Рішення
від 28.07.2015 по справі 909/648/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2015 р. Справа № 909/648/15

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., при секретарі судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,

вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ,76004

до відповідача: Івано-Франківської міської організації Громадської партії "Пора"

вул. Січових Стрільців,56, м. Івано-Франківськ,76018

про розірвання договору та стягнення заборгованості в сумі 1 110,05 грн

за участю:

від позивача: Устінський А.В. - представник, (довіреність №2194/01-20/66-в від 06.01.2015

р.);

від відповідача представники не з'явилися.

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав позов до Івано-Франківської міської організації Громадської партії "Пора" про розірвання договору оренди нежитлових приміщень №ДО-2873 від 01.08.2006 р. та стягнення заборгованості в сумі 1 110,05 грн.

Ухвалою суду від 12.06.2015 року прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі і призначено розгляд справи на 30.06.2015 року. Ухвалою суду від 30.06.2015 року відкладено розгляд справи на 16.07.2015 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задоволити. Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причини такої неявки суду не повідомив. З приводу цього варто вказати таке.

Відповідно до підпункту 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

За таких обставин, згідно ст. 75 ГПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив таке.

01.08.2006 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (надалі за текстом - орендодавець/позивач) та Івано-Франківською міською організацією Громадською партією "Пора" (надалі за текстом - орендар/відповідач) укладено договір оренди нежитлових приміщень №ДО-2873, площею 21,2 кв. м., що розташовані на другому поверсі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 56. Актом приймання-передачі від 01.08.2006 року передано приміщення орендарю.

Угодою №УО-2873-9 від 17.11.2011 року площу та розміщення орендованих приміщень змінено на 40,9 кв. м, що розташовані на четвертому поверсі будинку на вул. Січових Стрільців, 56 та змінено розмір орендної плати.

За словами позивача, орендар умови договору в частині своєчасної сплати орендної плати не виконує і станом на 30.04.2015 року сума несплаченої орендної плати за користування нежитловими приміщеннями становить 942,84 грн. Крім того, позивачем нараховано пеню в розмірі 47,29 грн., інфляційні збитки в сумі 117,41 грн., а також три проценти річних у сумі 2,51 грн.

Таким чином, позивач просить суд розірвати договір оренди нежитлових приміщень №ДО-2873 від 01.08.2006 року, укладений між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківською міською організацією Громадська партія "Пора", а також стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 1110,05 грн., з яких: 942,84 грн. - заборгованість з орендної плати, 47,29 грн. - пеня, 117,41 - інфляційні, 2,51 грн. - три проценти річних.

Відповідач відзиву на позов та будь-яких пояснень стосовно обставин справи суду не подав, в судове засідання не з'являвся.

Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку наступних висновків.

За змістом ст.11 Цивільного кодексу України (надалі за текстом - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір. Аналогічне правило випливає із ст. 509 ЦК України. З матеріалів справи вбачається, що 01.08.2006 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківською міською організацією Громадська партія "Пора" було укладено договір оренди нежитлових приміщень № ДО-2873.

Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами. Стаття 526 ЦК України встановлює, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частина 6 ст. 283 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) вказує на те, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до п.1.1 укладеного між сторонами договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 21,2 кв. м., розташовані на другому поверсі в будинку на вул. Січових Стрільців, 56, який перебуває на балансі ЖЕО-9.

Передача нежитлових приміщень в користування підтверджується актом приймання-передачі в оренду нежитлових приміщень від 01 серпня 2006 року, підписаний обома сторонами.

Відповідно до ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. В спірному випадку, пунктом 3.4 договору встановлено, що орендна плата за орендовані приміщення вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно. Орендна плата за звітний місяць, визначена відповідно до п.3.2 цього договору перераховується з рахунку орендаря на рахунок Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська №35426002000819 в управлінні державного казначейства Івано-Франківської області, МФО 836014, код ЄДРПОУ 25698131 в термін до 20 числа місяця, що слідує за звітним місяцем, або на інших рахунок, повідомлений письмово орендодавцем орендарю не пізніше ніж за 10 календарних днів да дати сплати чергового платежу.

Згідно статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства. З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача з претензією №553/-1-15/20- в від 02.04.15 про неналежне виконання зобов'язань за договором оренди, згідно якої позивач запропонував відповідачу негайно, не пізніше 20.04.2015 року сплатити на розрахунковий рахунок орендодавця суму заборгованості. Відповідач такої вимоги не виконав і не подав суду доказів, які б підтверджували протилежне.

В силу статей 525, 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином і відповідно до умов договору. Одностороння відмова від зобов'язання і одностороння зміна його умов не допускається. В суду відсутні докази про те, що відповідач виконував належним чином свої зобов'язання за договором оренди, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 942,84 грн., що підтверджується карткою розрахунку від 12 травня 2015 року.

Згідно ч.1 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Частиною 3 ст. 549 ЦК України встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Відповідно до ч.1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки - грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Крім того, відповідно до п. 5.1.1 договору, укладеного між сторонами, за прострочення терміну сплати орендної плати або внесення орендної плати не в повному обсязі орендар сплачує на рахунок Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період прострочення терміну сплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу від суми заборгованості, що склалася з моменту виникнення заборгованості, включаючи день сплати заборгованості. Як вбачається з картки розрахунку пені від 20.04.2015 року пеня в період з 21.01.15 по 20.04.15 становить 47,29 грн.

Частина 2 ст. 625 ЦК України встановлює, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Пунктом 5.1.1 договору встановлено, що у разі прострочення сплати орендної плати або внесення її не в повному обсязі, крім нарахованої пені орендар сплачує також суму інфляції за період прострочення та три проценти річних від простроченої суми. Як вбачається з картки розрахунку інфляційних збитків інфляційні становлять 117,41 грн., а три проценти річних - 2,51 грн.

Частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Відповідно до ст. 284 ГК України орендна плата є однією з істотних умов договору оренди. Пункт 4.2.4 договору передбачає право орендодавця на розірвання договору. За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про розірвання договору оренди нежитлових приміщень №ДО-2873 від 01.08.2006 року, а також стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 1110,05 грн., з яких 942,84 грн. - заборгованість з орендної плати, 47,29 грн. - пеня, 11741 грн. - інфляційні, 2,51 грн. - три проценти річних, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Суд, дослідивши подані позивачем докази, визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України).

Згідно зі ст. 32 названого Кодексу доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

В силу ст. 49 ГПК України судовий збір слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, ч.3 ст.549, ч.1 ст.611, ч.2 ст.625, ст.629, ч.2 ст.651, ст.ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, ч.6 ст.283, ст.284 Господарського кодексу України, ст.ст. 32, 43, 44, 49, 82 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Розірвати договір оренди нежитлових приміщень №ДО-2873 від 01.08.2006 року укладений між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради / вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код ЄДР 04054346 / та Івано-Франківською міською організацією Громадська партія "Пора" / вул. Січових Стрільців, 56, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДР 33860312 / .

Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської організації Громадська партія "Пора" / вул. Січових Стрільців, 56, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДР 33860312 / на користь позивача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради / вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код ЄДР 04054346 / заборгованість в розмірі 1110, 05 грн. (одна тисяча сто десять гривень п'ять копійок), з яких: 942,84 грн. (дев'ятсот сорок дві гривні вісімдесят чотири копійки) - заборгованість з орендної плати ; 47,29 грн. (сорок сім гривень двадцять дев'ять копійок) - пеня ; 117, 41 грн. (сто сімнадцять гривень сорок одна копійка) - інфляційні ; 2,51 грн. (дві гривні п'ятдесят одна копійка) - три проценти річних та судовий збір в розмірі 3045, 00 грн. (три тисячі сорок п'ять гривень).

Видати наказ після вступу рішення в законну силу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.07.15

Суддя Фрич М. М.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"


Гавінська Л.Д. 30.07.15

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення28.07.2015
Оприлюднено04.08.2015
Номер документу47640275
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/648/15

Рішення від 28.07.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фрич М. М.

Ухвала від 16.07.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фрич М. М.

Ухвала від 30.06.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фрич М. М.

Ухвала від 12.06.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фрич М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні