ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" липня 2015 р.Справа № 921/448/15-г/15
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Галамай О.З. при секретарі Сиротюк К.В.
розглянув справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про cтягнення заборгованості в сумі 497 798, 20 грн.
В судове засідання з'явились:
від позивача: не з"явився
від відповідача: не з"явився
Представнику позивача в судовому засіданні роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Фіксація судового процесу технічними засобами в порядку ст. 81-1 ГПК України не здійснювалася через відсутність відповідного клопотання.
Суть спору: На розгляд господарського суду Тернопільської області Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКЕАНІЧНІ МОРЕПРОДУКТИ" про cтягнення заборгованості в розмірі 497 798,20 грн .
Ухвалою суду від 28.04.2015р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 20.05.2015р.
Ухвалами суду від 20.05.2015р., 03.06.2015 р. розгляд справи відкладався на 03.06.2015 р. та 24.06.2015 р. відповідно з підстав, викладених в ухвалах суду.
В судовому засіданні 24.06.2015р. суд перейшов до розгляду справи по суті та оглянув оригінали документів, доданих до позовної заяви.
Представник позивача в судовому засіданні 24.06.2015 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та поясненнях, наданих в судовому засіданні. Також подав клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів в порядку ст.69 ГПК України.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, причин неявки не повідомив, вимог ухвали суду не виконав, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
На задоволення клопотання представника позивача про продовження строку розгляду справи та в зв'язку з неявкою представника відповідача розгляд справи продовжено та відкладено її розгляд на 14.07.2015 р.
В судове засідання 14.07.2015 р. представник позивача не з'явився.
Представник відповідача в судове засідання вкотре не з'явився, вимог ухвал суду не виконав, причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи рекомендованою кореспонденцією з повідомленнями про вручення поштового відправлення (знаходяться в матеріалах справи).
Пунктом 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції "№18 від 26.12.2011р. встановлено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи викладене, суд вважає, що справа у відповідності до вимог ст. 75 ГПК України може бути розглянута за відсутності відповідача.
В судовому засіданні 14 липня 2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
23 жовтня 2014 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Океанічні морепродукти" (надалі - Замовник) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (надалі - Посередник) укладено договір про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування, відповідно до умов якого Замовник доручає, а Посередник зобов"язується виконати ряд певних фактичних дій з метою знаходження оптимального контрагента (Продавця) готового укласти договір купівлі - продажу Товару та/або поставки Товару. Найменування, кількість, ціна, умови продажу якого будуть відповідати вимогам викладеним у Замовленні Замовника; надати допомогу Замовнику в укладанні договору купівлі - продажу між ним та Продавцем. У Замовленні Замовник в обов'язковому порядку зазначає найменування, орієнтовну кількість та ціну Товару (п.1.1 договору).
Згідно п.1.2 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування Замовник зобов"язується оплатити послуги Посередника в порядку, в строк і на умовах, визначених даним договором.
Відповідно до п.2.1 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування Посередник зобов"язується виконувати послуги, передбачені даним договором, у зазначені терміни. Після знаходження Продавця, який погоджується продати товар, що відповідає вимогам Замовлення Замовника, зобов"язаний протягом 5(п"яти) днів надати останньому наступну інформацію: найменування особи Продавця, місцезнаходження Продавця, зустрічні вимоги Продавця (у разі їх наявності), пропозиції Продавця щодо порядку укладання договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару. Надати Замовнику гарантійного листа Продавця про його намір укласти договір купівлі-продажу товару та/або поставки. За попереднім погодженням із Замовником організувати зустріч між Замовником і Продавцем для детального обговорення умов договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару. Організувати та бути присутнім на усіх зустрічах Замовника та Продавця. Після узгодження всіх необхідних умов договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару між Замовником та Продавцем протягом двох робочих днів надати проект договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару Замовнику та Продавцю на погодження. Після узгодження остаточної редакції договору купівлі - продажу товару та/або поставки товару організувати зустріч між Замовником та Продавцем для підписання договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.3 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування передбачено, що Замовник виплачує винагороду Посереднику у розмірі, що погоджений Сторонами у Замовленні (1,5 % від вартості купленого товару). Безумовна умова виплати винагороди - це фактичний перехід права власності на Товар до Замовника за договорами купівлі - продажу та/або поставки Товару укладеними за сприяння Посередника. Винагорода виплачується протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання сторонами Акту здачі - приймання робіт.
На виконання умов договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування від 23.10.2014р. позивач надав послуги, що підтверджується повідомленням про знаходження потенційного продавця №976 від 10.11.2014р., гарантійним листом №1277 від 22.11.2014р. , повідомленням про організацію зустрічі щодо погодження умов договору №1000 від 01.12.2014р.
Факт надання позивачем та отримання відповідачем послуг, підтверджується замовленням №1 від 23.10.2014р. та актом здачі - приймання робіт від 11.02.2015р., підписаним та скріпленим печатками обох сторін (знаходяться в матеріалах справи).
Як свідчать матеріали справи та стверджує позивач, відповідач порушив умови договору щодо оплати за надані послуги, заборгувавши станом на час звернення з позовом до суду 497 798,20 грн., що підтверджується також актом звірки взаємних розрахунків станом на 31.03.2015р., скріплений підписами та печатками обох сторін.
Також позивач просить стягнути з відповідача судові витрати.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Аналогічне положення містить ст. 193 ГК України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до укладеного між сторонами договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування від 23.10.2014р., (відповідно до умов якого Замовник (ТОВ"Океанічні продукти") доручає, а Посередник (ФОП ОСОБА_1) зобов"язується виконати ряд певних фактичних дій з метою знаходження оптимального контрагента (Продавця) готового укласти договір купівлі - продажу Товару та/або поставки Товару, надати допомогу Замовнику в укладанні договору купівлі - продажу між ним та Продавцем), позивач надав посередницькі послуги відповідачеві на загальну суму 497 798,20 грн., що підтверджується повідомленням про знаходження потенційного продавця №976 від 10.11.2014р., гарантійним листом №1277 від 22.11.2014р. , повідомленням про організацію зустрічі щодо погодження умов договору №1000 від 01.12.2014р.
Згідно п.1.2 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування Замовник зобов"язується оплатити послуги Посередника в порядку, в строк і на умовах, визначених даним договором.
Відповідно до п.2.1 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування Посередник зобов"язується виконувати послуги, передбачені даним договором, у зазначені терміни. Після знаходження Продавця, який погоджується продати товар, що відповідає вимогам Замовлення Замовника, зобов"язаний протягом 5(п"яти) днів надати останньому наступну інформацію: найменування особи Продавця, місцезнаходження Продавця, зустрічні вимоги Продавця (у разі їх наявності), пропозиції Продавця щодо порядку укладання договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару. Надати Замовнику гарантійного листа Продавця про його намір укласти договір купівлі-продажу товару та/або поставки. За попереднім погодженням із Замовником організувати зустріч між Замовником і Продавцем для детального обговорення умов договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару. Організувати та бути присутнім на усіх зустрічах Замовника та Продавця. Після узгодження всіх необхідних умов договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару між Замовником та Продавцем протягом двох робочих днів надати проект договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару Замовнику та Продавцю на погодження. Після узгодження остаточної редакції договору купівлі - продажу товару та/або поставки товару організувати зустріч між Замовником та Продавцем для підписання договору купівлі-продажу товару та/або поставки товару.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.3 договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування передбачено, що Замовник виплачує винагороду Посереднику у розмірі, що погоджений Сторонами у Замовленні. Безумовна умова виплати винагороди - це фактичний перехід права власності на Товар до Замовника за договорами купівлі - продажу та/або поставки Товару укладеними за сприяння Посередника. Винагорода виплачується протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання сторонами Акту здачі - приймання робіт.
23 жовтня 2014 року ТзОВ "Океанічні морепродукти" та ФОП ОСОБА_1 підписали Замовлення №1 до договору про надання посередницьких послуг в сфері торгівлі продуктами харчування, згідно якого ТОВ "Океанічні морепродукти", як Замовник послуг доручив, а ФОП ОСОБА_1, як Посередник прийняв завдання по виконанню ряду певних фактичних дій з метою знаходження контрагента (продавця), що у подальшому готовий укласти договір купівлі - продажу (поставки) відповідної групи товару.
Сторони погодили, що за виконання вищезазначеного замовлення на умовах, що викладені в договорі замовник сплачує виконавцю винагороду у розмірі 1,5 % від вартості купленого товару.
Сторони погодили найменування, максимальну ціну купівлі товару Замовником та точну кількість Товару, що підтверджується Додатком № 1 від 23.10.2014р. до Замовлення № 1 від 23.10.2014 р. до Договору від 23.10.2014 р.
10 листопада 2014 року ФОП ОСОБА_1 листом №976 повідомив ТОВ "Океанічні морепродукти" про знаходження потенційного Продавця.
На вказаний лист Товариство з обмеженою відповідальністю "Океанічні морепродукти" повідомило позивача про направлення уповноваженого представника щодо проведення переговорів стосовно укладення договору поставки товару (лист №1267 від 16.11.2014р.)
У відповідності до вимог п.2.1. договору поставки, 20.11.2014р. організована ФОП ОСОБА_1 зустріч відбулася успішно, за посередництва якого були досягнуті відповідні домовленості про укладання договору групи товару, що цікавила Замовника.
22.11.2014р. СП ТОВ "Украінская Восточная Рибная Компанія" 22 листопада 2014 року направила лист №1277 на адресу ТОВ "Океанічні морепродукти" та ФОП ОСОБА_1 гарантійного листа про наміри укласти договір поставки товару з додатком про найменування товару, ціну та кількість.
На виконання умов договору 01.12.2014р. ФОП ОСОБА_1 направив на адресу ТОВ "Океанічні морепродукти" та СП ТОВ "УВРК" повідомлення про організацію зустрічі - 02.01.2015р. щодо підписання розробленого ФОП ОСОБА_1 договору поставки, повідомлення отримано представниками сторін, про що свідчить підпис та відтиск печаток підприємств із зазначенням дати отримання.
02 січня 2015 року відбулась зустріч, на якій підписано договір поставки товару №1797/п між ТОВ "ТД" Океанічні морепродукти" та СП "УВРК" ТОВ (знаходиться в матеріалах справи).
10.02.2015 року ТОВ "Океанічні морепродукти" на виконання п.2.2.2 договору надіслало на адресу ФОП ОСОБА_1 повідомлення - лист №45 про перехід права власності на товар, що був придбаний за сприяння Посередника, в якому зазначено про те, що за сприяння посередника Замовник придбав товар на суму 33 186 546, 73 грн., а тому винагорода Посередника дорівнює 497 798, 20 грн.
Факт виконання позивачем та отримання відповідачем робіт підтверджується актом здачі - приймання робіт від 11.02.2015р. (знаходиться в матеріалах справи).
10.03.2015р. позивачем направлено відповідачу претензію №45 з вимогою про оплату заборгованості в розмірі 497 798,20 грн., яка залишена останнім без відповіді і задоволення.
Отже, як вбачається із позовних вимог та матеріалів справи, відповідач свої договірні зобов'язання щодо оплати за надані послуги не виконав, заборгувавши позивачу заборгованість у розмірі 497 798,20 грн., про що також свідчить акт звірки взаємних розрахунків станом на 31.03.2015р., скріплений підписами та печатками обох сторін.
Таким чином, станом на момент розгляду справи заборгованість відповідача становить 497 798,20 грн. та підлягає до стягнення на користь позивача.
Положенням ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ст. 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
В силу вимог ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись cт. ст. 3, 4, 4 1 , 4 2 , 4 3 ,4 4 , 4 5 ,4 6 ,12, 32, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 75,82, 84, 85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКЕАНІЧНІ МОРЕПРОДУКТИ" (вул. Монюшка, 10, кв. 1, м. Тернопіль, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 38117321) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 497 798 (чотириста дев"яносто сім тисяч сімсот дев"яносто вісім) грн. 20 коп. боргу, 9 955 (дев"ять тисяч дев"ятсот п"ятдесят п"ять) грн. 96 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16.07.2015 р.
Суддя Галамай О.З.
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2015 |
Оприлюднено | 21.07.2015 |
Номер документу | 46853685 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Галамай О.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні