Рішення
від 11.08.2015 по справі 353/670/15-ц
ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 353/670/15-ц

Провадження № 2/353/283/15

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Луковкіна У.Ю.

з участю: секретаря - Мороз М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Тлумач цивільну справу за позовом Прокурора Тлумацького району Івано-Франківської області, який діє в інтересах держави, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства, -

в с т а н о в и в:

Прокурор Тлумацького району Івано-Франківської області, який діє в інтересах держави, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства, в сумі 67443,23 грн. та судових витрат. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вироком Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2015 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, призначено покарання у виді 1 року позбавлення волі та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням на 1 рік іспитового строку. Відповідачем внаслідок незаконної вирубки дерев у лісах завдано державі, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, збитків на загальну суму 67443,23 грн. А тому враховуючи вищенаведене прокурор просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму шкоди завданої навколишньому природному середовищу у розмірі 67443,23 грн., а судові витрати покласти на відповідача, оскільки цивільний позов під час розгляду кримінального провадження не заявлявся.

В судове засідання представник прокуратури Тлумацького району не з'явився, однак від прокурора прокуратури Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_2 до суду надійшла письмова заява, в якій він позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив справу слухати у його відсутність.

Представник Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області в судове засідання не з'явився, направив до суду письмову заяву, в якій вказав, що позов прокурора підтримує в повному обсязі, просив його задовольнити та справу розглянути без його участі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак до суду подав письмову заяву, в якій вказав, що позов визнає в повному обсязі та просить справу слухати без його участі.

Дослідивши та оцінивши дані, що містяться в письмових доказах по справі, суд вважає, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Згідно ст. 121 Конституції України, на прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 ЦПК України, прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного процесу.

Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Прокурор Тлумацького району Івано-Франківської області, який діє в інтересах держави, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, звернувся до суду з вказаним позов, оскільки збитки внаслідок незаконної порубки лісових ресурсів є завданими на території Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, а кошторисом витрат Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області на другий квартал 2015 року не передбачено коштів для сплати судового збору та інших витрат для подання даного позову до суду самостійно, посада юриста у сільській раді відсутня.

Судом встановлено, що згідно вироку Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2015 р. по об'єднаному кримінальному провадженню № 42015090240000002 та № 12015090240000153 (справа № 353/514/15-к) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України та призначено покарання у виді 1 року позбавлення волі з конфіскацією незаконно набутого майна, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням на 1 рік іспитового строку (а.с. 7-8). Цивільний позов у рамках даного кримінального провадження не розглядався. Вказаним вироком встановлено, що ОСОБА_1 вчинив незаконну порубку дерев у лісах, що заподіяло істотну шкоду навколишньому природному середовищу, а саме: на території кварталу № 15 виділу № 18 ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр» було завдано істотної шкоди навколишньому природному середовищу за незаконну вирубку дерев у лісах на суму 6284,19 грн., а також на території кварталу № 5 виділу № 2 Тлумацькому лісництву (урочище «Олешів») в адміністративних межах Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області було завдано істотної шкоди навколишньому природному середовищу за незаконну вирубку дерев у лісах віднесених до лісового фонду с. Олешів Тлумацького району Івано-Франківської області на суму 7480,03 грн.

Відповідно до ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положення про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Держекоінспекції України № 136 від 12.12.2011 року, до компетенції Державної екологічної інспекції належить здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Згідно п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання, щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 року за № 181/16034 «акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання».

Так, актом позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 26.05.2015 року, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, встановлено, що на території кварталу № 5 виділу № 2 Тлумацького лісництва (урочище «Олешів») ДП «Івано-Франківське лісове господарство» в адміністративних межах Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, виявлено порушення вимог законодавства, щодо незаконної вирубки сухостійних та сироростучих дерев ялини різних діаметрів, внаслідок чого завдана шкода, згідно розрахунку проведеного у відповідності до додатку № 1 постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 року, на суму 7480,03 грн. (а.с. 9-16). Даний факт також встановлений вироком Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2015 року, що у відповідності до ч. 4 ст. 61 ЦПК України не потребує доказування.

Також, вказаним вироком суду, було встановлено, що ОСОБА_1 вчинив незаконну вирубку деревини на території кварталу № 15 виділу № 18 ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр», чим завдав істотної шкоди навколишньому природному середовищу на загальну суму 6284,19 грн. (довідка ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр» про встановлення фактичної вартості незаконно зрубаної деревини від 15.05.2015 року а.с. 54). Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, у відповідності до постанови КМУ від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» було проведено розрахунок розміру шкоди, завданої злочинними діями відповідача, а саме незаконною рубкою на території ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр» та складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 28.05.2015 року, з яких вбачається, що на території кварталу № 15 виділу № 18 ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр» було завдано істотної шкоди навколишньому природному середовищу за незаконну вирубку дерев у лісах на суму 59963,20 грн. (17-24).

Згідно ст. 1 Лісового кодексу України, ліси України є національним багатством і за своїм призначенням та місцем розташування виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Статтею 13 Конституції України природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу.

Отже, внаслідок порушення вимог лісового законодавства ОСОБА_1, зокрема внаслідок незаконної порубки лісових ресурсів на території Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, а саме в Тлумацькому лісництві ДП «Івано-Франківське лісове господарство» та ДП «Івано-Франківський лісовий селекційно-насіннєвий центр», державі було завдано істотної шкоди навколишньому природному середовищу на загальну суму 67443,23 грн.

В силу вимог ч. 4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили обов'язковий для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою. Згідно ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Пунктом 2 Постанови Пленуму ВСУ № 6 від 27.03.1992 р. «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» передбачено, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.

У відповідності до ст. 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами, не підлягають доказуванню. Згідно із п. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Оскільки вироком Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23.06.2015 року встановлено вину ОСОБА_1, в тому, що він вчинив незаконну порубку дерев у лісах, що заподіяло істотну шкоду державі, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, згідно поданих розрахунків Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про розмір шкоди, завданої лісу незаконною рубкою, шкода становить 67443,23 грн., з врахуванням визнання відповідачем позовних вимог, дану шкоду необхідно відшкодувати за його рахунок.

Питання про відшкодування судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог статті 88 ЦПК України.

На підставі викладеного, ст.ст. 22, 1166, ЦК України, ст.ст. 1, 107 Лісового кодексу України, керуючись ст.ст. 45, 61, 174, 209, 213-215, 218 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь держави, в особі Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області (с. Олешів Тлумацький район Івано-Франківської області), заподіяну матеріальну шкоду, завдану наколишньому природному середовищу, в сумі 67443,23 грн. (шістдесят сім тисяч чотириста сорок три гривні 23 копійки), шляхом перерахування коштів до фонду охорони навколишнього природного середовища Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області (р/р 33112331700475, код платежу 24062100, отримувач Олешівська сільська рада Тлумацького району Івано-Франківської області, ЄДРПОУ 04356952).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь держави (код ЄДРПОУ 37831044, р/р 31218206700451, МФО 836014, УДК в Тлумацькому районі) - 243,60 грн. (двісті сорок три гривні 60 копійок) судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Тлумацький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуюча У.Ю. Луковкіна

СудТлумацький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.08.2015
Оприлюднено18.08.2015
Номер документу48273761
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —353/670/15-ц

Рішення від 11.08.2015

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У. Ю.

Рішення від 11.08.2015

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У. Ю.

Ухвала від 28.07.2015

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У. Ю.

Ухвала від 15.07.2015

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні