Рішення
від 07.07.2015 по справі 910/9461/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2015Справа №910/9461/15

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Дочірній Банк Сбербанку Росії" до Асоціації виробників паркету України, третя особа: Приватне підприємство «Компанія «Інексукрпаркет» про стягнення 57 494,64 дол. США та 189 227,14 грн., що разом еквівалентно сумі 1 540 945,39 грн., за участю представників позивача - не з'явився, відповідача - не з'явився, третьої особи - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за кредитним договором №67-В/12/35/ЮО/КЛ від 24.10.2012 року у розмірі 52 000,00 доларів США заборгованості за кредитом (що еквівалентно 1 222 537,42 грн.), 5 494,64 доларів США процентів за користування кредитом (що еквівалентно 129 180,83 грн.), що нараховані за період з 24.05.2014 року по 05.04.2015 року, 174 233,31 грн. пені за прострочення повернення заборгованості за кредитом, 14 993,83 грн. пені за прострочення сплати процентів за користування кредитом.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 15.04.2015 року порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 18.05.2015 року.

Представники позивача, відповідача та третьої особи в судове засідання 07.07.2015 року не з'явилися, про час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Враховуючи те, що нез'явлення представників позивача, відповідача та третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов за відсутності представників позивача, відповідача та третьої особи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24 жовтня 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Дочірній Банк Сбербанку Росії" (банк) та Приватним підприємством «Компанія «Інексукрпаркет» (позичальник) було укладено кредитний договір № 67-В/12/35/ЮО/КЛ, за умовами якого банк відкриває позичальнику відновлювальну кредитну лінію в іноземній валюті, а позичальник зобов'язується використовувати кредит на цілі, зазначені в пункті 1.5. цього договору, своєчасно та у повному обсязі виплачувати банку проценти за користування кредитом, а також повернути наданий йому кредит у розмірах та у строки/терміни, передбачені ст. 8 цього договору, і виконувати інші умови цього договору (п. 1.1. договору).

У п. 1.2. кредитного договору визначено, що ліміт кредитної лінії складає 52 000 доларів США 00 центів. З 23.11.2014 р. ліміт кредитної лінії зменшується щомісячно, кожного 23 числа календарного місяця на 4 333,33 долара США, при чому в останньому періоді ліміт кредитної лінії зменшиться на 4 333,37 долара США.

Сторони погодили в п. 1.3, п. 1.3.1 кредитного договору тип процентної ставки, яка застосовується в цьому договорі - фіксована процентна ставка; а з 24.10.2013 року - змінювана процентна ставка. Розмір фіксованої процентної ставки встановлюється на рівні 11,8 % річних за кредитом, наданим в долларах США. Розмір змінюваної процентної ставки за користування кредитом визначається як сума погодженого сторонами індексу (надалі - базова процентна ставка) і маржі банку та розраховується за наступною формулою: R = LIBOR 6М + М. Наведені в цьому пункті договору визначення розуміються сторонами в такому значенні: R - розмір змінюваної процентної ставки за користування кредитом у відсотках річних, LIBOR 6М - базова процентна ставка, М - маржа банку. Базова процентна ставка - це погоджений сторонами цього договору індекс, що використовується у формулі визначення змінюваної процентної ставки та визначається на підставі даних інформаційної системи Thomson REUTERS, і встановлюється щоквартально/раз в півроку/раз на рік впродовж дії цього договору та дорівнює розміру індикативної процентної ставки «USD LIBOR 6M»;

При цьому, LIBOR 6M - це «Лондонська міжбанківська ставка пропозиції» (англ. London InterBank Offered Rate) - середньозважена процентна ставка по міжбанківським кредитам, що надаються банками, які виступають на Лондонському міжбанківському ринку з пропозиціями коштів у доларах США на період 6 місяців. Ставка розраховується на підставі даних, що надаються обраними банками, кожного робочого дня в 11.00 за Лондонським часом Британською Банківською Асоціацією (англ. BBA) разом з інформаційною системою Thomson REUTERS та публікується на web-сайті - http://www.bloomberg.com та/або на web-сайті http://www.bankrate.com. При цьому, вказана ставка LIBOR в доларах США округлюється до двох знаків після коми. Сторони домовилися, що достатнім підтвердженням розміру процентної ставки - LIBOR, яка застосовується для визначення розміру Базової процентної ставки, буде ставка, що встановилась на кінець дня в день встановлення Базової процентної ставки на підставі даних інформаційних систем Thomson REUTERS та/або bloomberg. Маржа банку - це частина процентної ставки, що використовується у формулі визначення змінюваної процентної ставки за цим договором та забезпечує необхідну, встановлену банком дохідність. Маржа банку встановлюється на рівні 10% річних.

Згідно з п. 1.3.3 кредитного договору, починаючи з 24 жовтня 2013 року розмір змінюваної процентної ставки встановлюється, виходячи із формули, зазначеної в пп.1.3.2 цього договору, при використанні значення базової процентної ставки, яка дорівнює USD LIBOR 6M, визначеної станом на дату, що передує трьом робочим дням до першого числа місяця, з якого починає діяти змінювана процентна ставка, та значення маржі банку, яке визначено в пп.1.3.2 цього договору.

У п. 1.3.4 кредитного договору сторони погодили, що максимальний розмір збільшення змінюваної процентної ставки від розміру змінюваної процентної ставки, визначеного станом на 24 жовтня 2013 року, складає 3% річних.

Пунктами 6.1, 6.2 кредитного договору передбачено, що позичальник зобов'язується сплачувати банку за користування кредитом проценти у розмірі, передбаченому договором. Проценти нараховуються на загальну суму заборгованості за кредитною лінією в валюті заборгованості. Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється щоденно протягом дії цього договору із розрахунку 360 днів у році. Нарахування процентів починається з дня надання кредиту (включно). Нарахування процентів повністю і остаточно припиняється в день фактичного повернення кредиту в повному обсязі. День повернення кредиту не враховується при нарахуванні процентів.

Згідно з п. 6.3 кредитного договору проценти, нараховані відповідно до пунктів 6.1 - 6.2 цього договору, позичальник зобов'язаний сплачувати щомісяця не пізніше 3 (трьох) робочих днів за днем закінчення періоду. При цьому під «періодом» сторони в цій ст. 6 договору розуміють кожний з періодів, який починається з того числа місяця, в якому був укладений цей договір (реквізит договору «дата», вказаний у верхньому правому куті на першій сторінці договору), і закінчується в день, що передує такому числу наступного (відповідного) місяця (т.ч. проценти за кредитом за такий день нараховуються).

Згідно з п. 11.3 кредитного договору, цей договір набуває чинності з дати його підписання банком та позичальником і скріплення печатками сторін і діє до повного виконання зобов'язань позичальника по цьому договору.

До кредитного договору сторонами вносились зміни шляхом укладання договору про внесення змін № 1 від 28.11.2013 р. та додаткової угоди до договору № 1 від 07.11.2012 р.

В забезпечення виконання зобов'язань за вищевказаним кредитним договором 24.10.2012 року між Публічним акціонерним товариством "Дочірній Банк Сбербанку Росії" (кредитор) та Асоціацією виробників паркету України (поручитель) було укладено договір поруки №б/н від 24.10.2012 року (договір поруки), за умовами якого поручитель зобов'язався відповідати перед кредитором за зобов'язаннями, які були повністю або частково невиконані Приватним підприємством «Компанія «Інексукрпаркет» (боржником) та які передбачені кредитним договором 67-В/12/35/ЮО/КЛ від 24.10.2012 (основне зобов'язання), зокрема, але не обмежуючись:

- зобов'язання повернути заставодержателю кредит, наданий в доларах США терміном до 23 жовтня 2015 року за основним договором в сумі 52000,00 доларів США, в строк який зазначений в кредитному договорі, а у випадках, передбачених законодавством України та/або кредитним договором (основним договором) та цим договором - достроково;

- зобов'язання в строки та в порядку, які зазначається в ст.6 кредитного договору, а у випадках, передбачених законодавством України та/або кредитним договором та/або договором поруки, - до настання строків, які зазначаються в ст. 6 кредитного договору - сплатити кредитору проценти за користування кредитом за кредитним договором (основним зобов'язанням) з розрахунку: - з дати укладення основного договору і по 23 жовтня 2013 року 11,8 % річних; - починаючи з 24.10.2013 року буде визначатися в порядку передбаченому основним договором. Сторони погоджують, що зміна розміру змінюваної процентної ставки внаслідок її перегляду на умовах та в порядку, зазначеному в п. 1.3., п. 6.6. основного договору та в додатку №1 до основного договору, відбувається автоматично і не потребує укладення між сторонами будь-якої додаткової угоди/договору про внесення змін до цього договору та така зміна зобов'язання є погодженою заставодавцем .

- зобов'язання відшкодувати збитки, завдані кредитору невиконанням та/або неналежним виконанням зобов'язань по основному договору;

- зобов'язання сплатити кредитору штрафні санкції, неустойки (пені, штрафи) за невиконання та/або неналежне виконання зобов'язань по основному договорі у строки та у розмірах, які зазначаються в основному договорі;

За змістом п. 2.1.3 договору поруки відповідальність поручителя перед кредитором включає в себе зобов'язання сплати кредитору неустойку у випадку і у розмірі, зазначеному в п.4.4 цього договору.

Пунктом 4.1. договору поруки передбачено, що позичальник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. поручитель та боржник залишаються зобов'язаними перед кредитором до того моменту, поки всі зобов'язання за основним договором не будуть виконані повністю.

Згідно п.4.2. договору поруки , передбачена ст. 2 договору відповідальність поручителя наступає у випадку, якщо боржник допустить прострочення виконання зобов'язань за кредитним договором.

В такому випадку кредитор звертається з письмовим повідомленням до поручителя про невиконання боржником зобов'язань, що зазначені в ст. 2 цього договору, та їх обсяг.

Пунктом 4.3. договору поруки передбачено, що поручитель протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту поштового відправлення йому кредитором письмового повідомлення або в інший термін, зазначений в такому повідомленні, зобов'язаний погасити заборгованість боржника за реквізитами, зазначеними в повідомленні.

Пунктом 5.1.1. договору поруки визначено, що у разі невиконання боржником своїх зобов'язань за основним договором кредитор має право пред'явити свої вимоги безпосередньо до поручителя. Ці вимоги є обов'язковими для виконання поручителем протягом строку, зазначеного в п.4.3 договору поруки.

Згідно з частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобовязується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобовязується повернути кредит та сплатити проценти. Відповідно до частини 2 цієї ж статті до відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст.553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

У разі порушення боржником зобов'язання. Забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Виписками по особовим рахункам, платіжними дорученнями та меморіальними ордерами, копії яких містяться в матеріалах справи підтверджується факт надання банком (позивачем) позичальнику (третій особі) кредитних коштів в загальній сумі 52 000,00 доларів США.

В свою чергу, позичальник (третя особа) належним чином не виконав покладені на нього зобов'язання за кредитним договором, у зв'язку з чим станом на 06.04.2015 сума заборгованість по кредитному договору становить 1 501 576,14 доларів США та 5 008 121,78 грн., з яких:

- 52 000,00 доларів США заборгованості за кредитом (що еквівалентно 1 222 537,42 грн.),

- 5 494,64 доларів США процентів за користування кредитом (що еквівалентно 129 180,83 грн.), що нараховані за період з 24.05.2014 року по 05.04.2015 року,

- 174 233,31 грн. пені за прострочення повернення заборгованості за кредитом,

- 14 993,83 грн. пені за прострочення сплати процентів за користування кредитом, що підтверджується розрахунком заборгованості за кредитним договором та випискою по особовим рахункам позичальника (третьої особи), які містяться в матеріалах справи.

13.11.2014 року позивачем за вих. №9470/5/28-3 було направлено поручителю (відповідачу) повідомлення (вимогу) про невиконання позичальником зобов'язань, в яких зазначений обсяг порушених боржником зобов'язань за кредитним договором та вимога про повернення повної суми заборгованості за кредитним договором, які залишені поручителем без реагування. Копія вимоги та докази її направлення відповідачу містяться в матеріалах справи.

Доказів сплати заборгованості по кредиту відповідачем та третьою особою не надано.

Ст.ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів у розмірі 52 000,00 доларів США заборгованості за кредитом (що еквівалентно 1 222 537,42 грн.), 5 494,64 доларів США процентів за користування кредитом (що еквівалентно 129 180,83 грн.), що нараховані за період з 24.05.2014 року по 05.04.2015 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до п.10.1. кредитного договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позичальником за кредитним договором, банк має право вимагати сплати позичальником пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня, від простроченої суми за кожен день прострочення: а) за прострочення терміну/ів повернення кредиту; б) за прострочення строку повернення загальної заборгованості за кредитом за вимогою банку в достроковому порядку, який визначено в ст.. 8 цього договору; в) за прострочення терміну/ів сплати процентів за користування кредитом, які визначені ст. 6 цього договору.

Пунктом 4.4. договору поруки передбачено, що за несплату забезпечених цим договором зобов'язань боржника у строк, зазначений у п. 4.3 цього договору, поручитель сплачує на користь кредитора пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України за кожний день прострочення від несплаченої суми.

Позовні вимоги в частині стягнення 174 233,31 грн. пені за прострочення повернення заборгованості за кредитом, 14 993,83 грн. пені за прострочення сплати процентів за користування кредитом в зв'язку з простроченням відповідачем виконання взятих на себе зобов'язань на підставі ст. 230 ГК України є обґрунтованими, та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, який відповідає умовам договору та вимогам закону.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судові витрати відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Асоціації виробників паркету України (03127, м. Київ, вул. 40-річчя Жовтня, буд. 120, корп. 1; код 25635395) на користь Публічного акціонерного товариства "Дочірній Банк Сбербанку Росії" (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 46; код 25959784) 52 000 (п'ятдесят дві тисячі) 00 доларів США, що еквівалентно 1 222 537 (один мільйон двісті двадцять дві тисячі п'ятсот тридцять сім) грн. 42 коп. заборгованості за кредитом, 5 494 (п'ять тисяч чотириста дев'яносто чотири) доларів 64 центи США, що еквівалентно 129 180 (сто двадцять дев'ять тисяч сто вісімдесят) грн. 83 коп. процентів за користування кредитом, 174 233 (сто сімдесят чотири тисячі двісті тридцять три) грн. 31 коп. пені за прострочення повернення заборгованості за кредитом, 14 993 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто три) грн. 83 коп. пені за прострочення сплати процентів за користування кредитом та 28 000 (двадцять вісім тисяч) грн. 00 коп. витрат на сплату судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 13.07.2015р.

Суддя С.О. Чебикіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.07.2015
Оприлюднено20.07.2015
Номер документу46760096
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/9461/15

Ухвала від 22.06.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 13.06.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 13.06.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Рішення від 07.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 03.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 15.04.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні