cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2015 р. Справа № 923/982/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
до Приватного підприємства "ЗІНЕКС"
про стягнення 19570,63 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Мгояна Р.С. (представника за дорученням),
від відповідача - не з'явився,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 19570,63 грн, з яких: 9588,13 грн заборгованості по кредиту, 5531,29 грн заборгованості по процентам за користування кредитом, 3329,44 грн пені та 1121,77 грн заборгованості по комісії за користування кредитом. Безпосередньо позовні вимоги ґрунтуються на невиконанні відповідачем взятих на себе зобов'язань по поверненню кредиту, сплаті відсотків та комісії за його використання по договору від 09.09.2013.
Відповідачем відзив на позов не надано та в засідання він свого представника не направив. Поряд з цим, розгляд справи проведено без його участі, оскільки ухвала суду про порушення провадження у справі повернута поштою з вказівкою про відсутність за адресою адреса.
Крім викладеного судом встановлено, що між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Приватбанк" та Приватним підприємством «Зінекс» 9 вересня 2013 року укладено договір банківського обслуговування, який складається із Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів та відтиском печатки, Заяви про приєднання до умов і правил надання банківських послуг, Умов та правил надання банківських послуг ПАТ КБ "Приватбанк", Тарифів банку, розміщених в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, за яким позивач встановив відповідачу на поточний рахунок № 26008052311418 кредитний ліміт, зобов'язався обслуговувати кредитний ліміт клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту або в письмовій формі, або через електронні зв'язки банка та клієнта.
Відповідно до пункту 3.2.1.1.1. Умов та правил надання банківських послуг кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту.
Згідно з пунктом 3.2.1.1.3. Умов та правил надання банківських послуг кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
Проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди, банк має право змінити умови кредитування, встановити інший строк повернення кредиту; при належному виконанні клієнтом зобов'язань, відсутності заперечень за місяць до закінчення строку обслуговування ліміту, проведення платежів клієнта в порядку обслуговування ліміту може бути продовжено банком на той же строк; при порушенні клієнтом зобов'язань банк має право встановити інший строк повернення кредиту ( п. 3.2.1.1.8. Умов та правил надання банківських послуг).
На виконання умов договору позивач надав відповідачу кредит, що слідує з виписки банку по рахунку № 26008052311418, натомість, за обліковими даними позивача позичальник не виконав взяті на себе зобов'язання за договором щодо повернення кредиту, сплати процентів та комісії, на підставі чого заборгував 9588,13 грн по сплаті кредиту, 5531,29 грн по сплаті процентів за користування кредитом та 1121,77 грн по сплаті комісії за користування кредитом.
Претензією № 30909НЕВ0S0С4 від 13.02.2015 позивач вимагав від відповідача погашення простроченої заборгованості в повному обсязі, яка залишена останньою без виконання.
Вирішуючи даний спір суд зазначає, що за своєю юридичною природою укладений між позивачем та відповідачем договір є кредитним договором, правовідносини за яким витікають з положень статті 1054 Цивільного кодексу України, за якою за кредитним договором банк (кредитодавець) зобов'язується надати кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 536 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Пунктами 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.1.1., 3.2.1.4.1.2., 3.2.1.4.1.3. Умов та правил надання банківських послуг сторони встановили, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо піддягало обнуленню, клієнт виплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 36 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню. У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом (п. 3.2.1.4.9. Умов та правил надання банківських послуг).
Також відповідач зобов'язався сплатити банку винагороду відповідно до пунктів 3.18.4.4. - 3.18.4.6. Умов та правил надання банківських послуг.
Таким чином, несплата суми кредиту, процентів та комісії за користування ним є порушенням взятих позичальником на себе зобов'язань за договором та положень частини 7 статті 193 Господарського кодексу України, згідно з якими одностороння відмова від виконання умов договору не допускається, тому в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За невиконання відповідачем вищезазначених зобов'язань за договором позивачем нарахована пеня в розмірі 3329,44 грн.
Зокрема, за умовами пункту 3.2.1.5.1. Умов та правил надання банківських послуг при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків, винагороди за користування кредитом, строків повернення кредиту, останній сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.1.4.1.3., від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Відповідно до положень статті 230 Господарського кодексу України неустойкою є грошова сума, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Пунктом 3.2.1.5.4. Умов та правил надання банківських послуг сторони встановили, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених пунктами 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
За таких обставин вимоги про стягнення пені також є правомірними та підлягають задоволенню.
Враховуючи, що позовні вимоги судом задоволено, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1827 грн покладається на відповідача.
На підставі вказаних правових норм і керуючись статтями 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Зінекс» (адреса: 75600 Херсонська обл., м. Гола Пристань, вул. 1-го Травня, буд. 15; код ЄДРПОУ 37953824) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (адреса: м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50; код ЄДРПОУ 14360570) - 9588,13 грн заборгованості по кредиту, 5531,29 грн заборгованості по процентам за користування кредитом, 3329,44 грн пені, 1121,77 грн заборгованості по комісії за користування кредитом та 1827 грн компенсації по сплаті судового збору.
Повне рішення складено 14.07.2015
Суддя М.К. Закурін
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2015 |
Оприлюднено | 20.07.2015 |
Номер документу | 46763690 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Закурін М. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні