ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-6/11/1970
"10" лютого 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Гапонюк Ю.П.
за участю:
представника позивача : ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за
адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі
до товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільська меблева фабрика»
про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі звернулось до суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільська меблева фабрика»про стягнення боргу з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»- «з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»в сумі 16302,35 гривень.
В судовому засіданні представник позивача надала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, вказала, що на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №10297/09/9104 від 13.05.2010 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»- «з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ОСОБА_3, яка набула пільговий стаж на ТОВ «Тернопільська меблева фабрика», а отже відповідач зобовязаний відшкодовувати 100% витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Просила позов задовольнити, стягнути з ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»16302,35 гривень.
Представником відповідача подано заперечення на позов, яким ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»позов не визнає, зазначають, що оскільки ТОВ «Тернопільска меблева фабрика»не є правонаступником Тернопільського мебльового комбінату, на якому працювала ОСОБА_3, пільговий стаж ОСОБА_3 набула на Тернопільському мебльовому комбінаті до набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення», а отже пенсія ОСОБА_3 повинна була бути призначена відповідно до ст. 100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», в звязку з чим немає підстав для стягнення з ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 16302,35 гривень.
Представник відповідача в судовому засіданні надала пояснення, аналогічні викладеним в письмовому запереченні, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»зареєстроване як юридична особа 08.07.1991 з присвоєнням ідентифікаційного коду 14028982 та є платником внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Наказом Тернопільського меблевого комбінату «Про створення виробничого деревообробного обєднання «Тернопільдрев»№32 від 14.03.1991 було створене виробниче деревообробне обєднання «Тернопільдрев», до складу якого увійшли 8 самостійних підприємств, в тому числі: Тернопільський мебельний комбінат на правах головного підприємства та Тернопільска меблева фабрика. В подальшому Тернопільська меблева фабрика була реорганізована в ЗАТ «Тернопільська меблева фабрика», а потім в ТОВ «Тернопільська меблева фабрика».
Таким чином ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»є правонаступником прав та обовязків Тернопільської меблевої фабрики, що входила до складу виробничого деревообробного обєднання «Тернопільдрев»на правах самостійного підприємства.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №10297/09/9104 від 13.05.2010 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_3 та зобовязано УПФУ в м. Тернополі призначити ОСОБА_3 пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах. Зокрема в мотивувальній частині постанови зазначено, що «ОСОБА_3 працювала з 22.01.1979 по 19.10.1993 на Тернопільському меблевому комбінаті на посаді опоряджувальниці цеху.»
Зазначена професія опоряджувальників виробів з деревини внесена в підрозділ 6 «Деревообробне виробництво»розділу 21 «Целюлозно-паперове та деревообробне виробництво»Списку №2 Виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10 з 01.01.1992, що дає їй право на пенсію на пільгових умовах.
Також в мотивувальній частині постанови Львівського апеляційного адміністративного суду зазначено, що «при вирішенні справи колегією враховується та обставина, що подання позивачем довідки про атестацію робочих місць фактично неможливе з врахуванням відсутності правонаступництва підприємства, де вона працювала.»
Таким чином, враховуючи обставини встановлені постановою Львівського апеляційного адміністративного суду щодо місця роботи ОСОБА_3, а також дослідженими в судовому засіданні доказами - копією трудової книжки ОСОБА_3, суд приходить до переконання, що ОСОБА_3 з 22.01.1979 працювала на посаді опоряджувальниці в Тернопільському мебльовому комбінаті, а з 08.07.1991 (дата державної реєстрації юридичної особи) по 19.10.1993 за тією ж спеціальністю в Державній Тернопільській меблевій фабриці, правонаступником якого є ТОВ «Тернопільська меблева фабрика».
Відповідно до ч.2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки -після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки -після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи -жінкам.
Згідно ч.2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно п.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для платників збору до Пенсійного фонду України, яким є ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»- «з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п.6.8 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (із змінами) підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Посилання позивача на ту обставину, що пенсія ОСОБА_3 повинна була бути призначена на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»судом оцінюються критично та до уваги не беруться виходячи з наступного.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону. За змістом вказаної норми Закону особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до частини 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за N 1451/11731, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР N 1173 від 22.08.56 р.
Із змісту ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»випливає, що право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається. Особі, яка до і після 01.01.92 працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, УПФУ в м. Тернополі правильно призначено пільгову пенсію ОСОБА_3 відповідно до п. «б»- «з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», фактичні витрати на виплату і доставку якої підлягають до відшкодування.
Разом з тим, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до п. 6.2, 6.3 розділу 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21 від 19.12.2003 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
ОСОБА_3 працювала на Тернопільській меблевій фабриці, правонаступником якої є ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»в період з 08.07.1991 по 19.10.1993, тобто стаж роботи на зазначеному підприємстві, який необхідно враховувати для визначення права на пільгову пенсію становить 834 дні.
Як зазначалось вище стаж роботи необхідний для призначення пільгової пенсії відповідно до п. «б»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»для жінок становить 10 років, що дорівнює 3650 днів.
Таким чином, стаж роботи ОСОБА_3 на Тернопільській меблевій фабриці необхідний для призначення пільгової пенсії пропорційно загальному стажу, необхідного для призначення такої пенсії становить 22,85%.
Отже, відповідач повинен відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій пропорційно здобутому у нього стажу - 22,85%, що становить 3725,09 гривень і позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
(16302,35 гривень * 22,85% = 3725,09 гривень).
Відділом Державних реєстраторів Тернопільської міської ради на запит суду повідомлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців зареєстровано ТОВ «Тернопільдерев»(ідентифікаційний код 14053299) та Державне виробничо-комерційне підприємство «Тернопільдеревпром»(ідентифікаційний код 00274393).
Судом не здобуто, а позивачем не представлено жодних доказів, які б свідчили, що ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»є правонаступником Тернопільського мебльового комбінату, на якому ОСОБА_3 було здобуто недостатню частину стажу роботи для отримання пільгової пенсії.
Більше того, можливість такого правонаступництва спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами - статутом Тернопільської меблевої фабрики, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців щодо ТОВ «Тернопільська меблева фабрика».
Отже суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення З ТОВ «Тернопільська меблева фабрика»витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах в частині стажу здобутого на Тернопільскому мебльовому комбінаті до задоволення не підлягають.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення в сумі 3725,09 гривень. В решті позову слід відмовити.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 51,70,71,79,86,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільська меблева фабрика»(ідентифікаційний код 14028982, м. Тернопіль, вул. Білецька, 56) в користь управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі 3725,09 гривень (три тисячі сімсот двадцять пять гривень 09 копійок) боргу по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»- «з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які перерахувати на п/р 2560530200519 в ОПЕРВ -Тернопільське обласне управління ВАТ «Державний Ощадний банк України», кодування платежу 50020500, МФО 338545, ідентифікаційний код 21157094.
3. В решті позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 15.02.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2011 |
Оприлюднено | 30.07.2015 |
Номер документу | 47445795 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Жук А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні