Рішення
від 23.09.2009 по справі 09-13/1873
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

09-13/1873

                                   ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

РІШЕННЯ            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"23" вересня 2009 р.                                                                                         Справа №  09-13/1873

                    Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,

при секретарі –Лавріненко С.І.,  за участю представника позивача –Темченко В.А. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом  Черкаської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів до Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство «АЛЬП-КОМ»м. Черкаси, про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ :

Подано позовну заяву, у якій позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 29.07.2008р. №4-639 «Про відміну рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.05.2001р. №848 «Про надання права користування земельною ділянкою Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів»(далі –спірне рішення).

Позовні вимоги мотивовані тим, що при прийнятті спірного рішення відповідачем були порушені ст. 19 Конституції України, ст. 32 Закону України «Про оренду землі»та норми Цивільного кодексу України.

У письмових поясненнях, поданих на виконання вимог ухвали суду, представник позивача послався на те, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.05.2001р. №848 «Про надання права користування земельною ділянкою Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів»позивачу була надана земельна ділянка по вул. Сумгаїтська, 15 у м. Черкаси під вже існуючу автостоянку. 13 червня 2001 року між виконкомом Черкаської області та позивачем був укладений договір оренди землі, зареєстрований в книзі договорів на право тимчасового користування землею того ж числа за №2498. Спірним рішенням Черкаська міська рада порушила права позивача, як землекористувача, та вимоги чинного законодавства, оскільки відповідач без розірвання договору та вилучення земельної ділянки у в порядку, встановленому законом, рішенням від 29.07.2008 року №4-653 надав вказану земельну ділянку третій особі –приватному підприємству «Альп-Ком».

Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, представника у судове засідання  вдруге не направив, не повідомивши про причини, хоча був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали суду уповноваженій особі відповідача.

Третя особа письмових пояснень по суті позовних вимог не подала, представника у судове засідання  не направила, не повідомивши про причини, хоча була належним чином повідомлена про дату та час судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали суду уповноваженій особі.

Неявка представників відповідача і третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті. На підставі ст. 75 ГПК України справа розглянута за наявними у ній матеріалами

Згідно ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 17 по 23 вересня 2009 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позові та поясненнях до нього, а також пояснив, що земельна ділянка необхідна позивачу для виконання його статутних завдань, підстави для вилучення земельної ділянки відсутні, договір не розірваний, але спірним рішенням відповідач порушив права позивача як землекористувача земельної ділянки.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.

Відповідно до Статуту Черкаська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів (позивач) є місцевим осередком всеукраїнської громадської організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, що на добровільних засадах об'єднує громадян –власників автомобілів і мотоциклів, самодіяльних конструкторів і реставраторів старовинних транспортних засобів, а також інших громадян-учасників дорожнього руху та любителів автомототехніки. Спілка була заснована на установчому з'їзді 30 січня 1974 року як Українське республіканське добровільне товариство автомотолюбителів, її Статут був затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 16 квітня 1974р. №193.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської Ради народних депутатів від 12.05.1982 року №271 «О размещении платных автостоянок»вирішено тимчасово розташувати, строком на 5 років, платні автостоянки по вул. Сумгаїтській, 15 на площі 1,7 га міських земель (абзац 2 пункту 1 рішення). Замовником по проектуванню та обладнанню платних автостоянок визначено міськкомунгосп. Обласна спілка товариства «Автолюбитель УРСР»прийняла дольову участь у обладнанні платних автостоянок.

У 1999 році  Державним комунальним підприємством «Земля»розроблена технічна документація по складенню документів на право користування землею Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів під автостоянку по вул. Сумгаїтській, 15, площею 1,9309 га.

15 травня 2001 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийняте рішення №484 «Про надання права користування земельною ділянкою громадському об'єднанню громадян Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів». У рішенні зазначено:

«1. Надати громадському об'єднанню громадян Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів у  тимчасове довгострокове користування строком на 10 років (до початку планової забудови) земельну ділянку площею 1,9309 га забудованих земель, що використовуються для транспорту по вул.Сумгаїтській, 15 під існуючу автостоянку.

1.1. Абзац 2 пункту 1 рішення виконкому Черкаської міської Ради народних депутатів від 12.05.82 №271 «О размещении платных автостоянок» вважати таким, що втратив чинність.

2. Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів у місячний термін з дня прийняття рішення про надання земельної ділянки, замовити в організаціях, які мають на це дозвіл, виготовлення документів, що посвідчують право користування землею.

3. Міському управлінню земельних ресурсів зареєструвати договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) у Книзі записів (реєстрації) договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та внести відповідні зміни до землемірно-облікових документів.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на секретаря міської ради, члена міськвиконкому Джоболду А.Д.»(дослівно до тексту рішення).

13 червня 2001 року між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та громадським об'єднанням громадян Черкаської обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів укладено Договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди).

У п.1.1 Договору вказано, що виконком Черкаської міської ради на підставі рішення виконкому Черкаської міськради від 15.05.2001р. №484 надає, а громадське об'єднання громадян Черкаської обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 1,9309 гектарів.

Згідно п.1.2 Договору земельна ділянка надається на умовах тимчасового довгострокового користування строком на 10 років (до початку планової забудови) під існуючу автостоянку по вул. Сумгаїтській, 15.

Договір зареєстрований в книзі договорів на право тимчасового користування землею 13 червня 2001 року за №2498.

29 липня 2008 року Черкаська міська рада прийняла рішення №4-639 (спірне рішення), у якому, посилаючись на ст.12 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішила:

«1. Відмінити  рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.05.2001 №484 «Про надання права користування земельною ділянкою громадському об'єднанню громадян Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів».

2. Доручити відділу правового забезпечення виконавчого комітету Черкаської міської ради звернутися з позовом до суду з метою розірвання договору оренди земельної ділянки від 13 червня 2001 року реєстраційний №2498.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Гуру С.В. та постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, архітектури, містобудування та реклами.»(дослівно до тексту рішення).

29 липня 2008 року Черкаська міська рада прийняла рішення №4-653 «Про надання приватному підприємству «АЛЬП-КОМ»земельної ділянки в оренду по вул. Сумгаїтській, 15, у якому, у тому числі, вирішила:

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству «АЛЬП-КОМ»по вул. Сумгаїтській, 15. (п. 1 рішення №4-653);

- надати приватному підприємству «АЛЬП-КОМ»земельну ділянку площею 24658 кв.м. по вул. Сумгаїтській, 15 під розташування торгового комплексу в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) за рахунок: площею 19117 кв.м. –землекористування ГОГ ЧОО Всеукраїнської спілки автомобілістів, площею 5541 кв.м. -  земель Черкаської міської ради, за умови виконання вимог, зазначених у висновках служб міста по проекту землеустрою (п.2 рішення №4-653);

- припинити ГОГ ЧОО Всеукраїнській спілці автомобілістів право користування земельною ділянкою площею 19117 кв.м. по вул. Сумгаїтській, 15 (п.6 рішення №4-653).

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.

Предметом спору у справі є усунення порушень прав землекористувача земельної ділянки.

Позивач є місцевим осередком всеукраїнської громадської організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, що на добровільних засадах об'єднує громадян –власників автомобілів і мотоциклів, самодіяльних конструкторів і реставраторів старовинних транспортних засобів, а також інших громадян-учасників дорожнього руху та любителів автомототехніки, діє відповідно до Конституції України, Закону України «Про об'єднання громадян»та Статуту.

Відповідач є органом місцевого самоврядування  засади організації та діяльності, правовий статус якого визначені Конституцією України та спеціальним Законом України ««Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року №280/97-ВР, зі змінами та доповненнями (далі –ЗУ «Про місцеве самоврядування»).

Згідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, вирішуючи інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач 13 червня 2001 року отримав право користування земельною ділянкою загальною площею 1,9309 гектарів строком на 10 років (до початку планової забудови) під існуючу автостоянку по вул. Сумгаїтській, 15, згідно договору оренди.

Спірним рішенням відповідач відмінив рішення виконавчого комітету про надання  позивачу права користування земельною ділянкою  та доручив відділу правового забезпечення виконавчого комітету Черкаської міської ради звернутися з позовом до суду з метою розірвання договору оренди земельної ділянки від 13 червня 2001 року реєстраційний №2498, укладеного з позивачем.

Приймаючи рішення, яке стосується прав позивача, відповідач  не повідомив позивача про прийняття рішення, чим порушив ч.2 ст.24 ЗУ «Про оренду землі»та  право позивача  на участь у процесі прийняття рішення.

Статтями 12 Земельного кодексу України (ЗК України) та 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на які посилання у спірному рішенні, як на підставу його прийняття, встановлено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин (ст.12 ЗК України) та виключна компетенція сільських, селищних, міських рад (ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі»від 06 жовтня 1998 року №161-XIV (далі –ЗУ «Про оренду землі»), відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 18 ЗУ «Про оренду землі»встановлено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Договір оренди землі між позивачем та відповідачем зареєстрований у книзі договорів на право тимчасового користування землею 13 червня 2001 року за №2498, і, відповідно, з цієї дати набрав чинності.

Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

У пункті 1.2 Договору сторони встановили, що земельна ділянка надається на умовах тимчасового довгострокового користування строком на 10 років (до початку планової забудови), отже строк дії договору оренди земельної ділянки по 13 червня 2011 року або до початку планової забудови.

Статтею 31 ЗУ «Про оренду землі»встановлені підстави припинення договору оренди землі, згідно яких договір оренди землі припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;

- смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;

- ліквідації юридичної особи - орендаря;

- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем.

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання встановлено ст.32 ЗУ «Про оренду землі», згідно з якою на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У спірному рішенні відповідача не зазначені встановлені законом та договором правові підстави дострокового з ініціативи орендаря розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного з позивачем.

Договором оренди передбачена можливість припинення договору оренди у зв'язку з початком планової забудови. Однак  у рішеннях  відповідача про надання земельної ділянки іншому господарюючому суб'єкту  та спірному рішенні відсутні будь-які посилання на рішення стосовно планової забудови території, на якій розміщена автостоянка позивача.

У матеріалах справи та спірному рішенні відсутні будь-які дані стосовно порушень позивачем, як орендарем земельної ділянки, своїх обов'язків.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Частинам 7 та 8 ст. 319 Цивільного кодексу України передбачено, що діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.   Особливості здійснення права власності на національні, культурні та історичні цінності встановлюються законом.

З огляду на викладені норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що спірне рішення відповідача не відповідає ст.ст.19, 143 Конституції  України, ч.1 п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 141 ЗК України, ЗУ «Про оренду землі», прийняте без дотримання принципу рівності перед законом і без врахування права особи на участь у процесі прийняття рішення  та порушує права і охоронювані законом інтереси позивача, як добросовісного землекористувача, зокрема, право оренди земельної ділянки (ст.93 ЗК України, ст.ст. 6, 25 ЗУ «Про оренду землі»), право самостійного господарювання на землі з дотриманням умов договору оренди землі (ст.95 ЗК України, ст.25 ЗУ «Про оренду землі»).

Відповідно до ч.2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Згідно ч.2 ст.152 ЗК України  позивач, як землекористувач, може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з ч. 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, спірне рішення незаконним та підлягаючим скасуванню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені  останнім при поданні позову, а саме: 85,00 грн. в рахунок оплати державного мита та 315,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, а всього 400,00 грн.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 29.07.2008р. №4-639 «Про відміну рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.05.2001р. №848 «Про надання права користування земельною ділянкою Черкаській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів»

Стягнути з Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 25212542 на користь Черкаської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, м. Черкаси, вул. Десантників, 4, ідентифікаційний код 05390804 –400,00 грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.          

СУДДЯ                                                                                Н.М.Курченко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.09.2009
Оприлюднено28.09.2009
Номер документу4743807
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —09-13/1873

Рішення від 23.09.2009

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Курченко Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні