Рішення
від 30.06.2015 по справі 904/3801/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30.06.15р. Справа № 904/3801/15

За позовом Дочірнього підприємства "ІМЕКС" Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво ВЕСНА", м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "БАНК "ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ", м. Дніпропетровськ

про стягнення 35 343,31 доларів США

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: Руденко О.Ф., - дов № 11 від 20.04.2015р., юрисконсульт.

від відповідача: не з"явився.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавництво "Весна" звернулося до господарського суду із позовом, яким, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути з публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Дніпропетровське РУ": зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Дніпропетровське РУ" перерахувати кошти в сумі 29 591,09 доларів США відповідно до платіжних доручень за договором банківського вкладу (депозиту) "Класичний" за № 241 від 13.08.2014 р.

23.06.2015 р. позивач направив зміни до позову в порядку вимог ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, в яких просить стягнути з відповідача на його користь кошти депозитного вкладу за договором банківського вкладу (депозиту) "Класичний" за № 241 від 13.08.2014 р. кошти в сумі 29 591,09 доларів США, несплачені проценти - 2 298,17 доларів США, три відсотки річних за порушення грошового зобов'язання в сумі 750,00 доларів США, інфляційні в сумі 4 614,81 доларів США.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Слухання справи по суті позовних вимог розпочато 30.06.2015 р., тому суд приймає заяву позивача про зміну предмету позову до розгляду.

В дане судове засідання відповідач не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлена судом належним чином, за адресою зазначеною в позовній заяві, що підтверджено поштовим повідомленням.

Клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю участі у справі представника відповідача до суду не надходило.

Неприбуття у судове засідання представника відповідача за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Видавництво "Весна" (клієнт) та Публічним акціонерним товариством "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Дніпропетровське РУ" АТ "Банк "Фінанси та Кредит" (банк) укладений договір банківського вкладу "Класичний" № 241 (надалі - Договір) від 13.08.2014р.

Відповідно п.1.1 Договору, клієнт надає банку суму грошових коштів, надалі - вклад, у тимчасове користування на умовах терміновості, платності та зворотності, а банк виплачує клієнту таку суму та проценти, нараховані на неї.

Вклад складається з вкладних траншів, що розміщені клієнтом згідно з умовами цього Договору. Вкладний транш є сумою грошових коштів, що переказана клієнтом на вкладний рахунок в порядку та на умовах, передбачених цим Договором та додатками, укладеними в рамках цього Договору і які є його невід'ємною частиною (п. 1.2 Договору).

Цей договір діє до 13.08.2015. Внесення коштів на вкладний рахунок відбувається протягом строку дії цього Договору (п.1.3 Договору).

Для обліку вкладу банк відкриває клієнту вкладний рахунок № 2610704706201, у філії "Дніпропетровське РУ" АТ "Банк "Фінанси та Кредит", код банку 307231.

Перерахування вкладного траншу на вкладний рахунок здійснюється клієнтом зі свого поточного рахунку шляхом зарахування коштів через транзитний рахунок, що вказаний у відповідному Додатку (п.1.5 Договору).

Пунктами 2.1, 2.3 Договору сторони погодили, що на суму вкладу в розрізі вкладних траншів банк нараховує проценти, розмір яких обумовлюється сторонами в Додатках, що є невід`ємною частиною цього Договору; нарахування процентів за вкладом проводяться від дня, наступного за днем надходження вкладного траншу у банк, до дня, який передує його поверненню клієнту або списанню з рахунка клієнта, відповідно до строку вкладного траншу, що вказаний у відповідному Додатку.

Пунктами 3.1, 3.2 Договору визначено, що при закінченні строку розміщення вкладного траншу повернення вкладного траншу здійснюється банком шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок клієнта, що вказаний в розділі 7 цього договору. Повернення вкладного траншу може бути здійснено також на інший поточний рахунок клієнта, що вказаний в листі клієнта про повернення коштів. При настанні терміну, вказаного в п.1.4 цього Договору, строк дії договору може бути продовжений за згодою сторін шляхом укладання відповідного договору.

Пунктами 4.1, 4.2 Договору визначені обов`язки банку, зокрема, нараховувати на вклад проценти відповідно до ставки, яка обумовлюється сторонами в Додатках, а також повернення суми вкладних траншів на умовах, зазначених в цьому Договорі та у Додатках до нього після закінчення строків надання вкладних траншів.

13.08.2014 р. між сторонами підписаний додаток № 241-1 до Договору, відповідно до якого для розміщення вкладного траншу у банку, клієнт не пізніше 13.08.2014р здійснює перерахування грошових коштів зі свого поточного рахунку через транзитний рахунок № 2909.6.00.47062.08 в філії "Дніпропетровське РУ" АТ "Банк "Фінанси та Кредит" на вкладний рахунок у банку № 2610.5.047062.008 у розмірі 27 679,33 доларів США. на строк до 16.09.2014р., з нарахуванням на зазначену суму відсотків у розмірі 8,50% річних.

Додатком №241-1/5 від 20.01.2015 строк вкладу продовжено до 02.02.2015р., процентна ставка визначена у розмірі 9,50%.

Згідно Додатку №241-1/6 від 02.02.2015 строк вкладу продовжено до 06.03.2015р., процентна ставка визначена у розмірі 9,50%.

Отже, відповідно до укладених між сторонами додатків змінювався розмір процентної ставки річних та продовжувався строк розміщення вкладного траншу; кінцевим строком розміщення коштів сторонами визначено 06.03.2015 р., решта умов Договору залишилась незмінною.

На виконання умов Договору № 241 від 13.08.2014 р. позивачем перераховані кошти у загальному розмірі 27 679,33 доларів США, що підтверджено копією платіжного доручення в іноземній валюті № 1995 від 15.08.2014р.(а.с. 14)

03.04.2015 р. позивач звернувся до відповідача з претензією, якою просив повернути грошові кошти у сумі розмірі 27 679,33 доларів США, проценти по договору, три проценти річних та втрати від інфляції. Претензія залишена відповідачем без задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст.1058 Цивільного кодексу України, за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що приймає від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Згідно з ч. 1 ст. 1059 Цивільного кодексу України договір банківського вкладу укладається у письмовій формі; письмова форма договору банківського вкладу вважається додержаною, якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або сертифіката чи іншого документа, що відповідає вимогам, встановленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківським правилами) та звичаями ділового обороту.

Як встановлено у ч. ч. 1, 2 ст. 1060 Цивільного кодексу Цивільного кодексу України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад); договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення; за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім випадків, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Частинами 1, 5, 6 ст.1061 Цивільного кодексу України регламентовано, що банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу; проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав; у разі повернення вкладу виплачуються усі нараховані до цього моменту проценти.

Відповідно до ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, що передбачені цим Кодексом.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України регламентовано, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 4.2 Договору після закінчення строків надання Вкладних траншів, що обумовлюються сторонами в Додатках та є невід'ємною частиною цього Договору, Банк зобов'язаний повернути суму Вкладних траншів на умовах, зазначених у цьому Договорі та у Додатках до цього Договору.

Порядок повернення депозитного вкладу передбачено п.3.1. договору. При закінченні строку розміщення вкладного траншу повернення вкладного траншу здійснюється банком шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок клієнта, що вказаний у розділі 7 договору. Повернення вкладного траншу також може бути здійснено на інший поточний рахунок клієнта, що вказаний в листі клієнта про повернення коштів.

За приписами ч. 1 ст. 1060 Цивільного кодексу України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). Строк повернення вкладних траншів згідно договору банківського вкладу встановлений - 06.03.2015 р..

Відтак, станом на 06.03.2015р. відповідач має заборгованість у розмірі 27 679,33 доларів США. Оскільки строк повернення вкладних траншів відповідно до умов договору настав (06.03.2015 р.), вимога позивача про стягнення вкладу в сумі 29 591,09 доларів США є такою, що підлягає задоволенню в сумі 27 679,33 доларів США.

Позивач просить стягнути з відповідача проценти на банківський вклад на підставі договору банківського вкладу за період з 20.01.2015 по 12.05.2015 в сумі 2 298,17 доларів США.

Відповідно до ч.5 ст. 1061 Цивільного кодексу України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.

За умовами договору банківського вкладу строк повернення вкладних траншів настав 06.03.2015 р., тобто проценти мають бути нараховані по 05.03.2015 р. включно. Отже, сума процентів за період з 20.01.2015 р. по 05.03.2015 р., яка підлягає стягненню з відповідача складає 331,39 доларів США.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3 % річних за загальний період з 03.02.2015 р. по 12.05.2015 р. у сумі 750,00 доларів США.

Перевіривши правильність розрахунку суд вважає його не вірними, а суму такою, що підлягає стягненню частково. Позивач розраховує 3% річних на всю суму депозиту за період з 20.01.2015р. по 12.05.2015р., тоді як строк повернення депозиту настав 06.03.2015р. Отже, позивач має право на стягнення 3% річних за період з 07.03.2015р. по 12.05.2015р., що, за розрахунком суду, складає 152,43 долари США

Що стосується втрат від інфляції за період з лютого по травень 2015 року включно у сумі 4 614,81 доларів США, суд вважає ці вимоги неправомірними та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

Згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті "Урядовий кур'єр".

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.

Отже, стягнення інфляційних нарахувань на суму основної заборгованості не є можливим, оскільки індекс інфляції розраховується лише стосовно національної валюти України (гривні).

Така думка висловлена також у п. 8.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.12.2013, № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань".

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково: стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сумі 27 679,33 доларів США - кошти депозитного вкладу за договором банківського вкладу, проценти у сумі 233,33 доларів СШ., три відсотки річних у сумі 750,00 доларів США, в решті позову слід відмовити.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог: з відповідача на користь позивача стягненню підлягають витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 11 861,00 грн.

Згідно зі ст. 4 Закону України, «Про судовий збір» за подачу до господарського суду позову майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 2 відсотки від суми позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати.

Ціна позову становить 37 254,07 доларів США та складається з вимог про стягнення 29 591,09 доларів США (сума депозиту) + 2 298,17 доларів США (проценти на банківський вклад) + 750,00 доларів США (3% річних) + 4 614,81 доларів США втрат від інфляції

Судовий збір було оплачено 20.04.2015р., офіційний курс НБУ долара США по відношенню до гривні складав на цю дату складав 2105,7654 грн. за 100 доларів, тобто сума позову визначена у гривні за офіційним курсом НБУ складає 784 483,32 грн. Отже, сума судового збору, яка мала бути сплачена при подачі позову складає 15 689,67грн. (784 483,32грн. х 2%) позивачем оплачено 14 884,94 грн. різниця, яка підлягає стягненню з позивача до державного бюджету складає 804,73 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 32, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. Закону України "По судовий збір" суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" (04050, м. Київ, вул. Артема,б.60, ЄДРПОУ 09807856) в особі філії "Дніпропетровське регіональне управління" Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Плеханова, буд. 9, код ЄДРПОУ 26460727) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво "Весна" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська,68, ЄДРПОУ 24989085) кошти депозитного вкладу за договором банківського вкладу (депозиту) "Класичний" за № 241 від 13.08.2014р. у сумі 27 679,33 доларів США, проценти у сумі 331,39 доларів США, три відсотки річних у сумі 152,43 доларів США, витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 11 861,00 грн., про що видати наказ.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво "Весна" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська,68, ЄДРПОУ 24989085) в доход Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001) 804,73 грн. судового збору, про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Повне рішення складено

06.07.2015р .

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.06.2015
Оприлюднено14.07.2015
Номер документу46406377
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3801/15

Ухвала від 01.09.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 31.07.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Рішення від 30.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 28.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 05.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні