Рішення
від 14.07.2015 по справі 243/4286/15-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер №243/4286/15-ц

Номер провадження №2/243/2384/2015

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

«14» липня 2015 року м. Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого - судді Чемодурової Н.О.,

при секретарі - Жмарьові П.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за позовом Райгородоцької селищної ради Слов'янського району Донецької області до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управляння юстиції, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Донецької обласної державної адміністрації, товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна», Відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції, про припинення права власності та скасування державної реєстрації,

В С Т А Н О В И В:

У травні 2015 року Райгородоцька селищна рада звернулась до суду з уточненим в ході судового розгляду позовом. На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне. Ухвалою господарського суду Донецької області від 08.12.2011 року по справі про банкрутство №5/141б юридичну особу-товариство з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм» (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Шевченка, буд. 22, код ЄДР 32036216) ліквідовано. Припинення юридичної особи ТОВ «Екстрафарм» проведено відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Державна реєстрація ТОВ «Екстрафарм» припинена 16.12.2011 року. Проте, незважаючи на припинення ТОВ «Екстрафарм» як юридичної особи, до теперішнього часу за даною юридичною особою подовжує бути зареєстроване право власності на будівлю 27/100 часток приміщень, які розташовані за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28. Відповідно до письмової інформації арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 10.02.2014 року, будівля механічних майстерень була списана з балансу ТОВ «Екстрафарм» 05.09.2011 року у зв'язку із знаходженням її в аварійному стані. У зв'язку з викладеним, після уточнення, позивач просить суд: - припинити право власності товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм » на будівлю механічних майстерень і побутових приміщень за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (з 16.10.2014 року адреса згідно рішення Райгородоцької селищної ради № 66 Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а»); - зобов'язати відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управляння юстиції скасувати державну реєстрацію права власності ТОВ «Екстрафарм» на 27/100 часток нежитлових будівель, за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а».

Представник позивача, ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності Райгородоцького селищного голови №194/01-24/6 від 29 квітня 2015 року, належним чином повідомлена про час та дату розгляду справи, в залу суду не з'явилась, надала суду заву про розгляд справи у її відсутності, в якій просила уточнений позов задовольнити повністю. Будучи допитаною в попередніх судових засіданнях, надала пояснення аналогічні, викладеним у позові (а.с.7, 99).

Відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управляння юстиції суду надано заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача, рішення просили винести на розсуд суду (а.с. 99).

Ухвалою суду від 01 липня 2015 року до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору залучені: товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль - Україна», Донецька обласна державна адміністрація, Відділ державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції (а.с. 104).

Відділом державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції суду надано заяву про розгляд справи у відсутності його представників. Додатково зазначено, що на примусовому виконанні у відділі державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції знаходилися виконавчі провадження про стягнення з ТОВ «Екстрафарм» боргів на користь Управління ПФУ. В процесі виконання державним виконавцем вживалися заходи забезпечення виконання виконавчих документів шляхом накладення арешту на майно боржника. Постановою Господарського суду Донецької області від 28.12.2009 року по справі № 5/1416 боржник - ТОВ «ЕКСТРАФАРМ» (ЄДРПОУ 32036216) - визнаний банкрутом. Ліквідатором призначений арбітражний керуючий ОСОБА_1 Всі виконавчі документи було передано арбітражному керуючому ОСОБА_1 для подальшого прийняття рішення. На теперішній час, виконавчі провадження, де стороною - боржником є ТОВ «Екстрафарм», на виконанні у відділі державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції не перебувають (а.с. 115).

Донецькою обласною державною адміністрацією суду надано письмове пояснення, зі змісту якого вбачається наступне. Рішення Господарського суду Донецької області від 25.12.2013 року при розгляді справи № 905/5167/13 суд встановив, що державна реєстрація ТОВ «ЕКСТРАФАРМ» припинена, а майно, що залишилось після його ліквідації, має ознаки безхазяйного. Відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Справу просили розглянути без участі представника Донецької обласної державної адміністрації (а.с. 00).

ТОВ «Руссоль-Україна» суду надано заяву про розгляд справи без участі його представників. Проти задоволення позову не заперечували (а.с. 107).

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази і вивчивши матеріали справи, суд у межах заявлених позовних вимог (стаття 11 ЦПК України) установив наступне.

Як було встановлено в ході судового розгляду, розпорядженням голови Слов'янської районної державної адміністрації № 693 від 15.10.2003 року «Про оформлення права державної власності на нежитлові будівлі по вул. Куйбишева № 28 в сел. Райгородок» було видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 28.10.2003 року за державою в особі Верховної ради України, якій належали на праві загальнодержавної власності об'єкти нерухомості, що складалися з : - будівлі контори літ «В», площею 80,6 кв. м.,

- будівлі насосної станції з електропідстанцією літ. «А», площею 447,2 кв. м.,

- будівлі РУ-6 КВ літ «Б», площею 126, 5 кв. м.,

- будівлі механічних майстерень і побутових приміщень літ «Г», площею 365, 2 кв. м.,

- будівлі матеріального складу, літ, «Д», площею 65, 4 кв. м.,

- будівлі складу запчастин літ «Є», площею 144, 9 кв. м.,

- будівлі котельної літ Ж», площею 92, 7 кв. м.,

- замощення 1,

розташованих за адресою, Донецька обл., Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (а.с. 48, 49).

Вказані об'єкти нерухомості обліковувались на балансі ГП «Райгородський розсолпромисел». Майно було закріплене зі підприємством і належало йому на праві господарського відання.

Відповідно до договору купівлі-продажу, зареєстрованого 02.03.2004 року на Донецькій товарній біржі за № 80 Н, в подальшому, будівля механічних майстерень і побутових приміщень, літ «Г», площею 365, 2 кв.м., яка розташована за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28, що дорівнює 27/100 часткам зазначеного вище комплексу об'єктів нерухомого майна, була відчужена ГП «Райгородський розсолпромисел» у власність товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм» (а.с. 50-51, 52).

Ухвалою господарського суду Донецької області від 08.12.2011 року по справі про банкрутство №5/1416 юридичну особу-товариство з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм» (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Шевченка, буд. 22, код ЄДР 32036216) ліквідовано (а.с. 37-39). Кредиторами по справі визнані: Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція на суму 242 338 грн. 85 коп.; управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську на суму 6 561 грн. 54 коп., Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Слов'янську на суму 110 грн. 15 коп. Також, як вбачається зі змісту ухвали, за боржником ТОВ «Екстрафарм» обліковується нежитлова будівля побутове приміщення, стан якого є аварійним. Зі звіту ліквідатора вбачалось, що при огляді даного об'єкту нерухомості було встановлено, що фактично будівля зруйнована, та в наявності є тільки частина фундаменту. Кредиторами одноголосно було прийнято рішення про списання даного приміщення (акт списання від 05.09.2001р.). У зв'язку з відсутністю майнових активів, кредиторські вимоги залишились незадоволеними.

Згідно ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Припинення юридичної особи ТОВ «Екстрафарм» проведено відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Державна реєстрація ТОВ «Екстрафарм» припинена 16.12.2011 року за судовим рішенням господарського суду Донецької області від 08.12.2011 року по справі № 5/1416 про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом. Номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - 12771170007000141 від 16.12.2011 року, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.05.2015 року (а.с. 84-86).

Відповідно до письмової інформації арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 10.02.2014 року, будівля механічних майстерень була списана з балансу ТОВ «Екстрафарм» 05.09.2011 року у зв'язку із знаходженням ії в аварійному стані (напівзруйнована) (а.с. 60).

Рішення щодо припинення чи скасування реєстрації права власності такої будівлі ані ліквідатором боржника - арбітражним керуючим ОСОБА_1, ані при винесенні ухвали суду по справі про банкрутство, не прийнято.

Рішенням виконавчого комітету Райгородоцької селищної ради № 66 від 06.10.2014 «Про присвоєння адресного номеру», занедбаній будівлі механічних майстерень, розташованій в смт. Райгородок Слов'янського району вул. Куйбишева, 28, присвоєно адресний номер: смт. Райгородок Слов'янського району вул. Куйбишева, 28 «а» (а.с. 17).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна від 28 травня 2015 року, відомості про право власності, заборони відчуження нежитлових будівель за адресою: Донецька обл., Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а» - відсутні (а.с.87).

З повідомлення КП «БТІ» м. Слов'янськ від 29.05.2015 року та інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що право власності на нежитлові будівлі (реєстраційний номер 3216183), розташовані за адресою: Слов'янський район, смт Райгородок, вул. Куйбишева, 28, зареєстроване:

- 50/100 часток - за товариством з обмеженою відповідальністю «РУССОЛЬ - Україна» на підставі свідоцтва про право власності від 18.07.2012р.,

- 23/100 частки - за Державою в особі Верховної Ради України на підставі свідоцтва про право власності, виданого Слов'янською районною державною адміністрацією 28.10.2003р.,

- 27/100 часток - за товариством з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм» на підставі договору купівлі-продажу № 80Н, зареєстрованого Донецькою товарною біржею 02.03.2004р (а.с. 90, 100-102).

Таким чином, в ході судового розгляду було встановлено, що залишене після припинення реєстрації ТОВ «Екстрафарм» майно у виді будівлі механічних майстерень і побутових приміщень, на баланс ніхто не прийняв та право власності за собою не перереєстрував, кредиторські вимоги на будівлю не пред'являлись. Безпосередньо власником, ТОВ «Екстрафарм» будівлі та споруди були списані з балансу, як зруйновані. Тобто майно, яке залишилось після ліквідації ТОВ «Екстрафарм», має ознаки безхазяйного.

Відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

У друкованому засобі масової інформації - Слов'янській міськрайонній суспільно-політичній газеті «Вісті» № 32 (15140) від 08.08.2013 року опублікована оголошення Райгородоцької селищної ради про виявлення власника нерухомого майна будівлі механічних майстерень і побутових приміщень, яка знаходиться на території Райгородоцької селищної ради за адресою Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (а.с. 29-30).

З дня оголошення в друкованому засобі масової інформації сплинуло більше року і за цей час ніяких звернень від фізичних чи юридичних осіб, які б вважали себе власниками цього нерухомого майна, до селищної ради не надходило.

Рішенням Райгородоцької селищної ради Слов'янського району Донецької області від 29.12.2006 № 5/7-163 затверджено «Порядок набуття Райгородоцькою територіальною громадою права комунальної власності на безхазяйні нерухомі речі, відумерлу спадщину та знахідки», згідно п. 2.2 якого перевірку факту наявності безхазяйної речі та збір необхідних матеріалів здійснює виконавчий комітет селищної ради (а.с. 18-24).

Комісією виконавчого комітету Райгородоцької селищної ради складено Акт опису і попередньої оцінки безхазяйного майна, від 11 листопада 2014 року, відповідно до якого здійснено опис та попередня оцінка майна - будівлі механічних майстерень та побутових приміщень, розташованої за адресою Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а». Будівля механічних майстерень та побутових приміщень є одноповерховою, побудованою з цегли, з дахом із плит з м'якою покрівлею. Площа основи-454, 5 кв. м, загальна площа - 365, 2 кв. м., висота 4,10м., об'єм 1864 куб. м. Розміри 36,65 м. х 12,40 м. Крім того, при обстеженні встановлено, що: внутрішні приміщення потребують ремонту; засклення віконних рам частково відсутнє; фундамент та стіни знаходяться у незадовільному стані. Попередньою оцінкою майна вартість будівлі визначено у розмірі 92 212 грн. Зазначений акт затверджено рішенням виконавчого комітету Райгородоцької селищної ради №73 від 13.11.2014 року (а.с.25-27).

Однак, рішенням державного реєстратора на нерухоме майно №16716704 він 24 жовтня 2014 року Райгородоцькій селищній раді Слов'янського району Донецької області було відмовлено у взятті на облік безхазяйного майна - будівлі механічних майстерень, що розташоване Донецька обл.., Слов'янський р., смт. Райгородок, вулиця Куйбишева, будинок 28, оскільки у базах даних, які використовує державний реєстратор, міститься запис, про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, щодо якого подано заяву про взяття на облік (а.с.16).

Відповідно до даних витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №38107881 від 26.05.2015 року:

- з 27.11.2007 року на 27/100 часток нерухомого майна, розташованого за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28, яке належить ТОВ «Екстрафарм», накладено арешт ВДВС Слов'янського міськрайонного управління юстиції на підставі постанови господарського суду Донецької області 33/288 від 22.12.2006 року (№ обтяження - 6107949);

- з 08.10.2008 року 1/5 частка нерухомого майна - будинку, розташованого за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28, перебуває під арештом ВДВС Слов'янського міськрайонного управління юстиції, накладеного на підставі постанови про арешт майна боржника ОСОБА_3 АА №374659 від 23.09.2008 року (№ обтяження - 8039500).

Рішенням державного реєстратора на нерухоме майно №16716704 він 24 жовтня 2014 року Райгородоцькій селищній раді Слов'янського району Донецької області було відмовлено у взятті на облік безхазяйного майна - будівлі механічних майстерень, що розташоване Донецька обл., Слов'янський р., смт. Райгородок, вулиця Куйбишева, будинок 28, оскільки у базах даних, які використовує державний реєстратор, міститься запис, про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, щодо якого подано заяву про взяття на облік, а також записи про державну реєстрацію обтяження речових прав на таке майно (а.с.16).

Однак, як вбачається з письмових пояснень ВДВС Слов'янського міськрайонного управління юстиції на теперішній час виконавчі провадження де стороною - боржником є ТОВ «Екстрафарм», на виконанні у відділі державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції не перебувають.

Пунктом 7 частини 1 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» N 606-XIV від 21 квітня 1999 року (далі-Закон) передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі: визнання боржника банкрутом. У разі закінчення виконавчого провадження арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених Законом, ч. 1 ст. 50 Закону.

Згідно довідки Райгородцької селищної ради №02-29/811 від 06.07.2015 року в смт. Райгородок Слов'янського району Донецької області по вул. Куйбишева, 28 та вул. Куйбишева, 28 «а» житлових будівель та споруд не значиться.

Згідно довідки Райгородцької селищної ради №02-29/812 від 06.07.2015 року ОСОБА_4 Койчаєвич проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

З огляду на викладене, суд вважає, що арешт за № обтяження - 6107949, накладений на об'єкти нерухомості за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28, відомості про який наявні в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, є знятим з часу завершення виконавчого провадження. Арешт, накладений на житло боржника ОСОБА_3 не розповсюджує свою дію на спірне нерухоме майно не житлових приміщень, належних ТОВ «Екстрафарм», оскільки вони знаходяться за різними адресами.

Згідно із ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено перелік основних способів захисту цивільних прав і інтересів, серед яких припинення правовідношення та визнання незаконними рішеннь, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно із частиною третьою статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок та інші.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 6 ст. 118 та ч.1 ст. 122 ЗК України передбачено, що до відання сільських, селищних, міських рад належить право надання земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Громадяни, зацікавлені в одержанні у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, подають клопотання до відповідної міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання регулювання земельних відносин (підпункт 34 пункту 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Отже, вирішення питань щодо надання у власність земельних ділянок належить до виключної компетенції територіальної громади в особі місцевих рад. Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність, визначається з урахуванням положення статті 121 ЗК України.

Згідно повідомлення Відділу Держземагентства у Слов'янському районі від 05.06.2015 року №01-18/700 інформація щодо держаної реєстрації права власності на земельні ділянки №28 та №28 «а» по вул. Куйбишева в смт. Райгородок Слов'янського району, згідно наявних даних державного земельного кадастру відсутня.

Звернувшись до суду з дійсним позовом, позивач зазначив, що у разі задоволення цього позову територіальною громадою у особі Райгородоцької селищної ради буде виконана уся необхідна процедура щодо визнання нерухомого майна - 27/100 часток нежитлових будівель, а саме - будівлі механічних майстерень, позначених на плані літерою Г-1, які розташовані у селищі Райгородок Слов'янського району, по вулиці Куйбишева, 28, безхазяйним та передання його у власність територіальної громади.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), ратифікована Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР (далі - Конвенція), зокрема ст. 1 Протоколу № 1 (1952 р.) передбачає право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускає позбавлення особи свого майна, крім як в інтересах суспільної необхідності і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнає право держави на здійснення контролю за використанням власності у відповідності з загальними інтересами або для забезпечення податків, інших зборів чи штрафів.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплена і у вітчизняному законодавстві України. Так, відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом, є однією із загальних засад цивільного законодавства (п. 2 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України (далі - ЦК)). Непорушність права приватної власності і недопущення протиправного позбавлення власності визначено також серед конституційних основ правопорядку у сфері господарювання (ч. 2 ст. 5 Господарського кодексу України).

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК). Судовий захист права власності здійснюється шляхом розгляду позовів про визнання права власності на майно, витребування його із чужого незаконного володіння чи від добросовісного набувача у передбачених законом випадках, про визнання правочину недійсним, про визнання незаконним правового акта, що порушує право власності, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, про заборону вчинення дій, які можуть порушити право власності, або про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню, про визначення порядку володіння та користування спільним майном, про поділ спільного майна або виділ з нього частки, про виключення майна з опису, про відшкодування шкоди, заподіяної майну, або збитків, завданих порушенням права власності і под.

Відповідно до п. 11 частини 1 статті 346 ЦК України право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.

Відповідно до статей 110, 111 ЦК України та даних єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців правонаступники юридичної особи ТОВ «Екстрафарм» відсутні.

За змістом пункту 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 із наступними змінами та доповненнями запис до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав вноситься державним реєстратором на підставі рішення суду.

Оскільки право власності на будівлі механічних майстерень і побутових приміщень літ «Г», площею 365, 2 кв. м., які розташовані за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 зареєстровано за ТОВ «Екстрафарм», а це підприємство, як юридична особа, припинено, є всі підстави для припинення його права власності на зазначену будівлю.

З огляду на викладене, суд вважає, що позов Райгородоцької селищної ради Слов'янського району Донецької області про припинення права власності на майно, власник якого є юридичною особою та у встановленому законом порядку припинив свою діяльність, є обґрунтованим, оскільки наявність державної реєстрації права власності за юридичною особою, яка ліквідована, перешкоджає Райгородоцькій селищній раді розпоряджатися як земельною ділянкою, на якій розташовані фактично безхазяйні об'єкти нерухомого майна, так і самими зазначеними об'єктами нерухомого майна, передати їх у власність територіальної громади.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Райгородоцької селищної ради Слов'янського району Донецької області до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управляння юстиції, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна», Донецької обласної державної адміністрації, Відділу державної виконавчої служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції, про припинення права власності та скасування державної реєстрації - задовольнити повністю.

Припинити право власності товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрафарм» на будівлю механічних майстерень і побутових приміщень, площею 365, 2 кв. м., позначених на плані літерою Г-1, яка складає 27/100 ідеальних часток та розташована за адресою : Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (з 16.10.2014 року адреса згідно рішення Райгородоцької селищної ради № 66 Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а»).

Зобов'язати відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управляння юстиції скасувати державну реєстрацію права власності ТОВ «Екстрафарм» на 27/100 часток нежитлових будівель, що розташовані за адресою: Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 (з 16.10.2014 року адреса згідно рішення Райгородоцької селищної ради № 66 Донецька область, Слов'янський район, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28 «а»).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апеляційний суд Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено «16» липня 2015 року.

Суддя Н.О. Чемодурова

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.07.2015
Оприлюднено21.07.2015
Номер документу46818321
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/4286/15-ц

Рішення від 14.07.2015

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Чемодурова Н. О.

Ухвала від 01.07.2015

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Чемодурова Н. О.

Ухвала від 15.05.2015

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Чемодурова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні