Постанова
від 22.03.2010 по справі 10344/09/1570
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 березня 2010 рокуСправа №10344/09/1570 Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом прокурора Арцизького району Одеської області в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області до відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 6 468,94 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Арцизького району Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області до відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 7 344,05 грн.

01.02.2010 року прокурор Арцизького району Одеської області звернувся до суду із заявою про зменшення позовних вимог, у відповідності до якої прокурор просить суд стягнути з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» на користь Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 6 468,94 грн.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує порушенням відкритим акціонерним товариством «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»вимог Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі по тексту Інструкція) щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В ході розгляду справи представник прокуратури Арцизького району Одеської області, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві з урахуванням уточнених позовних вимог, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити та підтвердив, що станом на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Позивач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області.

Представник відповідача з процесі розгляду справи не заперечував проти задоволення позовних вимог в частині стягнення з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»на користь Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 3487,29 грн., щодо позовних вимог про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»на користь Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам підприємства, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, у розмірі 2 981,65 грн. заперечував проти їх задоволення, з огляду на те, що на відкритому акціонерному товаристві «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»з 01.08.1992 року робочі місця із шкідливими та важкими умовами праці не були атестовані, за винятком посад крановиків та плавильників, тому стаж, набутий вищезазначеними працівниками з 01.08.1992 року не може бути зарахований до пільгового стажу.

Заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як було встановлено при розгляді справи, відкрите акціонерне товариство «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за N 1451/11731, застосовуються Списки, затверджені постановою ОСОБА_6 Міністрів СРСР N 1173 від 22.08.56 р.

З огляду на зазначене, право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 р. і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особі, яка до і після 01.01.92 р. працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З огляду на вищезазначене частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р., який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відшкодуванню у розмірі 100 відсотків, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»- «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XII визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах; працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі довідок, які уточнюють особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії, виданих відкритим акціонерним товариством «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод», органами Пенсійного фонду України було призначено пенсію на пільгових умовах за списком №1 та за списком №2 згідно з нормами ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. колишнім працівникам відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод».

Як було встановлено в процесі розгляду справи, органами Пенсійного фонду України за період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року було своєчасно та в повному обсязі сплачено і доставлено колишнім працівникам відповідача пенсію, призначену на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_7Г, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13

Процедури обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання, а також нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (п. 1.2 Інструкції).

Відповідно до п 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області було надіслано відповідачу розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень 2009 року за списком №1, яка складає 6065,87 грн., а також розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень 2009 року за списком №2, яка складає 403,07 грн., які відповідачем було отримано.

Але в порушення вищенаведених вимог Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції відповідач зобов'язань перед органом ПФУ по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах виконано не було внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість перед Управлінням пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області на суму 6 468, 94 грн. за період з 01.07.2009р. по 31.07.2009р., яку відкритим акціонерним товариством «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» у добровільному порядку на час звернення до суду погашено не було.

Посилання відповідача на те, що на відкритому акціонерному товаристві «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»з 01.08.1992 року робочі місця із шкідливими та важкими умовами праці не були атестовані, за винятком посад крановиків та плавильників, тому стаж, набутий колишніми працівниками з 01.08.1992 року не може бути зарахований до пільгового стажу, є безпідставними з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах; працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Це означає, що з набуттям чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення" (01.01.92) робочі місця з потенційно шкідливими і особливо важкими умовами праці підлягали обов'язковій атестації.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N 442, а за змістом пунктів 1, 2 цього Порядку атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

У відповідності до п. 4 Порядку атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Частиною другою пункту 4 Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, який зобов'язаний провести атестацію, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб.

Таким чином, при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного 5-річного періоду роботи у шкідливих і важких умовах праці, право на пільгове обчислення стажу роботи впродовж цього періоду повинно бути підтверджене результатами атестації робочих місць за умовами праці.

У разі, якщо атестація робочих місць з 01.08.1992 року взагалі не проведена чи за результатами атестації, вперше проведеної після 31.07.1997 року право не підтвердилось, то до пільгового стажу зараховується період роботи до 01.08.1992 року, тобто до дати введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Проте, якщо всупереч вимогам наведених нормативних актів керівником підприємства, організації, який зобов'язаний провести атестацію, цей обов'язок виконаний не був, а робота працюючих за всіх умов визнається шкідливою, то порушення порядку атестації робочих місць у процесі де роль працівника є пасивною, само по собі не може звузити право на його соціальний захист.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно наказу №17 від 18.03.1997 року «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці», висновку від 08.05.1997 року №08/10-499 та наказу №23 від 23.05.1997 року «Про затвердження результатів атестації робочих місць плавильника - заливщика та машиніста електромостового крану літейної ділянки ВАТ «АДЕЛМЗ»на підприємстві було проведено атестацію робочих місць за посадами: плавильника - заливщика та машиніста електромостового крану літейної ділянки.

Таким чином, з огляду на те, що ОСОБА_1 працював на посаді плавильника плавильного заливочного відділення ливарної дільниці, що підтверджується актом перевірки характеру виконаних робіт від 22.04.2003 року №132, ОСОБА_10 працювала на посаді машиніста електромостового крану згідно акту №123 від 02.04.2003 року, ОСОБА_14 працював на посаді плавильника 3 розряду плавильно -заливочного віділення літейної ділянки згідно акту від 18.04.2002 року та ОСОБА_15 працювала на посаді машиніста мостового крана, що підтверджується довідкою від 16.10.2000 року №6/79, посилання відповідача про відсутність атестації робочих місць по зазначеним вище пенсіонерам безпідставні.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги невиконання відкритим акціонерним товариством «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» зобов'язань перед Пенсійним фондом України по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, порушення ним вимог Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» від 09.07.2003р. N 1058-IV, Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції, прокурор Арцизького району Одеської області звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» 6 468,94 грн. сум вищезазначених витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу В«Підстави для звільнення від доказуванняВ» .

На думку суду, наявність та розмір заборгованості відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод» перед Управлінням пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах у розмірі 6 468,94 грн. підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, складеними органом ПФУ у відповідності до п. 6.4 Інструкції. Доказів, виконання зобов'язань по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах у повному обсязі, відповідачем під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого прокурором Арцизького району Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» від 09.07.2003р. N 1058-IV, п.п. 6.1, 6.8, 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663.

Керуючись ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 р., Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.11.2003 р. №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 р. за №64/8663, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов прокурора Арцизького району Одеської області в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області до відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 6 468,94 грн. -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Арцизький дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод»/ 68404, Одеська область, м. Арциз, вул. Ливарників, 1, код ЄДРПОУ 05464810/ на користь Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області /68404, Одеська область, м. Арциз, вул. Орджонікідзе, 27 «а», код ЄДРПОУ 24528378, р/р 256013014444 в Арцизькому відділенні №6779 Одеської області ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 388142/ заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 6 468,94 грн. / шість тисяч чотириста шістдесят вісім грн. дев'яносто чотири коп/.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про

апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про

апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.03.2010 року.

Суддя Колесниченко О. В.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.03.2010
Оприлюднено28.07.2015
Номер документу47200248
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —10344/09/1570

Постанова від 22.03.2010

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Колесниченко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні