Рішення
від 17.09.2009 по справі п-9/98
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П-9/98

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

17 вересня 2009 р.   Справа № П-9/98   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Поліводі Сергію Володимировичу розглянувши у відкритому судовому справу

за позовом  Заступника прокурора м. Івано-Франківська, вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000 в інтересах держави Івано-Франківської міської ради,  вул.Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000

до відповідача  Приватного підприємства "Ярик",  вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000

про зобов"язання знести самовільно збудоване приміщення

За участю представників сторін:

Від прокуратури:  Федунишин Христина Мирославівна - помічник прокурора, (посвідчення №98 від 17.05.2007 року)

Від позивача:  Гуменний Остап Іванович - головний спеціаліст юридичного відділу, (довіреність №211/01-17/07-в від 10.02.09 року)

Від відповідача представники не з'явилися.

СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про зобов"язання ПП "Ярик" за власний рахунок знести самовільно збудоване приміщення по вул. Пасічна, 54 в м. Івано-Франківську.

           Представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник прокуратури зазначив наступне. Проведеною прокуратурою м. Івано-Франківська  перевіркою дотримання вимог замельного законодавства, встановлено порушення вимог законодавства ПП "Ярик", що здійснило самовільне будівництво за адресою вул. Пасічна, 54 в м. Івано-Франківську.

         Встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 14.02.08 року ПП "Ярик" надано в оренду земельну ділянку дл обслуговування закладу громадського харчування на вул. Пасічній, 54 в м. Івано-Франківську загальною площею 0, 2712 га строком на 3 роки.

        Представник прокуратури зазначив, що спеціалістами інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю 15.02.08 року протоколом про адміністративне правопорушення констатовано самовільне здійснення будівельних робіт з будівництва готелю поруч ресторану-колиби "Гражда" на вул. Пасічній, 54. За вчинення вказаного порушення на порушника постановою від 15.02.08 року № 12/08 накладено штраф та приписом від 15.02.08 року зобов"язано позивача припинити виконання будівельних робіт.

           Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених представником прокуратури, позовні вимоги просив задоволити.

        Представник відповідача в судове засідання не з"явився,  відзиву на позов не подав.

     Ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 20.07.09 року, 01.09.09 року  направлялись за адресою, вказаною у позовній заяві, а саме: вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000.

       Однак, вищезазначені ухвали господарського суду Івано-Франківської області повернені на адресу суду  з відміткою пошти  про повернення листа у зв"язку із закінченням терміну зберігання.

       Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 01.09.09 року судом зроблено запити до Державного реєстратора м. Івано-Франківська та Головного управління статистики в Івано-Франківській області, яких  зобов"язано повідомити суд про юридичну  адресу або її зміну ПП "Ярик".

      Згідно витягу з ЄДРПОУ, наданого Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області,  адреса ПП "Ярик" - вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000.

     Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданої на запит суду Державним реєстратором м. Івано-Франківська, місцезнаходження ПП  "Ярик" - вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000.

       Враховуючи викладене,  ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 20.07.09 року, 01.09.09 року направлялись  відповідачу  за правильною адресою.

          Відповідно до п. 1 ст. 6    Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний  розгляд  його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

        Частина 1 ст. 69 ГПК України встановлює, що  спір  має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

       Судом  здійснено усі заходи щодо повідомлення належним чином відповідача про  дату, час та місце судових засідань. В суду відсутні відомості щодо причин неявки  представника відповідача.

         Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд встановив наступне. Проведеною прокуратурою м. Івано-Франківська  перевіркою дотримання вимог замельного законодавства, встановлено порушення вимог законодавства ПП "Ярик", що здійснило самовільне будівництво за адресою вул. Пасічна, 54 в м. Івано-Франківську.

         Встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 14.02.08 року ПП "Ярик" надано в оренду земельну ділянку дл обслуговування закладу громадського харчування на вул. Пасічній, 54 в м. Івано-Франківську загальною площею 0, 2712 га строком на 3 роки.

        Спеціалістами інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю 15.02.08 року протоколом про адміністративне правопорушення констатовано самовільне здійснення будівельних робіт з будівництва готелю поруч ресторану-колиби "Гражда" на вул. Пасічній, 54. За вчинення вказаного порушення на порушника постановою від 15.02.08 року № 12/08 накладено штраф та приписом від 15.02.08 року зобов"язано позивача припинити виконання будівельних робіт.

              Судом встановлено, що земельна ділянка площею  0, 2712 га, що по вул. Пасічній, 54 в м. Івано-Франківську, належить на праві власності територіальній громаді м. Івано-Франківська, а, отже, виключні повноваження щодо розпорядження нею  згідно п. "а" ст. 12 Земельного кодексу Україні, має Івано-Франківська міська рада.

     Відповідно до ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України землі,  які належать  на  праві  власності  територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Частиною 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пернедбачено, що право   комунальної   власності   територіальної   громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди  землі  -  це  договір,  за  яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

        Статтею 25 вказаного Закону встановлено, що орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.

        Відповідно до ч. 6, 8 Закону України  "Про планування і забудову територій" будівництво об'єктів  містобудування  здійснюється  згідно  з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.  При будівництві об'єктів знесення (у разі потреби) існуючих будинків і споруд, зелених насаджень, а також відшкодування збитків власникам (користувачам) будинків і споруд, земельних ділянок здійснюються у встановленому законом порядку. Планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюються з урахуванням законних інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд.

       Відповідно до ст. 22 Закону України "Про основи містобудування" забудова  земельних  ділянок,  що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Право на забудову (будівництво) виникає щодо земельних ділянок, визначених для містобудівних потреб містобудівною документацією, місцевими правилами забудови. Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому законом, будівництво об'єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.

          Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову території"  право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або  користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.   Замовник, що має намір забудови належної йому на праві власності або користуванні земельної ділянки, або уповноважена ним особа звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою (клопотанням) щодо намірів забудови земельної ділянки, в якій зазначаються призначення будівлі, споруди та орієнтовні характеристики забудови. До заяви (клопотання) можуть бути додані передпроектні роботи.

       Відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій"  дозвіл   на   виконання  будівельних  робіт  -  документ,  що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.  Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

      Івано-Франківською міською радою пунктом 1.12 рішення від 14.11.07 року "Про продовження термінів оренди земельних ділянок", на підставі якого було укладено договір оренди землі,  позивачу надано землю в оренду для обслуговування закладу громадського харчування по вул. пасічна, 54, а не для будівництва готелю.

     Суду не подано доказів отримання відповідачем відповідного дозволу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на будівництво та дозволу інспекції архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області на виконання будівельних робіт.                       

     Отже, відповідачем без належних підстав, встановлених чинним законодавством, здійснено будівництво готелю - трьохповерхової споруди з мансардою.

          Відповідно до ч. 1, 2 ст. 376 ЦК України житловий будинок,  будівля,  споруда,  інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа,  яка  здійснила  або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Відповідно до ч. 16 ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій"  здійснення будівельних  робіт  на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 376 ЦК України якщо  власник  (користувач)  земельної  ділянки  заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

      Частина 1 ст. 15 ЦК України встановлює, що кожна  особа  має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

         Відповідно до ст. 33 ГПК України  кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.   Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За вищенаведеного, віповідачем не доведено суду належними і допустимими доказами факт здійснення законного будівництва, чим порушено законні права та інтереси власника землі  Івано-Франківської міської ради, які гарантуються ст. 13, 41, 142-145 Конституції України,  щодо розпорядження землями територіальної громади.

Позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України слід відшкодувати з відповідача в дохід Державного бюджету України.

Керуючись ст. 13, 41, 124, 142-145 Конституції України, ст. 83 ЗК України, ст. 15, 376 ЦК України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про планування і забудову територій", Законом України "Про основи містобудування", Законом України "Про оренду", ст. 33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

            Приватному підприємству "Ярик", вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000 ( ід. код 22192075) за власний рахунок знести самовільно збудоване приміщення по вул. Пасічна, 54 в м. Івано-Франківську.

            Наказ видати позивачу Івано-Франківській міській раді, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000 після набрання рішенням законної сили.

        Стягнути з  відповідача Приватного  підприємства  "Ярик", вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000 ( ід. код 22192075) в доход Державного бюджету України: 85 грн. - витрат по сплаті державного мита.

           Наказ  видати ДПІ у м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20, м. івано-Франківськ, 76000   після набрання рішенням законної сили.

           Стягнути з відповідача   Приватного  підприємства  "Ярик", вул. Пулюя, 6/48, м. Івано-Франківськ, 76000 ( ід. код 22192075) в доход Державного бюджету України: 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати  відділу ДВС у м. Івано-Франківську, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76000  після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

 

                                                  рішення виготовлено та підписано 22.09.09 року

Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш  Е.М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.09.2009
Оприлюднено28.09.2009
Номер документу4743814
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —п-9/98

Ухвала від 22.03.2010

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мельник Г.І.

Ухвала від 15.02.2010

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мельник Г.І.

Рішення від 17.09.2009

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні