1289-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103
РІШЕННЯ
Іменем України
08.09.2009Справа №2-15/1289-2009
За позовом Відкритого акціонерного товариства “Крименерго” (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400)
До відповідача Управління комунального господарства смт. Куйбишево (98400, АР Крим, Бахчисарайський район, смт. Куйбишеве, вул.. Радянська, 16, ідентифікаційний код 31039551)
Про стягнення 17751,30 грн.
Суддя ГС АР Крим І.А. Іщенко
представники:
Від позивача – не з'явився
Від відповідача – не з'явився
Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство „Крименерго” звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Управління комунального господарства смт. Куйбишево, в якій просить стягнути з відповідача 17751,30 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту про порушення правил користування електричною енергією № 103705 від 15.10.2008 р. відповідачу була нарахована сума недооблікованої електричної енергії у розмірі 17064,83 грн. Проте, позивач зазначає, що вказана сума по акту не була сплачена відповідачем в добровільному порядку та в повному обсязі, через що позивач був змушений звернутися до господарського суду з позовом про стягнення заборгованості за недораховану електроенергію у розмірі 17064,83 грн. в примусовому порядку. Крім того, позивачем були нараховані 3% річних у розмірі 71,53 грн. та 614,94 грн. інфляційних втрат.
У судовому засіданні та у відзиві на позов представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просить суд у позові відмовити, оскільки в акті про порушення ПКЕЕ № 103705 зазначено, що порушенням відповідача є користування електроенергією без пристрою обліку, проте в акті також зазначено, що струмоприймачі до мережі, в якій виявлене порушення, не підключені, струм відсутній. Отже, фактично споживання еклектричної енергії з цієї мережі відповідачем не здійснювалося.
Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні оголошувалася перерва. Після закінчення перерви судове засідання було продовжено.
Строк розгляду справи був продовжений відповідно до вимог статті 69 господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені докази, суд
ВСТАНОВИВ :
05.11.2002 р. між ВАТ «Крименерго» в особі Бахчисарайського РЕМ (Постачальник) (позивач) та Управлінням комунального господарства смт. Куйбишево (Споживач) (відповідач) укладено договір № 511 про постачання електричної енергії. (а.с. 9-11).
Згідно Преамбулі Договору під час виконання цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України, Правилами користування електричною енергією.
Пунктом 1.1 Договору визначено, що предметом договору є умови та порядок поставки електроенергії Електропостачальною організацією та оплата спожитої електроенергії Споживачем.
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами Договору.
Сторони не представили доказів розірвання вказаного договору або зміни його умов, у той час як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством України для доведення такого роду фактів. Таким чином, суд приходить до висновку, що на момент розгляду спору договір продовжує діяти.
З матеріалів справи вбачається, що в ході проведення перевірки під'їзного освітлення в с. Куйбишеве було встановлено порушення відповідачем Правил користування електричною енергією, а саме: «без облікове користування електричною енергією без приладу обліку», про що був складений Акт про порушення ПКЕЕ № 103705 від 15.10.2008 р. (а.с. 12)
Вказаний акт був складений в присутності представника споживача – в.о. директора УКГ смт. Куйбишево А.В. Грубрина та підписаний ним без будь-яких заперечень.
На підставі вищевказаного акту на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ позивачем була донарахована вартість недооблікованої електричної енергії у розмірі 17064,83 грн. згідно з Методикою обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 р., що підтверджується відповідним протоколом № 2808 від 19.11.2008 р. (а. с. 14-15).
Відповідно до пункту 3.2 Правил користування електричною енергією (в редакції станом на момент проведення перевірки, затв. Постановою НКРЕ від 17.10.2005 р. № 910) відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії, за збереження засобів обліку та пломб на них покладається на їх власника або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені і яка відає цією територією (приміщенням) на підставі права власності або користування (пункт 3.3 Правил).
Згідно з пунктом 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Якщо споживач з метою позаоблікового споживання електричної енергії влаштував приховану електропроводку, встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушив умови монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 5 грудня 2001 року N 1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Пунктом 6.41 Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Відповідно до пункту 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Вказане положення було дотримане.
Як вже було встановлено вище, засіданні комісії відбулось 19.11.2008 р. за участю представника Споживача –в.о. дирктора А.В. Грубрина, за результатами якого був складений протокол № 2808 засідання комісії по розгляду атів про порушення ПКЕЕ. (а.с.14)
Розглянувши акт № 103705 від 15.10.2008 р., комісія дійшла висновку щодо проведення перерозрахунку об'єму недоврахованої електричної енергії та її вартості у відповідності до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої у зв'язку з порушенням споживачем Правил користування електричною енергією.
20.11.2008 р. позивачем був виставлений рахунок-попередження б/н на суму 17064,83 грн. по акту № 103705 за порушення ПКЕЕ від 15.10.2008 р.
Однак, відповідачем вказана сума не була сплачена в повному обсязі в добровільному порядку, що і стало приводом для звернення ВАТ «Крименерго» з позовом до суду про стягнення суми заборгованості за недовраховану електричну енергію у розмірі 17064,83 грн. в примусовому порядку.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці відповідно до закону є зокрема крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу (абз. 3, 4, 5 пункт 6.42 ПКЕЕ у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.11.06р. № 1497).
Проте, відповідач не скористався наданим йому правом у разі незгоди з прийнятим рішенням. Як вже було встановлено судом акт про порушення ПКЕЕ № 103705 від 15.10.2008 р. був підписаний представником відповідача без будь-яких заперечень.
Пункт 2 статті 509 Цивільного кодексу України вказує, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 діючого Кодексу.
Одночасно, пунктом 3 статті 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з закону чи іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність. Таким нормативно-правовим актом є Правила користування електричною енергією.
Відповідач не представив суду обґрунтованих доказів оплати заборгованості перед позивачем за актом про порушення ПКЕЕ № 103705 від 15.10.2008 р. у розмірі 17064,83 грн., в той час як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
Таким чином, відповідачем Управління комунального господарства смт. Куйбишево порушено вимоги Закону України «Про електроенергетику», через що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми недорахованої внаслідок порушення користувачем ПКЕЕ електроенергії у розмірі 17064,83 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 71,53 грн. 3% річних та 614,94 грн. інфляційних втрат.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Матеріалами справи підтверджена заборгованість, проте сума інфляційних втрат за період листопад 2008 р. – грудень 2008 р. у розмірі 614,94 грн. підлягає зменшенню, оскільки позивачем при розрахунку розміру інфляційних втрат помилково в період включений листопад 2008 р., в той час як рахунок –попередження був виставлений 20.11.2008 р. Отже, згідно розрахунку суду з урахуванням Рекомендацій відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, викладених Верховним Судом України в Листі № 62-97р від 03.04.1997 року розмір інфляційних втрат за період – грудень 2008 р. становить 358,36 грн., визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає стягненню з відповідача.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Положення частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України суд вважає таким, що кореспондуються зі статтею 536 Цивільного кодексу України, яка встановлює, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з Управління комунального господарства смт. Куйбишево 3% річних у розмірі 71,53 грн. підлягають задоволенню.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 33, 34, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Управління комунального господарства смт. Куйбишево (98400, АР Крим, Бахчисарайський район, смт. Куйбишеве, вул.. Радянська, 16, ідентифікаційний код 31039551) на користь Відкритого акціонерного товариства „Крименерго” (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Київська, 74/6, р/р 2603230051142 філія КРУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 324805, код ЄДРПОУ 00131400) 17064,83 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію, 358,36 грн. інфляційних втрат, 71,53 грн. 3% річних, 174,95 грн. державного мита та 116,29 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2009 |
Оприлюднено | 05.10.2009 |
Номер документу | 4798783 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Іщенко І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні