cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.07.2015 р. Справа№ 914/1528/15
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашко М.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Гриньків Ганни Володимирівни, м.Львів
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕН-ГАЛ", м.Львів
за учатю у справі третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Хім'як Галини Теодозівни, м.Львів
за учатю у справі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кандяк Любов Михайлівни, м.Львів
за учатю у справі третьої особи-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Мацібох Наталії Іванівни, м.Львів
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача не з'явився;
від відповідача не з'явився;
від третьої особи-1 не з'явився;
від третьої особи-2 не з'явився;
від третьої особи-3 не з'явився.
Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходили. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору : Позов заявлено Гриньків Ганною Володимирівною до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕН-ГАЛ" за учатю у справі третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Хім'як Галини Теодозівни, за учатю у справі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кандяк Любов Михайлівни, за учатю у справі третьої особи-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Мацібох Наталії Іванівни про стягнення коштів.
Ухвалою суду від 18.05.2015р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 03.06.2015р. Ухвалою суду від 03.06.2015р. розгляд справи відкладено на 24.06.2015р. Ухвалою суду від 24.06.2015р. розгляд справи відкладено на 08.07.2015р. Ухвалою суду від 08.07.2015р. продовжено строк розгляду спору та відкладено розгляд справи на 22.07.2015р.
Позивач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, оскільки представник Гриньків Ганни Володимирівни був присутній в попередньому судовому засіданні.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Станом на 22.07.2015р. від відповідача не повернулось поштове повідомлення про вручення йому ухвали суду від 08.07.2015р. або поштовий конверт без вручення його адресату. Дана ухвала надсилалась відповідачу на адресу вказану позивачем у позовній заяві, а також зазачену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 79007, м.Львів, вул.Друкарська, буд.11. Слід зазначити, що на адресу суду повернувся поштовий конверт з рекомендованим відправленням відповідачу за вказаною адресою ухвали про порушення провадження у справі від 18.05.2015р. з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Ухвали суду про відкладення розгляду справи від 03.06.2015р. та від 24.06.2015р. були отримані Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕН-ГАЛ", що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Треті особи в судове засідання не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд -
встановив
У травні 1994 року Гриньків Ганна Володимирівна (надалі - позивач) разом з Хім'як Галиною Теодозіївною, Кандяк Любов'ю Михайлівною, Доманською (Мацібох) Наталією Іванівною (надалі - треті особи), уклали установчий договір, згідно якого стали засновниками ТзОВ «ЕН-ГАЛ», державна реєстрація якого була здійснена 10.06.1994 року Львівською міською радою.
Відповідно до установчого договору та статуту ТзОВ «ЕН-ГАЛ», в редакції затвердженій установчими зборами учасників у 1994р., його учасниками були позивач та треті особи у даній справі. Статутний капітал Товариства був сформований за рахунок вкладів учасників товариства де частка кожного з 4-х засновників становила 25 % статутного капіталу.
Як зазначає позивач, з часу реєстрації товариства по 1998р. Гриньків Ганна Володимирівна була директором товариства.
Позивач стверджує, що з 1998р. і по даний час вона не отримувала викликів на будь-які збори учасників ТзОВ «ЕН-ГАЛ» і не приймала участі в зборах, не була повідомлена про можливе проведення таких зборів та не отримувала копій протоколів зборів учасників чи повідомлень про можливо прийняті на зборах рішення.
Вважаючи себе учасником товариства і надалі, Гриньків Ганна Володимирівна 15.12.2014р. звернулась у державну реєстраційну службу з відповідним запитом. Згідно Витягу з ЄДР, станом на 15.12.2014 р. засновниками ТОВ «ЕН-ГАЛ» є тільки треті особи у даній справі - Хім'як Г.Т., Кандяк Л.М. та Мацібох Н.І. При тому значиться, що Хім'як Г.Т. обрана керівником даної юридичної особи з 28.04.2014р., а реєстрація змін в установчі документи товариства проведена 08.05.2014р.
Позивач дізнавшись, що не числиться серед учасників ТзОВ «ЕН-ГАЛ», у лютому 2015р. направила на адресу товариства заяву з вимогою повідомити про підстави та дату виключення її з числа засновників товариства, відповіді на яку не отримала. Також позивач зазначає, що її не повідомлено про вартість майна товариства та його прибуток на момент виходу, і не виплачено вартості майна товариства, пропорційної їй частці у статутному фонді та частини прибутку товариства на момент її виходу.
Гриньків Ганна Володимирівна зазначає у позовній заяві, що не має наміру перебувати в числі учасників даного товариства та не буде оспорювати рішення зборів про виключення її з числа учасників.
З врахуванням даних Витягу за 15.12.2014р., позивач вважає себе такою, що вийшла з числа учасників товариства у 2014р., якій не сплачено вартості частини майна, пропорційної частці у статутному капіталі товариства та частини прибутку.
Також Гриньків Ганна Володимирівна зазначила, що їй відомо, що ТзОВ «ЕН-ГАЛ», згідно договору купівлі-продажу №380-А(983) від 29.09.1997р., придбало нежитлове приміщення загальною площею 48,3 кв.м за адресою м.Львів, вул. Друкарська, 11. Згідно повідомлення Львівського ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 02.04.2015р., дійсна інвентаризаційна вартість приміщення становить 57 648,00 грн.
Дані щодо наявності іншого майна у товаристві, його дійсна вартість та розмір прибутку, одержаного товариством у 2014р. позивачу невідомо.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 148 ЦК України, яка визначає положення про вихід учасника із товариства з обмеженою відповідальністю, Гриньків Ганна Володимирівна звернулась до господарського суду Львівської області та просить стягнути з ТзОВ «ЕН-ГАЛ» 25% вартості майна у статутноу капіталі ТзОВ «ЕН-ГАЛ» та частину прибутку в розмірі 25%, одержаного ТзОВ «ЕН-ГАЛ» у 2014р. до моменту виходу позивача з ТзОВ «ЕН-ГАЛ».
Відповідач проти позову заперечив, подавши відзив на позовну заяву. Зокрема у відзиві ТзОВ «ЕН-ГАЛ» зазначає наступне.
Відповідач стверджує, що підставою для виходу позивача із числа учасників ТОВ «ЕН-ГАЛ» та припинення відносин товариства із ним є відповідна нотаріальна заява Гриньків Г.В. ААО №754340 від 05.08.1998 року, посвідчена приватним нотаріусом Головенко І. А., копія якої додана відповідачем до відзиву на позовну заяву.
Таким чином, як зазначає відповідач, посилання позивача про те, що він дізнався про свій вихід із учасників ТзОВ «ЕН-ГАЛ» у грудні 2014р. не відповідають дійсності, оскільки подання нотаріальної заяви Гриньків Г.В. серії ААО №754340 від 05.08.1998р., посвідченої нотаріусом Головенко І. А. є тією датою, яка встановлює факт припинення відносин позивача як учасника із ТзОВ «ЕН-ГАЛ».
Як зазначив відповідач, зі змісту нотаріальної заяви позивача від 05.08.1998р. вбачається, що волевиявлення учасника товариства ТОВ «ЕН-ГАЛ» було направлене саме на відступлення належної йому частки іншим учасникам товариства, отже позивач мав намір припинити свої корпоративні правовідносини саме у спосіб відступлення частки.
Таким чином, відповідач стверджує, що регламент правових наслідків для учасника товариства після відступлення ним частки та виведення із складу учасників товариства повинен визначатись на підставі ст.147 ЦК України.
Відтак, як зазначає відповідач, оскільки за заявою учасника ТОВ «ЕН-ГАЛ» Гриньків Г.В. було виведено із складу учасників у зв'язку з відступленням частки іншим учасникам, будь-яких наслідків, передбачених ст.148 ЦК України («ст. 54 Закону України «Про господарські товариства») його вихід зі складу засновників не тягне.
На підставі наведеного, відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про господарські товариства», учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Статтею 148 ЦК України передбачено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства. Учасник, який виходить із товариства, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Як вбачається з матеріалів справи, у травні 1994 року Гриньків Ганна Володимирівна (надалі - позивач) разом з Хім'як Галиною Теодозіївною, Кандяк Любов'ю Михайлівною, Доманською (Мацібох) Наталією Іванівною (надалі - треті особи), уклали установчий договір, згідно якого стали засновниками ТзОВ «ЕН-ГАЛ», державна реєстрація якого була здійснена 10.06.1994 року Львівською міською радою.
Відповідно до установчого договору та статуту ТзОВ «ЕН-ГАЛ», в редакції затвердженій установчими зборами учасників у 1994р., його учасниками були позивач та треті особи у даній справі. Статутний капітал Товариства був сформований за рахунок вкладів учасників товариства де частка кожного з 4-х засновників становить 25 % статутного капіталу.
В матеріалах справи, міститься копія нотаріально завіреної заяви Гриньків Ганни Володимирівни, засвідчена Головенко І.А., приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу, зареєстрована в реєстрі за № 1388, в якій позивач зазначив, що повідомляю про свій вихід з числа засновників товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН-ГАЛ». В зв'язку з виходом у відповідності з діючим статутом даного товариства свою частку в статутному фонді передаю учасникам ТзОВ: Кандяк Л.М. - 8,3 %, Доманській Н.І. - 8,4 %, Хім'як Г.Т. - 8,3 %.
Слід зазначити, що позивач не надав обґрунтованих заперечень про відсутність факту подання такої заяви про вихід з числа засновників, яка була адресована загальним зборам ТзОВ «ЕН-ГАЛ». Отже, у заяві позивач зазначив про вихід з числа учасників товариства, а не з самого товариства, і розпорядився передати належну йому частку іншим учасникам товариства, що розцінюється судом як відступлення своєї частки іншим учасникам товариства.
Рішенням позачергових загальних зборів засновників ТОВ «ЕН-ГАЛ», оформлених протоколом № 1/2014 від 28.04.2014р., Гринків Г.В. виключено із складу засновників, та відповідно до заяви про вихід з числа учасників товариства її частку передано на користь учасників: Кандяк Л.М. - 8,3%, Доманська (Мацібох) Н.І. - 8,4%, Хім'як Г.Т. - 8,3%.
Гриньків Ганна Володимирівна не оскаржувала вказане рішення, крім того, у позовній заяві зазначає, що не має наміру перебувати в числі учасників даного товариства та не буде оспорювати рішення зборів про виключення її з числа учасників. Доказів про наявність спору між позивачем та третіми особами у даній справі стосовно передачі позивачем своєї частки іншим учасникам товариства та щодо наслідків такої передачі, матеріали справи не містять.
Відповідно до ч.1 ст.147 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.
З вищенаведеного вбачається, що позивач припинив свої корпоративні правовідносини з ТзОВ «ЕН-ГАЛ» шляхом передачі (відступлення) своєї частки іншим учасникам товариства, а не шляхом виходу з товариства. Тобто позивач припинив свої корпоративні правовідносини не у спосіб передбачений ст.148 ЦК України, з правом вимагати одержання
вартості частини майна, а шляхом передачі (відступлення) своєї частки іншим учасникам товариства у спосіб визначений положеннями ст.147 ЦК України.
Відступивши свою частку іншим учасникам товариства, позивачем не наведено обгрунтованих підстав для одержання 25% вартості майна у статутному капіталі ТзОВ «ЕН-ГАЛ» та частини прибутку розміром 25% одержанного товариством у 2014 році.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Розглянувши клопотання позивача про витребування доказів, (вх.№28417/15 від 08.07.2015р.),, враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку відмовити у його задоволенні.
В порядку ст. 4 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до норм ст.49 ГПК України витрати по сплаті судового збору суд дійшов висновку покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 4 3 , 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 87 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Повний текст рішення
складено 27.07.2015р.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2015 |
Оприлюднено | 04.08.2015 |
Номер документу | 47641407 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні