cpg1251
Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
========================================================================================================================================================================
Іменем України
РІШЕННЯ
"21" липня 2015 р. Справа № 927/851/15
За позовом: прокурора Козелецького району, вул. Пролетарська, 1, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000 в інтересах держави в особі
позивача: Сираївської сільської ради,
вул. Київська, 44, с. Сираї, Козелецький район, 17081,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Україна Агро",
вул. Голосіївська, 9, м. Київ, 03039,
про внесення змін до договору оренди землі.
Суддя Ж.В.Блохіна
Представники сторін:
від позивача: Доломанський С.І. - сільський голова,
від відповідача: не з'явився,
за участю: Оліфір А.В. - прокурора відділу прокуратури Чернігівської області.
В судовому засіданні 21.07.2015 проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Козелецького району в інтересах держави в особі позивача: Сираївської сільської ради подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" про:
- внесення змін до п.5 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ „Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши його в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 462150,00 грн. (чотириста шістдесят дві тисячі сто п'ятдесят грн.)";
- внесення змін до п.9 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ „Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши його в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 32350,50 грн. (тридцять дві тисячі триста п'ятдесят гривень п'ятдесят копійок) у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням на р\р 33215815700205 МФО 853592, банк: ГУДКСУ в Чернігів. обл. м.Чернігів, отримувач: Місцевий бюджет Сираївської сільської ради";
- внесення змін до п.11 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ „Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши його в наступній редакції: „Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 2695,87 грн. (дві тисячі шістсот дев'яносто п'ять гривень вісімдесят сім копійок)".
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просять позов задовольнити, зазначивши про те, що відповідач користується земельною ділянкою загальною площею 0,25 га, яка знаходиться по вул. Шкільній, 15, с. Сираї, Козелецького району, а тому до договору оренди землі мають бути внесені відповідні зміни.
Ухвали суду від 18.06.2015 про порушення провадження у справі та від 02.07.2015 про відкладення розгляду справи, що направлялись відповідачеві на адресу, яка зазначена в позовній заяві та у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, була повернута до суду з відміткою відділення зв'язку: „за закінченням терміну зберігання" та „за зазначеною адресою не знаходиться".
Відповідно до п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи судом.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника прокуратури та позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
27 жовтня 2008 року між Сираївською сільською радою в особі голови Рака О.О. (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку для змішаного використання, яка знаходиться на території с. Сираї, вул. Шкільна, 15 Сираївської сільської ради.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,25 га, у тому числі під господарськими будівлями та двором-0,25 га.
Договір укладено строком на 49 років.
Даний договір зареєстровано у Козелецькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2008 за № 040885400095.
Згідно п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 45175,00 грн.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 3162,25 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
У п. 11 Договору зазначено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця у розмірі 263,52 грн.
Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 24.10.2008 (приміщення їдальні) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 17.10.2008 становить 45165,00 грн.
28.12.2012 рішенням тринадцятої сесії шостого скликання Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Сираївської сільської ради" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки населених пунктів Сираївської сільської ради: с. Сираї, с. Сокирин, с. Карпоки.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.01.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2500 кв. м в с. Сираї Козелецького району, що находиться в оренді ТОВ „Україна Агро", становить 462150,00 грн.
Пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування" визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
В матеріалах справи відсутні докази визнання недійсним та скасування вищевикладеного рішення Сираївської сільської ради Козелецького району.
З метою досудового врегулювання спору, посилаючись на рішенням тринадцятої сесії шостого скликання Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Сираївської сільської ради" від 28.12.2012, Сираївська сільська рада листом № 03-08/5 від 03.01.2015 звернулась до відповідача з пропозицією щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі.
07.04.2015 Сираївська сільська рада листом № 03-08/89 повторно звернулась до відповідача з пропозицією щодо укладення додаткової угоди до Договору оренди. Однак відповіді на пропозицію позивача від відповідача не надійшло.
Згідно п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею ст. 30 Закону України „Про оренду землі" унормовано, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
На момент укладення спірного договору оренди розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України „Про плату за землю" (чинний на момент укладення спірного договору), статтею 2 якого встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VІ від 03.06.2008 внесено зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі", згідно якої річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України „Про плату за землю" втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст. 18 Закону України „Про оцінку земель".
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.01.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,25 га в с. Сираї, Козелецького району, що находиться в оренді ТОВ „Україна Агро" становить 462150,00 грн., а відтак, розмір орендної плати в рік становить 32350,50 грн.
За таких обставин, оскільки нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази скасування чи визнання недійсними наведених вище рішень Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорі, державне мито покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони.
Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
За таких обставин судовий збір підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі в сумі 1218,00 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до п.5 договору оренди землі, укладеного між Сираївською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" 27.10.2008, зареєстрованого у Козелецькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2008 за № 040885400095, виклавши його в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 462150,00 грн. (чотириста шістдесят дві тисячі сто п'ятдесят грн.)".
3. Внести зміни до п.9 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" 27.10.2008, зареєстрованого у Козелецькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2008 за № 040885400095, виклавши його в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 32350,50 грн. (тридцять дві тисячі триста п'ятдесят гривень п'ятдесят копійок) у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням на р\р 33215815700205 МФО 853592, банк: ГУДКСУ в Чернігів. обл. м.Чернігів, отримувач: Місцевий бюджет Сираївської сільської ради".
4. Внести зміни до п.11 договору оренди землі, укладеного між Сираївською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" 27.10.2008, зареєстрованого у Козелецькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2008 за № 040885400095, виклавши його в наступній редакції: „Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 2695,87 грн. (дві тисячі шістсот дев'яносто п'ять гривень вісімдесят сім копійок)".
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Україна Агро" (03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 9, р/р 260006534 в АБ „Український Бізнес Банк", МФО 334969, код ЄДРПОУ 25586892) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м. Чернігові, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: „судовий збір", код 03500068) 1218,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27 липня 2015 .
Суддя Ж.В. Блохіна
.
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2015 |
Оприлюднено | 30.07.2015 |
Номер документу | 47451557 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Блохiна Ж.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні