Рішення
від 22.09.2009 по справі 11/1741
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/1741

                                   ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

РІШЕННЯ            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"22" вересня 2009 р.                                                                               Справа №  11/1741

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Довганя К.І., при секретарі –Нужній А.Г., за участю представників сторін: позивача –Вінник С.В. ліквідатор за посадою,  відповідача –Черненко М.П. за довіреністю, третьої особи –Чепур Т.О.  начальник виконавчої служби за посадою,   розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу  за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма Кавунівка” до  дочірнього підприємства «Полянський елеватор»Державної акціонерної компанії «Хліб України», третя особа на боці відповідача без самостійних вимог відділ Державної виконавчої служби Полянського районного управління юстиції  про визнання права власності,

                                                              ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про визнання права власності на нерухоме майно – частину одноповерхової будівлі автогаража, що заходяться в с. Кавунівка, Шполянського р-ну.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що прав власності на оспорюване майно він набув в результаті правонаступництва від попереднього власника КСП „Кавунівка”. Відповідач заперечує його право, оскільки  прийняв це майно від третьої особи по акту прийому –передачі в ході виконавчого провадження в рахунок присудженого судом боргу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, названих у позові.

Відповідач у відзиві на позов та його представники у судовому засіданні, заперечуючи проти позову вказали на те, що оспорювань майно вже передано відповідачу в рахунок погашення боргу, а тому не може бути власністю позивача.

Представник третьої особи проти позову не заперечувала.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

Позивач був створений 01.03.2000 року в результаті реорганізації КСП „Кавунівка" (розділ 1 статуту підприємства від 03.03.2000 р.), у якому було проведене розпаювання майнових активів підприємства за уточненим розподільчим переліком майна станом на 01.03.2000 року. Відповідно до рішення бувших членів КСП будівля атогаража ін. №531 залишкова вартість 277693,00 грн. в числі іншого майна, виділена під погашення кредиторських вимог.

13 вересня 2007р. постановою господарського суду Черкаської області по справі № 14/4293 СТОВ „Агрофірма „Кавунівка"(позивач у справі) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Вінника С.В. Вищевказаною постановою господарського суду Черкаської області припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута.

В ході ліквідаційної процедури ліквідатором позивача проведена інвентаризація майна банкрута та у відповідності до вимог ст. 26 ЗУ „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" частина будівлі автогаража ін. №531 включено до ліквідаційної маси, в зв'язку з тим, що вказана будівля на час порушення справи про банкрутство перебувала на балансі підприємства-банкрута.

По справі №14/4293 23.10.2007р. року відповідачем були заявлені вимоги до позивача на суму 111291,41 грн., які ліквідатором визнані повністю та включені 07 листопада 2007 року до реєстру визнаних вимог кредиторів які затверджені ухвалою господарського суду. Таким чином відповідач визнаний конкурсним кредитором з вимогами до позивача в сумі 111291,41 грн., яка підтверджується попередніми рішеннями та наказами господарського суду Черкаської області.

В ході ліквідаційної процедури ліквідатору  стало відомо, що 25 грудня 2006  року  державним   виконавцем   Орловою  А.Ф., відділу державної виконавчої служби в Полянського  районного управління юстиції при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження  порушеного 27.12.2005 року на загальну суму стягнення боргу 315800,00 з позивача, винесена постанова та складений акт про передачу частини приміщення автогаража до ДП ДАК „Хліб Україна"Шполянський елеватор" згідно експертної оцінки на суму 28594.00 грн.

Відповідно  до  довідки   виконавчого   комітету   Кавунівської  сільської  ради Шполянського   району   Черкаської  області   від   25.05.2009   року   вих.   №44/2-15 технічна    документація    органами    БТІ    на    частину    будівлі    автогаража  не виготовлялася, свідоцтво на право власності нерухомого майна на частину будівлі автогаража    ДП    ДАК    „Хліб  Україна "Шполянський    елеватор"    Кавунівською сільською радою не видавалось.

Реорганізація КСП здійснюється на підставі та на виконання Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки” №1529/99 від 03.12.1999 року. Пунктом 4 Наказу Мінагрополітики України №62 від 14.03.2001 р. „Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”(далі Наказ Мінпромполітики №62) визначено групи активів реорганізованих КСП, до яких має бути віднесено відповідне майно під час реорганізації, у тому числі і те, що виділяється для задоволення кредиторської заборгованості реорганізованого підприємства, що виникла за час його діяльності.

У відповідності до п.7 Наказу Мінагрополітики №62  „Перелік активів, передбачених для задоволення кредиторської заборгованості, затверджений загальними зборами колишніх членів підприємства, що є співвласниками його майна (далі - збори співвласників), і підписаний членами комісії та керівником підприємства-правонаступника, разом з витягом із протоколу зборів співвласників, яким затверджено цей перелік активів, є підставою для оформлення прав власності підприємства-правонаступника на це майно реорганізованого підприємства”.

Ст.ст. 16, 316, 328, 392 ЦК України містять такі положення:

1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

1. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

1. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

2. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

1. Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.          

Реорганізація КСП „Кавунівка”, бувшого власника оспорюваного майна, була здійснена у відповідності до приписів Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки” №1529/99 від 03.12.1999 р. та Наказу Мінагрополітики України №62 від 14.03.2001 р. „Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”.

Позивач є правонаступником останнього а відтак правомірно набув прав власності  на спірний об'єкт нерухомого майна. При цьому позивач вірно обрав визначений законом спосіб захисту свого права.

Заперечення відповідача щодо безпідставності вимог позивача з мотивів передачі йому цього майна третьою особою суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.

З огляду на положення ст. ст. 182, 205, 206, 208-210, 328, 640, 657, 658 ЦК України.  Право власності та інші речові права па нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Правочин   підлягає  державній  реєстрації  лише  у  випадках,   встановлених норм такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення  такий договір є нікчемним.

Право власності насувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право   власності   вважається   набутим   правомірно,    якщо    інше   прямо   не випливає із закону або незаконність набуття право власності не встановлена судом.

Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації кладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а газі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у –письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Оскільки правочин, за яким третьою особою оспорюване майно передавалось відповідачу не був нотаріально посвідчений та не зареєстрований у встановленому порядку, то такий право чин є не укладеним а тому не породжує для його сторін яких-нtбудь прав та обов'язків.  

Таким чином відповідач не  набув права власності на частину будівлі автогаража.

Виходячи з викладеного, вимога позивача про визнання в судовому порядку його права власності на оспорюване майно є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Оскільки своїми діями щодо тривалого неоформлення в установленому законом порядку права власності на оспорюване майно позивач фактично сприяв виникненню даного спору, то судові витрати суд вважає необхідним покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -

                                                                  ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма Кавунівка”,  Черкаська обл., Полянський район, с. Кавунівка, код 04934828  право власності на нерухоме майно –частину одноповерхової будівлі автогаража загальною площею 907,8 м.кв., що заходяться в с. Кавунівка, Шполянського р-ну.

Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

          

Суддя                                                                                                К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.09.2009
Оприлюднено28.09.2009
Номер документу4743519
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/1741

Рішення від 22.09.2009

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Постанова від 11.04.2007

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні