cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "10" серпня 2015 р. Справа № 906/1032/15
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Терехов О.Л. (довіреність №89-О від 19.03.14)
від відповідача: не з'явився
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк"
до Підприємства "Шанс" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України"
про стягнення 15816,36 грн.
Позивач звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача на свою користь 15816,36 грн. заборгованості за договором б/н від 13.02.2014р., з яких: 8500,00 грн. - заборгованість за кредитом, 4849,06 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 2467,30 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 08.07.2015р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 23.07.2015р.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 23.07.2015р. відкладено розгляд справи на 10.08.2015р.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача. На виконання вимог суду надав виписки по рахункам відповідача за період з 13.02.2014р. по 10.08.2015р. та довідку про стан заборгованості відповідача станом на 10.08.2015р. (а.с.67-81).
Відповідач свого представника в судове засідання не направив. 07.08.15 до суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю направити свого представника для участі в судовому засіданні по причині направлення його у відрядження за межі міста.
За нормами ст.28 ГПК України, справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.Представниками юридичних осіб, крім керівника підприємства та організації, можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Тобто, інтереси підприємства може представляти будь-яка особа на підставі довіреності виданої його керівником.
Відповідно до ст.22 ч.3 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Суд відхиляє клопотання відповідача, вважає, що відповідач недобросовісно користується своїми правами наданими йому ст.22 ГПК України.
Враховуючи те, що явка представників сторін в засідання суду обов'язковою не визнавалась, надання письмового відзиву відповідно до вимог ст.59 ГПК України є правом відповідача, а не його обов'язком, господарський суд вважає, що неявка відповідача, повідомленого належним чином, не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
13.02.2014р. Підприємство "Шанс" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" приєдналось до "Умов та правил надання банківських послуг", (надалі -Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua., шляхом підписання заяви про відкриття рахунку та заяви про приєднання до умов і правил надання банківських послуг (а.с.36,80), які разом складають Договір банківського обслуговування №б/н від 13.02.14 (далі - договір).
Вказаний договір є по суті, договором приєднання в розумінні ст.634 Цивільного кодексу України. Відповідно до вказаної норми, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно вищевказаного договору відповідач зобов'язався виконувати його умови.
У відповідності до умов договору, відповідачу було відкрито в ПАТ "Акцент-Банк" поточний рахунок №26004010015966.
Згідно з п.3.2.1.1.16 Умов при укладанні договорів та угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки", або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/ Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис", електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Розділом 3.1.1., 3.2.2. зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Послугу "Гарантований платіж" банк надає для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і Банком (далі - послуга). Послуга надається у вигляді виконання Банком заявок на договірне списання коштів (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно якої клієнт-платник доручає Банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається Банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (відповідно до п.3.1.1.73 Умов).
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу (п.3.1.1.74 Умов). Всі зазначені реквізити вказані в виписках по рахунках.
Після отримання Банком за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки (система Internet Banking Приват-24 - офіційний канал зв'язку між банком та клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91. Умов) Банк розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.75. Умов).
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, заявок на гарантований платіж (а.с.48-49), підтверджень банку про виконання гарантованих платежів, банківських виписок по рахунках та меморіальних ордерів (а.с.51-52, 67-79) та розрахунку заборгованості (а.с.50), відповідач після укладення договору користувався послугою ПАТ "Акцент-Банк" "Гарантований платіж" на умовах укладеного між сторонами договору.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, здійснивши своєчасно проведення гарантованих платежів за заявками відповідача на загальну суму 9507,00грн.
Водночас, відповідачем допущено порушення умов укладеного між сторонами договору, оскільки відповідач не здійснив чергового платежу на рахунок погашення заборгованості, з 11.04.2014р. у відповідача виникло прострочення заборгованості за договором.
Згідно з позовною заявою, загальна заборгованість відповідача перед Банком за послугою "Гарантований платіж" (сума заборгованості за виконаними платежами) станом на 30.03.2015р. склала 15816,36грн., з яких: 8500,00 грн. - заборгованість за кредитом, 4849,06 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 2467,30 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором (а.с.50).
Відповідно до п.3.2.2.1. Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів і винагороди.
Відповідно до п.3.2.2.2. Умов, клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ "Приватбанк" відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ "Приватбанк" відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі не погашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
У відповідності до п.3.2.2.7.5. Умов, банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Враховуючи підтверджений матеріалами справи факт порушення відповідачем взятих на себе зобов'язань перед позивачем, відповідно до вказаних вище умов договору, укладеного сторонами, у позивача виникло право вимагати від відповідача дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та виконання інших зобов'язань за договором.
19.01.2015р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію від 14.01.2015р. за вих.№40213АN48S03С про усунення порушення та погашення заборгованості за договором від 13.02.2014р. (а.с.53-55). Проте, вказану вимогу відповідачем було залишено без відповіді та задоволення.
Відповідач вимогу позивача про сплату простроченої заборгованості за договором від 13.02.2014р. не виконав, відповіді не надав, що стало підставою для звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права.
Оцінивши в сукупності матеріали справи та пояснення представника позивача в судовому процесі, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2. ст. 639 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи між сторонами виникли правовідносини, які виникають з договору позики.
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Водночас, ч.1 ст.1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3 ст.1049 ЦК України).
Так, матеріалами справи підтверджується факт надання відповідачу грошових коштів в розмірі 9507,00грн. (а.с. 48, 49, 67). В свою чергу відповідач зобов'язання щодо повернення отриманих грошових коштів у встановлений договором строк виконав частково.
Внаслідок порушення відповідачем своїх зобов'язань щодо своєчасного повернення отриманого кредиту у останнього утворилась заборгованість, яка станом на день звернення до суду та на день розгляду справи в суді становить 8500,00грн. (а.с. 67). Доказів погашення вказаної суми заборгованості відповідач не надав.
Таким чином, вимоги позивача в цій частині є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Статтею 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частинами 1 та 2 статті 1056-1 ЦК України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Перевіривши розрахунок процентів за користування кредитом та банківську виписку станом на 30.03.2015р. в розмірі 4849,06грн. (а.с. 67-70) суд встановив, що їх нараховано вірно, у відповідності до умов договору та норм чинного законодавства.
За таких обставин вимога про стягнення з відповідача 4849,06грн. процентів за користування кредитом є обґрунтованою, правомірною та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача пені за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Судом встановлено, що відповідно до п.3.2.1.5.4 Умов, нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3 здійснюється протягом 3 (трьох) років від дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Дослідивши банківські виписки, розрахунок позивача, суд встановив, що позивачем здійснювалось нарахування пені за несвоєчасно проведені розрахунки по сплаті кредиту та відсотків за користування кредитом і її розмір станом на 30.03.2015р. становить 2467,30 грн. (а.с. 71-75).
Перевіривши розрахунок пені, суд вважає його арифметично вірним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в сумі 2467,30 грн.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Нормою ст.525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 ЦК України).
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач позов за предметом та підставами не оскаржив, доказів погашення заборгованості в повному обсязі не надав, своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористався.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до норм чинного законодавства, та підлягають задоволенню в сумі 15816,36 грн., з яких: 8500,00грн. - заборгованість за кредитом; 4849,06 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом; 2467,30грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Підприємства "Шанс" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" (10003, м.Житомир, вул.Домбровського, буд.38, код 30198817) на користь Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк" (49074, м.Дніпропетровськ, вул.Батумська, буд.11; адреса для листування: 49094, м.Дніпропетровськ, а/с 1800; ідентифікаційний код 14360080):
- 8500,00 грн. заборгованості за кредитом,
- 4849,06 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом,
- 2467,30 грн. пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором,
- 1827,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 12.08.15
Суддя Сікорська Н.А.
Віддрукувати:
1- в справу
2- позивачу (наручно)
3-відповідачу (рек. з повідом.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2015 |
Оприлюднено | 17.08.2015 |
Номер документу | 48263208 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Сікорська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні