Рішення
від 21.08.2012 по справі 0821/1364/2012
ПРИАЗОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №2-206/12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2012 року Приазовський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Васильцової Г.А.

при секретарі: Гажевій І.І.

за участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до фермерського господарства «Родник-1» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до фермерського господарства «Родник-1» в якому просить визнати договір оренди земельної ділянки, укладений між нею та ФГ «Родник-1» та зареєстрований 20.12.2011 року за реєстровим номером 232450004000633 недійсним та зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку площею 7,28 га належну їй на праві власності на підставі державного акту на землю № 002850. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що їй на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 7,28 га, яка розташована на території Ботієвської сільської ради що підтверджується державним актом № 002850 виданим Приазовською районною державною адміністрацією 23 травня 2002 року. 09 листопада 2011 року Прокурор Приазовського району в її інтересах звернувся до Приазовського районного суду з позовом до ФГ «Родник-1» про визнання договорів оренди земельних ділянок посвідчених державними актами № 002850; №224854 недійсними та повернення зазначених земельних ділянок. Під час розгляду справи по суті у Приазовському районному суді їй стало відомо, що зазначені договори оренди земельних ділянок не зареєстровані належним чином, про що свідчить довідка приватного підприємця ОСОБА_4 від 21.11.2011 року, яка виготовляла зазначені договори та надавала їх для державної реєстрації, та акт передачі договору оренди від Державного Земельного Кадастру до ПП ОСОБА_4 від 24.11.2011 року. З'ясувавши, що земельні ділянки не зареєстровані, вона звернулась до суду з заявою, про залишення справи без розгляду. 21.12.2011 року ухвалою Приазовського районного суду позовні вимоги прокурора Приазовського району заявлені в її інтересах до ФГ «Родник-1», треті особи: відділ Держкомзему у Приазовському районі, Приазовський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» залишені без розгляду.

Крім того, позивач зазначає, що 21.12.2011 року вона звернулася з заявою до відділу Держкомзему у Приазовському районі з вимогою не реєструвати договори оренди земельних ділянок належних їй на підставі державних актів № 0028850 та № 224854 якщо такі договори будуть надані для їх реєстрації. У той же день 21.12.2011 року їй стало відомо, що відділ Держкомзему у Приазовському районі 20.12.2011 року незважаючи на її відмову від укладення договору оренди земельної ділянки з ФГ «Родник-1» зареєстрував договір оренди земельної ділянки належної їй на підставі державного акту № 0028850. Вважає, що договір оренди було зареєстровано з порушенням встановлених законом норм, а саме: без її волевиявлення, крім того, зазначає, що вона не подавала заяву до органу Держземагенства про реєстрацію спірного договору оренди та не давала доручення ФГ «Родник» та його голові ОСОБА_5 діяти від її імені.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити, посилаючись на те, що відсутнє волевиявлення ОСОБА_3 на укладення договору, який було зареєстровано у той час, коли на розгляді в суді знаходився позов ОСОБА_3 до ФГ «Родник-1» про визнання договору оренди земельних ділянок недійсними та повернення земельних ділянок, третіми особами по якій були відділ Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області та Приазовський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», яким на той час, а саме, на листопад 2011 року, як учасникам процесу було відомо про не бажання ОСОБА_3 реєструвати укладений нею договір з ФГ «Родник-1», але не зважаючи на це, 20.12.2011 року відділ Держкомзему у Приазовському районі, всупереч волі ОСОБА_3 здійснив реєстрацію договору оренди належної їй земельної ділянки. Крім того, як зазначив представник позивача, він не заперечує, що ОСОБА_3 отримує орендну плату в натурі від ФГ «Родник-1», але договірні відносини з ФГ «Роднике-1» вона підтримувати не бажає, бо у грудні 2011 року вона вже не мала наміру укладати договір з відповідачем. Тобто договір було зареєстровано без згоди ОСОБА_3. На підставі викладено просить позовні вимоги позивача задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивач не визнав, надав свої заперечення, згідно яких, вважає, що спірний договір зареєстровано на законних підставах, а саме, відповідно до п. 16-2 «Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021, а саме спірний договір зареєстрований на підставі заяви набувача права (ФГ «Родник-1»), яким подано заяву та всі необхідні для реєстрації документи. Керуючись вимогами вищезазначеного порядку, 01.12.2011 року ФГ «Родник-1» подало до відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області, заяву про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності. 20.12.2011 року відділом Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області, проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки загальною площею 7.2801 га., яка розташована на території Ботіївської сільської ради, кадастровий номер 2324581400:01:006:0011, укладеного між ФГ «Родник-1» та ОСОБА_3.

Посилання Позивача, на невідповідність дій ФГ «Родник-1» під час державної реєстрації договору оренди, вимогам п.п.2 п.13-2 та п.п.1 п.13-3 «Порядку ведення Поземельної книги» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021, вважає необґрунтованими, оскільки зазначені пункти, встановлюють порядок здійснення державної реєстрації земельної ділянки, а не реєстрації договору оренди землі.

Крім того, твердження Позивача, щодо відсутності у неї наміру укладати з Відповідачем договір оренди земельних ділянок, належних їй на праві власності, на думку представника відповідача не відповідає дійсності, оскільки бажання Позивача укласти зазначений договір підтверджується її підписом на цьому договорі та отриманням орендної плати за 2012 рік, що підтверджується відповідними відомостями. Таким чином, представник відповідача вважає, що договір оренди земельної ділянки, загальною площею 7.2801 га., яка розташована на території Ботіївської сільської ради, кадастровий номер 2324581400:01:006:0011, укладений між ФГ «Родник-1» та ОСОБА_3, та зареєстрований у відділі Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області, з дотриманням усіх вимог чинного законодавства України, а тому немає жодної підстави для визнання його недійсним. Крім того, представник відповідача в судовому засідання зазначив, що спірний договір оренди з доданими до нього документами та заявою про реєстрацію договору були подані ще декілька років назад, але у зв'язку з проведенням реформ на території України, ці документи передавались із відділу земельних ресурсів до Земельного кадастру та назад, у зв'язку з чим державна реєстрація відбулась лише у грудні 2011 року.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, 20.08.2012 року від заступника начальника відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника відділу у зв'язку в великою завантаженістю. Про прийняте рішення просить повідомити відділ.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_3 такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Статтею 60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі, якщо у сторін по справі стосовно них виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними є умови про предмет договору та умови, визначені законодавством, як істотні, або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину .

Позивач в позовній заяві зазначає, що договір оренди має бути визнаний недійсним бо відсутнє її волевиявлення на укладення договору.

Відповідно до вимог ст.4 Закону України «Про оренду землі», ст.90 ЗК України орендодавцями земельних ділянок є громадяни у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

На підставі державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЗП № 002850 ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 7,28 га, розташована на території Ботієвської сільської ради, СПО «Азовець». Зазначена земельна ділянка надана ОСОБА_3 на підставі рішення Приазовської райдержадміністрації від 08 квітня 2002 року (а.с. 4).

Згідно вимог ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним, Цивільним кодексами України, законами України і договором оренди землі.

Між ОСОБА_3К та ФГ «Родник-1» в особі голови ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,28 га, для ведення особистого селянського господарства» розташованої на території Ботієвської сільської ради. Договір укладено строком на 10 років. За договором встановлена орендна плата на один календарний рік у розмірі 746,35 гривень. Обчислення розміру орендної плати за землю, як визначено в договорі здійснюється без урахування індексів інфляції. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені в договорі визначена пеня у розмірі 0,3% несплаченої суми за кожний день прострочення. Цільове призначення земельної ділянки визначено - ведення особистого фермерського господарства. Зазначений договір укладено без зазначення дати його укладення та зареєстровано у відділі Держкомзему у Приазовському районі 20.12.2011 року за № 232450004000633.

Факт укладення зазначеного договору та факт його підписання особисто ОСОБА_3К ніким не оспорюється.

В силу ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку та у відповідності до вимог ст.ст.17, 18 зазначеного Закону, ст. 125 ЗК України передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом прийому - передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Як вбачається з оспорюваного договору оренди земельної ділянки (без дати укладення), цей договір укладено між сторонами, які в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, договір підписано ними, строк дії договору - 10 років. Зазначений договір підписаний позивачем по справі, яка не оспорює факт його підписання.

Крім того, судом встановлено, що зазначений договір пройшов 20.12.2011 року державну реєстрацію в відділі Держкомзему у Приазовському районі, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.12.2011 року за № 232450004000633, тобто договір є чинним.

Відповідно до п. 16-2 «Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021, для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи:

1)копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб;

2)документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної

реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки;

3)договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору);

4)копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових

платежів - для фізичної особи,

5)документи про внесення плати за надання послуг:

Таким чином, посилання позивача, що ФГ «Родник-1» не мало права звернутись до Держземагенства для реєстрації договору оренди є безпідставними.

В матеріалах справи знаходиться копія схеми земельної ділянки ОСОБА_3 площею 7.2801 га, що передається в оренду ФГ «Родник-1», кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів; каталог кутів та довжин зовнішніх меж земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі від 02.11.2005 року; акт приймання-передачі земельної ділянки по договору оренди землі; довідка про те, що земельна ділянка має кадастровий номер від 05.09.2005 року та довідка про визначення грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є не додержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частинами першою-третьою ст.203 ЦК України.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 203 ЦПК України, зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Згідно ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки, наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ст. 14, ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV з наступними змінами та доповненнями, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Істотними умовами договору оренди землі є: - об'єкт оренди ( кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); - строк дії договору оренди; - орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; - умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; - умови збереження стану об'єкта оренди; - умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; - умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; - існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; - визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; - відповідальність сторін.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним відповідно до закону. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: - план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; - кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; - акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); - акт приймання передачі об'єкта оренди; - проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Договір оренди землі набирає чинності, як зазначено в ст. 18 цього закону, після його державної реєстрації.

Згідно ст. 20 Закону, державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку встановленому законом.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним зазначає, що він укладений та зареєстрований без її волевиявлення, а саме, що не було її волевиявлення на реєстрацію спірного договору, а тому земля вибула з її володіння без її волі.

Судом установлено, що позивач добровільно підписала договір оренди землі, знала, що на підставі цього договору відповідач користується землею за цільовим призначенням і сплачує орендну плату.

Крім того, як встановлено в судовому засіданні, та не оспорюється сторонами по справі, 21.12.2011 року ОСОБА_3 звернулась до Приазовського районного відділу земельних ресурсів з заявою, в якій зазначила, що у зв'язку з прийняттям рішення про відмову від укладання договорів оренди земельних паїв з ФГ «Родник-1» просить надані для реєстрації договори оренди землі, укладені між нею та ФГ «Родник-1» (без дати складання договорів та підписані не нею, а іншою особою) не реєструвати. Зазначену заяву відділ Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області отримав 21.12.2011 року.

Державна реєстрація спірного договору відділом Держкомзему у Приазовському районі відбулася 20.12.2011 року, тобто до того часу, як ОСОБА_3 звернулась до реєстратора з заявою не реєструвати договір оренди належної їй земельної ділянки, укладений між нею та ФГ «Роднике-1».

Зазначена реєстрація відбулась на підставі заяви ФГ «Родник-1» про державну реєстрацію спірної земельної ділянки від 01.12.2011 року (а.с. 8).

Ухвалою Приазовського районного суду від 21 грудня 2011 року, яка додана до матеріалів справи було залишено без розгляду заяву прокурора Приазовського району Запорізької області подану в інтересах ОСОБА_3 до фермерського господарства «Родник-1», треті особи: відділ Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області, Приазовський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» про визнання договорів оренди земельних ділянок недійсними та зобов'язання повернення земельних ділянок (а.с. 9).

Як зазначив в судовому засіданні представник позивача, відділ Держкомзему у Приазовському районі на час проведення реєстрації спірного договору оренди земельної ділянки усвідомлював, що ОСОБА_3К не має наміру реєструвати договір оренди з ФГ «Родник-1», але не зважаючи на це провів державну реєстрацію належної їй земельної ділянки.

Суд вважає ці посилання представника позивача безпідставними, бо необхідні для державної реєстрації договору оренди документи тривалий час знаходились у підприємства реєстратора, 20.12.2011 року реєстрація відбулась, а перебування в суді будь якої справи не є підставою для відмови в реєстрації договору оренди, бо жодних заборон вчиняти певні дії на відділ Держкомзему у Приазовському районі не накладалось.

Згідно копії довідки, виданої ПП ОСОБА_4З від 21.11.2011 року, договори оренди між ФГ «Родник-1» та ОСОБА_3 на території Ботієвської сільської ради для ведення особистого фермерського господарства були виготовлені та передані до архіву земельних ресурсів (для реєстрації у Приазовському РВ Запорізької регіональної філії «ДП «Центр ДЗК») у грудні 2005 року. На той час дата у договорах оренди не ставилась. Договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації у відповідному органі. Потім документація була повернута у зв'язку з тим, що була виявлена графічна накладна сусідніх земельних ділянок. Після виправлення реєстраційна справа на ОСОБА_3 була передана 12.09.2011 року до Приазовського РВ Запорізької регіональної філії «ДП «Центр ДЗК» (а.с. 10).

До матеріалів справи додано копію акту передачі договорів оренди до ПП «ОСОБА_4З» 24.11.2011 року (а.с. 10).

Крім того, до матеріалів справи додано копії відомостей про видачу соломи, зерна за 2012 рік, згідно яких ОСОБА_3К отримала солому, ячмінь 1500 кг та зерно 1500 кг у якості орендної плати за оспорюваним договором (а.с. 24-26). Факт отримання орендної плати в натурі сторонами по справі не оспорюється.

Таким чином позивачем не надано суду належних доказів існування встановлених ст. 203 ЦК України підстав для визнання оспорю ванного договору недійсним.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вимог ст. 203 ЦК України сторонами при укладанні договору оренди земельної ділянки (без дати укладення) не було порушено; сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, відповідачем виконуються всі умови договору, тому підстав для визнання договору недійсним, та передачі спірної земельної ділянки позивачу немає.

Керуючись Законом України «Про оренду землі», ст. ст. 90, 93, 125, 152, 158 Земельного Кодексу України, ст.ст. 203, 215, 216, 317, 319, 638 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 213, 215 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до фермерського господарства «Родник-1» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через Приазовський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудПриазовський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення21.08.2012
Оприлюднено30.07.2015
Номер документу47407453
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —0821/1364/2012

Рішення від 21.08.2012

Цивільне

Приазовський районний суд Запорізької області

Васильцова Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні