Справа № 629/5670/14-ц
Номер провадження 2/629/258/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2015 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Торенко Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району Харківської області, третьої особи реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що 24 вересня 2008 року померла ОСОБА_3, після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 8,5339 гектарів, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, яка належала померлій на підставі державного акту серії І-ХР № 077313, виданого ОСОБА_2 сільською радою Лозівського району Харківської області 07.05.2002 року. Позивач фактично спадок після смерті своєї дружини отримав, оскільки розпорядилася її особистими речами та розпоряджаюсь спірною земельною ділянкою, тобто фактично спадок після її смерті прийняв, але не звернувся з заявою до нотаріальної контори Харківської області про прийняття спадку в установлений законом строк, оскільки не був обізнаний стосовно наявності державного акту та лише у червні 2014 року дізнався про його існування. Інших спадкоємців крім позивача не має ні по закону ні по заповіту. В зв'язку з чим просить визначити йому додатковий строк - три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла 24 вересня 2008 року.
23 червня 2015 року позивач уточнив свої позовні вимоги та просив визнати за ним право власності на земельну ділянку, площею 8,5339 гектарів, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, кадастровий номер 6323982500:02:000:0102, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ХР № 077313, виданого ОСОБА_2 сільською радою Лозівського району Харківської області 07.05.2002 року, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 385 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла 24 вересня 2008 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав суду свою заяву в якій просить розглянути справу за його відсутності, на задоволенні уточнених позовних вимог наполягає в повному обсязі та просить винести рішення на підставі наданих ним письмових доказах.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району Харківської області в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву в якій просить розглянути справу за відсутності представника, проти задоволення позовних вимог не заперечують та просять задовольнити їх в повному обсязі.
Представник третьої особи реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області в судове засідання не з'явилася, але надала суду свої пояснення в яких просить розглянути справу без участі представника та прийняти рішення згідно чинного законодавства.
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання представником позивача позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, суд знаходить уточнений позов таким, що підлягає задоволенню за наступними підставами:
Статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 3 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.
З матеріалів справи вбачається, що після смерті ОСОБА_3, яка померла 24 вересня 2008 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № 189372, виданим ОСОБА_2 сільською радою Лозівського району Харківській області 26.09.2008 року, відкрилась спадщина на майно, а саме на земельну ділянку, площею 8,5339 гектарів, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, яка належала померлій на праві приватної власності на підставі Державного акту на право власності на землю серії І-ХР № 077313, виданого 07 травня 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області від 26.09.2001 року № 47, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів за № 385, кадастровий номер 6323982500:02:000:0102.
Спадкоємцем спірного майна померлої є позивач по справі. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом не має.
Позивач фактично спадщину після смерті дружини прийняв, але з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертався. На даний час позивач звернувся до Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про прийняття спадщини, але йому в цьому було відмовлено, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 12.10.2012 року, виданою державним нотаріусом Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_4. З даної постанови вбачається, що відмова має місце в зв'язку з відсутністю з пропущенням строку звернення з заявою про прийняття спадку, а також в зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
Згідно з п. 4.15 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючого документа про належність цього майна спадкодавцеві та ОСОБА_4 з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Відповідно до ст.ст. 182, 334 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.
Видача свідоцтва про право на спадщину не земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та витягу з Державного земельного кадастру (п. 4.20 Порядку).
Але, позивач не має можливості надати правовстановлюючий документ на спірну земельну ділянку, а саме державний акт на право приватної власності на землю серії 1-ХР № 077313, виданого 07 травня 2002 року рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області від 26.09.2001 року № 47, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів за № 385, кадастровий номер 6323982500:02:000:0102, оскільки він був втрачений ще за життя спадкодавця.
Так, згідно з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» встановлено, що до 1 січня 2013 року державна реєстрації права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводилася територіальними органами земельних ресурсів.
З 1 січня 2013 року систему органів державної реєстрації прав становить: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, які здійснюють видачу документів, що посвідчують право на нерухоме майно.
Так, з 01 січня 2013 року право власності на земельну ділянку при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно підтверджує свідоцтво про право власності на таке майно. А тому у позивача відсутня можливість отримати в Управлінні Держземагенства у Лозівському районі Харківської області дублікат державного акту на право власності на земельну ділянку.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтями 1216, 1218 ЦК України встановлено, що спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що втрата Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку та неможливість отримання його дублікату, який би підтверджував факт права на спірну земельну ділянку, унеможливило отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, що є підставою для задоволення уточненого позову в повному обсязі відповідно до ст.ст. 1233, 1236 ЦК України.
Право позивача ОСОБА_1 на спадщину за законом належної спадкодавцю на праві власності земельної ділянки ніким не оспорене.
Таким чином визнання сторонами пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору при подачі позовної заяви майнового характеру станом на 01.01.2015 року складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. Так, позивачем при подачі позовної заяви до суду був сплачений судовий збір у розмірі 243 гривні 60 копійок, але як вбачається з відомостей про грошову оцінку частки (паю), наданих Управлінням Держземагенства у Лозівському районі Харківської області від 19.06.2015 року вартість земельної ділянки станом на 01.01.2015 року складає 229302 гривні 11 копійок, тому позивач у відповідності до вимог ст. 80 ЦПК України повинний доплатити судовий збір у розмірі 2049 гривень 42 копійки.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 10, 11, 60, 80, 174, 209, 213 - 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1216, 1217, 1218, 1223, 1225, 1236, 1258, 1266, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем сел.. Краснопавлівка, Лозівського району, Харківської області, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 право власності на земельну ділянку, площею 8,5339 гектарів, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, кадастровий номер 6323982500:02:000:0102, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ХР № 077313, виданого ОСОБА_2 сільською радою Лозівського району Харківської області 07.05.2002 року, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 385 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла 24 вересня 2008 року.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави р/р 31219206700015 Лозівське управління Державної казначейської служби України Харківської області, МФО 851011, код 38053090 у розмірі 2049 гривень 42 копійки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.А. Смірнова
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2015 |
Оприлюднено | 14.07.2015 |
Номер документу | 46331476 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
Смірнова Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні