Рішення
від 04.08.2015 по справі 320/6195/15-ц
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 04.08.2015

Справа N 320/6195/15-ц

(2/320/3072/15)

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" серпня 2015 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Кучеренко Н.В.

при секретарі - Левандовській О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» в особі Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 про стягнення грошових коштів в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача на її користь грошову суму в розмірі 35 500 грн. та грошову суму в розмірі 15 500 грн., що знаходяться на рахунку № 1238 Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» - Мелітопольська філія у порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2, яка померла 08 червня 2014 року. Подачі позову слугувало те, що вона є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3, однак відповідач вищевказані кошти їй не повертає, в зв'язку з чим вона звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Позивач в судове засідання не з'явилась, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини неявки, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності від нього не надходило, тому суд визнає його неявку неповажною, та вважає можливим ухвалити заочне рішення за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Згідно листа Верховного Суду України від 27.09.2010 року, направленого на ім'я голів Апеляційного суду АРК, областей міст Києва та Севастополя, ч.1 ст. 224 ЦК України урегульовує питання ухвалення заочного рішення. При цьому, якщо відповідач належним чином повідомлений про дату судового засідання не з'явився до суду та від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або повідомлені ним причини визнані неповажними, незалежно від того це його перша чи повторна неявка, суд має право на ухвалення заочного рішення, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, з урахуванням заяви позивача про слухання справи за її відсутності та в зв'язку з неявкою представника відповідача, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступними підставами.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що 08 червня 2014 року померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть І-ЖС № 301941 від 10 червня 2014 року /а.с.12/.

ОСОБА_2 за час свого життя залишила заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде належати їй на день її смерті і на що вона за законом матиме право заповіла позивачу ОСОБА_1, про що свідчить копія заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_4 12 серпня 2011 року, за реєстровим номером 4274 /а.с.13/.

15 квітня 2015 року позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом, посвідчене держаним нотаріусом Мелітопольської державної нотаріальної контори, ОСОБА_5, за реєстровим номером 1-475, відповідно до якого, як спадкоємиця за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої 08 червня 2014 року, вона має право на грошову суму у розмірі 35 520 грн., яка знаходиться на рахунку № 1238 Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» - Мелітопольська філія, що належали спадкодавцю на підставі листа, виданого Запорізькою обласною кредитною спілкою «Довіра» 17 березня 2015 року за № 649 /а.с.14/.

Також, 10 червня 2015 року позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом, посвідчене держаним нотаріусом Мелітопольської державної нотаріальної контори, ОСОБА_6 за реєстровим номером 2-900, відповідно до якого, як спадкоємиця за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої 08 червня 2014 року, вона має право на грошову суму у розмірі 15 500 грн. на рахунку № 1238 Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» - Мелітопольська філія по додатковій угоді № 1 від 21 жовтня 2013 року, що належали спадкодавцю на підставі листа, виданого Запорізькою обласною кредитною спілкою «Довіра» 19 травня 2015 року за № 890/1/15 /а.с.15/.

Відповідно до п. 6.2.4 Договору № 2787 про надання фінансової послуги - залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 11 червня 2013 року, укладеного між МФ ЗОКС «Довіра» № 1, встановлено, що у випадку смерті вкладника, що наступила до закінчення строку дії цього договору, договір припиняє свою дію і проценти не нараховуються з дня смерті вкладника. Спілка зобов'язана повернути грошові кошти вкладника його спадкоємцям у порядку та на підставах, визначених чинним законодавством України. При видачі спадкоємцям сума процентів перераховується Спілкою на дату смерті вкладника, що підтверджується копією договору № 2787 від 11 червня 2013 року /а.с.7-9/.

Судом встановлено, що позивач зверталась до відповідача з заявою про повернення грошових коштів (вкладів), однак на теперішній час грошові кошти повернуті так і не були.

Статтею 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» установлено, що вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.

Відповідно до частини першої статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 512 ЦК України самостійною підставою заміни кредитора в зобов'язанні є правонаступництво.

Відповідно до частини другої статті 608 ЦК України зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора. Проте у зобов'язаннях, не пов'язаних з особою кредитора, смерть не призводить до припинення зобов'язань, а відбувається перехід прав і обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб - спадкоємців.

Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України ).

Статтею 1228 ЦК України встановлено право вкладника розпорядитися правом на вклад у банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, склавши заповіт або зробивши відповідне розпорядження банку (фінансовій установі).

Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним (частина друга статті 1228 ЦК України ).

Відповідно до вимог статті 1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).

Згідно ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно Рішення Конституційного суду України від 01.12.2004 року № 18-рп/2004 у справі № 1-10/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права», необхідно розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, - суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Таким чином, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд дійшов до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» в особі Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 про стягнення грошових коштів в порядку спадкування за заповітом підлягає частковому задоволенню.

Частковість задоволення позовних вимог полягає в тому, що стягненню з відповідача на користь позивача підлягають суми, внесені ОСОБА_2 відповідно до квитанцій до прибуткового касового ордеру №№ 426, 747 від 35 500 грн. та 15 500 грн.

Вирішуючи питання щодо стягнення з відповідача судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 510 грн.

Керуючись ст.ст. 512, 608, 1058, 1060, 1216, 1228 ЦК України, ст.ст. 15, 57, 59, 88, 107, 208, 212-215, 224-228 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» в особі Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 про стягнення грошових коштів в порядку спадкування за заповітом - задовольнити частково.

Стягнути Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 (п/р 26503104818601 в філії «ЗРУ» АТ «Банк «Фінанси та кредит», МФО 313731, код ЄДРПОУ 33986311) на користь ОСОБА_1, (РНОКПП НОМЕР_1), грошову суму в розмірі 35 500 (тридцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок, що знаходяться на рахунку № 1238 Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» - Мелітопольська філія у порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2, яка померла 08 червня 2014 року.

Стягнути Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 (п/р 26503104818601 в філії «ЗРУ» АТ «Банк «Фінанси та кредит», МФО 313731, код ЄДРПОУ 33986311) на користь ОСОБА_1, (РНОКПП НОМЕР_1), грошову суму в розмірі 15 500 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок, що знаходяться на рахунку № 1238 Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» - Мелітопольська філія у порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2, яка померла 08 червня 2014 року.

Стягнути з Мелітопольської філії Запорізької обласної кредитної спілки «Довіра» Філія № 1 (п/р 26503104818601 в філії «ЗРУ» АТ «Банк «Фінанси та кредит», МФО 313731, код ЄДРПОУ 33986311) на користь ОСОБА_1, (РНОКПП НОМЕР_1), витрати по сплаті судового збору в сумі 510 (п'ятсот десять) гривень 00 копійок.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Н.В.Кучеренко

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення04.08.2015
Оприлюднено13.08.2015
Номер документу48151995
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —320/6195/15-ц

Рішення від 04.08.2015

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

КучеренкоН Н. В.

Рішення від 04.08.2015

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

КучеренкоН Н. В.

Ухвала від 20.07.2015

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

КучеренкоН Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні