Рішення
від 02.06.2009 по справі 1838-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

1838-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 207

РІШЕННЯ

Іменем України

02.06.2009Справа №2-2/1838-2009

за позовом -  Красноперекопського міжрайонного прокурора (96000, м. Красноперекопськ, вул. Чапаєва, 17а) в інтересах держави в особі Совхозненської сільської ради (96020, с. Совхозне, Красноперекопський район, вул.  Зелена, 4)

до-Селянського фермерського господарства "Агрис" (96020, с.Совхозне, Красноперекопський район, вул. Зелена, 1)

про спонукання до зміни договору  

Суддя Толпиго В.І.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача : Лишевська -  спеціаліст по  земельним питанням, довіреність у справі.

Від відповідача : не з'явився.

За участю прокурору прокуратури АРК Кулібаба -посв.№07121

Суть спору:

Красноперекопський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Совхозненської сільської ради звернувся  до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача  про  зобов'язання  укласти зміни до договору оренди земельної ділянки  від 25.4.2005 р.  шляхом підписання  додаткової угоди.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між Совхозненською сільською  радою було укладено договір  оренди  земельної ділянки  від 25.4.2005 р.  Відповідно до рішення Совхозненської сільської ради була встановлена орендна плата. Сума орендної плати  підлягає  обов'язковій   зміні у випадку  зросту  розміру  ставки  земельного податку. У разі  внесення змін  до цього договору, сторони  підписують  додаткову угоду. Совхозненська сільська рада спрямувала на адресу відповідача для підписання додаткову угоду, але відповідач  не надав відповіді, що і стало підставою для звернення позивача із позовом до суду.

12 травня 2009 року у  судовому засіданні представник  позивача  та прокурор надали суду заяву про зміну предмету позову та просить суд внести зміни у п.3.1 договору оренди земельної ділянки №1 від 25.4.2005р, у зв'язку з чим викласти його у наступній редакції: «орендна плата встановлена рішенням 19-ої сесії 5 скликання від 23.01.2008р та складає 22 639грн65коп у рік».

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією.

Спір розглядається за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурору, дослідивши матеріали справи, суд встановив:

Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства  є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнанні або заперечування. Згідно  ст. 16 ЦК України  кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу. Способи захисту  цивільних  прав   і інтересів   перераховані   в ч. 2 ст. 16 ЦК України, крім того,   згідно ч. 3 ст. 16 ЦК   України  суд  може  захистити цивільне право  або  інтерес  іншим способом,  встановленим  договором або законом.  

Статтею 13 Конституції України визначено, що від  імені  Українського  народу  права власника здійснюють органи державної  влади  та  органи  місцевого  самоврядування  в  межах, визначених Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, окрім інших об'єктів, відноситься земля, управління якої здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішення. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни і юридичні особи набувають права власності і права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених даним Кодексом.

Відповідно до п.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове - платне володіння й користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької й іншої діяльності.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Між Совхозненською сільською радою та селянським фермерським господарством «Агрис» було укладено договір оренди земельної ділянки від 25 квітня 2005 року, відповідно до п. 1.1, 1.3 якого, на підставі Закону України «Про оренду землі», Земельного кодексу України, орендодавець – позивач передає, а орендар – відповідач  приймає у оренду земельну ділянку загальною площею  19,065 га, що знаходиться за адресою: село Совхозне – 2,345 в тому числі контора - 0,09 га; ЦРМ - 2.16 га; нафтобаза -0, 095 га, село Таврійське - 8,3 га в тому числі  ТОК — 2,4 га, МТФ - 5,9 га, село Рисове -8,42 га в тому числі  ТОК -1,8 га, МТФ - 6,4 га, їдальня -0,22 га. План – схема являється невід'ємною частиною договору. На вказаних земельних ділянках розташовані будівлі та споруди площею 19,065га.

Пунктом 2.1 договору строк оренди визначено до 01.01.2010 року.

Орендна плата була встановлена рішенням 31-ої сесії 4 скликання від 21.4.2005р у сумі 11 061грн04коп, тобто орендна плата дорівнюється ставці земельного податку (додаток №1), яка сплачується відповідно до Закону України «Про плату за землю» та Бюджетним кодексом України та нараховується щомісячно, не пізніше 15 числа поточного місяця. (пункт 3.1. договору).

Між сторонами була укладена  додаткова угода №5 від 10.07.2006 року до договору оренди земельної ділянки від 25.4.2005р про наступне: згідно з рішенням Совхозненської сільської ради 2 сесії 5 скликання від 10 липня 2006 року у зв'язку зі зміною площі під об'єктами, внести зміни у договір оренди землі: площу під об'єктами з 01.06.2006 року вважати - 7,451 га. Орендну плату за землю з 01.06.2006 року встановлено у сумі – 4527грн93коп у рік, щомісячно по 377грн33коп.

Виходячи з вищенаведеного позивачем надано відповідачу право тимчасового користування земельною ділянкою.

Відносини найму (оренди) врегульовані розділом 58 Цивільного кодексу України, згідно ч.2 ст.759 і ч.2 ст.792 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладення  і виконання договору найму (оренди), а відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Частиною 6 ст.93 Земельного кодексу України також передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року було внесено зміни до деяких законів України в тому числі і до Законів України «Про плату за землю» та «Про оренду землі».

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України «Про плату за землю» зросли ставки земельного податку за земельні ділянки населених пунктів, грошову оцінку яких не проведено.

Право затвердження відповідно до закону ставок земельного податку та вирішення питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції сільських рад (п.п. 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

У зв'язку з чим 23 січня 2008 року рішенням 19 сесії Совхозненської сільської ради 5 скликання були затверджені у населених пунктах Совхозненської сільської ради, грошова оцінка яких не проводилась, з 01.01.2008р середні ставки земельного податку за земельні ділянки, що зайняті житловим фондом, індивідуальними гаражами та дачами громадян, а також за земельні ділянки, що надані для нужд сільськогосподарського виробництва, а також вирішено у зв'язку зі збільшенням ставки земельного податку, зміною коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, внести з міни у договори оренди земельних ділянок, укладених до 01.01.2008р.

З моменту підписання додаткової угоди №5 від 10.07.2006 року до договору оренди земельної ділянки від 25.4.2005р відбулася істотна зміна обставин, які були  дійсні при укладенні договору від 25.4.2005р та додаткової угоди №5 від 10.07.2006 року до нього, а саме зросли ставки земельного податку за земельні ділянки.

Відповідно до ст. 652 Цивільного кодексу України  у разі істотної зміни обставин,  якими сторони  керувалися при укладенні договору,  договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін,  якщо  інше  не  встановлено  договором  або  не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити,  вони не уклали б  договір  або уклали б його на інших умовах. Якщо  сторони  не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами,  які істотно змінились, або щодо його розірвання,   договір   може   бути   розірваний,   а  з  підстав, встановлених  частиною  четвертою  цієї  статті,  -  змінений   за рішенням  суду  на  вимогу  заінтересованої  сторони.

Статтею 654 ЦК України визначено, що всі зміни в договір можуть вноситися тільки в такій же формі, як і договір, який змінюється.

В силу ст. 11 ГПК України підприємство   чи  організація,  які  вважають  за  необхідне змінити  чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про  зміну чи  розірвання  договору,  відповідають  на неї не пізніше 20 днів після  одержання  пропозиції.  Якщо  підприємства і організації не досягли  згоди  щодо  зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання  відповіді  у  встановлений  строк  з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Стаття 188 Господарського кодексу України  встановлює такий же порядок внесення змін в умови договору, а саме: зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Тоді як сторони у договорі передбачили, що  сума орендної плати, відповідно до п.3.2 договору,  підлягає обов'язковій зміні у випадку підвищення розміру ставки земельного податку. При зміні орендної плати орендодавець зобов'язаний попередити орендаря за один місяць до введення нового розрахунку. У випадку внесення  змін до договору, сторони підписують додаткову угоду.

Листом від 13 лютого 2008р за вихідним номером 103/03-4 Совхозненська сільська рада спрямувала на адресу відповідача розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки під будівлями та спорудами відповідно до договору оренди від 25.4.2005р та орендна плата з 01 січня 2008 року складає 22 639грн65коп у рік. На вказаному листі  наявний штамп та вхідний номер відповідача.

Але СФГ «Агрис» не надало відповідь на пропозицію сільської ради щодо зміни розміру орендної плати і відповідно не дав згоди на зміну розміру орендної плати, що й з'явилося підставою у відповідності зі ст.30 ЗУ «Про оренду землі» для звернення з позовом у суд, оскільки згідно зі ст. 30 ЗУ «Про оренду землі» зміна умов договорів оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а у випадку недосягнення згоди, спор вирішується в судовому порядку.

Отже розглянувши договір оренди земельної ділянки від 25 квітня 2005 року у редакції додаткової угоди №5 від 10.07.2006 року до договору оренди земельної ділянки від 25.4.2005р та пропозицію позивача щодо змін п.3.1 договору, суд встановив:

Існуюча редакція п. 3.1 договору оренди землі у редакції додаткової угоди №5 від 10.07.2006 року до договору нанесе значні збитки позивачу та значну майнову шкоду, оскільки за такої ситуації, вона тягне за собою  недотримання коштів з орендної плати до місцевого  бюджету Совхозненьської сільської ради та приводить до защемлення прав територіальної громади, не відповідає рішенню Совхозненської сільської ради від 23 січня 2008 року 19 сесії 5 скликання про затвердження ставок земельного податку.

При таких обставинах позовні вимоги позивача щодо внесення змін у п.3.1 договору оренди земельної ділянки №1 від 25.4.2005р підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.5 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо  судовим  рішенням  договір  змінено  або  розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним  рішенням.

Те саме убачається з норм Цивільного кодексу України, у ч.3 ст.653 якого зазначено, що якщо  договір  змінюється або  розривається у судовому порядку,  зобов'язання змінюється або припиняється з  моменту  набрання  рішенням  суду  про  зміну  або розірвання договору законної сили.

Витрати по оплаті держмита, інформаційно-технічних послуг відносяться на відповідача.

За згодою представника позивача  та прокурору в засіданні суду були оголошені вступна та резолютивна частини  рішення.

Повний текст рішення підготовлений та підписаний 04.6.2009р.

Керуючись ст.ст. 49,75,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

1.          Прийняти заяву позивача від 12.5.2009р.

2.          Позов задовольнити.

3.          Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 25 квітня 2005 року, укладеного між Совхозненською сільською радою (96020, с. Совхозне, Красноперекопський район, вул.  Зелена, 4, р/р 33210812500162 в УДК в АРК у м.Сімферополі, МФО 824026, ЗКПО 22265101) та Селянським фермерським господарством «Агрис» (96020, с.Совхозне, Красноперекопський район, вул. Зелена, 1)  шляхом викладення п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 25 квітня 2005 року у наступній редакції: «Орендна плата встановлена рішенням 19-ої сесії 5 скликання від 23.01.2008р та складає 22 639грн65коп у рік».

4.          Стягнути з Селянського фермерського господарства «Агрис» (96020, с.Совхозне, Красноперекопський район, вул. Зелена, 1) у доход державного бюджету України (р/р31115095700002; у банку одержувача: ГУ ГКУ в АР Крим м.Сімферополь; МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200одержувач: Держбюджет м. Сімферополь чи на інший розрахунковий рахунок) держмито в сумі 85,00 грн.

5.          Стягнути з Селянського фермерського господарства «Агрис» (96020, с.Совхозне, Красноперекопський район, вул. Зелена, 1) у доход державного бюджету України (р/р31218259700002; у банку одержувача: в УГК в м.Сімферополі ГУ ГКУ в АРК; МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22050000 одержувач: Держбюджет м. Сімферополь)  118,00 грн. витрати по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

6.          Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Толпиго В.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення02.06.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4845030
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1838-2009

Рішення від 02.06.2009

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Толпиго В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні