14/61-АП-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.02.2007 Справа № 14/61-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Шепель І.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні, м. Херсон,
до приватного підприємства "Аванзар", м. Херсон,
про визнання недійсними установчі та реєстраційні документи приватного підприємства "Аванзар" з моменту перереєстрації та скасування (припинення) державної реєстрації приватного підприємства "Аванзар" з моменту перереєстрації,
за участю представників сторін:
від позивача: на засідання суду не прибув,
від відповідача: на судове засідання не прибув.
Позивач у позовній заяві просить визнання недійсними установчі та реєстраційні документи приватного підприємства "Аванзар" з моменту перереєстрації на гр. Чепелу А.Ю. та скасування (припинення) державної реєстрації приватного підприємства "Аванзар" з моменту перереєстрації на гр. Чепелу А.Ю.
Представники позивача та відповідача, належним чином повідомлені про час та місце проведення судового засідання, на засідання суду 28.02.2008р. не прибув, не скориставшись своїм правом на участь у вирішенні спору.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд,
в с т а н о в и в :
Приватне підприємство "Аванзар" (далі - ПП) зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконкомом Херсонської міської Ради 21 березня 2003 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 9836, код ЄДРПОУ 32392234, юридична та фактична адреса - м. Херсон, вул. Червонофлотська, 2, кв. 3. Згідно рішення засновника № 1 від 10.03.03р. гр. Чуприна Олег Дмитрович заснував Приватне підприємство „Аванзар", затвердив його статут та прийняв на себе повноваження директора ПП "Аванзар". Заявою від 30.01.04р. гр. Чуприна Олег Дмитрович склав з себе права та обов'язки засновника ПП "Аванзар" та передав їх у повному обсязі гр. Чепелі Анастасії Юріївні. яка проживає у м. Києві, вул. Закревського, 23-А, кв. 52. При цьому юридична та фактична адреса не змінилась.
Постановою прокурора м. Херсона від 30.06.06р. була порушена кримінальна справа по факту фіктивного підприємництва та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, вчиненого посадовими особами ПП "Аванзар" та ПП "Шаян" (рішенням господарського суду Херсонської області від 08.12.05р. справа № 13/390-ПН-05 визнано недійсним статут підприємства та скасовано державну реєстрацію шляхом припинення юридичної особи) за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 205 ч. 2 та 209 ч. 2 Кримінального кодексу України (присвоєно № 540026-06). Прокуратурою було встановлено, що в січні 2004р. посадові особи ПП "Аванзар" та ПП "Шаян" здійснили перереєстрацію підприємств на особу, якою був наданий підроблений втрачений паспорт на ім'я Чепела Анастасія Юріївна. В подальшому з використанням розрахункових рахунків ПП "Аванзар" та ПП "Шаян" проводились фінансові операції через фіктивну фірму ПП "Укрпромінвестлада". Після зарахування коштів розрахунковий рахунок ПП "Укрпромінвестлада", ці кошти перераховувались розрахункові рахунки фізичних осіб, які переводили їх у готівку. Так ПП "Аванзар" за пер з 27.05.05р. по 30.06.05р. було переведено на розрахунковий рахунок ПП "Укрпромінвестлада" грошові кошти у сумі 212000грн. ПП "Шаян" за період з 24.05.06р. по 06.06.05р. було переведено на розрахунковий рахунок ПП "Укрпромінвестлада" гроші кошти у сумі 212000грн.
Громадянка Чепела Анастасія Юріївна була допитана у якості свідка по кримінальній справі № 540026-06 30.11.06р. під час якого пояснила наступне. Приблизно в липні 2003р. нею був загублений громадянський паспорт у громадському транспорті. До перереєстрації на її ім'я ПП "Аванзар" вона не має ніякого відношення, ніяких документів стосовно господарської діяльності цього підприємства вона не підписувала, з колишнім власником ПП "Аванзар" вона не знайома, розрахункових рахунків на ім'я цієї юридичної особи вона не відкривала.
Нормами Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено ряд вимог, необхідних для легітимної реєстрації юридичної особи та загальні правила здійснення нею господарської діяльності. При цьому важливою умовою набуття юридичною особою цивільної право- та дієздатності та здійснення господарської діяльності є правомірність проведення державної реєстрації такої юридичної особи.
Аналізуючи фактичні обставини проведення перереєстрації ПП "Аванзар" та вимоги діючого законодавства щодо ознак суб'єктів господарювання, їх створення та державної реєстрації, слід дійти висновку, що перереєстрація ПП "Аванзар" на гр. Чепелу А.К відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Згідно ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Аналогічні вимоги передбачені ст. 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Згідно статті 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Таким чином, для створення суб'єкта господарювання в т.ч. шляхом передачі прав та обов'язків засновника та власника іншій фізичній особі, необхідне рішення цієї фізичної особи щодо прийняття на себе вищевказаних прав та обов'язків. У випадку передачі прав засновника ПП "Аванзар" гр. Чепелі А.Ю. з боку останньої була відсутня воля на набуття таких прав, що свідчить про порушення вимог ст. 87 ЦК України, ст.ст. 56, 57 ГК України при передачі прав та обов'язків засновника ПП "Аванзар" гр. Чепелі А.Ю.
Пунктом 4 статті 91 Цивільного кодексу України наводиться порядок набуття та припинення правоздатності (цивільної) юридичної особи, а саме, - цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення... Набуття юридичною особою цивільної правоздатності є необхідним первинним кроком для набуття нею ж цивільної дієздатності, яка фактично є засобами реалізації певних прав та обов'язків, до яких, крім іншого належить право юридичної особи на укладання правочинів, не заборонених законом.
Матеріали справи (постанова прокурора м. Херсона про порушення кримінальної справи) свідчать про те, що після передачі прав та обов'язків засновника ПГІ "Аванзар" продовжувало проводити "господарську діяльність" - перераховувались грошові кошти на розрахунковий рахунок іншого підприємства, при цьому в платіжних документах зазначалася підстава перерахування таких коштів. Фактично ж ці дії проводились юридичною особою, яка не набула юридичної правоздатності (згідно вимог чинного законодавства), що в свою чергу свідчить про неможливість здійснення нею будь-якої діяльності, оскільки не можна вважати юридичну особу дієздатною у разі не набуття нею цивільної правоздатності.
Зважаючи на вищевикладені порушення, які відбулися при перереєстрації ПП "Аванзар" на гр. Чепелу А.Ю. слід дійти висновку, що така перереєстрація відбулася поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право- та дієздатності ПП "Аванзар" після проведення перереєстрації на гр. Чепелу А.Ю.
Статтею 49 Господарського кодексу України підприємці зобов'язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
В ст. 238 Господарського кодексу України вказано, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 247 Господарського кодексу України передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
В даному випадку господарська діяльність, зняття готівки з розрахункового рахунку в банківській установі здійснювалась без відома та участі осіб, які юридично є засновниками та учасниками товариства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо.
Таким чином особи, які фактично проводять псевдодіяльність за допомогою зареєстрованого на підставних осіб підприємства, намагаються ухилитися від відповідальності у разі виявлення факту "відмивання" доходів, отриманих нелегальним шляхом або ухилення від сплати податків.
У відповідності до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. ст. 94, 98 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст.ст. 94, 161-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсними установчі та реєстраційні документи приватного підприємства "Аванзар", ідентифікаційний код - 32392234, адреса - м. Херсон, Червонофлотська, будинок № 3, квартира № 2, з моменту перереєстрації.
3. Скасувати (припинити) державну реєстрацію приватного підприємства "Аванзар", ідентифікаційний код - 32392234, адреса - м. Херсон, Червонофлотська, будинок № 3, квартира № 2.
4. Постанову після набрання нею законної сили надіслати державному реєстратору.
5. Постанова господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
6. Про апеляційне оскарження рішення суду (постанови) першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата складення постанови у повному
обсязі відповідно до статті 160 Кодексу
адміністративного судочинства України "28" лютого 2007 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2007 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 464833 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні