ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" серпня 2015 р.Справа № 916/2222/15
За позовом: Одеського виробничого об'єднання "Електрик" Українського товариства глухих;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН";
про стягнення 62 200,00 грн.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 318 від 04.08.2014р.;
від відповідача : не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Одеське виробниче об'єднання "Електрик" Українського товариства глухих звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 62 200 грн ., яка складається з заборгованості по орендній платі у сумі 43 200 грн. та комунальним платежам у розмірі 19 000грн., поклавши на останнього витрати по сплаті судового збору за подання позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем прийнятих на себе за договором оренди нерухомого майна від 01.03.2013р. зобов'язань в частині сплати орендної плати та комунальних платежів, в результаті чого у останнього виникла заборгованість у вищезазначеному розмірі.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.06.2015 року було порушено провадження у справі №916/2222/15 із призначенням її до розгляду в засіданні суду 22.06.2015 року.
Ухвалою суду від 22.06.2015р., з огляду на нез'явлення в судове засідання представників сторін, від яких не надходило клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а також неподання витребуваних ухвалою суду доказів, розгляд справи було відкладено на 13.07.2015р.
Ухвалою суду від 13.07.2015р. строк розгляду справи за клопотанням представника позивача було продовжено на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи на 10.08.2015р.
У судове засідання 10.08.2015р. з'явився представник позивача, який під час розгляду справи по суті підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, наполягав на їх задоволенні.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН" про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, шляхом надсилання вищевказаних судових ухвали на адресу, зазначену у витязі з ЄДР (а.с.87-88), у судове засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» , особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги вищевикладене та те, що судові відправлення, які направлялися на адресу відповідача були повернуті поштою із відміткою у довідках поштової установи «вибув», «адресат переїхав», «одержувач переїхав» (а.с.83-85, 92-94, 100-102), а також з врахуванням наявної в матеріалах справи телефонограми від 04.08.2015р. (а.с.103), суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
Як вбачається з матеріалів справи, 01.03.2013р. між Одеським виробничим об'єднанням "Електрик" Українського товариства глухих (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН" (Орендар) було укладено договір про оренду нерухомого майна (а.с.8-9), зареєстрований в ЦП УТОГ за № 137/02, відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець за погодженням з Центральним управлінням Українського товариства глухих передає, а Орендар приймає у строкове платне користування під діяльність, зазначену у п. 5.1 договору, приміщення площею 250 м 2, яке в подальшому іменується приміщення і розташоване в будівлі літ. «А», 1 поверх, що знаходиться за адресою: Ленінградське шосе, 4.
Відповідно до пп. д) п. 2.2 договору, Орендар зобов'язується своєчасно проводити розрахунки з Орендодавцем по орендній платі та компенсувати йому витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку та всі комунальні витрати по утриманню приміщення, в тому числі за користування електроенергією, опаленням, гарячою та холодною водою, каналізацією, телефоном, а також відшкодовувати експлуатаційні витрати по догляду за приміщенням та благоустрою прилеглої до нього території, в т.ч. збору, вивезенню сміття, охороні приміщення.
Згідно п. 5.1 договору, базовий розмір орендної плати становить 4 500 грн. на місяць, на рік 54 000 грн.
У відповідності до п. 5.2 договору, орендна плата за 1 м 2 площі встановлюється за цінами, які були узгоджені між сторонами на дату укладання договору. Починаючи з другого календарного місяця оренди базовий розмір орендної плати підлягає щомісячному перегляду з урахуванням щомісячного індексу інфляції, визначеного Державним комітетом статистики України для попереднього календарного місяця.
Крім того, розмір орендної плати переглядається сторонами не рідше одного разу на квартал в зв'язку з ростом цін, проведеним моніторингом цін на оренду з інших причин. При цьому у всіх випадках орендна плата не може бути встановлена меншою ніж передбачено цим договором.
Приписами п. 5.3 договору встановлено, що перший платіж за оренду приміщень у розрахованому до кінця місяця в розмірі разом з ПДВ Орендар сплачує Орендодавцю в день підписання акту про приймання-передачу приміщення. Одночасно в цей же термін Орендар сплачує Орендодавцю в розмірі місячної орендної плати разом з ПДВ аванс за останній місяць оренди як гарантію забезпечення платежу в кінці терміну оренди. В подальшому щомісячні платежі Орендар здійснює не пізніше 10 числа поточного місяця.
П. 5.4 договору сторони узгодили, що крім платежів по оренді Орендар повинен протягом 3 банківських днів з моменту виставлення Орендарем рахунків компенсувати Орендодавцю відшкодування плати за користування земельною ділянкою (податок на землю), витрати на послуги зв'язку, комунальні послуги (електроенергія, водопостачання, опалення, каналізація і т.д.) та експлуатаційні витрати, що місять у собі видатки по загальній охороні, прибиранню місць загального користування, вивіз твердих побутових відходів і інші необхідні експлуатаційні витрати. Орендар відшкодовує Орендодавцеві зазначені в даному пункті витрати, які може бути збільшено або зменшено залежно від вартості вищезазначених витрат, що встановлюються третіми особами. Витрати сплачуються Орендодавцю по фактичним витратам у відповідності з розрахунками чи показниками приладів.
Якщо в будь-який момент сума платежів і інших сум коштів, отриманих від Орендаря за даним договором, буде недостатньою для погашення всіх фінансових зобов'язань Орендаря перед Орендодавцем, такі суми зараховуються й використовуються для виконання зобов'язань Орендаря в наступному порядку:
- відшкодування будь-яких збитків, понесених Орендодавцем з вини Орендаря;
- оплата неустойки та штрафні санкції, передбачені договором;
- компенсація комунальних та експлуатаційних витрат, а також податку на землю;
- оплата окремих послуг за додатковою угодою до даного договору;
- прострочена орендна плата та поточна орендна плата (п.5.5 договору).
Згідно п. 10.1, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 01.07.2014р.
Враховуючи, несвоєчасну та неповну сплату відповідачем орендних платежів та комунальних послуг, позивач і звернувся до господарського суду Одеської області з відповідним позовом про примусове їх стягнення.
Проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності, заслухавши пояснення представника позивача та давши їх відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Згідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності зі статтею 759 Господарського кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору Одеським виробничим об'єднанням "Електрик" Українського товариства глухих було надано відповідачу послуги з оренди та комунальних послуг, однак останнім в порушення умов договору несвоєчасно та не в повному обсязі здійснювалася їх оплата, в результаті чого у останнього з урахуванням часткової їх сплати, виникла заборгованість за оренду приміщення у сумі 43 200 грн. та за комунальні послуги у розмірі 19 000 грн. (розрахунок (а.с.62).
Враховуючи, що відповідачем, в порушення приписів ст.ст. 33-34 ГПК України, належних доказів сплати орендної плати, а також комунальних послуг суду не надано, суд вважає позовні вимоги Одеського виробничого об'єднання "Електрик" Українського товариства глухих цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи задоволення судом позову Одеського виробничого об'єднання "Електрик" Українського товариства глухих, яке звільнено від сплати судового збору, витрати по сплаті судового збору, згідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України, слід стягнути з відповідача до державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 44, 49,75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1 . Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН" (65010, Одеська область, м. Одеса, Київський район, Адміральський проспект, будинок 33 А, код ЄДРПОУ 36612598) на користь Одеського виробничого об'єднання "Електрик" Українського товариства глухих (65014, Одеська область, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 48, код ЄДРПОУ 03972703) заборгованість з орендної плати у сумі 43 200/сорок три тисячі двісті/грн. 00 коп. та заборгованість по комунальним платежам у сумі 19 000/дев'ятнадцять тисяч/грн.00 коп.
3 . Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ЮНІОН" (65010, Одеська область, м. Одеса, Київський район, Адміральський проспект, будинок 33 А, код ЄДРПОУ 36612598) до Державного бюджету України (№ рахунку 31210206783008; отримувач: УК у м. Одесі/Приморський район; код отримувача ЄДРПОУ 38016923; банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області; МФО: 828011; код класифікації: 22030001; код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1827/одна тисяча вісімсот двадцять сім/ грн. 00 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 14 серпня 2015 р.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2015 |
Оприлюднено | 20.08.2015 |
Номер документу | 48451354 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні