Рішення
від 04.08.2015 по справі 904/5081/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.08.15р. Справа № 904/5081/15

За позовом публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ

до товариства з обмеженою відповідальністю "Галактика-31", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 89 033,36 грн. за недораховану активну електроенергію

Суддя Бондарєв Е.М.

Представники:

Від позивача: Шаровський С.А., довіреність №183/1001 від 12.05.2015 року, юрисконсульт

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Галактика-31" 89 033,36 грн. заборгованості за недораховану активну електроенергію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.03.2014 року при перевірці дотримання відповідачем Правил користування електричної енергії (далі-ПКЕЕ) представника позивача було виявлено порушення п. 3.3, 3.31, 6.40 ПКЕЕ у вигляді зриву пломби постачальника електричної енергії на ввідному рубильнику типу карат № с10093511, виявлено явні ознаки впливу на лічильник електричної енергії № 0093197 постійним магнітом. Порушення зафіксовано номерним індикатором М 7557388 вплив постійним магнітним полем, про що було складено Акт про порушення Д № 006362 і яким підписано споживачем. Складений Акт про порушення ПКЕЕ Д № 006362 від 27.03.2014 року відповідає п.4.6 Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією. Таким чином, Акт про порушення ПКЕЕ Д №006362 від 27.03.2014 року містить достатній обсяг вихідний даних, необхідних для розрахунку обсягу недорахованої спожитої електричної енергії за пунктом 2.6 по формулам 2.7 та 2.9 Методики. Енергопостачальник здійснив розрахунок за п.2.6, формула 2.7 і 2.9 Методики кількість недорахованої електричної енергії по Акту про порушення Д № 006362 від 27.03.2014 року, починаючи з 27.09.2013 року (з дати пломбування засобу обліку) по 25.03.2014 року (день відключення об'єкта від е/е), що склало суму 89 033,36 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову з наведених у ньому підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Галактика-31" у судове засідання свого повноважного представника не направило, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялося належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України за адресою, зазначеною у позові, яка збігається з адресою місцезнаходження відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11.06.2015 року (а.с. 42-44 том 1).

Направлені судом на адресу відповідача ухвали суду повернуті підприємством зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

За змістом підпункту 3.9.1. пункту 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 (із змінами і доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду від 15.06.2015 року з призначенням до розгляду на 07.07.2015 року, після чого розгляд справи відкладався на 16.07.2015 року та на 04.08.2015 року.

У судовому засіданні 04.08.2015 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

05.06.1996 року між державною акціонерною енергопостачальною компанією "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних систем, правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго", (далі - енергопостачальна організація) та товариством з обмеженою відповідальністю "Галактика-31" (далі -абонент) був укладений договір № 999 (далі - договір) про постачання електричної енергії (а.с.11-14 том 1). При виконанні цього договору, а також по всім питанням, які не обумовлені цим договором сторони зобов'язуються керуватися чинними законодавчими та директивними документами.

Договір укладено строк до 01.01.2000 року та вступає в силу з 05.06.1996 року та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не послідує заява однієї із сторін про відмову від цього договору або його перегляд (п.10 договору).

Доказів зміни або розірвання вказаного договору сторонами до матеріалів справи не долучено.

Відповідно до частини 1 статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Частинами 1 і 2 статті 275 та частиною 6 статті 276 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Відповідно до частини 2 статті 275 Господарського процесуального кодексу України, окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику".

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, що тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Згідно статті 1 Закону України "Про електроенергетику" споживачі енергії це - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 затверджено Правила користування електричною енергією (далі - Правила). Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Відповідно до пункту 5.1. Правил договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Згідно з пунктом 6.41. статті 6 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень ПКЕЕ.

Так, 27.03.2014 року було здійснено перевірку дотримання споживачем Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) на об'єкті відповідача за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Зореносна, будинок 8А.

За результатами перевірки складено акт про порушення Д № 006362 від 27.03.2014 року (далі - Акт), в якому зазначено, що споживачем порушено статтю 27 Закону України "Про електроенергетику", пункти 3.3., 3.31., 6.40 ПКЕЕ, а саме: зрив пломби постачальник електричної енергії, енергопостачальної організації на ввідному рубильнику типу Карат № с10093511, виявлено явні ознаки впливу на лічильник електричної енергії № 0093197 постійним магнітом, порушення зафіксовано номерним індикатором М 7557388 вплив постійним магнітним полем (а.с.19 том 1).

09.04.2015 року на підставі акту про порушення Д № 006362 від 27.03.2014 року комісією у складі посадових осіб постачальника прийнято протокольне рішення (протокол № 12/12 засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією споживачем-юридичною особою від 09.04.2014 року) про здійснення нарахування в період з 27.09.2013 року (пломбування) по 25.03.2014 року (відключення), згідно з пунктом 2.6. та за формулами 2.7 та 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, з урахуванням пред'явленого електроспоживання за вказаний період (а.с.29 том 1).

Так, за розрахунком комісії вартість електроенергії, спожитої без обліку (договору) за вказаний період становить 89 033,36 грн. за недораховану активну електроенергію.

Протокол № 12/12 від 09.04.2014 року, розрахунок кількості недоврахованої електроенергії по акту про порушення Д № 006362 від 27.03.2014 року та рахунок № 121/Акт Д №006362 на суму 89 033,36 грн. надіслані відповідачу супровідним листом № 28474/РВЕ107000 від 28.07.2014 року, що підтверджується реєстром заказаної відправленої кореспонденції з поштовим штемпелем (а.с.32,33 том 1).

Станом на час розгляду справи відповідачем рішення по розгляду акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією у судовому порядку не оскаржено, виставлений рахунок № 121/АктД№006362 на суму 89 033,36 грн. не сплачено, зазначене є причиною спору.

Відповідно до пункту 3.31. ПКЕЕ, розрахунковий засіб обліку електроенергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.

Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборах і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.

Відповідно до пункту 3.3. ПКЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електроенергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

При цьому, актом про пломбування засобів обліку від 27.09.2013 року підтверджено факт пломбування ввідного рубильнику (до обліку) пломбою № с10093511, зрив якої було зафіксовано в акті про порушення Д № 006362 від 27.03.2014 року.

Відповідно до пункту 3.34. ПКЕЕ будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом.

Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.

Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником електричної енергії. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого заінтересованими сторонами.

Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31. - 3.32. цих Правил.

Згідно з пунктом 6.40. Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.

Пунктом 6.41. встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Так, в матеріалах справи міститься акт про усунення порушення "Правил користування електричною енергією" від 27.03.2014 року (а.с.24 том 1).

Пунктом 6.42. ПКЕЕ визначено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

27.03.2014 року представниками позивача за участю споживача (уповноваженої ним особи) - Красовского В.А. був складений акт про порушення Д № 006362, яким встановлено порушення Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією.

На підставі акту про порушення уповноваженими представниками постачальника електричної енергії 09.04.2014 року було проведено засідання комісії з розгляду акту про порушення, при цьому, споживач на засідання не з'явився.

Протоколом засідання комісії № 12/12 від 09.04.2014 року по розгляду акта про порушення прийнято рішення про проведення нарахування за даним актом.

Матеріалами справи підтверджується вручення вказаних документів відповідачу особисто.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (пункт 6.43. ПКЕЕ).

Доказів оплати вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу в сумі 89 033,36 грн. не спростував.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість з оплати вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, в сумі 89 033,36 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1 827,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Галактика-31" (50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Зореносна, будинок 8А, ідентифікаційний код 21881068) на користь публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034) недораховану активну електроенергію у сумі 89 033,36 грн., витрати по сплаті судового збору у сумі 1 827,00 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено10.08.2015 року.

Суддя Е.М. Бондарєв

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.08.2015
Оприлюднено13.08.2015
Номер документу48158295
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5081/15

Ухвала від 24.10.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Рішення від 04.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 16.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 07.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 15.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні