Справа № 190/994/15-ц
Провадження №2/190/475/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2015 року м.ПВ»ятихатки
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого-судді Резніченка М.С.,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_1,
позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості по орендній платі,
в с т а н о в и в:
23.06.2015 р. ОСОБА_2 пред'явила до суду позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» (далі - Товариство) про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі, пені за несвоєчасне внесення орендної плати за 2014 р., сплаченого судового збору, обґрунтовуючи вимоги тим, що згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку вона є власником земельної ділянки площею 7,560 га, розташованої на території Мар'янівської сільської ради П'ятихатського району. 02.12.2008 р. з Товариством уклала договір про оренду цієї ділянки, яку передала Товариству на 7 років. Відповідач взяв на себе зобов'язання сплачувати за користування землею 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки не пізніше 25 грудня кожного поточного року. За 2013 р. орендна плата була сплачена 29.08.2014 р. після ухвалення П'ятихатським районним судом Дніпропетровської області рішення про стягнення заборгованості, тому сплачена з порушенням умов договору. За 2014 р. їй не сплачена орендна плата взагалі. На неодноразові звернення до Товариства про здійснення розрахунку представники Товариства просять зачекати, а на письмову претензію відповіді не надали. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 р. становить 176702,52 грн., тому орендна плата повинна складати 5301,07 грн.. Нехтуючи визначеними термінами Товариство досі не розрахувалося з нею, що є підставою для розірвання договору. Також просить стягнути пеню в розмірі 0,1 % від несплаченої суми за кожен день прострочення з 26.12.2014 р. по 19.06.2015 р. у сумі 933 грн.. Порушення умов договору є систематичними.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позов в частині розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення пені за несвоєчасну виплату орендної плати і понесених судових витрат підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позові, відмовившись від вимог в частині стягнення заборгованості по орендній платі за 2014 рік в сумі 5301,07 грн. і ця відмова прийнята судом, про що постановлено ухвалу.
Відповідач про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення (а.с. 27, 30), в судове засідання свого представника не направив тричі поспіль і причину неявки суду не повідомив, заперечення проти позову не подав. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши позивача, дослідивши письмові докази суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивачеві на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 7,560 гектар, розташована на території Мар'янівської сільської ради П'ятихатського району, що підтверджується Державним актом серія IV-ДП № 010392 на право приватної власності на землю, виданого їй 25 грудня 2001 р..
02.12.2008 р. між сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого, та згідно акту прийому передачі земельної ділянки, Товариство прийняло від ОСОБА_2 в оренду вказану земельну ділянку терміном на сім років (а.с. 10-14).
На виконання вказаного договору орендар зобов'язався протягом строку дії договору за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не пізніше 25 грудня кожного поточного року (п. 8, 14 Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становила 82454,74 грн., тому розмір орендної плати за умовами договору з розрахунку: 82454,74 х 3 : 100 мав становити 2473,64 грн..
Згідно рішення П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 02 липня 2014 р. у справі № 190/567/14-ц за позовом ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі у задоволенні позову в частині розірвання договору та зобов'язання Товариства повернути земельну ділянку ОСОБА_2 відмовлено, а в решті позовних вимог задоволено з посиланням на те, що відповідач не сплатив орендну плату лише за 2013 р., тому відсутні правові підстави для розірвання договору оренди в порядку ст. 32 Закону України «Про оренду землі», оскільки матеріали справи не містять доказів про систематичну несплату відповідачем орендної плати за користування землею (а.с. 15-17).
Відповідач ані заперечень проти позову, ані будь-яких інших доказів на підтвердження сплати орендної плати ОСОБА_2 суду не подав.
Статтею 96 ч. 1 п.п. в, г) ЗК України визначено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату, підвищувати родючість грунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Згідно статті 2 Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 14 ч. 1 Закону в редакції, чинній на момент укладення договору, визначено, що договір оренди укладається в письмовій формі.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 цього Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності зі ст. 24 Закону орендодавець землі має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, що визначено і п. 29, 31 Договору оренди земельної ділянки від 02.12.2008 р..
Крім того, стаття 32 Закону передбачає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірвано за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно п. 32 пп. «г» Договору відповідач взяв на себе зобов'язання своєчасно сплачувати орендну плату, а п. 14 Договору визначено, що орендна плата сплачується орендарем до 25 грудня поточного року. Орендар за погодженням з орендодавцем може перенести термін виплати орендної плати.
Відповідно до ст. 651 ч. 2 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ст. 15 Закону істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Згідно ст. 141 ч. 1 п. «д» ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Судом встановлено, що умови договору оренди земельної ділянки в частині своєчасної сплати орендної плати відповідачем не виконуються. Суд зазначає, що підставою для розірвання договору є саме систематична несплата орендної плати, адже за 2013 р. орендна плата сплачена за рішенням суду лише 29.08.2014 р., а за 2014 р. вона сплачена 19.06.2015 р., тобто з порушенням строків виплати, що свідчить не про разове порушення умов договору, а про системність, що є підставою для його розірвання. Така правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 12 грудня 2012 р. (справа № 6-146цс12). Відповідач ухиляється від виконання договору, уникає і від участі в розгляді справи в суді, двічі свого представника до суду не направив.
Крім того, договором визначено відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору. Так, п. 42 Договору передбачено, що за несплату орендарем орендної плати в строк, передбачений договором, орендар виплачує орендодавцю неустойку у розмірі 0,1 % від суми боргу за кожний день прострочення.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Судом встановлено, що встановлена орендна плата за договором оренди Товариством сплачена за 2014 р. з порушенням строків виплати, а за 2013 р. також були порушені строки її виплати. Таким чином, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача на його користь пені є обґрунтованими і задовольняючи цю вимогу суд виходить з наступного розрахунку: з 26.12.2014 р. по 19.06.2015 р. прострочено 176 днів, тому розмір неустойки, належної до стягнення, становить 933 грн. (5301,07 х 0,1 % х 176 = 932,99).
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Статтею 89 ч. 1 цього Кодексу визначено, що у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред'явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення всіх понесених ним у справі витрат з відповідача, тому сплачений ОСОБА_2 судовий збір у сумі 487,20 грн. покладається на відповідача (а.с. 1).
На підставі ст.ст. 2, 13-15, 24, 32 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 526, 549, 629, 651 ч. 2 ЦК України, ст.ст. 96, 141 ч. 1 п. «д» ЗК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88 ч. 1, 89 ч. 1, 209, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати Договір оренди земельної ділянки (кадастровий № 1224583700:01:002:0025) площею 7,560 гектар, що розташована на території Мар'янівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, укладений 02 грудня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Джерело» та ОСОБА_2, зареєстрований у Жовтоводському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 03 липня 2009 року за № 040913801922.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Джерело» повернути ОСОБА_2 земельну ділянку площею 7,560 гектар, що розташована на території Мар'янівської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області (кадастровий № 1224583700:01:002:0025) в стані, придатному для її цільового використання.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» (р/р 26004447630100, код ЗКПО 32172722, МФО 305653) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 933 (дев'ятсот тридцять три) гривні неустойки за несвоєчасну сплату орендної плати за 2014 рік, 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок сплаченого судового збору на загальну суму 1420 (одна тисяча чотириста двадцять) гривень 20 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя М.С.Резніченко
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2015 |
Оприлюднено | 03.08.2015 |
Номер документу | 47563589 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Резніченко М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні