Постанова
від 16.07.2015 по справі 825/1915/15-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2015 року м.Чернігів Справа № 825/1915/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Терехової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" про стягнення платежів , -

В С Т А Н О В И В:

До Чернігівського окружного адміністративного суду звернулось Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Чернігові Чернігівської області (далі-позивач, Фонд) з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (далі-відповідач) про стягнення платежів, що підлягають капіталізації в розмірі 76620,56 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем передано позивачу справу потерпілого ОСОБА_1, який отримав виробничу травму під час роботи в Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке". Проте, у зв'язку з тим, що підприємство припиняє свою діяльність як юридична особа без правонаступника, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат даній особі. Позивачем надсилалася претензія про сплату капіталізованих платежів №1.08/1077 від 05.05.2015, однак відповідач не сплачує капіталізовані платежі, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Повістка направлена відповідачу за адресою, вказаною у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проте повернулась з відміткою «за вказаною адресою не проживає».

Згідно приписів пункту 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" з 20.10.2010 перебуває в стані припинення за рішенням засновників, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців(а.с.23-24).

У Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області з 01.02.2006 перебуває на обліку потерпілий ОСОБА_1, як такий, що отримав трудове каліцтво з 20.07.2005, що підтверджується актом від 12.08.2005 (а.с.12-13) та на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-14 від 23.09.1999 року, постанови Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.01.2015 № 2523/1882/1882/42 ОСОБА_1 призначено щомісячні страхові виплати з 01.05.2014 безстроково (а.с.10).

ОСОБА_1 встановлена стійка втрата професійної працездатності 35% та 3 група інвалідності безстроково, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК від 23.05.2014 АБ № 0013464 про результати призначення ступеня професійної працездатності, у відсотках, потреби наданні медичної та соціальної допомоги (а.с.11).

Сума капіталізованих платежів була розрахована на підставі інформації Державної служби статистики України щодо середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні на 2013 рік від 31.04.2014 № 10.2-17/152/14 (а.с.8-9).

В зв'язку із ліквідацією підприємства та несплатою капіталізованих платежів в розмірі 76620,56 грн., позивач звернувся до суду щодо їх стягнення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (надалі - Закон №1105-XIV).

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

За приписами статті 46 Закону фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та інше.

Згідно зі статтею 110 Цивільного кодексу України юридична особа може бути ліквідована за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Частиною другою статті 1205 ЦК України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Особливості капіталізації платежів врегульовані Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №765 (надалі - Порядок).

Відповідно до частини 2 пункту 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Частиною 4 Порядку визначено, що до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.

Виходячи із аналізу наведеного Порядку, ним не визначено механізм капіталізації платежів по підприємствам, які знаходяться в стадії ліквідації.

Разом з тим суд звертає увагу на приписи статті 46 Закону 1105-XIV, якими визначено систему фінансування та джерела коштів Фонду. І хоч вказаний Закон не регламентує механізм капіталізації платежів при ліквідації підприємства, однак чітко передбачає, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок, в тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відтак, капіталізація виплат майбутніх періодів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадян, повинна проводитись також в період ліквідаційної процедури підприємства, оскільки саме після відкриття ліквідаційної процедури діяльність підприємства закінчується та строк виконання всіх його грошових зобов'язань вважається таким, що настав.

Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку капіталізація платежів нараховується за період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Позивач при обрахунку розміру капіталізованих платежів виходив із даних середньої тривалості життя на 2013 рік, що надані Держкомстатом України. З урахуванням проведеного розрахунку розмір капіталізованих платежів, який слід стягнути з відповідача, становить 76620,56 грн.

Відтак, зважаючи на обґрунтованість адміністративного позову, суд дійшов висновку, що вимоги позивача відповідають дійсним обставинам справи, а тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають (стаття 94 КАС України).

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд , -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (код ЄДРПОУ 31942796) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Чернігові Чернігівської області (вул. Шевченка,5, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 25975429) суму платежів, що підлягають капіталізації у розмірі 76620,56 грн

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя І.І. Соломко

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.07.2015
Оприлюднено28.07.2015
Номер документу47288386
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/1915/15-а

Ухвала від 28.02.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Соломко І.І.

Ухвала від 20.02.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Соломко І.І.

Постанова від 16.07.2015

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Соломко І.І.

Ухвала від 12.09.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Падій В.В.

Ухвала від 06.09.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Падій В.В.

Постанова від 16.07.2015

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Соломко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні