cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.2015Справа №910/15914/15 Суддя Господарського суду міста Києва Князьков В.В.
За участю секретаря судового засідання Кот Т.М.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовомДочірнього підприємства "Побутсервіс", м.Київ, доТовариства з обмеженою відповідальністю "W- Інжиніринг", м. Київ, простягнення 81568,86 грн. за участю представників сторін:
від позивача:Косенко А.А. (довіреність №03/15 від 02.03.2015р.) від відповідача:не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірнє підприємство "Побутсервіс" (надалі - позивач) звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "W- Інжиніринг" (надалі - ТОВ "W- Інжиніринг", відповідач) про стягнення 75799,62 грн. заборгованості з орендної плати та 5769,24 грн. - пені.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив взяті на себе зобов'язання щодо повноти та своєчасності оплати за користування нежитловим приміщенням згідно умов Договору оренди нежитлового приміщення №1/ПС-0004 від 01.01.2014р.
Ухвалою від 24.06.2015р. за вказаним позовом господарським судом міста Києва порушено провадження у справі № 910/15914/15 та призначено розгляд справи на 15.07.2015р.
08.07.2015р. через відділ діловодства господарського суду представником позивача подано клопотання про залучення документів до матеріалів справи.
У судовому засіданні 15.07.2015р. представник позивача подав документи для залучення до матеріалів справи та позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав. При цьому, суд відзначає, що відповідно до наявного в матеріалах справи поштового повідомлення №0103032833806 ухвала від 24.06.2015р. була отримана відповідачем 27.06.2015р. Отже, з наведеної дати у ТОВ "W- Інжиніринг" було більш ніж достатньо часу для того, щоб сформулювати свою правову позицію по суті спору.
Вищий господарський суд України у п. 11 інформаційного листа від 15.03.2007 р. №01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначає, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Клопотань про відкладення розгляду справи в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України від відповідача до Господарського суду міста Києва не надходило.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд у нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ухвалив рішення по справі № 910/15914/15.
Розглянувши матеріали справи Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.01.2014р. між Дочірнім підприємством "Побутсервіс" (надалі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "W- Інжиніринг" (надалі - відповідач, орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 1/ПС-0004 (надалі - Договір), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове оплачуване користування нежитлове приміщення загальною площею 161,80 (сто шістдесят один цілих вісім десятих) квадратних метрів, що іменоване далі за текстом «Об'єкт оренди», на 3-му поверсі будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Жилянська, 146. План об'єкта оренди наведений у додатку №1 до цього договору, що є його невід'ємною частиною.
Відповідно до п. 1.4 договору балансова вартість 1 квадратного метра об'єкта оренди з врахуванням індексації складає 488,81 грн.
Згідно п. 1.5 договору об'єкт оренди передається орендарю « 01» січня 2014 року по акту приймання-передачі (надалі за текстом - Акт №1).
Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати плату за оренду, компенсацію комунальних платежів; іншіх платежів, передбачених цим договором, у відповідності із умовами договору (п. 2.3.6 договору).
Розділом 3 договору сторони визначили порядок розрахунків за договором, зокрема:
- п. 3.1 договору орендар зобов'язаний вносити плату за користування об'єктом оренди в розмірах та в строки, обумовлені цим договором.
- п. 3.2 договору плата за оренду нараховується орендареві з дати підписання сторонами акта №1.
- п. 3.3 Якщо інше не передбачено цим договором, плата за оренду сплачується орендарем щомісяця, не пізніше 10-го числа оплачуваного місяця.
- п. 3.4 договору орендодавець виставляє орендареві рахунок на оплату плати за оренду, розрахованої відповідно до додатка №2 до цього договору. Орендар зобов'язаний сплачувати плату за оренду не пізніше строку, зазначеного в цьому договорі, незалежно від факту одержання ним зазначених рахунків. При неотриманні орендарем зазначених рахунків, плата за оренду розраховується орендарем самостійно відповідно до додатка №2 до цього договору.
- п. 3.6 договору орендар, крім плати за оренду, повинен компенсувати/сплачувати витрати на комунальні послуги, якими він користується (електроенергія, водопостачання, опалення й т.д.), та витрати на комунальні послуги в місцях загального користування, які розподіляються між всіма орендарями будівлі пропорційно площі об'єкта оренди до загальної площі будівлі.
- п. 3.6.1 договору компенсація витрат на комунальні послуги не входить до розрахунку плати за оренду та оплачується орендарем за діючими тарифами.
- п. 3.6.2 договору орендар компенсує орендодавцю витрати на комунальні послуги на підставі виставлених орендодавцем рахунків, згідно отриманих від орендодавця розрахунків фактичних витрат, а також у випадку встановлення орендодавцем лічильників - на підставі їх показників.
- п. 3.6.3 договору перерахування компенсації витрат на комунальні послуги здійснюється орендарем на підставі виставлених орендодавцем рахунків або актів наданих послуг (щодо компенсації комунальних послуг), не пізніше 10 числа місяця, наступного за оплачуваним місяцем. Орендодавець до 5-го числа місяця, що слідує за оплачуваним місяцем, виставляє орендареві рахунки на компенсацію витрат на комунальні послуги та акт наданих послуг (щодо компенсації комунальних послуг). Обов'язок по отриманню вищевказаного рахунка та акта покладається на орендаря. У разі неотримання рахунка на компенсацію витрат на комунальні послуги за оплачуваний місяць або відповідного акта орендарем, останній зобов'язаний сплатити таку компенсацію орендодавцю у розмірі витрат на комунальні послуги за місяць, попередній оплачуваному. Після отримання орендарем рахунка або відповідного акта за такий оплачуваний місяць сторони проводять перерахунок. У разі якщо сплачена орендарем сума витрат перевищує суму, що мала бути сплачена, переплата зараховується в рахунок оплати витрат на комунальні послуги за наступний місяць. Якщо сплачена орендарем сума витрат менша, ніж сума, що мала бути сплачена - орендар здійснює доплату протягом трьох банківських днів з дати одержання рахунка або підписання акта.
- п. 3.6.4 орендар має зобов'язання перерахувати на поточний рахунок орендодавця протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту підписання цього договору, грошові кошти (далі - Комунально-забезпечувальний платіж) в розмірі 1100,00 грн. (одна тисяча сто гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 20%, що виконуватимуть функцію забезпечення та будуть гарантією належного виконання грошових зобов'язань по компенсації витрат за спожиті комунальні послуги протягом дії цього договору.
У випадку затримок з боку орендаря в перерахуванні будь-яких платежів, передбачених цим договором, на користь орендодавця, орендар сплачує пеню в розмірі офіційно встановленої подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, за кожний день прострочення від суми заборгованості (п. 7.2 договору).
Пунктом 10.1 договору сторони погодили, що цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повернення об'єкта оренди по акту №2 та повного розрахунку між сторонами згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 10.2 договору строк оренди починається з прийняття орендарем об'єкта оренди за актом №1 і закінчується 30.09.2016р.
Додатком №2 до договору оренди сторони погодили розмір плати за оренду, порядок розрахунків.
Додатком №3 до договору оренди сторони узгодили комунальні платежі.
Зі слів позивача та з матеріалів справи вбачається, що сторонами на виконання умов договору 01.01.2014р. підписано акт№1 приймання -передачі об'єкта оренди.
Звертаючись до суду з позовом, позивач вказує на те, що свої зобов'язання за договором виконав у повному обсязі, було надано послуги з оренди, проте, в порушення умов договору, відповідачем не оплачено рахунки з орендної плати за квітень - травень 2015 року та комунальних послуг за період з березень - квітень 2015 року, у зв'язку з чим позивач вказує на існування заборгованості у розмірі 75799,62 грн. відповідно до виставлених позивачем рахунків.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
За приписами ч.1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Аналогічні положення містяться в ст.759 Цивільного кодексу України.
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (ч.1. ст. 760 ЦК України).
Згідно із ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов, зокрема, договору та вимог зазначених Кодексів.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як встановлено судом, відповідно до акту №1 приймання-передачі від 01.01.2014р. позивач передав відповідачу нежитлове приміщення загальною площею 161,80 квадратних метрів, на 3-му поверсі будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 146.
Враховуючи положення укладеного договору та приймаючи до уваги підписання сторонами акту від 01.01.2014р., суд дійшов висновку стосовно належного виконання позивачем обов'язку щодо надання ТОВ "W- Інжиніринг" в оренду нежитлового приміщення загальною площею 161,80 кв.м.
Згідно ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частинами 1, 4 ст. 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
За змістом п. 1.2 додатку №2 до договору оренди, плата за оренду об'єкта оренди за кожний місяць складається із двох частин: орендної плати та Додаткової плати:
- Пункт 1.2.1 Орендна плата за кожний місяць визначається на момент платежу за формулою: орендна плата = Базова орендна ставка * Пл. * Індекс І+ФП; де Базова орендна ставка - становить 160 (сто шістдесят) гривня 96 копійок, в т.ч. ПДВ, за 1 кв.м. в місяць. Пл. - загальна площа об'єкта оренди в м.кв., прийнята орендарем за актом приймання-передачі, що складає 161,80 (сто шістдесят один цілих вісім десятих) квадратних метрів. Індекс І індекс інфляції гривні, за період з моменту укладання цього договору до місяця, що передує оплачуваному місяцю, згідно з офіційними даними про індекси інфляції. ФП - становить 1000,00 (одна тисяча) гривень в т.ч. ПДВ, та є фіксованою платою, що не залежить від розміру об'єкта оренди.
- Пункт 1.2.2 Додатковою платою є вартість експлуатаційних (комунальних) витрат.
За змістом додатку №3 до договору оренди, комунальні платежі включають в себе: Електроенергію, Опалення, Воду.
Враховуючи вказані положення укладеного між сторонами договору оренди та додатків до нього, відповідач зобов'язаний був оплатити на користь позивача:
- за квітень 2015р. - 33489,42 грн. орендної плати в строк до 10.04.2015р.;
- за травень 2015р. - 33489,42 грн. орендної плати в строк до 10.05.2015р.;
- за березень 2015р. - 5171,78 грн. комунальних послуг в строк до 10.04.2015р.;
- за квітень 2015р. - 3649,00 грн. комунальних послуг в строк до 10.05.2015р.;
Проте, всупереч умовам зазначеного договору та нормам діючого законодавства відповідач свої зобов'язання не виконав, орендну плату за період квітень - травень 2015 року та комунальні платежі за період березень - квітень 2015 року у встановлений договором строк не сплатив.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Виходячи з вищенаведених норм закону, відповідачем належним чином протягом розгляду справи не було надано належних доказів по справі на спростування позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги виконання позивачем своїх обов'язків щодо надання відповідачу в оренду спірного майна, а також відсутність з боку відповідача платежів по орендній платі за квітень - травень 2015 року та комунальних платежів за березень - квітень 2015 року, суд дійшов висновку щодо наявності у ТОВ "W- Інжиніринг" перед Дочірнім підприємством "Побутсервіс" основної заборгованості в сумі 75799,62 грн.
Одночасно, позивачем заявлено до стягнення пені у розмірі 5769,24 грн.
За приписами ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч.1 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань, і він вважається таким, що прострочив.
Пунктом 7.2. договору сторони погодили, що у випадку затримок з боку орендаря в перерахуванні будь-яких платежів, передбачених цим договором, на користь орендодавця, орендар сплачує пеню в розмірі офіційно встановленої подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, за кожний день прострочення від суми заборгованості.
Як вбачається із матеріалів справи, розрахунок пені позивачем виконано за період з 11.04.2015р. по 10.06.2015р.
Судом враховано викладене у пункті 1.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року N 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань", а саме те, що з огляду на вимоги частини першої статті 4-7 і статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв'язку з порушенням грошового зобов'язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.
Дослідивши наданий позивачем розрахунок пені, з урахуванням ч. 6 ст. 232 ГК України та п. 7.2. договору, судом визнано його обґрунтованим та арифметично вірним, а тому за порушення відповідачем зобов'язання щодо сплати орендних платежів та комунальних послуг стягненню з відповідача на користь позивача підлягає пеня у розмірі 5769,24 грн. за визначений позивачем період з 11.04.2015р. по 10.06.2015р.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 43, ч. 1 ст. 49, ст. 75, ст.ст. 78, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Дочірнього підприємства "Побутсервіс" задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "W- Інжиніринг" (01032, м. Київ, вул. Жилянська, б. 146, офіс 300, ідентифікаційний код 35872822) на користь Дочірнього підприємства "Побутсервіс" (01032, м. Київ, вул. Жилянська, б. 146, ідентифікаційний код 23730379) основний борг у розмірі 75799 (сімдесят п'ять тисяч сімсот дев'яносто дев'ять) грн. 62 коп., пеню у розмірі 5769 (п'ять тисяч сімсот шістдесят дев'ять) грн. 24 коп., судовий збір у розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 20.07.2015р.
Суддя В.В. Князьков
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2015 |
Оприлюднено | 28.07.2015 |
Номер документу | 47298349 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Князьков В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні