Рішення
від 13.07.2015 по справі 920/797/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.07.2015 Справа № 920/797/15

За позовом: Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, смт. Степанівка, Сумський район, Сумська область;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція», с. Новоосинове, Куп'янський район, Харківська область;

про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Коваленко О.В.

Представники:

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

Прокурор: Циганенко Б.М.;

При секретарі судового засідання Саленко Н.М.

СУТЬ СПОРУ: прокурор просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,1936 га, нормативна грошова оцінка якої становить 500 577 грн. 22 коп., укладений 08.10.2007 р. між позивачем і відповідачем, зареєстрований у Сумському районному відділі ДП «Центр ДЗК» 21.10.2007 р. за №040761304376; зобов'язати відповідача повернути по акту приймання-передачі земельну ділянку загальною площею 1,1936 га до земель комунальної власності, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач письмових заперечень суду не подав.

Представники позивача і відповідача в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази по справі, суд встановив:

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді, у випадках, визначених законом.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону, прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. № 3-рп/99 та ст. 1 постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 23.02.2012 р. №7 «Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам» під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», зазначеним у частині другій ст.2 ГПК України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Таким чином, судом встановлено наявність законних підстав для звернення прокурора з позовом в інтересах держави в особі Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області.

08 жовтня 2007 р. між Степанівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція» укладено договір оренди земельної ділянки (далі за текстом - «Договір»), відповідно до умов якого позивач надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості (для інших видів торгівлі, а також для роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим товаром), яка знаходиться в смт. Степанівка, вул. Пролетарська, 2, загальною площею 1,1936 га /у тому числі 0,1810 га під будівлями/. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становить 500 577 грн. 22 коп.

Зі змісту п. 8 Договору вбачається, що договір укладено на 49 років.

Даний Договір зареєстрований 22.10.2007 року в Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» при Держкомземі за №040761304376.

Земельна ділянка була передана відповідачу згідно акту передачі-прийому земельної ділянки, підписаного належним чином /а.с. 25/.

Пунктом 9. Договору передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі в розмірі: 2,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 10011 грн. 54 коп. на рік - на перший рік; 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 25028 грн. 86 коп. на рік - на послідуючий рік; 8,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 40046 грн. 18 коп. на рік - на решту строку оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10).

Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.07.2014 р. у справі №820/10243/14 з відповідача вже було стягнуто заборгованість з орендної плати за невиконання обов'язку по сплаті орендної плати по спірному Договору в розмірі 22 779 грн. 68 коп. Крім того, відповідно до листа Смуської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області за №1721/9/18-15-15-029 від 08.04.2015 р. заборгованість по орендній платі відповідача становить 125 298 грн. 02 коп., починаючи з березня 2014 р. та не сплачена до цього часу.

Прокурор та позивач мотивують свої вимоги тим, що відповідач в порушення взятих на себе зобов'язань по Договору і надалі не сплачує орендну плату протягом 10 місяців, на письмові звернення позивача не реагує, у зв'язку з чим просять суд розірвати Договір достроково.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про оренду землі», ст. 180 ГК України та ст. 632 ЦК України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Зі змісту п. д) ч.1 ст. 141 ЗК України вбачається, що однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Пунктом 2.23 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

Ч.1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду.

Згідно вимог ст.ст. 651, 652 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною, у разі істотної зміни обставин та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали його на інших умовах.

Враховуючи те, що судом встановлено факт наявності істотного порушення договору з боку відповідача - порушення грошового зобов'язання щодо своєчасного внесення орендної плати за користування земельною ділянкою (несплата орендної плати більше ніж 10 місяців), позовні вимоги щодо дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки від 08.10.2007 року, укладеного між Степанівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція», правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Відповідно до п. 21 Договору після припинення дії договору відповідач повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Враховуючи вищевикладене, земельна ділянка земелька ділянка загальною площею 1,1936 га, нормативна грошова оцінка якої становить 500 577 грн. 22 коп., передана на підставі договору оренди земельної ділянки від 08.10.2007 р., підлягає поверненню по акту приймання-передачі до земель комунальної власності.

Згідно Закону України «Про судовий збір» та відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету.

Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,1936 га, нормативна грошова оцінка якої становить 500 577 грн. 22 коп., укладений 08.10.2007 р. між Степанівською селищної радою Сумського району Сумської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція», зареєстрований у Сумському районному відділі ДП «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України 21.10.2007 р. за №040761304376.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція» (63732, Харківська область, Куп’янський район, с. Новоосинове, вул. Молодіжна, 18, кв. 23, код 32367742) повернути по акту приймання-передачі земельну ділянку загальною площею 1,1936 га, нормативна грошова оцінка якої становить 500 577 грн. 22 коп., до земель комунальної власності.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Суми дорожня конструкція» (63732, Харківська область, Куп’янський район, с. Новоосинове, вул. Молодіжна, 18, кв. 23, код 32367742) в доход державного бюджету України (рахунок 31218206783002, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач - УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001) 2 436 грн. 00 коп. судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано 14.07.2015 року

Суддя О.В. Коваленко

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.07.2015
Оприлюднено17.07.2015
Номер документу46683475
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/797/15

Рішення від 13.07.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 10.06.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 27.05.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні