Рішення
від 05.08.2015 по справі 904/6013/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.08.15р. Справа № 904/6013/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Бізон» , м. Дніпропетровськ

До: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

Про: розірвання договору оренди земельної ділянки

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача : Портятнко Г.А. ( дов.вих. № 31/5 від 22.05.15р.);

Від відповідача: Лазуренко К.О. ( дов.№4/10-147 від 18.03.15р.)

СУТЬ СПОРУ:

ТОВ «Фірма Бізон» (позивач) звернувся з позовом до Дніпропетровської міської ради (відповідач) про розірвання договору оренди земельної ділянки від 11.04.02р., укладеного між сторонами; та зобов'язання відповідача у місячний термін після набрання судовим рішенням законної сили прийняти орендовану за вищезазначеним договором земельну ділянку. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на ту обставину , що 24.10.14р. позивач продав нерухоме майно - виробничу базу, яка розташована на спірній земельній ділянці , що використовувалась ним на підставі вищезазначеного договору оренди від 11.04.02р. Відповідно ж до вимог ч.1 ст. 377 Цивільного кодексу України та ч.2 ст.120 Земельного кодексу України : якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування земельною ділянкою, якій вони розміщені , на тих самих умовах і втому ж обсязі , що були у попереднього землекористувача. Також відповідно до ч.1 ст.141 ЗК України підставам припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на житловий будинок , будівлю або споруду. Частиною 3 ст.7 Закону України «Про оренду землі» встановлено , що до особи , якій перейшло право власності на житловий будинок , будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці , також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Але після звернення позивача 10.11.14р., 14.11.14р. та 25.03.15р. із листами (заявами) про припинення (розірвання) договору оренди земельної ділянки до Дніпропетровської міської ради, відповідач відмовляється розірвати договір за згодою сторін , незважаючи на ту обставину, що позивач не є власником нерухомості та не користується земельною ділянкою , на якій та розташована.

Дніпропетровська міська рада (відповідач) у відзиві на позов та її представник під час судового засідання проти задоволення позовних вимог заперечувала посилаючись на те, що ні умовами спірного договору оренди землі, ні нормами чинного законодавства України не передбачено такої підстави для дострокового розірвання договору оренди землі за рішення суду як укладення орендарем земельної ділянки договору відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на цій земельній ділянці; відповідач , як розпорядник земель відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» має виключне право приймати відповідні рішення стосовно розірвання договорів оренди земельних ділянок; розірвання договору оренди без відповідного рішення ради є порушенням прав передбачених нормами чинного законодавства щодо розпорядження землями в межах міста. Також відповідач зазначає, що посилання позивача у позові на ст.ст.120, 141 ЗК України є хибним, оскільки вказані норми законодавства регулюють лише підстави припинення договору , але не встановлюють процедуру їх виконання.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

11.04.02р. на підставі рішення виконкому міської ради від 23.11.2000р. №2955 між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (орендодавець) та ТОВ «Фірма Бізон» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в оренду строком до 23.11.15р. земельну ділянку площею 0,1959 га для розміщення виробничої бази, яка розташована за адресою: м. Дніпропетровськ , вул. Краснозаводська , 50 . У разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний повернути орендодавцю земельну ділянку у стані, який відповідає вимогам законодавства та умовам цього договору (п.5.2. договору). Згідно з п.8.2. договору у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку. В п.9.2. договору сторони погодили, що право користування земельною ділянкою припиняється шляхом розірвання дійсного договору в таких випадках: за взаємною згодою сторін (п.9.2.1.); за ініціативою орендодавця у випадках , передбачених законодавством та цим договором (п.9.2.2.); одержання орендарем земельної ділянки у власність (п.9.2.3.); ліквідації юридичної особи - орендаря (п.9.2.4.); примусове вилучення земельної ділянки у порядку, встановленому законами України (п.9.2.5.) ( а.с. 9-14) .

24.10.14р. між ТОВ «Фірма Бізон» ( продавець ) та гр. Зінов С.В. та гр. Карлович В.Г. ( покупці ) укладено договір купівлі-продажу будівель та споруд ( зареєстрований приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу - Хайкіною О.Л.) , відповідно до умов якого позивач передав у власність, а покупці прийняли у власність в рівних частинах кожний - будівлі та споруди (адміністративно-побутові, складські приміщення), що знаходяться на земельній ділянці (кадастровий номер 1210100000:07:498:0022) за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Краснозаводська, буд.50. Згідно до п.3. договору ці будівлі та споруди належать продавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно індексний номер 17598248, виданого 10.02.14р. Реєстраційною службою Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ( а.с. 19 )

Як вбачається з матеріалів справи, 11.11.14р., 20.11.14р. та 26.03.15р. ТОВ «Фірма Бізон» зверталася до Дніпропетровської міської ради із листами ( вих. №278/11 від 10.11.14р., вих.№285/11 від 14.11.14р. та вих.№56/03 від 25.03.15р. ) про розірвання вищезазначеного договору оренди земельної ділянки від 11.04.02р. у зв'язку зі зміною власника об'єкта нерухомого майна , розташованого на орендованій земельній ділянці ( а.с.20-21, 23 ).Окрім того, разом з листом (вих.№56/03 від 25.03.15р.) позивачем було надіслано на адресу відповідача для підписання примірник додаткової угоди від 25.03.15р. про розірвання вищезазначеного договору оренди земельної ділянки та примірник акту прийому-передачі об'єкта оренди ( земельної ділянки). Не отримавши відповіді на свої листи, позивач був змушений звернутися з позовом до суду про розірвання вищезазначеного договору оренди земельної ділянки .

На час прийняття рішення у справі, сторонами доказів підписання та укладання між сторонами угоди про розірвання спірного договору оренди земельної ділянки суду надано не було.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Відповідно до п. "а" та п. "е" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Згідно ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Частиною 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі як його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору. Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до абзацу 3 п.7.2.5. правових позицій Верховного Суду України щодо застосування земельного законодавства станом на 20.03.15р.: оскільки законодавством передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін договору в разі, якщо фактичне користування земельною ділянкою та зведеною на ній будівлею здійснює її новий власник, а попередній землекористувач добровільно відмовився від права користування цією земельною ділянкою, на вимогу орендаря орендодавець зобов'язаний погодитися на дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та прийняти цю земельну ділянку (статті 377, 651 Цивільного кодексу України, статті 120, 141 Земельного кодексу України, статті 31, 32 Закону України "Про оренду землі").

З урахуванням вищезазначеного, та враховуючи фактичне припинення спірного договору оренди землі з моменту переходу до гр. Зінова С.В. та гр. Карловича В.Г. права власності на об'єкти нерухомого майна, які належали орендарю ТОВ «Фірмі Бізон», а також враховуючи наявність добровільної відмови останнього від права користування земельною ділянкою (оскільки фактичне користування нею і розташованої на ній адміністративно-побутових, складських приміщень здійснюють нові власники цієї нерухомості) суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог; а тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Такі висновки господарського суду співпадають з правовою позицією ВГСУ, відображеною в аналогічній справі ( постанова ВГСУ від 27.11.12р. у справі № 32/5005/1302/2012 ) . Одночасно з цих же підстав, заперечення відповідача суд оцінює критично.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ЗУ «Про оренду землі» ; ст.ст. 377, 651 ЦК України; ст. ст. 33,49, 82-85 ГПК України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Розірвати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:07:498:0022) від 11.04.2002 року, укладений між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, 75) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірмою Бізон» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Краснозаводська, 50; код ЄДРПОУ 21917151), зареєстрований 11.04.2002 року в реєстрі за №769 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу - Сусловою Н.Б.

3. Зобов'язати відповідача - Дніпропетровську міську раду (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, 75 код ЄДРПОУ 26510514) у місячний термін після набрання судовим рішенням законної сили прийняти орендовану земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:07:498:0022, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Красно заводська, 50).

4. Стягнути з відповідача - Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, 75 код ЄДРПОУ 26510514) на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Бізон» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Краснозаводська, 50; код ЄДРПОУ 21917151): 2 436, 00 грн. - витрат на сплату судового збору.

Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності .

Суддя Васильєв О.Ю.

05.08.15р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення05.08.2015
Оприлюднено10.08.2015
Номер документу47957085
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6013/15

Рішення від 05.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 21.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 13.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні