерпного переліку документів, які планується відшукати, не відповідає поняттю обшуку, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК України, ухвала про дозвіл на обшук повинна містити відомості про речі, документи та осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
Наведене вище узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, зі змісту рішення якого від 07.07.2007 року у справі «Смирнов проти Росії», невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються справи, деяких особистих речей. ЄСПЛ зазначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст. 6 Конвенції .
У клопотанні слідчого містить вимога про надання дозволу на проведення обшуку з метою вилучення зазначених в клопотанні документів за період з 01.04.2014 року по теперішній час, так слідчим не надано жодних доказів на підтвердження потреби досудового розслідування на такий ступінь втручання у права і свободи осіб, оскільки у витязі з ЄРДР з кримінального провадження № 32015170090000005 зазначено, що службові особи ТОВ «Євробуд СМ» ухилялися від сплати податків в період з 01.04.2014 року по 31.01.2015 року.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, про передчасність звернення слідчого з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку, оскільки питання про вилучення необхідних документів можливо вирішити при розглдяі клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання старшого слідчого першого ВКР СУ ФР Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області капітана податкової міліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2015 |
Оприлюднено | 20.03.2023 |
Номер документу | 46233478 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Крюківський районний суд м.Кременчука
Дядечко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні