Рішення
від 29.07.2015 по справі 911/1631/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2015 р. Справа № 911/1631/15

Господарський суд Київської області у складі судді Зайця Д.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Комунального підприємства Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни), м. Київ

до 1) Державного підприємства обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Київська область, Бориспільський район, с. Гора

2) Державного авіаційного медичного центру цивільної авіації України, м. Київ

про стягнення 20884,53 грн.

секретар судового засідання Колісник Ю.І.

за участю представників:

від позивача: Світлецький С.В. (довіреність б/н від 27 квітня 2015 року);

від відповідача 1: Яцик Л.Л. (довіреність №1.23-28 від 6 травня 2015 року);

від відповідача 2: Троценко Б.Д. - ліквідатор (витяг з ЄДРПОУ №20436797 від 15 квітня 2015 року).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) (далі - позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - відповідач) за участю третьої особи - Державного авіаційного медичного центру цивільної авіації України про стягнення 20884,53 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про компенсацію вартості водопостачання та водовідведення №10-2012 від 1 січня 2012 року, а саме: не повністю оплатив вартість послуг, у зв'язку з чим позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 16687,97 грн. Додатково, за прострочення виконання зобов'язання позивачем нараховано відповідачу 2470,07 грн. інфляційних втрат, 239,52 грн. 3 % річних та 1486,97 грн. пені.

Провадження у справі порушено відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 15 квітня 2015 року та призначено справу до розгляду на 12 травня 2015 року.

Відповідно до ухвали суду від 12 травня 2015 року розгляд справи на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України відкладено на 2 червня 2015 року.

У судовому засіданні 2 червня 2015 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 17 червня 2015 року.

Ухвалою суду від 17 червня 2015 року до участі у справі в якості іншого відповідача залучено Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України та відкладено розгляд справи на 29 липня 2015 року.

Представник Державного авіаційного медичного центру цивільної авіації України основний борг визнав у повному обсязі.

29 липня 2015 року відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) (за договором - споживач) та Державним авіаційним медичним центром Цивільної авіації України (за договором - субспоживач) 1 січня 2012 року укладено договір про компенсацію вартості водопостачання та водовідведення за №10-2012.

Пунктом 1.1 договору встановлено, що споживач отримує воду від постачальника - ПАТ АК «Київводоканал», здійснює з ним розрахунки за отриману воду, згідно договору на «Послуги водопостачання та водовідведення» і передає субспоживачу воду, згідно встановленого ліміту для господарських потреб субспоживача.

Пунктом 1.3 договору передбачено, що субспоживач сплачує споживачу компенсацію вартості водопостачання, водовідведення та інші необхідні платежі в порядку і на умовах цього договору.

Згідно пункту 3.1.1 договору субспоживач сплачує споживачу компенсацію вартості води та вартості витрат на утримання мереж за розрахунковий період, згідно документів, які представник субспоживача повинен отримати у споживача з 23 числа і сплатити 30 числа поточного місяця (розрахунковий період вважається з 15 числа попереднього місяця до 15 числа поточного місяця).

Відповідно до пункту 5.4 договору, при простроченні платежів за договором субспоживач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Додатковою угодою №4 від 1 січня 2014 року до договору №10-2012 від 1 січня 2012 року на підставі наказу Міністерства інфраструктури України №717 від 23 вересня 2013 року «Про реорганізацію Державної установи «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України» введено третю сторону договору, а саме, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (за договором - платник).

Судом встановлено, що на виконання умов договору, позивач, в період з лютого 2014 року по лютий 2015 року, надав відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 16687,97 грн., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) (том 1, а.с. 36-39).

Зазначені акти були вручені платнику - Державному підприємству обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Однак, платник - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України не компенсував позивачу вартість водопостачання, водовідведення та інші необхідні платежі, які зазначені в актах здачі-прийняття робіт (надання послуг).

У зв'язку з чим, перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 16687,97 грн.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України №717 від 23 вересня 2013 року «Про реорганізацію Державної установи «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України», наказано реорганізувати Державну установу «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України» шляхом приєднання до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України та визнати Украерорух правонаступником реорганізованої Державної установи «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України» в частині переданих йому активів та пасивів відповідно до передавального акта із збереженням функцій та профілю діяльності реорганізованої Державної установи «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України» (п. 1 та 5 наказу).

Пунктом 6 вищезазначеного наказу встановлено строк закінчення реорганізації Державної установи «Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України» - 28 лютого 2014 року.

Також, під час розгляду справи судом встановлено, що Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України перебуває в стані припинення за рішенням засновників, тому Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в повній мірі не вступило у права правонаступника Державного авіаційного медичного центру цивільної авіації України.

Таким чином, Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України, який був залучений судом у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено у якості відповідача у даній справі.

У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що саме Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України має сплатити позивачу заборгованість у розмірі 16687,97 грн., що також не заперечується сторонами у справі.

Судом оглянуто оригінали документів, залучених до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Згідно приписів статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Станом на день прийняття рішення у справі Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України не виконав умови договору. Зазначений факт відповідачем не спростовано. Розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи. Вимога позивача про стягнення з Державного авіаційного медичного центру цивільної авіації України заборгованості, що виникла перед позивачем в розмірі 16687,97 грн. підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

На підставі умов договору, позивачем нараховано пеню у розмірі 1486,97 грн., яка заявлена останнім до стягнення з винної сторони.

Як визначає чинне законодавство України, право кредитора на стягнення пені виникає у разі порушення боржником взятого на себе зобов'язання.

Як вже зазначалось вище, за умовами додаткової угоди №4 від 1 січня 2014 року до договору №10-2012 від 1 січня 2012 року платником за зазначеним договором є Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

У зв'язку з наведеним, суд вважає за необхідне зазначити, що введення в договір третьої сторони - платника, не визначає його обов'язку як боржника, а лише визначає його право оплачувати кредитору надані ним послуги боржнику.

Як вже зазначалось, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) на загальну суму 16687,97 грн. були надіслані Державному підприємству обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в той час, як судом встановлено, що особою яка має компенсувати надані послуги є Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України.

Однак, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) не були надані Державному авіаційному медичному центру цивільної авіації України, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України не допустив прострочення виконання зобов'язання за договором, а тому, у суду відсутні підстави для задоволення позову в частині стягнення пені у розмірі 1486,97 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як вже зазначалось, Державний авіаційний медичний центр цивільної авіації України не допустив прострочення виконання грошового зобов'язання, тому, суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 3% річних у розмірі 239,52 грн. та інфляційних втрат у розмірі 2470,07 грн.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного авіаційного медичного центру Цивільної авіації України (03151, м. Київ, вул. Волинська, 66-а, код 21604340) на користь Комунального підприємства Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) (03036, м. Київ, Аеропорт «Київ» (Жуляни), код 01131514) - 16687 (шістнадцять тисяч шістсот вісімдесят сім) грн. 97 коп. заборгованості та 1459 (одна тисяча чотириста п'ятдесят дев'ять) грн. 88 коп. судового збору.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено - 31 липня 2015 року

Суддя Д.Г. Заєць

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.07.2015
Оприлюднено07.08.2015
Номер документу47893932
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1631/15

Рішення від 29.07.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 15.04.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні