Рішення
від 08.07.2015 по справі 916/1929/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" липня 2015 р.Справа № 916/1929/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Укрпромекологія-Інвест";

До відповідача: Компанії "MACNAMARA HOLDINGS S.A." (Макнамара Холдінгс С.А.)

про стягнення 1709000 доларів США (екв.35932584.6 грн.);

Суддя - Погребна К.Ф.

Представники сторін яки брали участь у судових засіданнях:

Від позивача: Слобода О.М. - довіреність;

Від відповідача: Майборода І.М. -довіреність;

Представники сторін присутні 08.07.2015р.

Від позивача: Слобода О.М. - довіреність;

Від відповідача: Майборода І.М. -довіреність;

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Укрпромекологія-Інвест" звернулось до господарського суду з позовною заявою до відповідача, Компанії "MACNAMARA HOLDINGS S.A." (Макнамара Холдінгс С.А.) про стягнення суми передплати за контрактом №UPE-M/170215 від 17.02.2015р. в розмірі 1709000 доларів США.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.05.2014р. було порушено провадження по справі №916/1929/15 із призначенням до розгляду в судовому засіданні.

Відповідач в судове засідання з'явився, надав відзив на позов відповідно якого позовні вимоги визнав в повному обсязі зазначив, що з об'єктивних причин не зміг придбати для позивача обладнання в кількості та за ціною обумовленою в контракті, а в зв'язку з тимчасовими фінансовими складнощами повернути сплачені кошти не може.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 08.07.2015р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

17.02.2015р. між Товариством з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Укрпромекологія-Інвест" (покупець) та "Макнамара Холдінгс С.А." (продавець) було укладено контрактом №UPE-M/170215 (далі - контракт).

Пунктом 1.1 контракту передбачено, що продавець передає у власність (продає), а покупець приймає та оплачує товар - „линия шнекового прессования" - 427250 доларів США. Кількість товару - 4 шт. Загальна вартість товару, який продається за цим контрактом становить 1709000 доларів США.

Згідно п. 2.1 Контракту, продавець поставляє покупцю товар на умовах СІF-порт Одеса, Україна згідно умов контракту та Міжнародними правилами з тлумачення торгівельних термінів "ІНКОТЕРМС-2010".

За умовами п.2.2. Контракту, продавець відвантажує товар на протязі 10 (десяти) банківських днів після здійснення покупцем 100% попередньої оплати за товар.

Грошові кошти за контрактом повинні бути перераховані в доларах США шляхом прямого банківського переказу на рахунок Продавця. Покупець здійснює 100% попередню оплату за товар з моменту підписання контракту. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з рахунку Покупця (п.п. 7.1.-7.3. контракту).

У випадку не поставки товару, продавець повертає покупцю 100% коштів, які надійшли в оплату за товар (п.8.4. контракту).

Відповідно п. 11.1. Контракту, усі спори і суперечки, які виникають із договору чи в зв'язку з ним, розглядаються господарським судом Одеської області, із застосуванням матеріального і процесуального права України.

Позивач на виконання умов контракту здійснив 100% передплату у сумі 1709000дол.США, що підтверджується довідкою ПАТ „МІСТО БАНК" (вих.№547 від 09.06.2015р.) та випискою з особового рахунку за 09.02.2015р.

Однак відповідач в порушення умов контракту „линии шнекового прессования", у кількості 4 штук вартістю 427250дол. США за одиницю позивачу не поставив, суму передплати у встановлені контрактом строки не повернув.

Враховуючи ті обставини, що товар за контрактом поставлено не було, а отримані кошти компанія "Макнамара Холдінгс С.А." не повернула відповідно до умов контракту, Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Укрпромекологія-Інвест" звернулась до господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

На підставі ст. 76 Закону України „Про міжнародне приватне право", ст. 38 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" спори, що виникають між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб'єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, зокрема у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.

Відповідно п. 11.1. Контракту, усі спори і суперечки, які виникають із договору чи в зв'язку з ним, розглядаються господарським судом Одеської області, із застосуванням матеріального і процесуального права України.

З огляду на викладене до вказаних спірних взаємовідносин повинно бути застосоване законодавство України.

Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов'язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Згідно з ч.2 ст.509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього кодексу.

Відповідно ст.. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних вимогах звичайно ставляться.

Статтю 712 ЦК України передбачено, що договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Водночас вимогами ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено що, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Відповідно до ст. 663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.664 ЦК України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, відзначає, що між сторонами виникли господарські зобов'язання, підставою яких є зовнішньоекономічний Договір поставки товару.

При цьому ТОВ "Укрпромекологія-Інвест" як Покупцем виконано належним чином взятий на себе обов'язок та перераховано передоплату в розмірі 1709000 доларів США, що підтверджується дослідженим в описовій частині рішення.

В свою чергу Компанія „Макнамара Холдінгс С.А." як Постачальник у порушення приписів українського законодавства та п.2.2 Договору не здійснило поставку товару протягом 10 днів з моменту отримання платежу від Покупця.

У випадку не поставки товару, продавець повертає покупцю 100% коштів, які надійшли в оплату за товар (п.8.4. контракту).

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, станом на день розгляду справи відповідач обладнання не поставив, суму передплати позивачу не повернув.

Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч.2 ст.693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми попередньої оплати за договором контрактом №UPE-M/170215 від 17.02.2015р. в сумі 1709000 доларів США є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з "Макнамара Холдінгс С.А." (Macnamara holdings S.A.; Commonwealth Trust Limited, Drake Chambers Tortola, Virgin Islands, British; Bank details: IBAN LV42KBRB1111 2117 8200 1; intermediary bank: р/р 16003001020001, SWIFT: MIBKUA2D, в АТ "Місто Банк") на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Укрпромекологія-Інвест" (01023, м. Київ, пров. Мечникова, буд.8, кв. 22; код 32159083) 1709000 (один мільйон сімсот дев'ять тисяч) доларів США суми передплати та 73080 (сімдесят три тисячі вісімдесят)грн. 00 судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

Повне рішення складено 13 липня 2015 р.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.07.2015
Оприлюднено17.07.2015
Номер документу46683060
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1929/15

Рішення від 08.07.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 03.06.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 12.05.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні