Справа № 645/2833/14-ц
Провадження № 2/645/1181/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2014 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді Шарка О.П.,секретаря судових засідань - ОСОБА_1, ОСОБА_2В,, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний», третя особа - Голова правління Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» ОСОБА_5, про визнання незаконним виключення з членів кооперативу, -
в с т а н о в и в:
Позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до гаражно-споживчого товариства «Індустріальний», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Голова правління гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» у якому просили суд визнати незаконним рішення загальних зборів Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» від 7 квітня 2013 року в частині виключення їх з членів Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний», зобов'язати правління Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» відновити їх членство в гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» (код ЄДРПОУ 22636709).
В обґрунтування позову позивачі зазначали про відсутність підстав для виключення його з членів ГСТ «Індустріальний». Також, позивачі стверджували, що вони жодним чином не повідомлявся про дату, час та місце проведення загальних зборів ГСТ «Індустріальний» 07.04.2013 року, у зв'язку з чим було порушено їх право на участь у таких зборах. Крім того, позивачі вважають, що загальні збори ГСТ «Індустріальний» 07.04.2013 року не були правомочні вирішувати будь-які питання, у тому числі про виключення позивачів з числа членів Товариства, у зв'язку з недостатньою кількістю осіб, що приймали особисту участь у Загальних зборах Товариства, та вважає, що Статутом ГСТ «Індустріальний» не передбачено такої форми участі у Загальних зборах Товариства, як за заявою з переданням голосу іншій особі. Також позивач наголосив, що ані Статутом ГСТ «Індустріальний», ані Законом України «Про кооперацію» не передбачено право загальних зборів на прийняття рішення про виключення зі складу ГСТ «Індустріальний» його членів, та згідно з п. 3.4. Статуту Товариства, припинення членства у Товаристві здійснюється за рішенням Правління Товариства, яке підлягає обов'язковому затвердженню відповідним рішенням загальних зборів ГСТ «Індустріальний».
Представник позивачів ОСОБА_6, який діє на підставі договору про надання правової допомоги, у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, надав суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_7 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивачі тривалий час не виконували обов'язків члена ГСТ «Індустріальний», які передбачені пп. 3.6.1. Статуту Товариства, не сплачував у тому числі цільові внески, сплата яких була передбачена рішенням Правління про сплату членами Товариства цільових внесків від 14.05.2010 року. Такі обставини, на думку представника відповідача, стали підставою для виключення позивачів з членів ГСТ «Індустріальний». Крім того, представник відповідача вважав, що оскільки вищим органом управління Товариства є Загальні збори членів Товариства, та до його компетенції також може бути віднесене прийняття рішення щодо виключення з членів ГСТ «Індустріальний» без розгляду цього питання Правлінням Товариства та прийняття ним відповідного рішення.
Третя особа ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, пояснив суду, що позивачі тривалий час порушували статут товариства, яким передбачено необхідність виконання членами товариства передбачених статутом обов'язків. Позивач станом на момент виключення з членів кооперативу мав заборгованість по сплаті членських внесків, а також заборгованість по сплаті цільових внесків за гаражі, якими він користувався. В 2010 році було прийняте рішення правління про сплату членами товариства цільових внесків у розмірі 1600 гривень з кожного гаража, закріпленого за членом товариства, у зв'язку з необхідністю оплати за юридичні послуги, пов'язані з представництвом інтересів товариства. Відомості по оплаті зазначених цільових внесків у товариства відсутні.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу .
За змістом ч. 2 ст. 10 ЦПК України , сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідно до Закону України "Про кооперацію" обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та /або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження господарської діяльності.
Згідно з п. 1.3. Статуту ГСТ «Індустріальний», затвердженого Рішенням Загальних зборів Товариства від 11 листопада 2010 року, Товариство утворено та здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про кооперацію», інших нормативно-правових актів України та цього Статуту.
Статтею 6 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючи та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торгівельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Згідно з статтями 8, 12 ЗУ «Про кооперацію» Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність; основними обов'язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов'язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про кооперацію» вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу членів кооперативу.
До компетенції загальних зборів членів кооперативу зокрема належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу. У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше як 75% членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Згідно зі ст. 16 зазначеного Закону виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу.
Крім того, пунктом 4.2. Статуту передбачено, що вищим органом управління Товариства є Загальні збори членів Товариства, до компетенції яких згідно з п. 4.3.1. Статуту належить, в тому числі, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.
Крім права члена Товариства у будь-який момент вийти з Товариства, передбаченого п. 2.8. Статуту, пунктом 3.9. Статуту Товариства визначено вичерпний перелік підстав для припинення членства у Товаристві, зокрема у разі несплати внесків в порядку, визначеному цим Статутом (пп. 3.9.1. п. 3.9.).
Згідно з пп. 3.6.5. п. 3.6. Статуту, член Товариства зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити цільові та щомісячні внески, встановлені Статутом, Загальними зборами і правлінням, нести інші витрати, пов'язані з розвитком Товариства.
З наданої Довідки про наявність у позивача ОСОБА_3, заборгованості перед ГСТ «Індустріальний» станом на 01.04.2013 року, вбачається, що остання має заборгованість по експлуатаційним внескам за гаражні бокси № 23 (050), №24 (049) та № 480 (1002) у загальній сумі 292 грн. 10 коп., а також по цільовим внескам за вказані гаражні бокси (сплата яких була передбачена рішенням правління про сплату членами Товариства цільових внесків від 14.05.2010 року), загальний розмір яких складає 4800 грн.,
З наданої довідки про наявність у позивача ОСОБА_4 заборгованості перед ГСТ «Індустріальний» станом на 01.04.2013 року, вбачається, що останній має заборгованість по експлуатаційним внескам за гаражні бокси № 36 (038), №502 (1127) та № 515 (1204) у загальній сумі 1229 грн., а також по цільовим внескам за вказані гаражні бокси (сплата яких була передбачена рішенням правління про сплату членами Товариства цільових внесків від 14.05.2010 року), загальний розмір яких складає 4800 грн., однак суду не надано докладного розрахунку вказаних сум заборгованості із зазначенням періоду її утворення.
Позивачі на підтвердження відсутності заборгованості щодо сплати внесків за гаражні бокси, надали квитанції до прибуткового касового ордера № 1518, №1519, №1520, №1521, №1522 від 30.11.2012 року, що свідчить про сплату експлуатаційних внесків за гаражні бокси за період з грудня 2009 року по грудень 2012 року, та квитанції до прибуткового касового ордера № 1570 та №1573 від 07 грудня 2012 року про оплату експлуатаційних внесків за гаражні бокси за період з березня 2008 року по грудень 2012 року на суму 1260 грн..
Однак, доказів сплати позивачами цільових внесків за вищевказані гаражні бокси ним суду не надано.
Разом з тим, слід зазначити, що згідно з п. 3.9. Статуту ГСТ «Індустріальний», у разі недотримання членами кооперативу Статуту товариства, а саме несвоєчасної сплати внесків в порядку, визначеному цим Статутом, вирішення їх подальшого членства у Товаристві виноситься на Загальні збори, які відповідно до п. 4.3.1 Статуту ГСТ «Індустріальний» затверджують рішення правління товариства про припинення членства.
Судовим розглядом встановлено, що ані Правлінням ГСТ «Індустріальний», ані головою Правління Товариства жодних рішень про припинення членства ОСОБА_3, ОСОБА_4 в ГСТ «Індустріальний» не приймалось.
Відповідно до Повістки дня, затвердженої Протоколом загальних зборів членів ГСТ «Індустріальний» 07 квітня 2013 року, питання про затвердження рішення Правління Товариства про припинення членства у ньому ОСОБА_3, ОСОБА_4 не розглядалось.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем порушено порядок прийняття рішення про виключення з членства позивачів.
Крім того, зважаючи на те, що відповідно до Статуту ГСТ «Індустріальний» порядок обрання та делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених не регламентовано, суд вважає, що така форма участі у загальних зборах товариства, як письмова заява, у якій член товариства погоджується з питанням про виключення позивача з членів ГСТ «Індустріальний», а також письмова заява з переданням права голосу іншій особі, є безпідставною.
Зі змісту Протоколу № 1 загальних зборів Товариства від 07.04.2013 року вбачається, що всього членами Товариства є 460 осіб, при цьому зареєструвалось на зборах 184 особи, та зареєструвались за заявами 54 особи.
Таким чином, суд вважає, що у загальних зборах ГСТ «Індустріальний» 07.04.2013 року фактично приймали участь 184 особи, які особисто були присутні на цих зборах, тому вказані Загальні збори не були правомочні вирішувати будь-які питання, у тому числі про виключення ОСОБА_3, ОСОБА_4 з членів Товариства, оскільки згідно з п. 4.3.7. Статуту Загальні збори членів ГСТ «Індустріальний» правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивачів про проведення загальних зборах ГСТ «Індустріальний» 07.04.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про кооперацію», ст. ст. 10, 57, 60, 61, 79, 88, 169, 197, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний», третя особа - Голова правління Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» ОСОБА_5, про визнання незаконним виключення з членів кооперативу - задовольнити.
Визнати незаконним рішення загальних зборів Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» від 7 квітня 2013 року в частині виключення ОСОБА_3, ОСОБА_4 з членів Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний».
Зобов'язати правління Гаражно-споживчого товариства «Індустріальний» відновити членство ОСОБА_3, ОСОБА_4 в Гаражно-споживчому товаристві «Індустріальний».
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами , які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано , набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Надруковано в нарадчій кімнаті.
СУДДЯ:
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2014 |
Оприлюднено | 24.07.2015 |
Номер документу | 47131922 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Шарко О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні