Єдиний унікальний номер 728/1656/15-ц
Номер провадження 2/728/471/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2015 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Пархоменка П.І.
за участю - секретаря Горбач Н.Д.
сторони не з'явилися,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бахмацького районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Відділу Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю та визнання права власності на земельні ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
24 липня 2015 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Відділу Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області (далі відповідачі) з вимогою про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю та визнання права власності на земельні ділянки. Позов обґрунтувала тим, що 12 січня 2009 року померла прабабуся позивача - ОСОБА_2, після її смерті відкрилась спадщина, в обсяг якої входять спірні земельні ділянки, а позивач є спадкоємцем за заповітом після померлої, у зв'язку із чим вона звернулася до Бахмацької державної нотаріальної контори та прийняла спадщину відповідно до чинного законодавства. Позивачу було відмовлено в оформленні права власності на земельну ділянку, так як оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку, виданий померлій ОСОБА_2 втрачений. Крім того, маються розбіжності в тому, що в державному акті зазначено дві земельні ділянки розміром 0,52 га та 0,03 га, а в технічній документації три земельні ділянки розміром 0,25 га, 0,27 га та 0,03 га. Зазначені обставини на думку позивача порушують її право на землю та можливо виправити лише в судовому порядку.
У судове засідання сторони не з'явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.
Судом на підставі частини другої статті 197 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановленні такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно із свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ № 106964 (а.с.5) ОСОБА_2 померла 12 січня 2009 року.
Померла ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії VІ-ЧН 026757 (а.с.6) мала у власності земельну ділянку для обслуговування будинку і ведення особистого селянського господарства, площею 0,55 га, що підтверджується витягами з технічної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки № 2, 3, 4 від 06 липня 2015 року (а.с.10-15).
Відповідно до інформації Бахмацької районної державної нотаріальної контори (а.с.28 ) та витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 відкрита за заявою позивача (а.с.29). Їй було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом (а.с.7).
В судовому засіданні встановлено, що зазначений вище державний акт був втрачений, що підтверджується оголошенням про втрату у друкованому засобі масової інформації, а саме в газеті „Порадник В» від 03-09 липня 2015 року (а.с.16).
Позивач не має можливості отримати дублікат державного акту, що підтверджується листом Відділу Держкомзему в Бахмацькому районі Чернігівської області від 10 липня 2015 року № К-1051/10-1075/6-15 (а.с.9).
З встановленого випливають наступні висновки.
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) кожній особі гарантовано право на захист цивільних прав та інтересів, а відповідно до статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно пункту 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року „Про судову практику у справах про спадкуванняВ» , відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до пункту „гВ» статті 81, частини першої статті 131 Земельного кодексу України (далі ЗК України), громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Судом встановлено, що при обробці земельно-кадастрових даних, щодо спірної земельної ділянки було уточнено кількість земельних ділянок, зокрема в державному акті зазначено дві земельні ділянки розміром 0,52 га та 0,03 га, а в технічній документації три земельні ділянки розміром 0,25 га, 0,27 га та 0,03 га.
За змістом статей 1216; 1217; 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зважаючи на те, що виникнення права власності в даному випадку пов'язується з правом спадкування, суд вважає, що позивач набула його після смерті померлої ОСОБА_2
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Враховуючи, що позивач прийняла спадщину в установленому законом порядку після померлої прабабусі, але реалізувати своє право власності на вказані вище земельні ділянки не може, порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права власності на земельні ділянки не порушує права та законні інтереси інших осіб.
Керуючись статтями 10, 60, 61, 213 - 215, 218 Цивільно процесуального кодексу України, статтями 328, 1216-1218, 1225, 1268 Цивільного кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Відділу Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю та визнання права власності на земельні ділянки - задовольнити повністю.
Визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю серії VІ-ЧН 026757, виданий Курінською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області 18 травня 2003 року, який рахується за ОСОБА_2, на земельну ділянку площею 0,55 га, надану для обслуговування будинку і веденя селянського господарства, яка розташована на території Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 0,25 га, вартістю 47057, 89 гривень, надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, місце розташування якої с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Кобижча, 45, кадастровий номер 7420385500:01:001:0223.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 0,27 га, вартістю 1691,65 гривень, надану для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Кобижча, 45, кадастровий номер 7420385500:01:001:0224.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 0,03 га, вартістю 187,96 гривень, надану для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Кобижча, 45, кадастровий номер 7420385500:01:001:0225.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Бахмацького районного суду
Чернігівської області ОСОБА_3
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2015 |
Оприлюднено | 11.08.2015 |
Номер документу | 47931721 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Пархоменко П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні