11-сс/775/235/2015(м)
263/6195/15-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2015 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Донецької області в складі:
головуючого ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
секретаря ОСОБА_4
за участю прокурора ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Апеляційного суду Донецької області у місті Маріуполі кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12015050000000304 від 17 квітня 2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України, за апеляційною скаргою ТОВ «ТРАНС.НАФТА» на ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 28 травня 2015 року про арешт майна,
ВСТАНОВИЛА:
Слідчим відділом «ОВС та ОГ ЗО» СУ ГУМВС України в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12015050000000304 від 17 квітня 2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України.
28 травня 2015 року до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшло клопотання слідчого СВ «ОВС та ОГ ЗО» СУ ГУМВС України в Донецькій області, погоджене з прокурором про арешт майна, а саме грошових коштів «ТОВ «ТРАНС.НАФТА», які знаходяться на рахунках №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , відкритих у ПАТ «МОТОР-БАНК» МФО 313009.
Згідно клопотання, в період з листопада 2014 року по теперішній час ОСОБА_6 , який є директором та засновником ТОВ «Триест-Дон» (ЄДРПОУ 33135428), що зареєстровано у місті Донецьку, територія якого тимчасово окупована злочинною організацією так звана «Донецька народна республіка», разом з іншими особами, використовуючи зазначене підконтрольне підприємство, яке не пройшло перереєстрацію в Україні, організував в місті Донецьку незаконну торгівлю паливно-мастильними матеріалами. В результаті злочинної діяльності в лютому 2015 року ОСОБА_6 та інші особи отримали прибуток у сумі понад 700000 гривень, з яких 140000 грн. (20%) було передано представникам «ДНР» у вигляді сплати податків, тобто вчинили фінансування тероризму.
З метою прикриття вказаної незаконної діяльності ОСОБА_6 разом з іншими особами використовував підконтрольні підприємства: ТОВ «Триест-Дон» (ЄДРПОУ 33135428) - директор ОСОБА_6 , ТОВ «ТД Атлантис» (ЄДРПОУ 38933825) - директор ОСОБА_7 , ТОВ «Мальдівари» (ЄДРПОУ 39357767) та ТОВ «Омега-Сервис» (ЄДРПОУ 23427942) директором яких є дружина ОСОБА_6 ОСОБА_8 . Вказані підприємства використовувались для придбання, оприходування та реалізації продукції по фіктивним документам на території так званої «Донецької народної республіки», при цьому не сплачуючи податки державі Україна.
Так, ТОВ «Триест-Дон» (ЄДРПОУ 33135428) для здійснення незаконної діяльності направленої на фінансування тероризму використовує ТОВ «ТРАНС.НАФТА» (ЄДРПОУ 36605198), яке, в свою чергу, використовує банківські рахунки №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , відкриті у ПАТ «МОТОР-БАНК», МФО 313009.
Кримінальне правопорушення кваліфіковане за ч.2 ст.258-5 КК України.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 28 травня 2015 року накладено арешт на грошові кошти ТОВ «ТРАНС.НАФТА», які знаходяться в безготівковому вигляді на рахунках, відкритих у ПАТ «МОТОР-БАНК» МФО 313009.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя зазначив, що підставою для накладення арешту на майно є достатньо обґрунтоване припущення необхідності застосування зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження з метою зупинення злочинної діяльності, запобігання можливості розпорядження та відчуження майном, на яке було спрямоване кримінальне правопорушення та набутим в результаті злочину, а також з метою забезпечення можливого цивільного позову.
В апеляційній скарзі ТОВ «ТРАНС.НАФТА» просить ухвалу слідчого судді скасувати у зв`язку невідповідністю висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, істотним порушенням кримінального процесуального закону, постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання слідчого про накладення арешту на майно ТОВ «ТРАНС.НАФТА». Вказує, що судове рішення ухвалене з порушенням вимог ст.ст.170,173 КПК України. Кримінальне провадження щодо посадових осіб ТОВ «ТРАНС.НАФТА» не здійснюється, про підозру нікому з таких осіб не повідомлено та відомості до ЄРДР з цього приводу не внесено. ТОВ «ТРАНС.НАФТА» цілком на законних підставах, з виплатою усіх податків, здійснило продаж пального ТОВ «ТД «Атлантис» та ТОВ «Мальдівари», яке зареєстровано на території, підконтрольній Україні, і представники яких самостійно забрали це пальне та здійснили його транспортування. Також зазначає, що судом не було враховано вимог ч.4 ст.173 КПК України, а тому підприємство позбавлено можливості здійснювати свою діяльність у звичайному режимі, що неодмінно призведе до банкрутства внаслідок неможливості виконання своїх обов`язків за укладеними господарськими договорами.
Заслухавши доповідача, думку прокурора, який вважав судове рішення законним і обґрунтованим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
При розгляді апеляційної скарги ТОВ «ТРАНС.НАФТА» колегія суддів перевіряє дотримання слідчим суддею вимог ст.ст.132,170,171,172,173 КПК України і бере до уваги сукупність усіх чинників і обставин, передбачених зазначеними нормами кримінального процесуального закону.
Згідно вимог ч.ч.2,3 ст.170 КПК України арешт може бути накладено на майно, яке відповідає критеріям, зазначеним у ч.2 ст.167 КПК України, з метою забезпечення можливої конфіскації майна, спеціальної конфіскації або цивільного позову.
Відповідно до вимог ч.2 ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; достатність доказів, що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, та цивільного позову; наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Як вбачається з матеріалів провадження та встановлено судом, в них взагалі відсутні будь-які дані про внесення до ЄРДР, відкриття кримінального провадження та повідомлення про підозру особі (особам) ТОВ «ТРАНС.НАФТА» про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого будь-якою нормою закону України про кримінальну відповідальність (в порядку, передбаченому ст.ст.276-279 КПК України), а також, що зазначене підприємство в подальшому може нести цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями осіб, зазначених у клопотанні слідчого (правовий та процесуальний статус яких до речі суду невідомий через відсутність відповідних даних), що вимагало б і надавало підстави для прийняття заходу забезпечення у вигляді арешту майна на випадок у наступному застосувати конфіскацію майна або стягнути грошові кошти для задоволення цивільного позову, відповідно до вимог ст.170 КПК України.
Не заперечував цих обставин і прокурор в ході апеляційного розгляду, фактично визнавши, що свідчення, зазначені в клопотанні слідчого щодо ТОВ «ТРАНС.НАФТА» є лише інформацією, яку належить перевіряти та доводити.
Крім того, слідчий суддя, розглядаючи клопотання слідчого і приймаючи рішення про арешт майна, послався на наявність достатньо обґрунтованого припущення необхідності застосування зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження з метою зупинення злочинної діяльності, проте, не врахував, що кримінальне провадження відкрите за частиною 2 статті 258-5 КК України відносно посадових осіб іншого підприємства.
Приймаючи вказане рішення, слідчий суддя в ухвалі також зазначив про мету запобігання можливості розпорядження та відчуження майном, на яке було спрямовано кримінальне правопорушення та набутим в результаті злочину, але залишив поза своєї уваги та не мотивував це, при тому, що мова про викрадання бюджетних коштів не йде взагалі, а грошові кошти, зазначені у клопотанні слідчого, були предметом розрахунку між приватними підприємствами.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що слідчим суддею клопотання слідчого розглянуто з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам та матеріалам кримінального провадження, що призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого рішення, яке підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали, відповідно до вимог ст.ст.407,409 КПК України, а тому доводи апеляційної скарги ТОВ «ТРАНС.НАФТА» є цілком законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132,170-173, 404, 405, 407, 418 КПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ТОВ «ТРАНС.НАФТА» задовольнити.
Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 28 травня 2015 року, якою накладено арешт на грошові кошти (за винятком коштів, з яких нараховується заробітна плата працівникам та здійснюється відрахування до бюджету) ТОВ «ТРАНС.НАФТА» (ЄДРПОУ 36605198), які знаходяться в безготівковому вигляді на рахунках №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , відкритих у ПАТ «МОТОР-БАНК» МФО 313009, скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання старшого слідчого СВ «ОВС та ОГ ЗО» СУ ГУМВС України в Донецькій області від 23 травня 2015 року про накладення арешту на грошові кошти ТОВ «ТРАНС.НАФТА» .
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Колегія суддів Апеляційного суду
Донецької області
Суд | Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь) |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2015 |
Оприлюднено | 17.03.2023 |
Номер документу | 46806479 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь)
Гєрцик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні