ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2036/3797/2012
2/2036/1552/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2012 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого -судді - Панаід І.В.,
за участю секретаря судового засідання -Левчук К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Чугуївського району Харківської області, 3-я особа - Чугуївська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на житловий будинок та самовільно збудований гараж в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Чугуївського району Харківської області, в якому з урахуванням поданих уточнень до позову просить суд визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, а також на самовільно збудований гараж, розташовані в домоволодінні за адресою: Харківська область, Чугуївський район, с.Волохів Яр вул.Шевченка,31 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого 28 вересня 2010року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після смерті батька -ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, зокрема нерухомість в домоволодінні по вул.Шевченка, 31 в с.Волохів Яр Чугуївського району Харківської області. Він є єдиним спадкоємцем першої черги, який вчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, господарські будівлі та споруди за вказаною адресою позивачу було відмовлено, оскільки, за інформацією КП В«Чугуївське МБТІВ» , право власності на житловий будинок не зареєстровано. Позивач, посилаючись на реєстрацію будинку за спадкодавцем в господарській книзі ОСОБА_2 сільської ради, вважає наявними підстави для визнання за ним права власності на нерухоме майно по вул.Шевченка, 31 в с.Волохів Яр Чугуївського району Харківської області. Крім того, в обґрунтування визнання за позивачем права власності на самовільно збудований його померлим батьком гараж посилається на положення статті 376 ЦК України та вважає обґрунтованим визнання за ним права власності на такий гараж, оскільки він збудований на відведеній для цієї мети земельній ділянці і визнання права власності на цей об'єкт самовільного будівництва не суперечить закону, а також не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву, якою підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, просив розглядати справу без його участі.
Від відповідача у судове засідання надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, крім цього в заяві зазначено, що відповідач проти задоволення позовних вимог заперечень не має (а.с.29).
Третя особа -Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, за підписом завідуючої вказаної організації до суду надано заяву про розгляд справи без участі представника нотаріальної контори (а.с.27).
Враховуючи те, що сторони та третя особа про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, від них надійшли письмові заяви про розгляд справи без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності за наявними у справі доказами.
Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлені такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть, 28 вересня 2010 року помер батько позивача -ОСОБА_3, про що в Книзі реєстрації смертей ОСОБА_2 сільської ради зроблено актовий запис №19. (а.с.7).
Державним нотаріусом Чугуївської державної нотаріальної контори позивачу були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом після його батька ОСОБА_3, відповідно до яких спадщина, на яку видані свідоцтва, складається з: приватизованої земельної ділянки розміром 6,9255 га, кадастровий номер 6325482500:02:000:0208, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради, ВАТ В«ВостокВ» , Чугуївського району Харківської області, грошових внесків в ТВБВ ощадбанку № 10020/0458 села Іванівка, Чугуївського району Харківської області, на рахунках: № 91551/80, № 05775, № 1422 з відсотками та компенсаціями до них, що належать спадкодавцю на підставі листа Відкритого акціонерного товариства В«Державний ощадний банк УкраїниВ» , Територіально відокремлене безбалансоване відділення № 10020/0449 міста Чугуєва, Харківської області від 05.04.2011р. № 136. (а.с. 11-12).
У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок Чугуївською нотаріальною конторою позивачу було відмовлено у зв`язку з тим, що за інформацією КП В«Чугуївське МБТІВ»право власності на житловий будинок не зареєстроване.
Однак, згідно договору дарування від 12 березня 1973 року № 41, ОСОБА_4 подарувала ОСОБА_3 (батьку позивача) будинок 1962 року побудови, про що було зроблено відповідний запис в по господарській книзі № 5 за 1973 рік сторінка 62 господарство 408, що підтверджується листом сільського голови ОСОБА_2 сільської ради від 14.06.2011р. № 438/0212 та копією договору дарування домоволодіння. (а.с. 13-14).
Згідно ст. 1261 ЦК України, дружина спадкодавця, ОСОБА_5, дочка спадкодавця ОСОБА_6, син спадкодавця ОСОБА_1 - є спадкоємцями першої черги, бо у першу чергу право на спадкування за законом мають в рівних частках діти, дружина і батьки. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відмовились від своїх часток у спадщині.(а.с. 14). Інших спадкоємців, що претендують на спадщину після ОСОБА_3, який помер 28.09.2010 року, не встановлено.
Відповідно до ст.16 ЦК України одним із засобів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. Відповідний позов може бути поданий власником майна, якщо зокрема його право власності не визнається іншою особою (ст.392 ЦК України).
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець по заповіту або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст. 1269 ЦК України, спадкоємець який має бажання прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не мешкав разом з спадкодавцем, повинен надати в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Протягом строку встановленого ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини позивач подав до Чугуївської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання права власності на житловий будинок і господарські споруди, збудовані без порушень законодавства, є обґрунтованими, оскільки сільською радою 12 березня 1973р. була здійснена реєстрація договору дарування житлового будинку №31 по вул.Шевченка в с.Волохів Яр Чугуївського району Харківської області на користь спадкодавця, отже на час відкриття спадщини власником вказаного будинку був спадкодавець ОСОБА_3, також позивач є спадкоємцем першої черги, який вчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
В задоволені позовних вимог в частині визнання права власності на самочинно збудований гараж належить відмовити з наступних підстав.
Відповідно до технічного паспорту, при житті у 1995 році ОСОБА_3І.(батько позивача) самовільно збудував гараж, зазначений в технічному паспорті під літерою В«ЛВ» , загальною площею 20,7 кв. м. (а.с.8-10).
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельні ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, що визнання судом права власності на самочинне будівництво можливе у тому разі, якщо в прийнятті такого об'єкта в експлуатацію було незаконно відмовлено та за умови дотримання визначених законом вимог, які необхідні для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Суду не надано жодних доказів та будь-яких даних щодо звернення ОСОБА_3 до органів місцевого самоврядування про прийняття в експлуатацію спірних приміщень, прибудов, споруд до житлового будинку, а також про відмову цих органів у його вирішенні.
При цьому, суд враховує, що у справі відсутні висновки державних органів (відділу архітектури і будівництва, органів пожежного нагляду тощо) з питань відповідності будівництва об'єкта архітектури проектній документації, державним стандартам, нормам і правилам, місцевим правилам забудови населених пунктів.
Більш того, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (1218 ЦК України).
Згідно правовим позиціям, викладеним в п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» , якщо спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво (ч.1 ст. 376 ЦК України), до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва; якщо право власності на самочинно зведену будівлю визнано судом за власником (користувачем) земельної ділянки, на якій вона розміщена, то до складу спадщини входить право на відшкодування витрат на будівництво (ч. 6 ст. 376 ЦК України).
Самочинно збудована будівля не може входити до складу спадкової маси, оскільки вона не є об'єктом права власності спадкодавця. Вимоги щодо визнання права власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі самочинного будівництва, ОСОБА_1 в даному провадженні не заявлялись.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 169, 174, 197, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 367, 1261, 1268-1269 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Чугуївського району Харківської області, 3-я особа - Чугуївська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на житловий будинок та самовільно збудований гараж в порядку спадкування за законом -задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який народився 17 серпня 1955 року в с. Волохів Яр Чугуївського району Харківської області і зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок літ. В«АВ»з прибудовою літ. В«А1В»загальною площею 88 кв.м., господарські будівлі та споруди: літ. В«БВ»площею 22,4 кв.м., літ. В«ВВ»площею 18,3 кв.м., літ. В«ГВ»площею 13,8 кв.м., літ. В«ДВ»площею 27,9 кв.м., літ. В«ЖВ»площею 14,8 кв.м., літ.В«Ж1В»площею 5,4 кв.м., літ. В«Ж2В»площею 5,1 кв.м., літ. В«ЗВ»площею 4,0 кв.м., літ. В«ИВ»площею 3,0 кв.м., літ.В«КВ»площею 6,0кв.м., літ.В«НВ»площею 28,0кв.м., літ.В«УВ»площею 1,4 кв.м., літ. В«Н1В»площею 7,9 кв.м. в домоволодінні № 31 по вул. Шевченка в с. Волохів Яр Чугуївського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_3, померлого 28 вересня 2010 року.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.В. Панаід
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2012 |
Оприлюднено | 05.08.2015 |
Номер документу | 47679477 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Панаід І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні