Постанова
від 13.07.2015 по справі 814/715/15
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

13.07.2015 р. № 814/715/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В., секретар Зощак В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, вул. Піщана, 125,Вознесенськ,Миколаївська область,56500

доРеєстраційної служби Веселинівського районного управління юстиції Миколаївської області, вул. Дмитрова, 6,Веселинове,Веселинівський район, Миколаївська область,57000

третя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Довіра", вул. Шевченка, 3,Новосвітлівка,Веселинівський район, Миколаївська область,57055 прозобов'язання відповідача внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, внесений рішенням про державну реєстрацію (індексний номер 14874882 від 01.08.2014року), ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Веселинівського районного управління юстиції Миколаївської області (далі по тексту також - відповідач, РС) про зобов'язання відповідача внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, внесений рішенням про державну реєстрацію (індексний номер 14874882 від 01.08.2014 року).

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідно до державного акта на право приватної власності на землю від 01.03.2001 року він є власником земельної ділянки площею 9,925 га, що розташована в межах території Новотимофіївської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області. 01.12.2011 року між позивачем (орендодавець) та ТОВ «Довіра» (орендар) в особі директора ОСОБА_2 укладено договір оренди землі строком на десять років. 27.08.2014 року зазначений договір оренди зареєстровано Реєстраційною службою Веселинівського районного управління юстиції Миколаївської області. За твердженням позивача реєстрація договору оренди земельної ділянки повинна бути скасована, оскільки проведена незаконно на підставі документів, які мають підроблений підпис (а саме на акті прийому-передачі земельної ділянки).

Відповідач позов не визнав, вказавши, що реєстрація права оренди земельної ділянки вчинена на підставі необхідного пакету документів, передбачений Постановою КМУ від 17.10.2013 року № 868 «Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що був наданий ТОВ «Довіра».

Третя особа - ТОВ «Довіра» підтримало позицію відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 відповідно до державного акта на право приватної власності на землю від 01.03.2001 року є власником земельної ділянки площею 9,925 га, кадастровий номер 4821783000:01:000:0137, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Новотимофіївської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області.

01.12.2011 року позивачем з ТОВ «Довіра» в особі директора ОСОБА_2 укладено договір оренди землі строком на десять років.

27.08.2014 року зазначений договір оренди зареєстровано Реєстраційною службою Веселинівського районного управління юстиції Миколаївської області.

При цьому, з 2011 року ТОВ «Довіра» користувалося земельною ділянкою, а позивач отримував орендну плату відповідно до умов договору оренди.

Як слідує із ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі

- договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

- свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

- свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

- державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

- рішень судів, що набрали законної сили;

- інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Для реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2013 року № 868, заявник подає органові реєстрації прав заяву, договір оренди землі, квитанції про сплату мита, документи що посвідчують особу.

При цьому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідальність за достовірність поданих документів несе заявник.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди у відповідності з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підставами для визнання дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправною, а рішення недійсним (нечинним) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який прийняв це рішення.

Отже, відповідач не має обов'язку перевіряти достовірність документів та/або справжність підписів на них.

Суд не погоджується з аргументами позивача щодо незаконної реєстрації договору оренди земельної ділянки, в додатку до якого (на акті передачі земельної ділянки), за твердженням позивача, підроблено підпис орендодавця.

Висновок експерта (копія надана позивачем) в кримінальному провадженні (за ст.356 КК України за фактом підробки підпису на акті приймання-передачі земельної ділянки, номер провадження 12014150180000472) не може вважатися належним доказом в адміністративній справі, оскільки підлягає оцінці в сукупності з іншими доказами саме в кримінальному проваджені, а згідно приписів ч.4 ст.72 КАС України лише вирок суд у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду. Предметом експертного дослідження в кримінальній справі був тільки один екземпляр договору та один екземпляр акта приймання-передачі земельної ділянки, хоча складалось та підписувалось по три екземпляри документів. Екземпляр акта приймання-передачі земельної ділянки, що знаходиться у орендаря земельної ділянки на експертне дослідження не надавався. Кримінальну справу закрито за відсутністю складу кримінального правопорушення (постанова від 26.12.2014 року). Вищенаведене в сукупності вказує на невмотивованість аргументів позивача про реєстрацію договору на підставі підробних документів.

До того ж, як слідує із ухвали Апеляційного суду Миколаївської області (справа №472/1862/14-ц, провадження №22-ц/784/733/15), позивачеві відмовлено в визнанні недійсним договору оренди спірної земельної ділянки та поверненні майна у справі за його позовом до ТОВ «Довіра».

Таким чином, підстав для скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, який добровільно виконувався сторонами з 2011 року, не встановлено.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя Желєзний І. В.

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.07.2015
Оприлюднено21.07.2015
Номер документу46890458
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —814/715/15

Постанова від 13.07.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Желєзний І. В.

Ухвала від 30.06.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Желєзний І. В.

Ухвала від 15.05.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Желєзний І. В.

Ухвала від 30.03.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Єнтіна А. П.

Ухвала від 04.03.2015

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Єнтіна А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні