cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.2015Справа №907/437/15
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерфрахт» Ужгород
до Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» (Закарпатська філія Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто»)
про стягнення 294349 грн. 66 коп.
Суддя: Демидов В.О.
Представники сторін:
від позивача - Даруда Т.В. (довіреність від 17.06.2015);
від відповідача - не прибув
встановив :
07.05.2015 до господарського суду м. Києва надійшла позовна заява, у якій позивач просить стягнути з Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» в особі Закарпатської філії Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерфрахт» Ужгород суму страхового відшкодування у розмірі 294349 грн. 66 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.06.2014 між ПАТ «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» в особі Закарпатської філії ПАТ «УСК «Гарант-Авто» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтерфрахт» Ужгород було укладено договір добровільного страхування транспортного засобу та супутніх ризиків № 08-00/60036, відповідно до якого були застраховані майнові інтереси позивача, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням застрахованим транспортним засобом - вантажним автомобілем марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС, 2003 року випуску. 01.12.2014 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про настання страхового випадку, який мав місце 26.11.2014 в м. Дніпропетровську по вул. Ударників, внаслідок якого було пошкоджено транспортний засіб, належний позивачу та про виплату страхового відшкодування. На думку позивача, на виконання умов договору страхування ним було надано до Закарпатської філії Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» всі необхідні документи, що підтверджують розмір збитків, факт та обставини настання страхового випадку, а саме: оригінал повідомлення про подію, копію договору страхування, копію техпаспорту на ім'я Маланюк В.А., копію довідки на ім'я Маланюк В.А., копію наказу №62-08-11-14, копію подорожнього листа транспортного засобу, копію виписки з ЄДР, копія калькуляції та протокол огляду транспортного засобу в оригіналі. 27.03.2015 позивач повторно звернувся із заявою до відповідача про проведення страхової суми та повернення переданих в оригіналі відповідачу документів, відповіді на яку не позивачем отримано та зазначену суму страхової виплати не відшкодовано.
07.07.2015 позивач до канцелярії суду надав письмові пояснення, у яких, зокрема, зазначив, що сума страхової виплати у розмірі 294349 грн. 66 коп. розрахована станом на 14.04.2015 та дорівнює розміру суми 12173,27 євро, сплаченої за відновлювальний ремонт автомобіля марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС, зазначеної у рахунку офіційного сервісного центру Volvo в Австрії.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином шляхом надсилання за належною юридичною адресою відповідача ухвали господарського суду. Відзив на позовну заяву відповідачем не наданий.
З урахуванням фактичних обставин справи суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами у даному судовому засіданні з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва встановив такі фактичні обставини справи.
10.06.2014 між відповідачем (страховик) та позивачем (страхувальник) було укладено договір добровільного страхування транспортного засобу та супутніх ризиків № 08-00/60036 (далі за текстом - договір), відповідно до якого були застраховані майнові інтереси позивача, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням застрахованим транспортним засобом - вантажним автомобілем марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС, 2003 року випуску. Вигодонабувачем за договором є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерфрахт» Ужгород.
Власником автомобіля марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС, є позивач згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 24.01.2013.
Сторонами у п. 14 договору погоджена страхова сума у розмірі 850 000 грн.
Відповідно до п. 27.1.1 договору страховими ризиками щодо застрахованого транспортного засобу є, зокрема, дорожньо-транспортна пригода (далі за текстом - ДТП).
Страховик зобов'язаний за умовами договору, зокрема: протягом двох робочих днів, як тільки стане йому відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасної виплати страхового відшкодування страхувальнику; при настанні страхового випадку виплатити страхове відшкодування страхувальнику (розділ 31 договору)..
Положення розділу 33 договору містять перелік документів, що підтверджує настання страхового випадку та розмір збитків.
Для отримання страхового відшкодування (страхової виплати) страхувальник повинен надати страховику: заяву про страховий випадок (страхову виплату); копію цього договору; документи, що дозволяють ідентифікувати одержувачів страхового відшкодування - фізичну особу (паспорт, копію довідки податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номеру) (п. 33.1 договору).
Для отримання страхового відшкодування заявнику необхідно надати, зокрема:
- документи, що підтверджують наявність законних підстав для керування застрахованим транспортним засобом: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; тимчасовий реєстраційний талон, посвідчення водія, що на момент настання страхового випадку перебував під кермом транспортного засобу; інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують наявність законних підстав для керування транспортним засобом (п. 33.2.1 договору);
- документи, що підтверджують настання страхового випадку за ризиком «ДТП»: довідку ДАІ УМВС України про ДТП встановленого зразка, що видається при оформленні ДТП, схему ДТП, довідку ДАІ УМВС України про ДТП, що містить інформацію про всіх учасників ДТП та про обставини настання ДТП, в окремих випадках, на розсуд страховика, належним чином завірену копію рішення суду по адміністративній справі або вироку суду по кримінальному провадженні (п. 33.2.2 договору).
Згідно п. 33.2.5 договору документами, що підтверджують розмір завданих збитків є оригінали деталізованих розрахунків спеціалізованих авторемонтних організацій або деталізований акт виконаних робіт (при проведенні ремонту транспортного засобу).
Перелік документів для виплати страхового відшкодування містить заяву страхувальника про порядок виплати страхового відшкодування (страхової виплати), документ вигодонабувача про порядок виплат страхового відшкодування (страхової виплати) (п. 33.2.6 договору).
Щодо застрахованого транспортного засобу страховик відшкодовує, зокрема, пряму шкоду, заподіяну страхувальникові у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу (п. 34.1. 3 договору).
Рішення про виплату або відмову у здійсненні виплат страхового відшкодування приймає страховик протягом семи робочих днів після отримання всіх необхідних документів (п. 35.2 договору).
Страховик сплачує страхове відшкодування протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня складання страхового акту (п. 35.4 договору).
Строк дії договору встановлений п. 21 та визначений з 11.06.2014 по 10.06.2015.
26.11.2014 в м. Дніпропетровську по вул. Ударників сталася дорожньо-транспортна пригода за участю вантажного автомобіля марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС під керуванням водія Маланюк В.А., який належить на праві власності позивачу.
Крім того, позивачем на підтвердження викладених у позовній заяві доводів надано копію наказу позивача №56 І/У від 23.04.2012 про прийняття на посаду водієм вантажного автомобіля Маланюк В.А. та подорожні листи 3289328 від 15.11.2014, № 3289336 від 01.12.2014 автомобіля марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС.
У зв'язку із настанням зазначеної страхової події позивачем було надано до Закарпатської філії Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» пакет документів щодо настання страхового випадку та здійснення страхового відшкодування (вих. 31/3163 від 14.01.2015), а саме: оригінал повідомлення про подію, копія договору страхування №08-00/60036, копію техпаспорту на ім'я Маланюк В.А., копію довідки на ім'я Маланюк В.А., копію наказу №62-08-11-14, копію трьох сторінок подорожнього листа транспортного засобу, копію виписки з ЄДР, копію калькуляції, оригінал протоколу огляду транспортного засобу.
Посилаючись на те, що відповідачем відповіді за результатами розгляду зазначених документів не надано, суму страхового відшкодування не виплачено, просить стягнути з відповідача її у розмірі 294349 грн. 66 коп.
Оцінивши наявні в матеріалах справи документи та дослідивши в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову з таких підстав.
Згідно з частиною 1, пунктом 1 частини 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 4 статті 202 Цивільного кодексу України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно визначення ст. 1 Закону України «Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про страхування» добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства. В силу пункту 6 частини 4 наведеної статті одним із видів добровільного страхування є страхування наземного транспорту.
Судом встановлено, що укладений правочин за своїм змістом та правовою природою є договором страхування, який підпадає під правове регулювання параграфу 2 глави 35 Господарського кодексу України, глави 67 Цивільного кодексу України та Закону України «Про страхування».
Як передбачено частини 1 ст. 16 Закону України «Про страхування» договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Аналогічні визначення поняття договору страхування містяться в ст. 354 Господарського кодексу України та ст. 979 Цивільного кодексу України.
Згідно положень ст. 981 Цивільного кодексу України та частини 2 ст. 18 Закону України «Про страхування» договір страхування укладається в письмовій формі, а також може укладатись шляхом видачі страховиком страхувальникові страхового свідоцтва (поліса, сертифіката).
Страховим випадком згідно ст. 8 Закону України «Про страхування» є подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася, і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Відповідно до пункту 3 частини 1 ст. 988 Цивільного кодексу України страховик зобов'язаний у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.
За змістом п. 3 ч.1 ст.20 Закону України «Про страхування» до обов'язків страховика, зокрема, належить при настанні страхового випадку у передбачений договором строк виплата страхового відшкодування, яке ч.16 ст.9 даного Закону визначено як страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
При цьому, розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством. Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник.
Згідно ч.1 ст.25 Закону України «Про страхування» виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акту (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 990 Цивільного кодексу України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).
У відповідності до ст.6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та/або майну потерпілого.
Відповідно до ст. 1192 Цивільного кодексу України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Судом було досліджено у судовому засіданні наявні в матеріалах справи докази, які у своїй сукупності дають підстави вважати про наявність факту виникнення страхового випадку, у зв'язку із чим у позивача виникло відповідно до договору право вимоги до відповідача про виплату страхового відшкодування.
Згідно попереднього кошторису, складеного Центром обслуговування вантажних автомобілів групи Volvo, сума відновлювального ремонту автомобіля марки «Volvo», реєстраційний номер АО5761ВС, становить 12173,27 євро, що станом на 14.04.2015 за курсом НБУ складає 294349 грн. 66 коп.
На підставі ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 124, п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач в процесі розгляду справи не скористався правами, передбаченими ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, а також витребувані ухвалою суду від 18.06.2015 документи та відзив на позовну заяву суду не надав.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про судове рішення» №6 від 23.03.2012 передбачено, що господарським судам слід виходити з того, що рішення може ґрунтуватись лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом. При цьому необхідно мати на увазі, що згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України наявні докази підлягають оцінці у їх сукупності і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За таких обставин, враховуючи досліджені у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача суми страхового відшкодування в розмірі 294349 66 коп.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача судових витрат у справі на підставі положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто» (Закарпатська філія Публічного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Гарант-Авто») (01042. м. Київ, пров. Новопечерський, 19/3, код 16467237) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерфрахт» Ужгород (88014, м. Ужгород, вул. Федьковича, буд. 13, код 37493281) суму страхового відшкодування в розмірі 294349 (двісті дев'яносто чотири триста сорок три) 66 коп. та судовий збір в сумі 5886 грн. 98 коп. (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) 98 коп. Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 07.07.2015 на підставі положень ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Повне рішення складене та підписане 13.07.2015.
Суддя В.О. Демидов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2015 |
Оприлюднено | 15.07.2015 |
Номер документу | 46605791 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Демидов В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні