14/49-О-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.09.2009 Справа № 14/49-О-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Бєлій Є.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталі", м. Скадовськ Херсонської області,
до: Скадовської міської ради, м. Скадовськ Херсонської області,
про визнання недійсними пунктів рішень, визнання права на виготовлення технічної документації із землеустрою та експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення,
за участю представників
позивача: Гонтарук М.М., представник, дов. від 02.03.09 р.,
відповідача: Охлопков І.О., юрист, дов. № 2-33-847 від 13.11.08 р.
Позивач у позовній заяві, з урахуванням письмових уточнень від 28 серпня 2009 року, просить визнати недійсним: п. 8 Рішення Скадовської міської ради № 486 від 30.04.2008 року " Про врегулювання земельних відносин"; п. 4.1 Рішення Скадовської міської ради № 535 від 27.06.2008 року "Про врегулювання земельних відносин", визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю "Наталі" на виготовлення технічної документації із землеустрою та експертної грошової оцінки щодо надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення у власність (шляхом викупу) під розміщення та обслуговування цілісного майнового комплексу кафе-бару "Шарм", що розташований за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К.Лібкнехта, 1, загальною площею 337,58 кв.м., посилаючись на положення ст. 625, Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 218 Господарського кодексу України.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, з урахуванням уточнень.
Представник відповідача в ході судового засідання проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що литній майданчик, прибудований до кафе-бару не є нерухомим майном, а земельна ділянка, на яку претендує позивач, знаходиться на території набережної і не може передаватись (відчуджуватись) у власність.
Ухвалою суду від 03 березня 2009 року провадження по справі були зупинено у зв'язку з призначенням судової будівельно-технічної експертизи.
Після надходження на адресу суду висновку експерта, провадження по справі було поновлено ухвалою суду від 17 серпня 2009 року.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 25.08.09 р. до 01.09.09 р.
За згодою присутніх у судовому засіданні представників учасників судового процесу судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в:
ТОВ "Наталі" (надалі за текстом –позивач) на підставі рішення виконкому Скадовської міської ради від 03.11.1998 року є власником кафе-бару "Шарм", що розташований в м. Скадовську Херсонської області вул. Карла Лібкнехта, б. 1.
Згідно з договором від 16.12.2004 року ТОВ "Наталі" має право користування земельною ділянкою на умовах оренди під розміщення кафе-бару з літнім майданчиком загальною площею 288,8 кв. м.
Згідно з рішенням виконкому від 26.02.2003 року № 33 «Про будівництво юридичними та фізичними особами об'єктів цивільного і промислового призначення»позивачу дозволено реконструкцію існуючого кафе-бару "Шарм". Даним рішенням ТОВ "Наталі" зобов'язано до початку робіт по реконструкції отримати вихідні дані для розробки проекту, розробити проект з урахуванням належного архітектурного вигляду будівлі, створення більш зручних умов для відвідувачів та обслуговування персоналу, комплексного благоустрою прилеглої території, розроблений проект погодити та затвердити в установленому порядку. У відповідності з Законами України "Про архітектурну діяльність", "Про основи містобудування", "Про планування і забудову територій", "Про місцеве самоврядування в Україні" позивачем був виготовлений та в установленому порядку погоджений проект реконструкції кафе-бару "Шарм" з урахуванням всіх вимог і обтяжень, що вказані у рішенні виконкому від 26.02.2003 року № 33.
У відповідності з протоколом № 7-4-56 від 03.12.03 року засідання районної містобудівної ради проект реконструкції був погоджений при умові усунення недоліків. Всі недоліки були усунуті, підтвердженням чого є - акт державної приймальної комісії "Про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта" від 18.05.2005 року та рішення виконкому Скадовської міської ради від 25.05.2005 року № 81 "Про затвердження актів державної приймальної комісії про готовність до експлуатації об'єктів".
В результаті проведеної реконструкції, згідно з вимогами органу місцевого самоврядування - виконкому Скадовської міської ради та його посадових осіб, було змінено структуру, склад і архітектурний вигляд цілісного майнового комплексу - кафе-бару "Шарм", створено двоповерхову будівлю з мансардовим поверхом і двома літніми майданчиками. З метою створення більш зручних умов для відвідувачів та обслуговуючого персоналу, на першому поверсі розташовані кафе-бар з трьома зимовими обідніми залами з необхідними по технології приміщеннями та літнім майданчиком, на другому поверсі розташовані буфет з літнім майданчиком - літнім обіднім залом та необхідними технологічними приміщеннями. Літній майданчик на першому поверсі експлуатується за принципом додаткового збільшення кількості посадкових місць, а літній обідній зал - літній майданчик буфету (в технічному паспорті БТІ - Літ. «А»п. 29) на другому поверсі є стаціонарним літнім майданчиком з буфетом з виконанням будівельних робіт, який конструктивно нерозривно пов'язаний з мансардовим поверхом .
Таким чином, в результаті реконструкції кафе-бару "Шарм" з літнім майданчиком (з літнім обіднім залом) на другому поверсі, зазначений об'єкт нерухомого майна став єдиним цілісним майновим комплексом -капітальною будівлею, яка конструктивно та технологічно пов'язана із земельною ділянкою, на якій вона розташована, і не може бути переміщена на інше місце без зміни своїх якісних або інших характеристик, що підтверджується висновком проведеної по справі судової будівельно-технічної експертизи № 242/09 від 02.07.09 р.
Так, відповідно до згаданого висновку судової експертизи встановлено наступне.
Згідно Закону України "Про податок на нерухоме майно (нерухомість) п. 67: "постійно розташовані будівлі - капітальні будівлі, які конструктивно або технологічно пов'язані із земельною ділянкою, на якій вони розміщені, і не можуть бути переміщені на інше місто без зміни своїх якісних або інших характеристик".
Кафе-бар "Шарм", розташований за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1, з стаціонарним літнім майданчиком літ. 1-29, після реконструкції, є цілісним майновим комплексом тому, що літній майданчик другого поверху кафе - бару "Шарм" конструктивно нерозривно пов'язаний з мансардовим поверхом будівлі (а.с. 51, том 1), а також функціонально є обіднім залом бару 1-20 і технологічно теж повністю пов'язаний з ним.
Кафе-бар "Шарм", розташований за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К.Лібкнехта, 1, з стаціонарним літнім майданчиком літ. 1-29, після реконструкції, є нерухомим майном тому, що він нерозривно пов'язаний з земельною ділянкою: опорами служать колони з труб діаметром 159мм, під яки улаштовані стовпчасті фундаменти, про що свідчать акти на приховані роботи по улаштуванню фундаментів під колони (а.с. 78, том 1), по монтажу металоконструкцій (а.с. 79, том 1).
На час проведення експертизи експлуатація літнього майданчику на першому поверсі кафе-бару "Шарм", розташованому за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1, окремо від кафе-бару не можлива тому, що літній майданчик технологічно пов'язаній з приміщеннями кафе - бару, відвідувачі обслуговуються на час проведення дослідження офіціантами, які працюють у кафе, їжа готується у спеціально обладнаних приміщеннях першого поверху, посуд миється у мийкі літ. 1-3, відвідувачі користуються туалетом першого поверху літ. 1-13.
Літній майданчик другого поверху літ.1-29 використовується для іншого літнього майданчику літ. "а" як навіс, стеля навісу знизу підшита пластиковою вагонкою.
Освітлення літнього майданчику виконане у підвісної стелі навісу і повністю пов'язане з єдиною системою електрозабеспечення кафе-бару "Шарм".
Згідно додатку № 5 можливо побачити, що фактична площа земельної ділянки під кафе - баром "Шарм", з літнім майданчиком, розташованим за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складається з двох частин:
• перша під кафе - баром "Шарм" розмірами 14,42мх12,5м площею 180,25кв.м.;
• друга під літнім майданчиком розмірами 7,12мх15,25м площею 108,58кв.м.
Фактична площа земельної ділянки під кафе - баром "Шарм", розташованим за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К.Лібкнехта, 1 з літнім майданчиком складає: 288,8кв.м.
Згідно додатку № 4 можливо побачити, що фактична площа земельної ділянки під кафе - баром "Шарм", без літнього майданчику, розташованим за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складається з семи частин:
•перша частина під кафе - баром "Шарм" розмірами 14,42мх12,5м площею 180,25кв.м.;
• п'ять частин під фундаментами розмірами 1,0мх1,0м під колони у кількості 5 штук, які є опорною конструкцією літнього майданчику другого поверху літ. 1 - 29, площею 5 кв.м. (1,0мх1,0мх5шт, а.с. 52, том 1);
•сьома частина це місце опори сходин на другий поверх (а.с. 49, том 1), та
місце опори двох сходових майданчиків розмірами 12,5мх2,5м площею 31,0кв.м.
Фактична площа земельної ділянки під кафе - баром "Шарм", розташованим за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1, без літнього майданчику, складає: 216,25кв.м.
Згідно додатку № 5 можливо побачити, що площа земельної ділянки, необхідної для обслуговування кафе - бару "Шарм", з літнім майданчиком, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складається з трьох частин:
• перша під кафе -баром "Шарм" розмірами 14,42мх12,5м площею 180,25кв.м.;
• друга пішохідна алея розмірами 3,9мх12,5м площею 48,75м, яка необхідна для обслуговування літнього майданчику першого поверху;
• третя під літнім майданчиком розмірами 7,12мх15,25м площею 108,58м.
Площа земельної ділянки необхідної для обслуговування кафе-бару "Шарм", з літнім майданчиком, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складає: 337,58кв.м.
Конфігурація земельної ділянки графічно відображена у додатку № 5.
Згідно додатку № 4 можливо побачити, що площа земельної ділянки,
необхідної для обслуговування кафе –бару "Шарм", без літнього майданчику, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складається з семи частин:
• перша частина під кафе - баром "Шарм" розмірами 14,42мх12,5м площею 180,25кв.м.;
• п'ять частин під п'ятьма фундаментами розмірами 1,0мх1,0м під колони, які є опорною конструкцією літнього майданчику другого поверху літ. 1-29 площею 5 кв.м. (1,0мх1,0мх5шт, а.с. 52, том 1);
• сьома частина це місце опори сходин на другий поверх та останні три фундаменту під колони розмірами 12,5мх2,5м площею 31,0кв.м. (а.с. 49, том 1).
Площа земельної ділянки необхідної для обслуговування кафе –бару "Шарм", без літнього майданчику, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К. Лібкнехта, 1 складає: 216,25 кв.м.
В той же час, відповідачем, прийнято рішення від 30.04.2008 року № 486 та від 27.06.2008 року № 535, які на час розгляду справи є діючими і ніким не скасованими, згідно з якими ТОВ "Наталі" відмовлено у виготовленні технічної документації із землеустрою та експертної оцінки під належним йому на праві власності кафе-баром "Шарм" та, одночасно, дозволено виготовлення вказаних матеріалів по червону лінію, орієнтовною площею 180,3 кв. м. Вказані рішення порушують право позивача на отримання у власність земельної ділянки під нерухомим майном.
Право власності на землю гарантується ст. 14 Конституцією України. Це право набувається і реалізується юридичними особами та державою відповідно до закону.
У відповідності зі ст. 120 Земельного Кодексу України та ст. 377 ЦК України передбачають набуття права власності на земельну ділянку під розміщеними на ній об'єктами нерухомості на підставі цивільно-правових угод. При цьому, ст. 377 ЦК України не допускає виникнення такої ситуації, коли розташований на земельній ділянці об'єкт нерухомості належить на праві власності одній особі, а земельна ділянка перебуває у власності, на праві оренди або постійного користування у іншої.
Згідно з розділом 8 діючого договору оренди земельної ділянки під кафе-баром "Шарм", що укладений між позивачем та відповідачем, у ТОВ "Наталі" є право переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки.
Згідно з розділом 12 вищевказаного договору, його дія припиняється у разі придбання орендарем у власність земельної ділянки.
Таким чином, сторони домовилися про можливість здійснення купівлі-продажу земельної ділянки орендарем, визначивши при цьому його переважне право на здійснення такого правочину. При цьому, у договорі вказується вся земельна ділянка, яка є в оренді, а не її частина. Тобто, відповідач погодився на продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Наталі" під кафе-баром та літнім майданчиком площею 288,8 кв. м. Після проведеної, за погодженням з відповідачем, реконструкції вказана площа повинна збільшитися.
Не дивлячись на неодноразові письмові й усні звернення до Скадовської міської ради та її посадових осіб щодо купівлі-продажу земельної ділянки шляхом викупу, ТОВ "Наталі" отримувало негативні відповіді та рішення.
Враховуючи вищевказані норми чинного законодавства України, положення договору оренди від 16.12.2004 року, відповідач по справі незаконно позбавляє позивача права на отримання у власність земельної ділянки шляхом укладання угоди купівлі-продажу.
У відповідності зі ст. 15 ЦК України кожна особа має на захист свого цивільного права чи інтересу уразі його порушення невизнання чи оспорювання.
Стаття 16 того ж Кодексу визначає право звернення до суду за захистом своїх прав і способи такого захисту. Серед них, - визнання права, визнання правочину недійсним, визнання незаконним рішення дії чи бездіяльності органів місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб.
Право на захист особа здійснює на свій розсуд (ст. 20 ЦК України). Порушені права позивача, згідно зі ст. 152 ЗК України, здійснюються, зокрема, шляхом визнання права, визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування, а також шляхом застосуванням інших передбачених законом способів.
У відповідності до п.п. 5.3, 6 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України № 04-5/120 від 27.06.2007 року "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", усі спори про право, що виникають з відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства підлягають розгляду у порядку господарського судочинства. Спори про укладання цивільної угоди між суб'єктом владних повноважень і суб'єктом господарської діяльності, коли договірні відносини між сторонами ґрунтуються на юридичній рівності, вільному волевиявленню та майновій самостійності також підвідомчі господарським судам.
Згідно з п. 15 вищевказаних рекомендацій, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності, якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку чи право користування нею.
У відповідності з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2007 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", усі спори, пов'язані з земельними відносинами, розглядаються в позовному провадженні; при вирішенні питань, пов'язаних з оскарження рішень органів місцевого самоврядування, суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними і зобов'язує їх, залежно від
характеру спору, виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню, а заперечення відповідача проти позову не приймаються судом до уваги.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним п. 8 Рішення Скадовської міської ради № 486 від 30.04.2008 року " Про врегулювання земельних відносин".
3. Визнати недійсним п. 4.1 Рішення Скадовської міської ради № 535 від 27.06.2008 року "Про врегулювання земельних відносин".
4. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю "Наталі" на виготовлення технічної документації із землеустрою та експертної грошової оцінки щодо надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення у власність (шляхом викупу) під розміщення та обслуговування цілісного майнового комплексу кафе-бару "Шарм", що розташований за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К.Лібкнехта, 1, загальною площею 337,58 кв.м.
5. Стягнути з Скадовської міської ради (ідентифікаційний код - 04059935, адреса 75700 Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63, р\рахунок –не відомий) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталі" (ідентифікаційний код –24946578, адреса –75700, Херсонська область, м. Скадовськ, вул. К.Лібкнехта, 1, р\рахунок - 26000224350001 в АКБ "Приватбанк", МФО 352479) 255грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 118грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата оформлення та підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України "04" вересня 2009 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2009 |
Оприлюднено | 05.10.2009 |
Номер документу | 4798196 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні