ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-4516/10/2370
01.11.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гаврилюка В. О.,
секретар судового засідання -Хоменко О. О.,
за участю представників:
позивача -ОСОБА_1,
відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Жашківському районі Черкаської області до приватного підприємства В«Хвиля-VВ» про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у Жашківському районі Черкаської області подала позов про стягнення з приватного підприємства В«Хвиля-VВ» податкового боргу в розмірі 36 159 грн. 61 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача виник податковий борг по самостійно визначених ним податкових зобов'язаннях в податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень 2010 року в розмірі 6 834 грн. та за квітень 2010 року в розмірі 4 923 грн., а також по самостійно визначених ним податкових зобов'язаннях в податковій декларації з податку на прибуток за перший квартал 2010 року, з урахуванням податкової декларації за перше півріччя 2010 року та наявної переплати, в розмірі 23 777 грн. Крім того, відповідачу згідно ст. 16 Закону України В«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиВ» нарахована пеня в розмірі 625 грн. 61 коп. Таким чином загальний розмір податкового боргу відповідача складає 36 159 грн. 61 коп.
08.10.2010р. представник позивача подав заяву про зменшення розміру позовних вимог та просив стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 26 596 грн. 31 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням заяви про їх зменшення підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
У відзиві на адміністративний позов відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши при цьому, що загальна сума боргу по податку на додану вартість та податку на прибуток складає 35 534 грн. Причиною несплати податкових зобов'язань у встановлені законом терміни є та обставина, що на поточні рахунки відповідача, відкриті у Жашківському відділенні ПАТ В«ОСОБА_3 АвальВ» , накладено арешт згідно постанов про зупинення видаткових операцій від 27.04.2010р. Арешт рахунків відповідача є згідно положень п. 15.4 ст. 15 Закону України В«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиВ» обставиною непереборної сили, яка в даному випадку виключає можливість нарахування пені.
Крім того відповідач зазначив, що проти своїх податкових зобов'язань перед бюджетом не заперечує і вони будуть сплачені як тільки буде скасована відповідна постанова про зупинення видаткових операцій, а тому для цього не потрібно відповідного рішення суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.
Приватне підприємство В«Хвиля-VВ» як суб'єкт господарювання -юридична особа, ідентифікаційний код 24415510, зареєстроване Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області 28.01.1997р., взяте на облік в органах державної податкової служби як платник податків 12.03.1997р.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 9, пунктів 1, 3 частини 1 статті 14 Закону України В«Про систему оподаткуванняВ» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни; до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): податок на додану вартість; податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України В«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиВ» (Закон № 2181-ІІІ).
Згідно підпунктів В«аВ» , В«бВ» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Підпункт 7.8 статті 7 Закону України В«Про податок на додану вартістьВ» передбачає податковий період для подання податкових декларацій з податку на додану вартість, який становить один місяць.
Як свідчать матеріали справи, 20.04.2010р. відповідач до державної податкової інспекції у Жашківському районі Черкаської області подав податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2010 року із самостійно визначеною в ній сумою податкових зобов'язань, які підлягають нарахуванню до сплати в бюджет, в розмірі 6 834 грн., а 20.05.2010р. відповідач подав податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року, в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання до сплати в бюджет в розмірі 4 923 грн.
Податковим періодом для подання декларації з податку на прибуток згідно вимог пункту 11.1 статті 11 Закону України В«Про оподаткування прибутку підприємствВ» для позивача є календарний квартал.
06.05.2010р. відповідач подав до державної податкової інспекції у Жашківському районі Черкаської області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за перший квартал 2010 року із самостійно визначеною сумою податку до сплати в бюджет в розмірі 54 178 грн.
06.08.2010р. відповідач подав декларацію з податку на прибуток за півріччя 2010 року в якій визначив суму податкового зобов'язання за цей період в розмірі 37 777 грн. Зважаючи на наявну у відповідача переплату по податку на прибуток в розмірі 10 000 грн., що підтверджується даними облікової картки платника податків, сума податкового зобов'язання по цьому податку до сплати в бюджет становить 23 777 грн. Крім того, в обліковій картці відповідачу згідно вимог статті 16 Закону № 2181-ІІІ нарахована пеня в розмірі 625 грн. 61 коп.
Відповідно до п. 5.1, ч. 3 пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації; платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Зазначені суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість та податку на прибуток відповідач у встановлені пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ не сплатив.
Підпунктом 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 11 частини 1 статті 11 Закону України В«Про державну податкову службу в УкраїніВ» передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
Щодо посилань відповідача на вимоги пункту 15.4 статті 15 Закону № 2181-ІІІ суд зазначає наступне.
Згідно пп. 15.4.1 п. 15.4 ст. 15 Закону № 2181-ІІІ граничні строки для подання податкової декларації, визначені пунктом 4.1 статті 4, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, визначені пунктом 5.2 статті 5, заяв про повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), визначені пунктом 15.3 цієї статті, підлягають продовженню керівником податкового органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків: перебував за межами України; перебував у плаванні на морських судах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден; перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду; мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або через інші обставини непереборної сили, підтверджені документально; був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законодавством.
На виконання пп. 15.4.3 п. 15.4 ст. 15 Закону № 2181-ІІІ наказом Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року № 113, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 березня 2001 року за № 284/5475, затверджено Порядок застосування норм пункту 15.4 статті 15 Закону України В«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиВ» (далі -Порядок).
Пунктом 1.7 Порядку передбачено, що обставини непереборної сили (форс-мажор) - надзвичайна і непереборна за даних умов сила (стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), дію якої неможливо упередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу юридичної особи або силами фізичної особи і яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, передбачених податковим законодавством.
З аналізу зазначених положень слідує, що у зв'язку з наявністю документально підтверджених обставин непереборної сили підлягають продовженню граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), а не звільнення платника податку від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених ним самостійно податкових зобов'язань.
Крім того, суд зауважує, що згідно доданих відповідачем до матеріалів справи копій постанов від 27 квітня 2010 року про зупинення видаткових операцій, накладено арешт на всі грошові кошти, які знаходяться та можуть надійти на поточні рахунки відповідача, та припинено розрахунково-касові операції у видатковій частині, крім операцій з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів.
За вказаних обставин, суд вважає вимоги позивача, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства В«Хвиля-VВ» (19200, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 24415510) в дохід бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі Черкаської області (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5, ідентифікаційний код 34420467) податковий борг в розмірі 26 596 (двадцять шість тисяч п'ятсот дев'яносто шість) грн. 31 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.О. Гаврилюк
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2010 |
Оприлюднено | 14.08.2015 |
Номер документу | 48249066 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
В.О. Гаврилюк
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні