cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 рокуСправа № 912/2227/15 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Балика В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/2227/15
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді
до Державного підприємства "Кіровоградська госпрозрахункова лабораторія ветеринарних препаратів"
про стягнення 8434,98 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Кузьменко С.В., довіреність від 05.01.2015 № 4;
від відповідача - участі не брали.
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Державного підприємства "Кіровоградська госпрозрахункова лабораторія ветеринарних препаратів" 8434,98 грн заподіяної ним шкоди внаслідок видачі недостовірних документів, що привело до надмірної виплати пенсії колишньому працівнику відповідача Зиряновій Станіславі Павлівні.
Ухвалою від 18.06.2015 господарським судом порушено провадження у справі за даним позовом, розгляд справи призначено на 16.07.2015.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач позовні вимоги не заперечив, відзив на позовну заяву та інші витребувані судом документи не подав, хоча був належним чином сповіщений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення 23.06.2015 поштового відправлення за № 2502201981703, та мав достатньо часу для подання до суду власної позиції щодо заявлених позовних вимог.
Таким чином, відповідач не скористався своїм процесуальним правом, передбаченим статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, на участь у судовому засіданні, відтак, як то передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, господарським судом встановлено наступне.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Одним з основних завдань Пенсійного фонду України є ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді громадянці Зиряновій Станіславі Павлівні 27.04.1999 призначена пенсія за віком згідно норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
20.03.2006 громадянка Зирянова С.П. звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про перерахування пенсії, до якої додано, зокрема, довідку про заробітну плату від 02.03.2006 № 18, яка видана КП "Кіровоградська госпрозрахункова лабораторія ветеринарних препаратів" (а.с. 12).
Зазначена довідка містить підписи двох осіб: керівника Зирянова В.А. та головного бухгалтера Філімончук В. та скріплена печаткою відповідача.
Відповідно до вказаної довідки підтверджено, що заробіток громадянки Зирянової С.П., який враховується при обчисленні пенсії, склав 11969,91 грн. Довідка видана на підставі книги за 1995-2000 р.р.
Управлінням пенсійного фонду України в м. Кіровограді проведено перевірку достовірності виданих довідок про факт роботи та заробітну плату, яка враховується при призначенні пенсій, за результатами якої складено Акт від 10.02.2014 (а.с. 13).
За результатами перевірки на підставі первинних документів, а саме відомостей по нарахуванню заробітної плати за 1995-2000 р.р., встановлено, що суми заробітку, вказані у довідці від 02.03.2006 № 18 не співпадають із сумами, зазначеними у даних відомостях, з підстав, вказаних в Акті.
З огляду на вказане, відповідачем видано нову довідку від 19.02.2014 № 8-15 з урахуванням зауважень, вказаних в Акті.
На підставі вказаної довідки управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді приведено з 01.04.2014 у відповідність пенсійну справу громадянки Зирянової С.П.
За розрахунком позивача, викладеному у довідці, сума надмірно виплаченої пенсії Зиряновій С.П. за період з квітня 2006 року по березень 2014 року складає 8434,98 грн (а.с. 15-16).
Приймаючи рішення у даній справі господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з договорів та інших правочинів або внаслідок завдання шкоди.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Положеннями ч. 1 ст. 64 вказаного Закону передбачено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають, зокрема, право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Як вбачається з матеріалів справи, надмірна виплата сум пенсій відбулася внаслідок видачі відповідачем недостовірної довідки про нарахування заробітної плати для призначення пенсії. Господарський суд звертає увагу на наявність складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки відповідача, що полягає у складенні та видачі довідки, що містить недостовірну інформацію; збитків, що завдані нарахуванням та виплатою надмірного розміру пенсії; причинного зв'язку, що полягає у нарахуванні пенсії на основі недостовірних даних; вини відповідача, що полягає у визнанні ним самим допущеної помилки, що підтверджується відзивом на позовну заяву.
Матеріалами справи підтверджено, що переплата пенсії за період з квітня 2006 року по березень 2014 року у зв'язку з видачею відповідачем недостовірної довідки складає 8434,98 грн.
Таким чином, завдана шкода у вигляді переплати пенсії в розмірі 8434,98 грн відбулася внаслідок неправомірних дій відповідача за його вини. Відшкодування вказаної шкоди покладається на відповідача за нормами статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі статтею 33 цього ж Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
У добровільному порядку відповідачем суму переплати громадянці Зиряновій С.П. пенсії за період з квітня 2006 року по березень 2014 року у розмірі 8434,98 грн не сплачено.
Викладені обставини підтверджують факти, вказані в позовній заяві та є підставою для задоволення вимог позивача.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1827 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Кіровоградська госпрозрахункова лабораторія ветеринарних препаратів" (25006, м. Кіровоград, вул. Преображенська, 92а, ідентифікаційний код 23679034) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (25001, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 4, ідентифікаційний код 20650088, р/р 256023401226 в Облуправлінні Ощадбанку, МФО 323475) 8434,98 грн матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок подання недостовірних відомостей.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з підприємства "Кіровоградська госпрозрахункова лабораторія ветеринарних препаратів" (25006, м. Кіровоград, вул. Преображенська, 92а, ідентифікаційний код 23679034) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1827,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 20.07.2015.
Суддя В.М. Балик
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2015 |
Оприлюднено | 23.07.2015 |
Номер документу | 47024198 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Балик В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні