КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2015 року Справа № П/811/1742/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління пенсійного фонду України в Гайворонському районі доПриватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Вікторія" простягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 1065,37 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління пенсійного фонду України в Гайворонському районі звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Вікторія" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 1065,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у відповідача працювали громадяни, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах. Позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в загальному розмірі 1065,37 гривень, на підставі чого, пенсійний Фонд звернувся до суду з позовом.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с.13).
Відповідачем до суду подано письмові заперечення, відповідно до яких позовні вимоги не визнаються в повному обсязі. В обґрунтування відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 з 09.08.2004 року по 03.10.2005 року та з 24.02.2007 року по 02.04.2007 працювала в ПОСП "Вікторія". При цьому стаж роботи ОСОБА_1, необхідний для призначення пільгової пенсії відповідно до п. "ж" ст.13 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" становив лише 1 рік 3 місяці 26 днів. З огляду на викладене, відповідач вважає, що з огляду на стаж роботи ОСОБА_1, відповідач не повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.17-18).
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ПОСП "Вікторія" зареєстроване 07.09.2000р. як юридична особа.
Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Вікторія" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с.7).
Згідно до ч.2 розділу XV „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі за текстом - Інструкція №21 -1) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до п.6.1 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Законодавчим актом, який регулює порядок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788 є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400).
Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади (ст.1 Закону №400)
Згідно ст.2 Закону №400 для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а згідно абзацу 3 п. 1 ст.4 Закону №400 ставка збору на такий об'єкт оподаткування складає 100 відсотків.
ПОСП "Вікторія" до 01.01.15 р. перебувало на обліку в управлінні, як платник фіксованого сільськогосподарського податку, тому було звільнено від обов'язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.7).
01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.
Таким чином, з огляду на вищевказане слідує, що підстав для подальшого звільнення відповідача від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не вбачається.
Крім того, з набранням чинності вказаного Закону, ПОСП "Вікторія" з 01.01.2015 року не є платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно з пунктом 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники (п.6.3 Інструкції).
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (п.6.4 Інструкції № 21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.(п.6.5 Інструкції №21-1).
На підставі п.п.6.7 п.6 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно з пунктом 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом встановлено, що у відповідача були працевлаштовані громадяни, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах та яким було призначено пільгову пенсію.
Зазначені обставини підтверджено наявними в справі розрахунками витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року (а.с.5).
Матеріалами справи встановлено, що на підприємстві відповідача працювала ОСОБА_1, якій пенсійним фондом, згідно довідки, яка підтверджує пільговий стаж роботи, здійснено виплату пенсії за розрахунками в розмірі 1065,37 грн.(а.с.5).
В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перед прийняттям на роботу до ПОСП "Вікторія" працювала на різних сільськогосподарських підприємствах дояркою. Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на ПОСП "Вікторія" з 09.08.2004 року по 03.10.2005 року та з 24.02.2007 року по 01.12.2008 року (а.с.15).
11 травня 2007 року управлінням Пенсійного фонду України в Гайворонському районі ОСОБА_1 призначено пільгову пенсію як багатодітній матері, яка народила та виховала семеро дітей до 14-річного віку та працювала у сільськогосподарському виробництві на момент призначення пенсії.
За даними персоніфікованого обліку, трудовий стаж ОСОБА_1 в ПОСП "Вікторія" складає 2 роки 1 місяць 24 дні (а.с.15,зв.бік).
Згідно Розрахунку від 17.01.2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, який отримано відповідачем, місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_1 становить 1065,37 гривень. Частка сплати ПОСП "Вікторія" фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_1 - 100 відсотків (а.с.5-6,15,зв.бік).
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити щодо необхідності пропорційного відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ОСОБА_1 з урахуванням пропорційно всього її стажу роботи, а не по останньому суб'єкту господарювання - ПОСП "Вікторія" в розмірі 100%. Суд вважає, що у такому випадку відповідач фактично несе підвищений тягар сплати за інших роботодавців, взявши багатодітну матір на роботу у сільськогосподарському господарстві.
Вказаний висновок суду узгоджується з позицією Пенсійний фонду України, викладеної у листі №14741/03-20 від 13.09.2007 року, в якому зазначено, що витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до пункту "ж" ст.13 Закону України № 1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України №244 від 16.05.1992 року "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" визначено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті 1 цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподаpському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
Пунктом 6.2 Інструкції №21-1 стверджено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Таким чином, позивач, визначаючи ПОСП "Вікторія" стовідсотковий розмір відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, що призначені ОСОБА_1, відповідно до п."ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснив це без врахування пропорційності даного нарахування.
Таким чином, враховуючи, що позивач при визначені фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, повинен був визначити їх фактичний розмір, що підлягає відшкодуванню з боку ПОСП "Вікторія" з урахуванням принципу пропорційності обчислення, закріпленого нормами чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача 115,06 грн.
Згідно вимог ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Стягнути з Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Вікторія" (код ЄДРПОУ 30799848) на користь Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі (код ЄДРПОУ - 20650013) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 115 (сто п'ятнадцять) грн. 06 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.В. Жук
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2015 |
Оприлюднено | 18.08.2015 |
Номер документу | 48382864 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Суховаров А.В.
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Суховаров А.В.
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Р.В. Жук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні