cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2015 р. Справа № 923/1056/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М. Б., при секретарі Шикаловій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс", м.Херсон
до Херсонської міської ради м.Херсона
про визнання додаткової угоди укладеною
за участю представників сторін:
від позивача: Лозовська С.В. (паспорт серії МО № 182090, виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області 24.07.1996р.), директор (наказ №1 від 01.11.2001р.),
- Доценко К.С.( посвідчення адвоката від 11.12.2006р.),
- Комадовський Д.П. (паспорт серії МО № 129744, виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області 24.05.1996р.), представники за довіреністю від 01.07.2015р.,
від відповідача: не прибув.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс", м. Херсон звернулося до суду з позовом до відповідача Херсонської міської ради м. Херсона про визнання укладеною додаткової угоди від 21.04.2015р. до договору оренди земельної ділянки від 23.05.2001р. Позовні вимоги, з посиланням на приписи статей 187, 188 Господарського кодексу України, статті 33 Закону України "Про оренду землі", обґрунтовані не додержанням відповідачем вимог чинного законодавства щодо укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду від 03.07.2015р. порушено провадження у справі № 923/1056/15, призначено судове засідання на 14 липня 2015р. та зобов`язано сторони надати суду необхідні докази по справі.
Ухвалою від 14.07.2015р. у зв'язку із неявкою в судове засідання представника відповідача, розгляд справи було відкладено на 24.07.2015р.
17.07.2015р. позивачем подано додаткові докази, які судом долучено до матеріалів справи.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (що підтверджено реєстром вихідної рекомендованої кореспонденції канцелярії господарського суду Херсонської області), явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, витребуваних документів суду не надав, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи на іншу дату до суду не звертався.
За наведених обставин суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку статті 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Представники позивача підтримали позовні вимоги та просять задовольнити їх в повному обсязі.
У судовому засіданні 24.07.2015р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Як слідує з матеріалів справи, на підставі рішень №261 від 21.04.1998р. та №171 від 15.05.2001р. між Херсонським міськвиконкомом та товариством з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс", м.Херсон 23.05.2001 року було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.8-11), за умовами якого відповідачеві була передана в оренду земемельна ділянка, загальною площею 0,0225 га із земель запасу, яка знаходиться у м.Херсоні, по вул. Нестерова (в районі універсаму), під розміщення торгівельного містечка.
Договір оренди було зареєстровано у Херсонському міському управлінні земельних ресурсів, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 24.05.2001р. за №606.
Відповідно до пункту 2.2 договору останній укладено строком по 01.05.2006 року. По закінченні строку договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше, ніж один місяць до закінчення строку договору.
В подальшому, рішенням господарського суду Херсонської області від 05.10.2010р. у справі №11/137-ПД-10 (а.с.20-23) було задоволено позов товариства з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс" до Херсонської міської ради та визнано за товариством право на оренду земельної ділянки площею 0,0225 га, яка розташована у м.Херсоні по вул.Нестерова в районі універсаму, на п'ять років - з 25.05.2010р. по 24.05.2015р. на умовах, визначених договором оренди земельної ділянки №606 від 23.05.2001р., укладеним між ТОВ "Норд-Сервіс" та Херсонською міською радою, тим самим визнавши цей договір оренди землі від 23.05.2001р. поновленим на період з 25.04.2010р. по 24.05.2015р.
Враховуючи, що 24.05.2015р. спливав строк дії договору, позивач, відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та п. 2.2 договору оренди, листом-повідомленням від 21.04.2015р. (а.с.24-27) повідомив відповідача про намір продовжити дію договору оренди землі від 23.05.2001р. До вказаного листа, крім іншого, було додано проект додаткової угоди до договору, в якій йшлося про поновлення договору на новий строк - 5 років до 24.05.2020р.
Як слідує з матеріалів справи та підтверджено представниками позивача в судовому засіданні, зазначену пропозицію відповідач отримав 24.04.2015р. (про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення - а.с.26), але залишив її без належного реагування, ніякого рішення з цього питання Херсонською міською радою не прийнято, примірник підписаної додаткової угоди позивачеві не повернуто, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону на час закінчення строку дії договору) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Відповідно до підпункту 2.17 пункту 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011). Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі. Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.
Таким чином, вказані вище обставини свідчать про належне виконання позивачем умов договору оренди земельної ділянки, будь-які заперечення з цього питання відповідачем (орендодавцем) до суду не подано, позивач мав і має намір продовжити дію договору оренди земельної ділянки на той самий строк та на тих же умовах, про що направив відповідачу відповідну заяву з проектом додаткової угоди про поновлення та продовження договору оренди земельної ділянки, відсутність заперечень відповідача протягом встановленого строку (один місяць) з приводу поновлення договору оренди земельної ділянки та продовження користування позивачем земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди.
Суд також враховує, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Тобто зазначена норма закону передбачає обов'язковість пролонгації договору оренди земельної ділянки (відновлення на той самий строк і на тих самих умовах) за відсутності заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору і не вимагає наявності рішення орендодавця на поновлення договору оренди землі в якості обов'язкової підстави для його продовження. Необхідна згода орендодавця як сторони за договором вважається отриманою за відсутності його письмових заперечень протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, тобто шляхом вчинення ним дій - бездіяльності (мовчазна згода) відповідно до ч. 3 ст. 205 ЦК України. Вказана норма права кореспондується і не суперечить загальній нормі цивільного законодавства України, що регулює відносини зміни договорів - ст. 651 ЦК України, згідно якої зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин, враховуючи наявність прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі та продовження договору оренди землі без прийняття рішення органу місцевого самоврядування, суд вважає обраний позивачем спосіб захисту своїх прав, як орендаря земельної ділянки обґрунтованим і правомірним, та таким, що відповідає вимогам ст. 152 Земельного кодексу України та ст. 16 ЦК України, що також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 25.09.2012 р. у справі № 19/074-11.
Також суд враховує, що згідно ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком суб'єкта господарювання, у випадках передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування, а відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Отже, враховуючи відсутність рішення орендодавця - Херсонської міської ради про заперечення у поновленні договору оренди землі, договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, а додаткова угода від 21 квітня 2015 року до договору оренди земельної ділянки від 23 травня 2001 року, враховуючи її не оформлення і не підписання у встановлений місячний строк, визнається судом укладеною.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 152 ЗК України, ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеною додаткову угоду від 21 квітня 2015 року до договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0225 га, яка знаходиться в м.Херсоні по вул. Нестерова (в районі універсаму), укладеного 23.05.2001р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс", м. Херсон та Херсонським міськвиконкомом, зареєстрованого у Херсонському міському управлінні земельних ресурсів 24.05.2001р. за №606, згідно якої поновлюється строк дії договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0225 га, яка знаходиться у місті Херсоні по вул. Нестерова (в районі універсаму), призначенням - під розміщення торгівельного містечка, з моменту закінчення строку дії договору оренди до 24.05.2020 року.
3. Стягнути з Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Норд-Сервіс" (код ЄДРПОУ 22753295, 73000, м.Херсон, вул. Блюхера, 52; р/р 260083011170 в ПАТ "Ощадбанк", МФО 352457, ОКПО 22753295) - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 24.07.2015р.
Суддя М.Б. Сулімовська
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2015 |
Оприлюднено | 30.07.2015 |
Номер документу | 47450337 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Сулімовська М. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні