Постанова
від 25.03.2010 по справі 10841/09/1570
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 березня 2010 рокуСправа №10841/09/1570 Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Котовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 9 527,20 грн.,

В С Т А Н О В И В :

Котовський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 9 527,20 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу п.п. 1, 2, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

У судовому засіданні представник прокуратури, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Представником позивача в процесі розгляду справи позовні вимоги були підтримані у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на їх безпідставність на обґрунтованість з огляду на те, що рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області від 28.07.2009 року №0000142303 було винесено на підставі перевірки Державної податкової адміністрації в Одеській області, яка була проведена з порушенням вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, суд встановив наступне.

14.10.2003 року виконавчим комітетом Котовської міської ради було проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»за №04056960Ю0010161 за юридичною адресою: 66300, Одеська область, м. Котовськ, вул. 50 років Жовтня, 218 (а.с. 7).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ямайка»є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування", його поставлено на облік у Котовській об'єднаній державній податковій інспекції Одеської області 24.10.2003 року за №14106 (а.с. 12) .

На виконання вимог ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно п.п. 2.2, п.п. 2.3 п. 2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Ямайка»за заявою від 03.06.2004 року в Котовській об'єднаній державній податковій інспекції Одеської області було здійснено реєстрацію реєстратору розрахункових операцій, а саме: електронного контрольно-касового апарату: МІNI -ФП, дата виготовлення: 17.04.2003 року, заводський номер ПР 01000135; 03.06.2004 року зареєстрований та присвоєний фіскальний номер НОМЕР_1; опломбований НВПП «Ремсервіс»07.06.2004 року: номери встановлених засобів контролю ББ №374039, ББ №374040, та введений в експлуатацію за адресою: м. Одеса, пляж Ланжерон; 07.06.2005 року Котовською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області видано реєстраційне посвідчення про реєстрацію РРО та зареєстровано книгу обліку розрахункових операцій для використання з РРО.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995р., 27.06.2009 року працівниками державної податкової адміністрації в Одеській області ОСОБА_1, ОСОБА_2 на підставі виданих ДПА в Одеській області направлень №4606/23-7017 від 12.06.2009 року та №4606/23-7017 від 12.06.2009 року було проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме: господарської одиниці -кафе «Ямайка»розташованого за адресою: м. Одеса, пляж «Лонжерон», про що складений акт №3618/15/32/23/26434581 від 27.06.2009р.

Як свідчать матеріали справи, перевірку здійснено в присутності директора товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»ОСОБА_3, яка підписала акт перевірки, та отримала другий примірник акту.

На підставі вказаного акту перевірки №3618/15/32/23/26434581 від 27.06.2009р відповідно до п.11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та ст.ст. 17, 21, 22 Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Котовською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000142303 від 28.07.2009 року, у відповідності до якого до товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було застосовано штрафні санкції на суму 9 527,20 грн.

Перевіркою встановлено факт порушення п.1, п.2, п. 12, п. 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: при проведенні відповідачем розрахункової операції на загальну суму 595 грн. (реалізація товарів на загальну суму 395 грн. та видача 10 квітків за вхід до кафе вартістю 20 грн. на загальну суму 200 грн.) проведено розрахункову операцію частково без застосування РРО та надання розрахункового документу на часткову суму - 395 грн.; встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність в сумі 198,60 грн.), виявлено готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 1497,40 грн., що не відповідало показнику Х-денного звіту - 1496 грн. та 200 грн. не проведено через РРО); при перевірці обліку товарних запасів ТОВ «Ямайка»за місцем їх реалізації було виявлено, що облік товарних запасів ведеться із порушенням встановлених законодавством вимог -здійснюється продаж товарів, не відображених в обліку, а саме: за місцем реалізації товарів виявлено не облікований надлишок лікеро-горілчаних виробів в кількості 15,575 л на загальну суму 974,60 грн., а всього на суму 3 767,10 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, опис готівкових коштів власноручно складений та особисто підписаний директором товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»ОСОБА_3

Керуючись п. 1 ст. 17, ст. 21 та ст. 22 Закону № 265/95-ВР Котовською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію на суму 9 527,20 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000142303 від 28.07.2009 року на суму 9527,20 грн. прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» 4 грудня 1990 року N 509-XII передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення..

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Як було встановлено в процесі розгляду справи, у відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995р., 27.06.2009 року працівниками державної податкової адміністрації в Одеській області ОСОБА_1, ОСОБА_2 на підставі виданих ДПА в Одеській області направлень №4606/23-7017 від 12.06.2009 року та №4606/23-7017 від 12.06.2009 року було проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме: господарської одиниці -кафе «Ямайка»розташованого за адресою: м. Одеса, пляж «Лонжерон», про що складений акт №3618/15/32/23/26434581 від 27.06.2009р.

Перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.1, п.2, п. 12, п. 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Так, згідно п.п. 1, 2, 5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У відповідності до п. 1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Пунктом 1 ст. 17 Закону передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

У відповідності до ст. 21 Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 22 Закону, передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Тобто, виходячи з наведеного, розрахунок штрафної санкції за вказані порушення складає 9 527,20 грн.00 коп. (1000,00 грн. + 7534,20 грн. + 993,00 грн.).

У відповідності до п.п. 4.5, 4.7, 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року N 253, структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції податкового органу, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день отримання податкового повідомлення від структурного підрозділу, що його склав, надсилає (вручає) податкове повідомлення платнику податків. При цьому корінець податкового повідомлення залишається в податковому органі. Податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження з повідомленням про вручення. Якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Як було встановлено при розгляді справи, на підставі п. 4.9 вищезазначеного Порядку фахівцями Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області був складений акт №137/23-03/26434581 від 05.08.2009 року про неможливість вручення рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000142303 від 28.07.2009 року , у зв'язку з тим, що відповідач не знаходиться за юридичної адресою та зазначене рішення було розміщено на дошці оголошень.

Згідно ст. 14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не скористався наданим йому законодавством правом на оскарження рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000142303 від 28.07.2009 року на суму 9527,20 грн. у судовому порядку.

Згідно ст.25 Закону України №265/95-ВР суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»сума заборгованості у сумі 9 527,20 грн. погашена не була, у зв'язку з чим у товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»виникла заборгованість перед державним бюджетом у сумі 9 527 грн. 20 коп. - заборгованість по штрафним санкціям за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995року N 265/95-ВР.

У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 10 «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу В«Підстави для звільнення від доказуванняВ» .

На думку суду, наявність та розмір заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»на підставі рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000142303 від 28.07.2009 року на суму 9527,20 грн. підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості у сумі 9527,20 грн. відповідачем з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.

Відповідно до п.п. 3.1.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Котовським міжрайонним прокурором Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ст.ст. 3, 17, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р.

Керуючись ст.ст. 3, 17, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг», п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов позову Котовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 9 527,20 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ямайка»/ код ЄДРПОУ 26434581, 66300, Одеська область, м. Котовськ, вул. 50 років Жовтня, 218/ на користь держави / одержувач -УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області, код 23214672, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 м. Одеса, р/р 31113104700019/ податкову заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 9 527,20 грн. / дев'ять тисяч п'ятсот двадцять сім грн. 20 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про

апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про

апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 29.03.2010 року.

Суддя Колесниченко О. В.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.03.2010
Оприлюднено28.07.2015
Номер документу47200239
СудочинствоАдміністративне