Рішення
від 21.07.2015 по справі 323/621/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу Справа №

Апеляційний суд Запорізької області

судова палата з розгляду цивільних справ


Україна, 69005,м.Запоріжжя, пр.Леніна,162

Суддя 1-ї інстанції Гальчанський С.В. Суддя доповідач Бондар М.С

Є.у.№ 323/621/15

21 липня 2015 року Справа № 22ц/778/3353/15

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

Коллегія судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючий - суддя : Бондар М.С., судді: Дашковська А.В., Подліянова Г.С.

секретар - Мельник З.П.

при участі: прокурора - адвоката -


розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за

за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Плюс" на рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 17.03.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Плюс" про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати, -

в с т а н о в и л а :

У лютому 2015 року ОСОБА_1 заявила позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Плюс" (далі-Товариство) про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати, посилаючись на те, що 02 листопада 2009 року між ним та відповідачем був підписаний договір оренди землі площею 11,3254 га вартістю 86 456 грн. 13 коп., розташованої на території Новоандріївської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, строком на 10 років зі сплатою орендної плати у розмірі 3050 грн.. Умовами Договору також визначено, що орендна плата за користування землею повинна сплачуватись до 20 серпня поточного року. Однак, всупереч згаданої домовленості, орендну плату за 2014 рік, до часу звернення до суду, вона не отримала й період затримки становить 186 днів. Натепер, вартість земельної ділянки визначається у 151 816 грн. 96 коп., а тому, з урахуванням положень Указу президента України від 02.02.2002 року № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", орендна плата за укладеним договором має становити 4 554 грн. 51 коп.. Умовами договору також передбачені санкції (пеня) за несвоєчасне внесення орендарем орендної плати у розмірі 0,3% від несплаченої суми за кожен день прострочки. Прохала присудити на її користь 7095 грн. 27 коп. та розірвати спірний договір.

Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 17.03.2015 року позов повністю задоволено.

В апеляційній скарзі на це судове рішення Товариство зазначає, що рішення суду не відповідає встановленим обставинам справи і крім того, ухвалене з порушенням норм матеріального права. Просило ухвалити нове рішення.

Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.309 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції і ухвалює нове рішення в зв'язку з порушенням або неправильним застосуванням норм матеріального права.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також укладеним між сторонами договором оренди землі.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що 02 листопада 2009 року між позивачем та відповідачем був підписаний договір оренди землі площею 11,3254 га вартістю 86 456 грн. 13 коп., розташованої на території Новоандріївської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, строком на 10 років зі сплатою орендної плати у розмірі 3050 грн.(а.с.4).

Державна реєстрація згаданої угоди відбулася 19.10.2010 року (а.с.8).

За правилами статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю" ). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Частиною 2 ст.21 зазначеного вище Закону встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ЦК ).

Статтею 22 вказаного Закону передбачено, що орендна плата може справлятись у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть встановити у договорі поєднання різних форм орендної плати.

Отже, розмір оплати погоджується сторонами. Він може визначатися в законодавчому порядку, якщо сторони не погодили інше.

Згідно п.11 Договору орендна плата вноситься орендарем до 20 серпня кожного року (а.с.5).

Сторони обумовили, що розмір орендної плати має складати 3050 грн. (п.9 Договору).

Також, орендар та орендодавець погодили, що розмір орендної плати може бути переглянутий один раз на три роки, у разі: зміни умов господарювання, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції, погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря в інших випадках(п.13 договору).

Відповідно до ст.627 ЦК сторони є вільними в укладенні договору.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ст.638 п.1 ЦК).

Істотною умовою договору оренди є розмір орендної плати (ст.15 Закону).

Зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін або за рішенням суду (ст.651 ЦК,ст.30 Закону).

Зміна договору вчиняється в такій самій формі що й договір який змінюється (ст.653 ЦК).

Про зміну розміру орендної плати позивач до Товариства не звертався й з цього приводу будь-які корективи до угоди не вносились.

Відтак, вимоги про стягнення орендної плати, з урахуванням положень Указу Президента України від 02.02.2002 року № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" не є виправданими.

Сторонами визнана та не оспорюється та обставина, що орендна плата за 2014 рік позивачем не отримана.

14 грудня 2014 року позивач направив повідомлення на адресу Товариства про відмову від договору у зв'язку із затримкою оплати оренди понад три місяці, як це передбачено умовами укладеного договору оренди землі (а.с.16,17).

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Із згаданої норми слідує, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Порядок і підстави припинення договору оренди землі визначаються спеціальними нормами законодавства.

Так, у ст. 31 Закону України "Про оренду землі" , зокрема, йдеться, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором (ч.4).

Отже, в односторонньому порядку розірвання договору оренди землі можливе лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено у договорі оренди землі.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст.626 ЦК).

Відповідно до статті 627 ЦК сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Свобода договору означає можливість сторін вільно (на власний розсуд) визначати зміст договору і формують його конкретні умови, якщо тільки зміст якої-небудь умови імперативне не визначений законом чи іншими правовими актами, який вони укладають (ст.628 ЦК).

Статтею 15 Закону обумовлено, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатись інші умови, в тому числі й обставини щодо припинення дії договору (ч.3).

Договір оренди землі може бути припинений шляхом його розірвання (ст.32 Закону).

У спірному договорі оренди (п.39) допускається розірвання, зокрема, за вимогою однієї із сторін у випадку затримки виплати орендної плати понад 3 місяці у відповідності до ст.782 ЦК (а.с.7).

При цьому, на думку суду, посилання на ст.782 ЦК не впливає на суть та домовленості сторін щодо розірвання правовідносин за укладеною угодою, оскільки обґрунтування підстав розірвання договору стосується затримки внесення орендної плати у часі наведеному у п.11 Договору.

Тому суд, вважає необґрунтованими аргументи скарги щодо імперативності норм ст.141 ЗК щодо системності несплати орендної плати як підстави для розірвання спірного договору.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК).

З огляду на викладене, аргументи скарги про відсутність договірних та законних підстав для розірвання спірного договору не є обґрунтованими, а тому висновки суду першої інстанції в цій частині є правильним.

Невиконання зобов'язання у встановлений договором строк є простроченням боржника та є підставою для нарахування пені у розмірі 0,3% від несплаченої суми за кожен день прострочення (п.14 Договору).

Період невнесення орендної плати становить 186 днів (з 21.08.2014 року по 22.02.2015 року).

Як суд зазначав, розмір орендної плати сторони визначили на рівні 3050 грн..

В такому разі, грошова сума пені становить 1701 грн. 90 коп. (3050 грн. х 0,3% = 9,15 грн. х 186 = 1701 грн. 90 коп.).

Наведені у рішенні районного суду розрахунки з цього питання не можуть бути прийняті до уваги, а тому рішення в цій частині має бути скасовано.

На підставі наведеного та керуючись ст.307,309,314, 315, 317 ЦПК України колегія суддів, -

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Плюс" задовольнити частково.

Рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 17.03.2015 року у цій справі в частині стягнення заборгованості з оплати орендної плати та загальної суми стягнення скасувати.

Позовні вимоги щодо стягнення боргу з орендної плати та пені задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Плюс" на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за 2014 рік у сумі 3050 грн. та пеню за несвоєчасну сплату орендної плати у розмірі 1701 грн. 90 коп.

Решту рішення суду, в тому числі і відшкодування судових витрат у розмірі 243 грн. 60 коп., залишити без змін.

Рішення судової колегії може бути оскаржене безпосередньо до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий: Судді:

СудАпеляційний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення21.07.2015
Оприлюднено28.07.2015
Номер документу47211071
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —323/621/15-ц

Рішення від 21.07.2015

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Бондар М. С.

Ухвала від 05.05.2015

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Бондар М. С.

Ухвала від 30.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Бондар М. С.

Ухвала від 22.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Бондар М. С.

Рішення від 17.03.2015

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Галчанський С. В.

Рішення від 17.03.2015

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Галчанський С. В.

Ухвала від 26.02.2015

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Галчанський С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні