Справа № 388/1151/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
13.08.2015 року Долинський районний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді Баранського Д.М. ,
за участю секретаря Поліщук Т.І. ,
представника ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно , -
ВСТАНОВИВ:
У червні 20 15 року ОСОБА_2 звернулась до суду з цим позовом, посилаючись на те, що 5 грудня 2007 року померла ОСОБА_5, яка була її матір'ю.
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка № 390, площею 6,09 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3521986900:02:000:0390; а також земельна ділянка площею 5513 квадратних метрів для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна земельна ділянка) та ведення особистого селянського господарства за адресою: пров. Дружби, 2, с. Широка Балка, ОСОБА_3 Перша сільська рада, Долинський район, Кіровоградська область.
Спадкоємцем ОСОБА_5 був її син ОСОБА_6, згідно свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 27 листопада 2008 року.
ОСОБА_6 був рідним братом позивачки у справі ОСОБА_2
5 червня 2010 року помер ОСОБА_6
За життя ОСОБА_6 не оформив державні акти на право власності на вищезазначені земельні ділянки, що ним були успадковані після смерті матері ОСОБА_5
Спадкоємцями майна ОСОБА_6 є позивачка у справі, а також рідні брати ОСОБА_6 та ОСОБА_7 Останніми двома подано до державного нотаріуса заяви про відмову від спадщини. Тепер ОСОБА_7 помер. Інших спадкоємців немає.
Таким чином, позивачка ОСОБА_2 є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_6
Державним нотаріусом позивачці ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті брата ОСОБА_6 з тих підстав, що відсутні державні акти на право власності на земельні ділянки на його ім'я.
За вищевказаних обставин, позивачка ОСОБА_2 не може отримати свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно брата ОСОБА_6
У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2, адвокат ОСОБА_8 позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду заяву, згідно якої не заперечує проти позову, просить справу розглянути за відсутності представника.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом установлено, що 5 грудня 2007 року у с. Широкій Балці ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області померла ОСОБА_5 (а. с. 4).
Після смерті ОСОБА_5 спадкоємцем за заповітом залишився її син ОСОБА_6, який спадщину прийняв, а також отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 27 листопада 2008 року, згідно якого спадкове майно складається з права власності на земельну ділянку площею 6,09 гектарів, № 390, що знаходиться на території ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області, що належала спадкодавцю відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії І-КР № 001499, кадастровий номер 3521986900:02:000:0390, виданого 6 лютого 2002 року ОСОБА_3 Першою сільською радою Долинського району Кіровоградської області.
Цього ж дня, тобто 27 листопада 2008 року на ім'я ОСОБА_6 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, згідно якого спадкове майно складається з права власності на земельну ділянку площею 5513 кв. м., що знаходиться за адресою: пров. Дружби, 2, с. Широка Балка, ОСОБА_3 Перша сільська рада, Долинський район, Кіровоградська область, що належала спадкодавцю ОСОБА_5, відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії Р2 № 478678, виданого 17 лютого 2003 року ОСОБА_3 Першою сільською радою Долинського району Кіровоградської області.
Відповідно до спадкової справи після смерті ОСОБА_5, будь-хто з інших спадкоємців заяву про прийняття спадщини не подавав, відповідно свідоцтво про право на спадщину не отримував.
5 червня 2010 року у с. Широкій Балці Долинського району Кіровоградської області помер ОСОБА_6 (а. с. 5).
Відповідно до спадкової справи після смерті ОСОБА_6, із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину від 22 вересня 2010 року звернулась позивачка у справі ОСОБА_2 Також, згідно цієї ж спадкової справи, із заявою про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_6 від 8 жовтня 2010 року, звернулись ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (рідні брати спадкодавця).
Згідно довідки ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області № 243 від 14 травня 2015 року, що міститься у матеріалах спадкової справи, спадкодавець ОСОБА_6 проживав одиноко за адресою: пров. Дружби, 6, с. Широка Балка, ОСОБА_3 Перша сільська рада, Долинський район, Кіровоградська область. Заповіт від його імені сільською радою не складався, відповідно не посвідчувався.
Таким чином, позивачка у справі ОСОБА_2 єдина спадкоємиця, а саме спадкоємиця другої черги (ст. 1262 ЦК України), яка прийняла спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_6, який був її рідним братом.
Постановою нотаріуса від 25 травня 2015 року позивачці ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_6 з тих підстав, що позивачкою не надано державні акти на право власності на земельні ділянки на ім'я спадкодавця ОСОБА_6, що посвідчують його право власності (а. с. 14).
Відповідно до ст. 126 ЗК України (у редакції на час отримання спадкодавцем ОСОБА_6 свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 28 листопада 2008 року) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Як убачається з матеріалів справи, спадкодавцем ОСОБА_6 не було отримано державних актів на право власності на земельні ділянки, що належали його матері ОСОБА_5, після їх успадкування.
Згідно ПОРЯДКУ здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 р. N 439, цей порядок встановлює процедуру здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення, на державному акті на право приватної власності на землю, державному акті на право власності на землю, державному акті на право власності на земельну ділянку (далі - державний акт). Відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.
З державних актів про право власності на землі, що видані на ім'я ОСОБА_9 не вбачається відмітки нотаріуса при видачі свідоцтв про право на спадщину про перехід права власності на земельну ділянку, а також відмітки Територіального органу Держземагентства за місцем знаходження земельної ділянки про перехід права власності на земельну ділянку.
Відповідно до вищевказаного, можливо дійти до висновку, що ОСОБА_6 належним чином не посвідчив право власності на земельні ділянки, що успадкував після смерті матері ОСОБА_9
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
За змістом ч. 1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
З огляду на вищевикладене, позивачка у справі ОСОБА_2 набула прав та обов'язків спадкодавця ОСОБА_6 - рідного брата, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України подала заяву про прийняття спадщини. До складу цих прав увійшло, зокрема право на земельну ділянку кадастровий номер 3521986900:02:000:0390, а також за адресою пров. Дружби, 2, с. Широка Балка, ОСОБА_3 Перша сільська рада, Долинський район, Кіровоградська область, успадковані ОСОБА_6, згідно свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 27 листопада 2008 року після смерті ОСОБА_5
Як суд вище зазначав, позивачці ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті брата ОСОБА_6, оскільки нею не було надано документи, що посвідчують право власності брата ОСОБА_6 на спірні землі.
Згідно абзацу 3 пункту 23 ПОСТАНОВИ Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Оскільки ОСОБА_2 відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину, вона єдина спадкоємиця за законом, яка спадщину після смерті брата ОСОБА_6 прийняла, тобто набула його права та обов'язки, відповідно її вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1216-1218, ч. 1, 2 ст. 1220, ч. 1 ст. 1221, ч. 1 ст. 1222, ст. 1262, ч. ч. 1-3, 5 ст. 1268 ЦК України, статтями 15, 57-6 2, 64, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування на земельну ділянку площею 6,09 гектарів, кадастровий номер 3521986900:02:000:0390, що знаходиться на території ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області, земельну ділянку площею 5513 квадратних метрів, що знаходиться за адресою: пров. Дружби, 2, с. Широка Балка, ОСОБА_3 Перша сільська рада, Долинський район, Кіровоградська область, право на яку успадковане ОСОБА_6, який помер 5 червня 2010 року у с. Широкій Балці ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області після смерті спадкодавця ОСОБА_5, яка померла 5 грудня 2007 року у с. Широкій Балці ОСОБА_3 Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений 17 серпня 2015 року.
Суддя Долинського районного суду ОСОБА_10
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2015 |
Оприлюднено | 20.08.2015 |
Номер документу | 48509973 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Баранський Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні