Рішення
від 28.07.2015 по справі 916/2155/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" липня 2015 р.Справа № 916/2155/15

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю „СОЮЗ-МЕТАЛ МАРКЕТ"

Відповідач: Приватне підприємство „ПРОМТЕХСЕРВІС"

Про: стягнення 112437,98 грн.

Суддя Демешин О. А.

Представники:

від позивача: Груднистий А.В. - довіреність

від відповідача: Тімашов В.В. - директор

СУТЬ СПОРУ : Товариство з обмеженою відповідальністю „СОЮЗ-МЕТАЛ МАРКЕТ" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства „ПРОМТЕХСЕРВІС" (далі - відповідач) про стягнення 182437,98 грн.

16.06.2015 року, суд отримав заяву позивача про зменшення позовних вимог: стягнути

основний борг у розмірі - 44056,29 грн., пеню у розмірі - 30677,65 грн., три проценти річних з простроченої суми у розмірі - 2515,55 грн., 35188,49 грн. збитків внаслідок інфляції за прострочення оплати.

Відповідач відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно ст. 75 ГПК України.

В С Т А Н О В И В :

30.10.2014 року позивач (продавець) та відповідач (покупець) уклали договір купівлі-продажу № 24 на поставку металопродукції, а 05.11.2014 року позивач здійснив постачання продукції на загальну суму 195967,50 грн., що підтверджують надані позивачем копії накладних.

Проте, відповідачем оплата здійснення частково, а тому, на момент звернення позивача до суду із цим позовом сума боргу становила 114056,29 грн. Відповідач визнав наявність вказаного боргу, що підтверджують Акт звірки взаєморозрахунків станом на 26.01.2015 року, 24.04.2015 року та лист відповідача від 30.10.2014 року № 30/10.

Враховуючи часткову оплату боргу відповідачем під час розгляду справи, 16.06.2015 року позивач надав суду заяву про зменшення позовних вимог в частині стягнення суми основного боргу - 44056,29 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно ч. 1 ст. 662 ЦК України Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Ст. 663 ЦК України встановлено, що Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Стаття 671 ЦК України передбачає, що якщо за договором купівлі-продажу переданню підлягає товар у певному співвідношенні за видами, моделями, розмірами, кольорами або іншими ознаками (асортимент), продавець зобов'язаний передати покупцеві товар в асортименті, погодженому сторонами. Якщо договором купівлі-продажу асортимент товару не встановлений або асортимент не був визначений у порядку, встановленому договором, але із суті зобов'язання випливає, що товар підлягає переданню покупцеві в асортименті, продавець має право передати покупцеві товар в асортименті виходячи з потреб покупця, які були відомі продавцеві на момент укладення договору, або відмовитися від договору.

Згідно ст. 689 ЦК України Покупець зобов'язаний прийняти товар, крім випадків, коли він має право вимагати заміни товару або має право відмовитися від договору купівлі-продажу. Покупець зобов'язаний вчинити дії, які відповідно до вимог, що звичайно ставляться, необхідні з його боку для забезпечення передання та одержання товару, якщо інше не встановлено договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно ст. 691 ЦК України Ціна товару покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу. Якщо ціну встановлено залежно від ваги товару, вона визначається за вагою нетто, якщо інше не встановлено договором купівлі-продажу. Якщо договором купівлі-продажу встановлено, що ціна товару підлягає зміні залежно від показників, що зумовлюють ціну товару (собівартість, затрати тощо), але при цьому не визначено способу її перегляду, ціна визначається виходячи із співвідношення цих показників на момент укладення договору і на момент передання товару.

Статтею 692 ЦК України встановлено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.

Доданими до матеріалів справи копіями видаткових накладних підтверджується наявність у відповідача боргу за отриманий товар станом на час вирішення спору в розмірі 44056,29 грн.

Про наявність заборгованості перед позивачем на вказану суму відповідач не заперечує.

За таких обставин в частині стягнення з відповідача боргу в розмірі 44056,29грн. позов підлягає задоволенню.

Крім того, відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Ч. 1 ст. 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ст. 549 ЦК України Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Ст. 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

А ст. 3 вказаного Закону зазначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пунктом п.5.3.4. Договору передбачено, що за порушення строку поставки и оплати, Продавець та Покупець, відповідно, сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочки.

Оскільки, відповідач не виконав свої зобов'язання по оплаті отриманої продукції, то він зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також три проценти річних від простроченої суми, за весь час прострочення.

З дотриманням наведених вимог Закону та умов Договору позивачем розраховано пеню, сплату 3% річних та інфляційні. Їх розміри, відповідно, становлять: 30677,65 грн. - пеня, 2515,55 грн. сплата 3% річних та 35188,49 грн. інфляційних за прострочення по грошовому зобов`язанню.

Частиною 3 статті 83 ГПК України передбачено, що господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання.

Приймаючи до уваги суму інфляційних, що підлягає до стягнення з відповідача за прострочення по грошовому зобов`язанню та те, що відповідачем вживаються заходи щодо погашення заборгованості (після звернення позивача до суду відповідачем добровільно погашено частину боргу в розмірі 70000грн., що стало підставою для зменшення позовних вимог позивачем), суд, як виняток, вважає можливим зменшити суму пені, що підлягає до стягнення до 20000гривень.

Отже, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають частковому задоволенню, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору у повному обсязі з огляду на те, що розмір пені зменшено судом в порядку, передбаченому ч.3 ст.83 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства „ПРОМТЕХСЕРВІС" (65072, м. Одеса, вул. Радісна, 2/4, оф. 405, поштова: 65082, м. Одеса, Військовий узвіз, 14, код - 32431283) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „СОЮЗ-МЕТАЛ МАРКЕТ" (49081, м. Дніпропетровськ, проспект „Газети „Правда", 20, код - 33515636): 44056 гривень 29 коп. боргу, 20000 гривень пені, 2515 гривень 55коп. сплати 3% річних , 35188 гривень 49 коп. інфляційних та 2248 гривень 76коп. судового збору

3. В частині позовних вимог про стягнення пені в розмірі 30677,65 грн., сума що

підлягала до стягнення зменшена судом до 20000гривень.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 30 липня 2015 р.

Суддя О.А. Демешин

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення28.07.2015
Оприлюднено04.08.2015
Номер документу47641555
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2155/15

Рішення від 28.07.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 17.07.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 16.06.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 27.05.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні