1/200-ПН-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.08.2009 Справа № 1/200-ПН-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі Берещенко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Комсомольського району м.Херсона в інтересах держави в особі Херсонської міської ради, м.Херсон
до Міського комунального підприємства "Херсонський комунальний ринок", м.Херсон
Третя особа: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Херсонській області, м. Херсон
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення боргу в сумі 40735,00 грн.
за участю прокурора М'яснікова К.К. , посвідчення №9 від 11.03.2008 року
представники сторін в судове засідання не прибули
3-я особа: не прибули
Судом оголошувалася перерва в судовому засіданні з 20.08.09р. по 25.08.2009 року.
Прокурор Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонської міської ради звернувся до суду з позовом ( з врахуванням його уточнень) про вилучення з користування МКП “Херсонський комунальний ринок” самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,12303 га по вул. Димитрова у м Херсоні в межах вулиці Лавреньова до парку ім. Димитрова з поверненням її за належністю Херсонській міській раді і з приведенням її у придатний для використання стан.
Також заявлена вимога про стягнення 40735грн. збитків, заподіяних раді самовільним користуванням зазначеною земельною ділянкою.
Свої вимоги прокурор мотивує тим, що факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджено актом його перевірки Управлінням з контролю за використанням та охороною земель від 22.02.08р., приписом до цього акту, протоколом про адміністративне порушення директора МКП “Херсонський комунальний ринок” та постановою про притягненню його до адміністративної відповідальності.
Позивач не підтримує позовні вимоги, просить відмовити прокурору у задоволенні його вимог. Але, ці заперечення ніяким чином не обгрунтовує.
Відповідач жодного разу протягом розгляду справи в судове засідання не з'являвся. І на це судове засідання ним надіслана заява про розгляд справи у відсутності його представника. Не з'явилися на судове засідання і представники позивача та 3 особи.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін та 3 особи за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши прокурора, який підтримує позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, суд
встановив:
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Херсонській області проведено перевірка МКП “Херсонський комунальний ринок” з питань дотримання підприємством вимог земельного законодавства, по результатах якої складений акт від 22.02.08 р. З цього акту випливає, що поряд з земельною ділянкою, якою підприємство користується на підставі договору її оренди, воно також користується земельною ділянкою площею 0,12303 га по вул. Димитрова у м Херсоні, в межах вулиці Лавреньова до парку ім. Димитрова без правоустановчих документів. Цей факт підтверджено також і актом обстеження земельної ділянки від 22.02.08.р.. До цих актів складено план зовнішніх меж земельної ділянки МКП “Херсонський комунальний ринок” з визначенням плану самовільно зайнятої земельної ділянки.
22.02.2008 року відповідачеві управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Херсонської області вручено припис з вимогою про усунення порушень земельного законодавства і про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки у строк до 22.03.2008 року. Акт і припис отримані в/о директора відповідача - Рюміним М.В.
По результатам перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення у відношенні в.о. директора підприємства Рюміна М.В і постановою управління з контролю за використанням та охороною земель у Херсонській області від 29.02.2009 року зобов'язано підприємство перерахувати до місцевого бюджету ради збитки, заподіяні самовільним використанням земельної ділянки в сумі 40735 грн., з направленням матеріалів перевірки прокуратурі для вирішення питання щодо порушення кримінальної справи.
З заяви відповідача ухвалою суду від 12.05.2008 року провадження по справі було зупинено у зв'язку з порушенням Дніпровським районним судом м. Херсон справи за адміністративним позовом МКП “Херсонський комунальний ринок“ до посадових осіб управління з контролю за використанням та охороною земель у Херсонської області Шафран І,А та Пугач Є.О., які проводили перевірку з встановленням факту самовільного зайняття МКП спірної земельної ділянки.
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсон від 03.07.2008 року відмовлено у задоволені позову МКП “Херсонський комунальний ринок“ і ця постанова Одеським апеляційним адміністративним судом залишена у силі. У постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2009 року зазначено, що державні інспектора управління з контролю за використанням та охороною земель у Херсонської області Шафран І,А та Пугач Є.О. при складенні акту перевірки і припису діяли в межах своєї компетенції та повноважень.
Згідно до п.4.1 Наказу Держкомітету України “Про затвердження порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель державні інспектори проводять перевірки дотримання земельного законодавства у присутності власників чи користувачів земельних ділянок та осіб, які вчинили порушення земельного законодавства.
Тобто, перевірка відповідача з питань дотримання ним вимог земельного законодавства проведена у порядку, встановленого законодавством та іншими нормативними актами.
Факт цього порушення доведений матеріалами справи.
З викладеного слід прийти до висновку, що МКП “Херсонський комунальний ринок ” дійсно самовільно без правоустановчих документів займає земельну ділянку площею 0,12303 га по вул. Димитрова у м Херсоні в межах вулиці Лавреньова до парку ім. Димитрова .
Самовільне зайняття земельної ділянки з боку відповідача виявляється в тому, що він приступив до її використання в порушення вимог ч. 3 ст. 125 ЗКУ, якою передбачено, що забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документу, що посвідчує право користування нею та державної реєстрації.
Відповідно до ст. 212 ЗКУ самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі та приведенню земельних ділянок в придатний до використання стан, включаючи знесення споруд. Ці дії проводяться за рахунок громадян, або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку.
Самовільне використання земельної ділянки причиняє шкоду її власникам в даному випадку Херсонській міській раді, так як спірна земельна ділянка належить до комунальної форми власності. Шкода, заподіяна міській раді, підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача, так як земля використовується ним в комерційних цілях безоплатно, що призводить до втрат місцевого бюджету. Розрахунок цих втрат здійснений управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Херсонської області, відповідно до Методики визначення шкоди, заподіяної у наслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покрову (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, яка затверджена постановою КМУ від 27.07.2007 року №963. Згідно п.1 цієї Методики, вона спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покрову (родючого шару грунту) .
Матеріалами справи встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем по справі, тому суд вважає, що ця Методика при розрахунку шкоди заподіяної міській раді застосована правомірно і сума шкоди, відповідно вказаного розрахунку, складає 40735 грн.
Позов про стягнення цієї суми підлягає також задоволенню. Позовні вимоги в іншій частині позову підлягають задоволенню з врахуванням уточнень, які заявлені прокурором.
З відповідача стягується в доход державного бюджету держмито в сумі 407,35грн, а також 118грн. вартості інформаційно-технічного зебезпечення судового процесу.
З врахуванням викладеного, керуючись ст., ст. 44, 49, 82, 84, ГПК України
Вирішив:
1.Позов задовольнити.
2.Вилучити з самовільного використання міського комунального підприємства “Херсонський комунальний ринок”, Херсон, вул. Бучми,10, код ЄДРПОУ 3216000 (дані про банківські рахунки відсутні) земельну ділянку площею 0,12303 га по вул. Димитрова у м Херсоні в межах вулиці Лавреньова до парку ім. Димитрова, 0,0032 га та повернути її за належністю Херсонській міській раді (Херсон, проспект Ушакова,37, код ЄДРПОУ 26347681) з приведенням її в придатний для використання стан шляхом знесення будь-яких споруд.
3.Стягнути з міського комунального підприємства “Херсонський комунальний ринок”, Херсон, вул. Бучми,10, код ЄДРПОУ 3216000 (дані про банківські рахунки відсутні):
- в доход місцевого бюджету Херсонської міської ради (Херсон, проспект Ушакова,37, код ЄДРПОУ 26347681) шкоду, заподіяну самовільним використанням земельної ділянки в сумі 40735 грн..
- в доход державного бюджету на р/р 31119095700002, МФО 852010 код 24104230, код 22090200 символ звітності 095 отримувач: Відділення Держказначейства м. Херсон Банк Управління Держказначейства в Херсонській області, держмито в доход держбюджету в сумі 407 грн.35 коп.
в) в доход державного бюджету р.р. 31212259700002 Банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 ЄДРПОУ 24104230 отримувач УДК м. Херсона код 22090200 символ звітності 259 - вартість інформаційно-технічних послуг судового процесу в сумі 118 грн.
3. Накази видати з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Губіна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2009 |
Оприлюднено | 05.10.2009 |
Номер документу | 4794974 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Губіна І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні