cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.08.15р. Справа № 904/6057/15 За позовом Відділу освіти виконавчого комітету Дзержинської районної у місті Кривому Розі ради
до Позашкільного навчального закладу "Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа "БОГАТИР" Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради
про стягнення заборгованості
Суддя Мартинюк С.В.
Представники:
від позивача: Браілян о.о., дов. № 3 від 05.01.2015 року, представник; Гузун Н.С., дов. № 2 від 05.01.2015 року, представник;
від відповідача: Чорний Ю.А., паспорт АМ 240366 виданий Саксаганським РО Криворізького МУ УМВС України у Дніпропетровській області 08.02.2001 року, директор
від третьої особи: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Відділ освіти виконавчого комітету Дзержинської районної у місті Кривому Розі ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Позашкільного навчального закладу "Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа "БОГАТИР" Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" про стягнення заборгованості в розмірі 60265,16 грн. основного боргу та 9241,98 грн. пені.
Ухвалою господарського суду від 13.07.2015 року порушено провадження у справі, цією ж ухвалою залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №Ос-14 оренди об'єктів нерухомості комунальної власності міста від 05.03.2012 року в частині повного та своєчасного розрахунку.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з посиланням на відсутність грошових коштів для оплати. Письмовий відзив для долучення до матеріалів справи не надав.
04.08.2015 року від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи їхньої участі, позовні вимоги позивача підтримує в повному обсязі.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 04.08.2015 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд, - ВСТАНОВИВ:
05.03.2012 року між управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради (далі Орендодавець) та Позашкільним навчальним закладом «Комплексною юнацькою спортивною школою «Богатир» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна»» (далі Відповідач), був укладений № Ос-14 договір оренди об'єктів нерухомості комунальної власності міста (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. ОРЕНДОДАВЕЦЬ передає, а ОРЕНДАР приймає у строкове платне користування нерухоме майно (надалі - об"єкт оренди), нежиле приміщення загальною площею 849.88 М на 1 поверсі будівлі спортивного комплексу «Металург», розташований за адресою: пр. Металургів. 5 для використання під розміщення спортивних залів (погодинно згідно графіка) балансоутримувачем якого є відділ освіти виконкому Дзержинської районної ради. Об'єкт оренди облаштований холодним водопостачанням, каналізацією, центральним опаленням, електромережею. Використання орендованого комунального майна не за призначенням забороняється.
Пунктом 4.1 Договору передбачено, за користування об'єктом оренди ОРЕНДАР сплачує річну орендну плату у розмірі 17% від незалежної вартості об'єкту оренди. Орендна плата становить 2394.74 грн. (базова) без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - січень 2012р. Орендна плата за перший місяць оренди Березень 2012р. визначається шляхом коригування її розміру за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяцем до останнього числа першого місяця оренди. Орендна плата перераховується на поточний рахунок БАЛАНСОУТРИМУВАЧА, щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного після сплачуваного. БАЛАНСОУТРИМУВАЧ - бюджетна установа перераховує кошти до міського бюджету в розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України на відповідний рік.. Розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Індекс інфляції визначається щомісячно Держкомстатом України. Розмір орендної плати може бути переглянуто в разі зміни методики її розрахунку та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством.
Згідно з п. 4.5. договору ОРЕНДАР вносить орендну плату за користування об'єктом оренди незалежно від наслідків господарської діяльності.
Договір діє з 05.03.2012 року по 04.02.2015 року включно (п.11.1 договору).
02.09.2013 року між Управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міськради та Відділом освіти виконкому Дзержинської районної у місті ради укладено угоду про відступлення права вимоги, відповідно до п. 1 якого УКВМ передає, а Відділ освіти виконкому Дзержинської районної у місті ради приймає на себе вимоги першого та стає кредитором з усіх договорів оренди, діючих на обслуговуваній відділом освіти виконкому Дзержинської районної у місті ради території, укладених між УКВМ та орендарями нежилих приміщень та діючих на час укладення цієї угоди.
Ця угода вступає в силу з моменту її підписання сторонами та діє з 29.08.2013 р. по 31.07.2018 р. У випадку, якщо жодна із сторін не заявить про свій намір розірвати або змінити угоду до закінчення терміну дії, вона вважається продовженою на той же термін і на тих же умовах, які передбачені цією угодою (п. 7 угоди).
На підставі акту прийому - передачі приміщень від 05.03.2012 року відповідачу було передано в користування нежитлові приміщення (а.с.10).
В матеріалах справи містяться акти про відмову від підписання відповідачем акту звірки та листа про заборгованість з посиланням на відсутність грошових коштів (а.с.17-19).
Заборгованість відповідача перед позивачем складає 60265,16грн., доказів погашення якої сторонами не надано.
Згідно з ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один
суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку ( ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).
Статтею 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
В ст. 762 Цивільного кодексу України зазначено про те, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Виходячи з викладеного, оскільки господарським судом встановлено, що Відповідачем допущено порушення строків оплати позовні вимоги в частині стягнення заборгованості в сумі 60265,16грн. за період з січня 2014 року по травень 2015 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (стаття 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 Цивільного кодексу України).
Пунктом 4.6 договору передбачено, що Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному розмірі, стягується за весь період заборгованості з урахуванням пені згідно з чинним законодавством у розмірі 0,5 % від простроченої до оплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня.
Позивачем на підставі п. 4.6 договору нарахована відповідачу пеня в розмірі 9241,98 грн.
Слід зазначити, позивачем при нарахуванні пені не враховано положень ст. 262 ГК України, а відтак господарським судом здійснено розрахунок пені та встановлено, що за загальний період з 21.02.2014 року по 10.07.2015 року пеня складає 8809,98 грн., яка і підлягає стягненню.
Посилання відповідача на відсутність грошових коштів не звільняє його від майнової відповідальності. Так, за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання через відсутність у нього необхідних коштів, оскільки згадане правило обумовлено замінністю грошей як їх юридичною властивістю. Тому у випадках порушення грошового зобов'язання суди не повинні приймати доводи боржника з посилання на неможливість виконання грошового зобов'язання через відсутність необхідних коштів (стаття 607 ЦК України) або на відсутність вини (статті 614, 617 ЦК України чи стаття 218 ГК України) (пункт 1.10. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань").
Господарський суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити частково в розмірі60 265,16 грн. основного боргу, 8809,98грн. пені, які підтверджені матеріалами справи. В решті позовних вимог-відмовити.
Приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85,115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Позашкільного навчального закладу «Комплексна юнацька спортивною школа «Богатир» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна»» (50006, м. Кривий Ріг, вул. Металургів, 5, код ЄДРПОУ 35230912) на користь Відділу освіти виконавчого комітету Дзержинської районної у місті Кривому Розі ради (50006, м. Кривий Ріг, вул. Косіора, 20, код ЄДРПОУ 02142313) заборгованість в розмірі 60 265,16 грн., пеню в розмірі 8809,98 грн. та 1815,64 грн. судового збору.
В решті позовних вимог-відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 10.08.2015 року.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2015 |
Оприлюднено | 14.08.2015 |
Номер документу | 48213716 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні