Номер провадження 2/289/294/15
Справа № 289/302/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.07.2015 м.Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого Невмержицький І. М.
при секретарі - Шуба В.М.
з участю прокурора- Великої Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Радомишльському районному суді Житомирської області цивільну справу за позовом прокурора Радомишльського району в інтересах ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Радомишль» про стягнення орендної плати, дострокове розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки власнику,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Радомишльського району Житомирської області звернувся до суду з вказаними позовами в інтересах ОСОБА_2,особи похилого віку,в якому просив достроково розірвати договір оренди земельної ділянки укладений між нею та ТОВ «Агро-Регіон Радомишль», стягнувши з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати та зобов"язати відповідача повернути власнику земельну ділянку площею 4,00га,яка складається з двох земельних ділянок( 3,60 Га та 0,40 Га) і розташована на землях Заньківської с/ради Радомишльського району,обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим,що 04.11.2011 року ОСОБА_1 уклала з ТОВ "Агро-Регіон» договір оренди земельної ділянки пощею 4,00 га, який зареєстрований у Відділі Держземагенства у Радомишльському районі Житомирської області, про що зроблено запис у Державному реєстрі земель від 29.12.2012 року за №182500004003335. Вказана земельна ділянка належить власнику на праві приватної власності, що підтверджується державним актом на право власності на земельні ділянки серії ЯБ №230266 від 28 березня 2005 року. ОСОБА_1 на виконання своїх зобов'язань, визначених в пункті 20 Договору та на підставі акту прийому-передачі земельних ділянок від 04.11.2011 року,передала відповідачу ТОВ "Агро-Регіон Радомишль» в строкове платне користування земельну ділянку, яка розташована на території Заньківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області (кадастровий номер: 1825084200:09:000:0077 та 1825084200:09:000:0295), площею 4,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно пунктів 9 та 11 вищевказаного Договору орендна плата становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і сплачується як в грошовій так і в натуральній формі. Орендна плата вноситься не пізніше 30 грудня кожного орендованого року.Відповідно до пункту 28 Договору оренди землі передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасної виплати орендної плати. Статтею 96 Земельного кодексу України, пунктом 2 частини 1 статті 24 Закону України "Про оренду земліВ» та пунктом 28 укладеного Договору оренди землі передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Невиплата відповідачем позивачу орендної плати порушує її майнові права.
Згідно пункту 38 Договору оренди землі дія даного договору може бути припинена шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених даним договором.
Підставою для представництва інтересів особуцької О.І. прокурором Радомишльського району Житомирської області є те, що вона є пенсіонером,особою похилого віку, неспроможною самостійно захистити свої порушені права та реалізувати процесуальні повноваження. Відповідач на думку прокурора порушив суттєві умови Договору,що виразилися в систематичній невиплаті ОСОБА_1 орендної плати,яка станом на 01.01.2015 року складає суму 1422,08 грн., ОСОБА_1 як власника не влаштовують умови уладеного Договору,тому,з врахуванням зазначеного прокурор просила суд достроково розірвати договір оренди від 04.11.2011 року,стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі в сумі 1422,08грн.,зобов»язати відповідача повернути ОСОБА_1 її земельну ділянку в стані,не гіршому ніж той,в якому її отримав ТОВ «Агро-Регіон Радомишль» на момент укладання Договору оренди та стягнути на користь держави судові витрати.
В судовому засіданні прокурор Велика Т.С. позовні вимоги змінила в частині зменшення суми заборгованої орендної плати з 1422,08 грн. до 527,01 грн.( на суму 895,07 грн.), позовні вимоги щодо розірвання Договору оренди землі та повернення земельної ділянки власнику підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача - ТОВ "Агро-Регіон Радомишль»в судове засідання не з"явився,про день та час слухання справи був належним чином повідомлений,надіслав письмову заяву,просив справу розглянути без них,при цьому надав до суду письмові заперечення на позов та докази сплати орендної плати і просив суд відмовити прокурору в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення прокурора,суд, дослідивши матеріали справи,надавши оцінку доказам у їх сукупності,приходить до наступного.
Судом встановлено,що ОСОБА_1на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №230266 від 28 березня 2005 року,виданим на підставі розпорядження голови Радомишльської РДА Житомирської області №122 від 24.06.2004 року, зареєстрованим у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю, є власником земельної ділянки площею 4,00 га,з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Заньківської сільської ради Радомишльського району району Житомирської області.
04.11.2011 року ОСОБА_1 уклала з ТОВ "Агро-Регіон Радомишль» договір оренди земельної ділянки пощею 4,00 га, який зареєстрований у Відділі Держземагенства у Радомишльському районі Житомирської області, про що зроблено запис у Державному реєстрі земель від 29.12.2012 року за №182500004003335.
За умовами даного договору позивач надала,а відповідач прийняв у строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до умов договору орендна плата за користування землею відповідачем повинна виплачуватися до 30 грудня поточного року.
Згідно ст.792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки, наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України,іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно положень ст.1 Закону України "Про оренду землі", ст.93 ч. 1 Земельного кодексу України - оренда землі та право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та іншої видів діяльності.
Відповідно до п.п. 8,10 Договору оренди землі відповідач зобов'язувався виплачувати ОСОБА_1 щорічно орендну плату як в грошовій так і в натуральній формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що дорівнює 1422 грн.08 коп., яка повинна сплачуватися не пізніше 30 грудня кожного орендованого року.
Таким чином, між сторонами склалися договірні зобов'язання з приводу оренди землі.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦK України і одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Ст.15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55,124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Як вбачається з наданих до суду письмових доказів ТОВ «Агро-Регіон Радомишль» 20 липня 2015 року згідно відомості №1 на виплату грошей за 2014 рік сплатив ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі за 2014 рік в сумі 895,07 грн.,про що вона поставила свій особистий підпис( а.с.61-66).
Відповідно до ч.І ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог та заперечень
Прокурор не надав належних та допустимих доказів щодо невиплати ОСОБА_1 орендної плати за 2013-2014 роки і, отже, щодо несистематичності виплати орендної плати. Крім того, розрахунок орендної плати проведений прокурором по грошовій оцінці землі у 2015 році, а не у 2014 році та з урахуванням коефіцієнту співвідношення на 1995 рік, а не на рік укладення договору оренди.
Суд приходить до висновку про те,що прокурор не довів систематичність невиплати орендної плати відповідачем або невиконання відповідачем обов»язків,передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі» та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України, а розірвання договору оренди землі можливе лише в разі систематичної несплати орендної плати, а разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора не підлягають до задоволення в повному обсязі.
На підставі викладеного,та керуючись ст.55,124 Конституції України,ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 15. 525, 526, 626, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 93,141 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 21, 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі" та керуючись ст.ст. 1,76, 209, 212-215 ЦПК України,суд -
В И Р І Ш И В:
Відмовити прокурору Радомишльського району,який звернувся в інтересах ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Радомишль» в задоволенні позову про стягнення орендної плати, дострокове розірвання Договору оренди та повернення земельної ділянки власнику - повністю.
Судові витрати суд відносить на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які не були присутні під час його проголошення мають право оскаржити рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії .
Суддя І. М. Невмержицький
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2015 |
Оприлюднено | 06.08.2015 |
Номер документу | 47740997 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Невмержицький І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні